مفهوم بلاک چین در ارزهای دیجیتال – بیت کوین – اتریوم

به این مقاله امتیاز دهید

در دنیای امروزی تا حدودی نام بلاک چین (Block Chain) و ارزهای دیجیتال را شنیده اید. در این مقاله قصد داریم مفهوم بلاک چین در ارزهای دیجیتال را با زبان ساده بیان کنیم. همیشه نام های ارزهای دیجیتال ، بلاک چین ، بیت کوین و اتریوم در کنار  هم می آیند. سایت آموزشی ایتسکا یک سایت آموزشی مناسب جهت مبتدیان می باشد.

مفهوم بلاک چین

بلاک چین از دو واژه بلاک (block) و (chain) زنجیر تشکیل شده است و در اصطلاح به آن زنجیره بلوکی نیز گفته می شود . زنجیره بلوکی در واقع از بلوک های به هم متصل و غیر متمرکز تشکیل شده است که اطلاعات مهمی از قبیل اطلاعات کاربران ، اطلاعات قراردادها و … در آن ذخیره می شود . این اطلاعات در یک مکان مخصوص ذخیره نمی شود و به صورت توزیع شده می باشد . و امکان تخریب ، گم شدن ، انکار و از بین رفتن اطلاعات در فناوری بلاک چین وجود ندارد . یکی از اصلی ترین پروژه هایی که بر پایه بلاک چبن انجام شد ، بیت کوین و اتریوم می باشد . این بلوک ها قابلیت رمزنگاری داشته و از این خاصیت آن در تولید ارزهای دیجیتال استفاده می شود . ویژگی اصلی بلاک چین این است که بعد از ایجاد در تمامی رایانه های جهان که به این شبکه وصل هستند ذخیره شده و قابل تغییر و جعل و انکار نمی باشد.

مفهوم بلاک چین
مفهوم بلاک چین

فناوری بلاک چین چگونه است؟

بلاک چین از زنجیره هایی از بلوک های به هم متصل تشکیل شده است . این بلوک ها از رمزنگاری هش (Hash) استفاده می کنند. توضیح دقیق رمزنگاری الگوریتم های هش فراتر و پیچیده تر از این مقاله می باشد. و ما قصد داریم فناوری بلاک چین را به زبان ساده بیان کنیم . زمانی اطلاعاتی در بلوک های بلاک چین ذخیره می شود ، با استفاده از هش رمزنگاری می شود. همچنین بلوک ها نیز به هم متصل بوده و کل زنجیره نیز با الگوریتم های هش دوباره رمزنگاری می شود. در این صورت اگر فردی بخواهد اطلاعات یک بلوک را حذف کرده و یا تغییر  دهد ، کل هش بلوک عوض شده و تمامی افراد موجود در شبکه از آن اطلاع می یابند. ولی چون از قبل هش قبلی و اصلی را در اختیار دارند عملاً این تغییر و با حذف غیر ممکن است. همین امنیت بسیار بالای بلاک چین را بیان می کند. و باعث شده است بستری مناسب برای پیاده سازی ارزهای دیجیتال باشد.

کاربرد های اصلی بلاک چین

ارزهای دیجیتال

اصلی ترین کاربرد بلاک چین در ذخیره داده های مهم و پیاده سازی بیت کوین (Bitcoin) می باشد. مثلاً فردی که در کیف پول خود مقداری بیت کوین دارد و می خواه  با استفاده از آن خرید کند.  بلاک چین این امکان امنیتی را فراهم‌ می کند که فرد نتواند این پول را دو بار خرج کند. برای وضوح بیشتر مثال دیگری را بیان می کنیم. مثلاً با استفاده از بیت کوین یک کالا به صورت آنلاین خریده اید. اگر بعد از خرید قصد کنسل کردن و یا به عبارتی تقلب و عدم واریز بیت کوین داشته باشید هش بلاک چین عوض شده و عملیات خرید کنسل خواهد شد. عمده امنیت بلاک چین با استفاده از بلاک چین فراهم می شود.

از این خاصیت بلاک چین علاوه بر بیت کوین در عقد قرارداد های هوشمند نیز می توان استفاده کرد. قرار دادهای هوشمند با هدف حذف واسطه در عقد قرارداد های امن ایجاد شد. ارز دیجیتال اتریوم از جمله ارزهای مهم دیجیتال می باشد که اجازه عقد قرارداد های هوشمند را برای افراد فراهم می کند. در بلوک های بلاک چین می توان اطلاعات طرفین قرارداد و نیز اطلاعات مهم خود قرارداد را ذخیره کرده و آنها را رمزنگاری کرد. قرار دادهای هوشمند اتریوم به عنوان جایگزین مناسب برای قراردادهای عادی می تواند باشد . اتریوم هم به عنوان دومین ارز دیجیتال مهم می باشد و هم بستری مناسب جهت عقد قرارداد های هوشمند می باشد. جهت آشنایی با ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و اتریوم بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید.

ارز های دیجیتال

مفهوم بلاک چین
مفهوم بلاک چین

خرید و نگهداری اوراق بهادار 

از آنجا که بلاک چین امنیت فوق العاده بالایی فراهم می کند ، می توان از آن برای خرید ، نگهداری و فروش اوراق بهادار (Securities) نیز استفاده کرد . اوراق بهادار توسط شرکت و یا نهاد مالی صادر شده و متضمن حقوق مالی فرد می باشد. و مالک اوراق بهادار می تواند آن را به راحتی انتقال دهد . اوراق بهادار می تواند شامل سهام عادی ، اوراق مشارکت ، سهام ممتاز و …. باشد . آنچه اهمیت دارد این است که با استفاده از فناوری بلاک چین می توان این اوراق را بدون واسطه خریداری کرده و نگه داشت و بدون دخالت فرد سوم به فروش رساند.

ثبت سوابق

امروزه اپلیکیشن های بسیار مختلفی وجود دارند که نیازمند ثبت اطلاعات از فرد می باشند. مانند کیف پول های الکترونیکی و …. اطلاعات مهمی از قبیل حساب های بانکی فرد ، پسورد ها ، اطلاعات شخصی و … در این کیف پول ها ذخیره می شوند . همچنین در مکان هایی سوابق فرد نیز ذخیره شده و نیازمند امنیت بسیار بالا می باشد. بلاک چین بستری مناسب برای این ذخیره سازی می باشد. اطلاعات بر روی بلوک های بلاک چین ذخیره شده و رمزنگاری می شود ، سپس کل بلوک زنجیره بلوکی نیز رمزگذاری شده تا هر گونه امکان تغییر و حذف و لو رفتن اطلاعات وجود نداشته باشد.

اینترنت اشیاء IOT (Internet Of Things)

اینترنت اشیاء تکنولوژی جدیدی است که در آن اطلاعات بر روی اشیاء مانند ماشین لباسشویی ، اجاق گاز و حتی لباس ها قابل ذخیره بوده و با اپلیکیشن هایی می توان به این اشیا وصل شده و دستورات لازم را اجرا کرد. جهت ذخیره سازی اطلاعات ضروری و هوشمند از فناوری بلاک چین استفاده می شود. اطلاعاتی که در اپلیکشن ها ذخیره شده و نیازمند رمزنگاری می باشد ، استفاده از فناوری بلاک چین بهترین روش می باشد.

مفهوم بلاک چین
مفهوم بلاک چین

ویژگی های اصلی بلاک چین

  1.  وضوح
  2. غیر قابل تغییر بودن
  3. غیر متمرکز بودن بلاک چین

وضوح بلاک چین

با استفاده از بلاک چین هویت ، حساب بانکی و اطلاعات مهم فرد توسط الگوریتم های رمزنگاری هش که امنیت بسیار بالایی دارند ، پنهان می باشد ولی آدرس عمومی آنها قابل رویت بوده و می توان مشاهده کرد مثلاً فردی با آدرس عمومی فلان یک بیت کوین به فلان آدرس دیگر ارسال کرده است . مثال بارزی از وضوح بلاک چین این می تواند باشد که اگر آدرس عمومی یک سازمان را داشته باشید می توانید آن را با استفاده از موتورهای جستجو ، جستجو کرده و تمام تراکنش های مالی شرکت را که با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام داده اند را مشاهده کنید .

غیر قابل تغییر بودن بلاک چین

غیر قابل تغییر بودن محتویات بلوک به این صورت است که وقتی اطلاعاتی داخل زنجیره بلوک ذخیره می شود ، غیر قابل تغییر می باشد و نمی توان آنها را دستکاری کرده و اطلاعات آن را تغییر داد . هنگام عقد قرارداد های هوشمند از این ویژگی غیر قابل تغییر بودن بلاک چین استفاده بسیار زیادی می شود. به این صورت که مفاد قرارداد بعد از توافق طرفین دیگر ثبت شده و طرفین موظفند بر اساس آن عمل کنند و نمی توان مفاد قرارداد را تغییر داد .

غیر متمرکز بودن بلاک چین

در سیستم غیر متمرکز اطلاعات در تمامی کامپیوتر های موجود در شبکه ذخیره شده و امکان از دست رفتن اطلاعات در صورت خرابی یکی از سیستم ها وجود ندارد . در سیستم های متمرکز اطلاعات بر روی یک سیستم و یا گروهی از سیستم ها که در یک مکان قرار دارند ، ذخیره می شوند. ولی در سیستم های غیر متمرکز چون داده ها در کل کامپیوتر های جهان ذخیره می شوند ، امکان خرابی کل شبکه و از دست رفتن داده ها وجود ندارد . همین غیر قابل متمرکز بودن بلاک چین باعث افزایش قابلیت اطمینان آن شده است . بلاک چین بستری مناسب جهت کار و فعالیت ارزهای دیجیتال می باشد. ارزهای دیجیتال را می توان در بازار فارکس نیز خریداری کرده و مورد معامله قرار داد . ولی دقت کنید از بروکر هایی که به ایرانیان خدمات می دهد ، استفاده کنید. بهتر است قبل از ورود به بازارهای سرمایه گذاری ابتدا دانش نسبی با آن داشته باشید . مطالعه مقاله زیر می تواند قبل از ورود به بازارهای سرمایه گذاری مفید باشد.

9 نکته مهم که قبل از ورود به بازار سرمایه باید بدانید

دیدگاه خود را بنویسید