شاخص چیست؟ + کاربرد و اهمیت شاخص

بازنگری توسط: سعید محمدی
شاخص چیست؟ + کاربرد و اهمیت شاخص - شاخص چیست

یک شاخص مالی براساس ورودی‌هایی مانند دارایی‌ها یک امتیاز عددی ایجاد می‌کند. می‌توان از این شاخص برای ردیابی عملکرد گروهی از دارایی‌ها با روش استاندارد استفاده کرد. شاخص‌ها معمولا عملکرد اوراق بهادار را اندازه گیری می‌کنند.

بیشتر بخوانید: شاخص Chicago PMI

شناخت شاخص‌ها

شاخص‌ها برای اندازه‌گیری سایر داده‌های مالی و اقتصادی چون تورم، نرخ بهره یا تولید ایجاد می‌شود. اغلب شاخص‌ها به عنوان معیاری عمل می‌کنند که براساس آن، عملکرد بازده یک سبد ارزیابی می‌شود.

شاخص‌های فارکس

ویژگیتوضیحاتمثال
نوعشاخص‌های روندبه شناسایی جهت کلی بازار کمک می‌کنند
نوعشاخص‌های مومنتومسرعت و قدرت حرکت قیمت را اندازه‌گیری می‌کنند
نوعشاخص‌های نوساناتبزرگی نوسانات قیمت را اندازه‌گیری می‌کنند
نوعشاخص‌های حجممیزان فعالیت معاملاتی برای یک جفت ارز را ردیابی می‌کنند
کاربردشناسایی روندهایافتن روندهای بالقوه برای استفاده از حرکات قیمت
کاربرداندازه‌گیری مومنتومارزیابی قدرت یک روند برای درک ادامه احتمالی آن
کاربردشناسایی شرایط اشباع خرید/اشباع فروشعلامت‌دهی به معکوس شدن احتمالی قیمت زمانی که یک جفت ارز ممکن است بیش از حد قیمت‌گذاری شده یا کم‌قیمت‌گذاری شده باشد
کاربردتأیید تصمیماتاستفاده در کنار سایر روش‌های تحلیل، مانند تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی، برای تأیید تصمیمات معاملاتی
محدودیت‌هاپیش‌بینی‌کننده نیستندداده‌های گذشته تضمین‌کننده نتایج آینده نیستند؛ بازارها پیچیده هستند
محدودیت‌هاشاخص‌های تاخیریممکن است با تأخیر به تغییرات قیمت واکنش نشان دهند و حرکات اخیر بازار را از دست بدهند
محدودیت‌هاتفسیرهای متعددتفسیرهای ذهنی از سیگنال‌های شاخص می‌تواند منجر به تصمیمات معاملاتی مختلف شود

کاربرد شاخص‌ها

شاخص‌ها معمولاً در امور مالی برای ردیابی معیارهای آماری استفاده می‌شوند که در قیمت‌های مختلف اوراق بهادار تغییر می کند. در امور مالی، معمولاً شاخص به معیار آماری تغییر در بازار اوراق بهادار اشاره دارد.
در بازارهای مالی، شاخص‌های بازار سهام و اوراق قرضه شامل مجموعه‌ای فرضی از اوراق بهادار است که یک بازار خاص یا بخشی از آن را نشان می‌دهد. (شما نمی‌توانید مستقیماً در یک شاخص سرمایه گذاری کنید.).
شاخص S&P 500 و شاخص کل اوراق قرضه بلومبرگ ایالات متحده به ترتیب برای بازارهای سهام و اوراق قرضه ایالات متحده معیارهای رایج هستند.

سرمایه گذاری شاخص

اندازه گیری عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و صندوق‌های قابل معامله در مبادله (ETF) استفاده می‌شوند.
به عنوان مثال، بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، بازده خود را با بازده شاخص S&P 500 مقایسه می‌کنند تا به سرمایه‌گذاران این احساس را بدهند که مدیران چقدر نسبت به درآمدهای یک صندوق شاخص درآمد بیشتر یا کمتر دارند.
از آنجایی که نمی‌توانید مستقیماً در یک شاخص سرمایه گذاری کنید، صندوق‌های شاخص برای پیگیری عملکرد آنها ایجاد می‌شوند. این صندوق‌ها اوراق بهاداری را در خود جای می‌دهند که دقیقاً مشابه اوراق موجود در یک شاخص هستند. بنابراین به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهند در ازای کارمزد روی عملکرد خود شرط‌بندی کنند.

بیشتر بخوانید: شاخص NFP چیست؟

نمونه‌های شاخص

شاخص S&P 500 یکی از شناخته شده‌ترین شاخص های جهان و یکی از رایج ترین معیارهای مورد استفاده برای بازار سهام است. این شامل 80٪ از کل سهام معامله شده در ایالات متحده است.
این شاخص برعکس، میانگین صنعتی داوجونز نیز به خوبی شناخته شده است، اما نشان دهنده ارزش سهام تنها 30 شرکت تجاری عمومی کشور است.

صندوق شاخص چیست؟

صندوق شاخص یک صندوق سرمایه گذاری مشترک یا ETF است که به دنبال تکرار عملکرد یک شاخص است. صندوق شاخص اغلب با ساختن پرتفوی، عملکرد خود شاخص را منعکس می‌کند.


سرمایه گذاری شاخص یک استراتژی منفعل در نظر گرفته می‌شود، زیرا شامل هیچ گونه انتخاب سهام یا مدیریت فعال نیست. مطالعات نشان می‌دهد که در طول زمان، استراتژی‌های شاخص‌سازی نسبت به استراتژی‌های انتخاب سهام بهتر عمل می‌کنند.
از آنجایی که آنها صندوق‌هایی با شاخص منفعل هستند، معمولاً کارمزد و مالیات کمتری دارند.

شاخص چیست؟ + کاربرد و اهمیت شاخص - شاخص چیست
شاخص چیست؟ + کاربرد و اهمیت شاخص 1

چرا شاخص‌ها مفید هستند؟

شاخص‌ها برای ارائه دادن معیارهای معتبر جهت اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری برای یک استراتژی معین مفید هستند. با درک چگونگی عملکرد یک استراتژی نسبت به یک معیار، می توان عملکرد واقعی آن را درک کرد.
شاخص‌ها بدون نیاز به بررسی تک تک دارایی‌های موجود در خود، تصویری ساده از یک بخش بزرگ بازار را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. به عنوان مثال، برای یک سرمایه گذار معمولی مطالعه صدها قیمت سهام مختلف غیرعملی خواهد بود تا بتواند سرنوشت در حال تغییر شرکت های فناوری مختلف را درک کند. اما یک شاخص مخصوص همان بخش می تواند روند متوسط ​​آن را به خوبی نشان دهد.

برخی از شاخص های عمده سهام چیست؟

در ایالات متحده، سه شاخص سهام پیشرو عبارتند از Dow Jones Industrial Average، S&P 500، Nasdaq Composite و Russell 2000. برای بازارهای بین المللی، شاخص Financial Times Stock Exchange 100 (FTSE 100) و Nikkei 225 Index . پروکسی های محبوبی برای بازارهای سهام بریتانیا و ژاپن هستند. اکثر کشورهای دارای بورس اوراق بهادار حداقل یک شاخص برای سهام اصلی خود منتشر می کنند.

شاخص چیست؟ + کاربرد و اهمیت شاخص - شاخص چیست
شاخص چیست؟ + کاربرد و اهمیت شاخص 2

حرف آخر

شاخص‌های بازار از نحوه عملکرد بازارها نمایش گسترده‌ای ارائه می‌دهند. این شاخص‌ها به عنوان معیاری برای سنجش حرکت و عملکرد بخش‌های بازار عمل می‌کنند. سرمایه‌گذاران از شاخص‌ها به عنوان مبنایی برای سرمایه گذاری با شاخص پرتفوی یا غیرفعال استفاده می‌کنند.

سوالات متداول

شاخص چیست؟

یک شاخص مالی براساس ورودی‌هایی مانند دارایی‌ها یک امتیاز عددی ایجاد می‌کند. می‌توان از این شاخص برای ردیابی عملکرد گروهی از دارایی‌ها با روش استاندارد استفاده کرد.

دلیل فایده شاخص‌ها برای معامله‌گران چیست؟

شاخص‌ها برای ارائه دادن معیارهای معتبر جهت اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری برای یک استراتژی معین مفید هستند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.