معاملات انتقالی Carry trade‌ چیست؟ آموزش استفاده از آن

معاملات انتقالی Carry trade‌ چیست؟ آموزش استفاده از آن - کری ترید

سود حاصل از تفاوت نرخ بهره یا کری ترید (Carry trade) یک روش ترید و معامله است. در این روش، تریدر از جایی که نرخ سود پایین است، وام میگیرد و پول را به جایی که نرخ سود بالا است میبرد. مثلا بانک اول سالانه 20 درصد سود میدهد و البته روی وام هایی که میدهد نیز 20 درصد از مشتریانش سود میگیرد. و بانک دوم سالانه 10 درصد سود میدهد و روی وام هایی که میدهد ، 10 درصد از مشتریان ش سود میگیرد. شخصی که میخواهد کری ترید کند، از بانک اول وام میگیرد ، و پول را به عنوان سپرده در بانک دوم قرار میدهد. بنابر این پایان سال 20 درصد سود کرده و باید 10 درصد از سود را به بانک اول به عنوان بهره بانکی پرداخت کند.

کری ترید یا معاملات انتقالی در فارکس می تواند معامله گران را به سود بالایی برساند. این استراتژی ویژه برای معامله گران فردی، سرمایه گذاران نهادی و صندوق های تامینی به اجرا در می آید.

نام شاخصمعادلات انتقالی
(Cary Trafer)
روش کارتفاوت بین نرخ بهره دو ارز مختلف
احتیاطات استراتژی ریسک نرخ ارز
ریسک بهره
ریسک نقدینگی
مناسبتمامی سرمایه گذاران

در کری ترید، شما به اولی سود کمی می‌دهید و از دومی سود بیشتری می‌گیرید. اختلاف مقدار بین دو نرخ بهره هم سود خالص شما می‌شود.

بیشتر بخوانید: شاخص چیست؟

Carry tade‌ چیست؟

کری‌ ترید در کل به معنای سود حاصل از تفاوت بین دو نرخ بهره است که در بازارهای مالی از استراتژی‌های جذابی به شمار می‌آید. در این معاملات، پول در نرخ بهره پایین‌تر قرض گرفته می‌شود تا در ارزی که نرخ بهره بالاتری دارد، سرمایه‌گذاری شود.

مثال برای کری‌ ترید

با یک مثال ساده، می‌خواهیم کری‌ ترید را به شما معرفی کنیم:

فرض کنید نرخ بهره سالانه دلار آمریکا ۲ درصد و نرخ بهره سالانه کشوری مثل ژاپن ۱۰ درصد است. کری ترید یعنی فردی ۱۰۰۰ دلار آمریکا را می‌گیرد و با آن ین ژاپن‌ خریداری می‌کند.
بعد از گذشت یک سال، ین ژاپن با نرخ بهره ۱۰ درصد را می‌فروشد، سپس نرخ بهره ۲ درصد دلار آمریکا را پس می‌دهد. حال مابه‌التفاوت بین دو نرخ بهره که همان سود خالص است را برای خود نگه می‌دارد.

زمان مناسب ورود و خروج با روش کری‌ ترید

اجرای استراتژی کری‌ ترید در بازار فارکس، باید در شرایط مطلوبی انجام شود. بهترین زمان مناسب برای وارد شدن به معاملات کری‌ ترید موقعی است که:

  • نرخ‌های بهره توسط بانک‌های مرکزی بیشتر شود. در زمان افزایش بهره بانک‌های مرکزی، مردم به سمت کری‌ ترید روی آورده و ارزش جفت ارز بالا می‌رود.
  • همچنین در هنگام کاهش نوسانات، معامله‌گران فرصت را مناسب دیده و به تجارت کری‌ ترید وارد می‌شوند. وجود نوسانات همیشه ریسک بالایی برای کری‌ ترید دارد. ممکن است به یکباره نرخ بهره ها عوض شود و شما دچار ضرر شوید. متقابلا زمانی هم که نرخ بهره کاهش یافت، تقاضا برای ارز کمتر شده و فروش ارز دشوارتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: شاخص بالتیک درای (bdi) چیست؟ 

احتیاطات استراتژی Carry trade

استراتژی کری‌ ترید یعنی کسب سود با کمک تفاوت نرخ بهره دو ارز مختلف، در شرایط ثبات قیمت، نبود نوسان و پیش بینی درست است.

اما زمانی که معامله گر نتوانست درست پیش بینی کند، بازار دچار هیجان شد و نوسان پیدا کرد و قیمت ها بالا و پایین شد، دیگر سودی در کار نیست.
پس نتیجه می گیریم، استفاده از استراتژی کری ترید ریسک بالایی دارد و باید احتیاطات لازم را انجام داد. این استراتژی ها را در ادامه توضیح داده ایم:

معاملات انتقالی Carry trade‌ چیست؟ آموزش استفاده از آن - کری ترید
معاملات انتقالی Carry trade‌ چیست؟ آموزش استفاده از آن 1

ریسک نرخ ارز

زمانی ممکن است به طور ناگهانی در نرخ ارزها تغییراتی ایجاد شود که به ضرر سرمایه‌گذاران است. اگر ارزی که معامله‌گری در آن سرمایه‌گذاری کرده به طور ناگهانی ارزش خود را از دست دهد، سود معامله‌گر هم از دست خواهد رفت.

مثال

فرض کنید شما ۱۰۰۰ دلار از بانک آمریکا با نرخ بهره ۲ درصد قرض گرفته‌اید، آن را به ریال تبدیل کرده و در بانک ایرانی با نرخ بهره ۱۸ درصد سرمایه‌گذاری کرده‌اید.
اگر قیمت دلار در طول یکسال ثابت بماند، شما از اختلاف بین بهره دو کشور (آمریکا ۲ درصد و ایران ۱۸ درصد) سود کرده‌اید. اما ریسک کار زمانی است که قیمت دلار ثابت نبوده و بیشتر شود.
در واقع شما اگر هر دلار آمریکایی را با قیمت ۵۰۰ هزار ریال خریداری کرده‌اید و بعد از یک سال قیمت هر دلار ۶۰۰ هزار ریال باشد، این روش به ضرر شما خواهد شد. چون بعد تورم قیمت دلار باید نسبت به قبل مقدار بیشتری برای خرید همان ۱۰۰۰ دلار بپردازید.

ریسک بهره

زمانی هم وجود دارد که در نرخ‌های بهره ارزها تغییراتی ایجاد می‌شود و به نوبه خود بر روی سود کری‌ ترید تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

وقتی نرخ بهره ارزی که معامله‌گری در آن سرمایه‌گذاری کرده کاهش یافته و یا به صفر نزدیک شود، پس سود کمتری عاید سرمایه‌گذار خواهد شد. نوسانات قیمت تاثیر زیادی در این زمینه دارند، حتی اگر نرخ بهره مطلوب باشد.

ریسک نقدینگی‌

ممکن است معاملات کری‌ترید به نقدینگی زیادی نیاز داشته باشند. زمانی هم که بازار نقدینگی نداشته باشد، معامله‌گر نمی‌تواند به راحتی دارایی خود را بفروشد و یا در خرید آن به مشکل برخورد می‌کند.

ریسک هزینه‌های جانبی‌

برخی اوقات معاملات شما نرخ بهره مطلوب دارد، اما کمیسیون و سایر هزینه‌های جانبی آن بالا است. به طور مثال شما می‌خواهید از بانک x‌ وام ۱۰۰ میلیون با نرخ بهره ۴ درصد بگیرید و در بانکy‌ با نرخ بهره ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری کنید.
در اینجا بانک x‌ مبالغی تحت عنوان هزینه افتتاح حساب و یا سایر کارمزدها اضافه می‌کند. پس با یک حساب و کتاب دقیق متوجه خواهید شد که این روش برای شما سودی ندارد.

ریسک اقتصادی و سیاسی

شرایط کشورها تحت تاثیر تصمیمات سیاسی و رویدادهای اقتصادی قرار دارد. این موارد به نوبه خود تاثیر قابل توجهی بر روی کری‌ ترید خواهند داشت. بحران‌های مالی و تحریم‌ها، وقوع جنگ و یا تغییرات ناگهانی سیاسی همگی می‌توانند بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار دهند.

استراتژی کری‌ترید برای تجارت در فارکس‌

شما برای تجارت در فارکس باید هوشیارانه و با استراتژی قدم بردارید. فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا بتوانید یک جفت ارز با سوآپ‌ مثبت پیدا کنید. کافیست برای این کار مشخصات را در پلتفرم معاملاتی بررسی کنید.
نکته قابل توجه آن است که همیشه خرید جفت ارز با سواپ مثبت برای شما سودده‌ نیست. زمانی که نرخ سودآور کاهش یابد، خرید سواپ مثبت سودی نداشته و لازم است تکنیک‌های زیر رعایت شود:

معاملات انتقالی Carry trade‌ چیست؟ آموزش استفاده از آن - کری ترید
معاملات انتقالی Carry trade‌ چیست؟ آموزش استفاده از آن 2

مرحله اول: انتخاب یک ارز

شما باید در این مرحله نرخ‌های کاهش یافته بانک مرکزی را مقایسه کرده، مشخصات را بررسی و به دنبال سوآپ‌ مثبت باشید. حال فرض می‌شود یک جفت ارز با سوآپ‌ موقعیت خرید مثبت پیدا شده است، پس ادامه مراحل را در پیش بگیرید.

مرحله دوم: تجزیه و تحلیل اخبار

تجزیه و تحلیل اخبار همان تحلیل بنیادی است و شما باید بتوانید عوامل و احساسات بازار را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید. اخبار مربوطه شامل: بحران مالی، سیاست‌های پولی و … است. حتما باید مطمئن باشید که نرخ در موقعیت باز شما به خلاف جهت حرکت نمی‌کند.

تجزیه و تحلیل نمودار

مرحله تجزیه و تحلیل نمودار همان تحلیل فنی است. تفاوت در نرخ‌های کاهش کوتاه مدت ناچیز است، پس شما دو گزینه برای انتخاب دارید:
حجم موقعیت را با استفاده از اهرم در یک بازه زمانی کوتاه افزایش دهید.
به دنبال تجزیه و تحلیل روند بلند مدت باشید.
برای کسب درآمد از معاملات حمل و نقل، باید جهت روند به درستی حدس زده شود.

پیدا کردن نقاط خروج از بازار

میزان سود یک سوآپ‌ به پویایی آن بستگی ندارد و تنها جهت آن مهم است. زمانی که قبلا یک روند صعودی طی کرده‌اید، با بستن موقعیت در زمان بازگشت، می‌توانید تا حد امکان سود بیشتری کسب کنید.

مزایا و معایب معاملات انتقالی

بررسی مزایا و معایب معاملات انتقالی نقش مهمی در تصمیم گیری و جهت گیری استراتژی شما دارد:

مزایامعایب
تنوع پرتفوی و استفاده از نرخ بهره کشورهای مختلفدارای خطراتی چون نوسان و تغییر قیمت
منبع درآمد اضافی برای سرمایه گذارانامکان زیان بالا
استراتژی ساده و راحتنیاز به داشتن دانش و تجربه بالا
امکان انجام معامله با سرمایه کم به وسیله اهرم های معاملاتینیاز به نظارت مستمر
امکان انجام معامله با طیف وسیعی از ابزارهای معاملاتیداشتن هزینه معاملاتی بالا

نتیجه‌گیری

معامله کری‌ترید در بازار فارکس یک روش تجاری سودآوری است، اما باید با احتیاط عمل کنید. این استراتژی می‌تواند در کنار سایر تحلیل‌های شما نقش مهمی در ایجاد معاملات بهتر داشته باشد.
شما در استراتژی کری‌ترید پولی با نرخ بهره کم قرض می‌گیرید تا با آن ارزی با نرخ بهره بالا خریداری کنید. موقعیت این معاملات اگر مطابق با پیش‌بینی شما باشد، به سود خوبی خواهید رسید.

سوالات متداول

معاملات کری ترید چیست؟

معاملات سود حاصل از تفاوت نرخ بهره (carry trade) یک استراتژی تجاری است که شامل قرض گرفتن ارز با نرخ بهره کم است که شما در یک ارز یا محصول مالی با نرخ بهره بیشتر آن را سرمایه‌گذاری می‌کنید.

آیا استراتژی معاملات کری‌ترید سودآور است؟

بله، به طور حتم معاملات کری‌ ترید اگر با تحلیل‌های درست و شرایط نرمال بازار انجام شود، می‌تواند برای شما سود خوبی داشته باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.