آموزش پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال (راهنمای 2024) + مثال

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

در دهه‌ی گذشته، با ظهور ارزهای دیجیتال و فناوری‌های بلاکچین، صنعت مالی و اقتصاد جهان شاهد ظهور یک انقلاب جدید بود و تجارت، امور مالی و ساختارهای اقتصادی به طور چشمگیری متحول شدند. ارزهای دیجیتال به طور سریع بخشی از تجارت و سرمایه‌گذاری‌های جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از جنبه‌های مهم این ارزها، تراکنش‌هایشان است که به عنوان محوری‌ترین عامل در عملکرد این ارزها و اکوسیستم‌های بلاکچینی عمل می‌کنند. اما آیا شما از نحوه پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال اطلاع دارید؟ آیا می دانید که در کجاها می توان معاملات کریپتو را ردیابی کرد و وضعیت آنها را پیگیری نمود؟

ارزهای دیجیتال که از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنند، انتقال سریع، شفاف، ایمن و بدون واسطه دارایی‌ها در سطح جهانی را فراهم آورده‌اند. اما باید بدانید که این نوع از ارزها با همه ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، چالش‌ها و مسائل امنیتی خاص خودشان را نیز دارند.

یکی از این مسائل بنیادی در دنیای ارزهای دیجیتال، پیگیری و ردیابی معاملات و تراکنش‌های انجام شده است. این تراکنش‌ها می‌توانند به صورت عمومی در بلاکچین مشاهده شوند، اما هویت‌های اشخاص پشت این تراکنش‌ها معمولاً ناشناخته می‌مانند. این وضعیت، احتمالاً منجر به نگرانی‌هایی درباره جرایم مالی، پول‌شویی و تجارت غیرقانونی با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌شود.

در این مقاله، ما به بررسی اهمیت پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال پرداخته و راهکارهای مختلفی که برای افزایش شفافیت و امنیت در این حوزه ارائه شده است را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین، سعی خواهیم کرد تا به سوالاتی اساسی مثل این موارد پاسخ دهیم: چگونه می‌توان تراکنش‌های ارز دیجیتال را به طور موثر پیگیری کرد؟ آیا می‌توان امنیت و حریم خصوصی را در عین حفظ شفافیت تراکنش‌ها تضمین کرد؟ چه چالش‌هایی در راه اجرای موفق این راهکارها وجود دارد؟ با ما همراه باشید.

پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال چیست؟

ردیابی ارزهای رمزنگاری یا پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال (به انگلیسی: track cryptocurrency transactions) تکنیکی است که برای ردیابی تراکنش‌های کالا و خدمات در بلاک چین استفاده می‌شود، با هدف تعیین اینکه چه کسی و چگونه پول را نقد کرده است.

در واقع ردیابی ارزهای رمزنگاری به معنای تحلیل و نظارت دقیق بر جریان مالی و نقل و انتقالات انجام شده و به طور کلی مدیریت دارایی در شبکه‌های بلاکچینی است. با توجه به اینکه بلاکچین به عنوان یک دفتر کل، رکوردی از هر تراکنشی که تا به حال در شبکه بلاکچین رخ داده است را نگه می دارد، تراکنش های و مبادلات ارز دیجیتال در این شبکه‌ها به‌صورت عمومی قابل مشاهده است.

یعنی برخلاف بانک ها، بلاکچین های این امکان را فراهم می‌آورند که تراکنش‌ها به صورت عمومی در دسترس قرار گیرند. این بدان معناست که می توان آزادانه از هر نقطه در سراسر جهان به اطلاعات مربوط به همه تراکنش ها دسترسی پیدا کرد. تنها چیزی که نیاز دارید، اتصال به اینترنت است.

در واقع، پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال به معنای رصد و ثبت فرآیند انتقال و تبادل ارزهای دیجیتال، از جمله بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده، به منظور اطمینان حاصل کردن از صحت و شفافیت این تراکنش‌هاست. هر بار که یک تراکنش و مبادله ارز دیجیتال انجام می‌شود، مشخصات آن تراکنش به صورت کدنویسی شده در بلاکچین مربوطه ذخیره می‌شود.

هر تراکنش جدید به یک بلوک اضافه می‌شود و به بلوک‌های قبلی پیوست می‌شود. این بلوک‌ها با همدیگر یک زنجیره بلاکچین را تشکیل می‌دهند. اطلاعات درون هر بلوک شامل مشخصات تراکنش‌ها، زمان انجام، ویژگی‌های امنیتی و اطلاعات دیگر مرتبط با تراکنش‌هاست.

ثبت دائمی تمامی تراکنش‌های ارز دیجیتال در بلاکچین ثبت و عدم امکان تغییر یا حذف آنها باعث ایجاد سطح بالای شفافیت و امنیت در تبادلات ارزهای دیجیتال می‌شود. علاوه بر این، هر فرد می‌تواند با استفاده از کلیدهای رمزنگاری خود، تراکنش‌های خود را انجام داده و به طور مطلوب، هویت خود را مخفی نگه دارد.

بسته به نوع تراکنش، باید بلاک چین مربوطه را بررسی کنید تا اطلاعات آن تراکنش را به دست آورید. به عنوان مثال، اگر مقداری ETH را انتقال داده اید و می خواهید از وضعیت تراکنش مورد نظر اطلاع یابید، باید بلاک چین اتریوم را بررسی نمایید.

آیا ارز دیجیتال، قابل ردیابی است؟

بله، برخلاف تصور رایج، ارز دیجیتال با داشتن ابزار و تخصص مناسب، قابل ردیابی است. دفاتر کل بلاک چین که تراکنش های ارزهای دیجیتال را ثبت می کنند از یک آدرس منحصر به فرد متشکل از اعداد و حروف برای شناسایی هر کاربر استفاده می کنند. فقدان اطلاعات شخصی، تعقیب مجرمان را برای قربانیان کلاهبرداری، اگر نگوییم غیرممکن اما بسیار چالش برانگیز می سازد.

علاوه بر این، رمزارزها را می‌توان به سرعت از طریق پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال در سراسر جهان به پول نقد یا فیات تبدیل کرد، که بر بسیاری از آنها هیچ گونه نظارت مالی انجام نمی شود. خوشبختانه، بازرسان و محققان کلاهبرداری سایبری از مهارت های تخصصی و منابع جهانی برای افشای مجرمانی که در پشت این پوشش ناشناس پنهان شده اند، برخوردار می باشند.

اما توجه داشته باشید که احتمال موفقیت در پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال در هر پرونده، متغیر است و به پیچیدگی کلاهبرداری و اقدامات فنی مورد استفاده برای پنهان کردن هویت مجرم بستگی دارد.

اهمیت دانستن نحوه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال
اهمیت و ضرورت نحوه پیگیری تراکنش ها در ارزهای دیجیتال

اهمیت و ضرورت ردیابی و پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال

1- دسترسی عمومی به داده‌های بلاکچین

بلاکچین تمام تراکنش‌های ارز دیجیتال را به طور دائمی ذخیره می‌کند و این داده‌ها را به صورت عمومی در دسترس همگان قرار می دهد. کاربران از سراسر جهان می توانند به اطلاعات تمام تراکنش‌ها دسترسی داشته باشند. به این معنا که داده های تراکنش های ذخیره شده در بلاک چین های عمومی برای همه قابل دسترسی است.

2- محتوای یک تراکنش

هنگامی که پرداخت ارز دیجیتال به یک آدرس مشخص انجام می شود، جزئیات مربوط آن انتقال به بلاک چین اضافه می شود. در اکثر بلاک چین ها، این جزئیات به صورت عمومی در دسترس هستند:

 • مقدار ارز منتقل شده
 • آدرس فرستنده
 • آدرس گیرنده
 • زمان انجام تراکنش و تاریخ انتقال

به هر تراکنش، یک شناسه تراکنش اختصاص داده می شود که به آن TXID گفته می شود که در بخش بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت. گاهی ممکن است شخصی که ارز خود را به او انتقال می دهید، از شما بخواهد که شناسه تراکنش را ارائه دهید. این امر فقط برای تأیید این است که معامله واقعاً انجام شده است.

تراکنش‌های ارزهای رمزنگاری‌شده نیز مدرکی برای موفقیت یا ناموفق بودن این انتقال ارائه می‌کنند. اگر باید بررسی کنید که آیا تراکنش قبلاً پردازش شده است یا خیر، شناسه تراکنش آن به شما کمک می کند تا تمام جزئیات انتقال لازم را پیدا کنید.

3- شناسه تراکنش (TXID)

همانطور که گفتیم به هر تراکنش ارز دیجیتال یک آی دی (ID) یا شناسه منحصربه‌فرد تراکنش به نام TXID یا هش معامله (Transaction Hash) اختصاص داده می‌شود. این کد با استفاده از تابع هش (hash function) از داده‌های تراکنش ایجاد می‌شود و TXID به عنوان یک ابزار شناسایی تراکنش‌ها در بلاکچین و پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال مورد نظر و وضعیت تراکنش در بستر بلاک چین استفاده می‌شود.

با استفاده از TXID، هر فرد می‌تواند تراکنش خاصی را در شبکه بلاکچین پیگیری کند. با جستجوی TXID در ابزارهای کاوشگر بلاکچین یا نرم‌افزارهای مرتبط، می‌توان وضعیت تراکنش، تأییدیه ها، تاریخچه تغییرات و سایر جزئیات مرتبط با آن تراکنش را مشاهده کرد.

روش‌های پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال

 برای پیگیری تراکنش‌های‌ رمزارزها، می‌توان از سه روش استفاده کرد:

 • Full Node: این روش شامل دانلود و نگهداری کل زنجیره بلاکچین و اجازه دسترسی به تمام تراکنش‌ها است.
 • Wallet: برخی از کیف‌پول‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا تراکنش‌های خود را پیگیری کنند و وضعیت آن‌ها را مشاهده کنند.
 • Blockchain Explorer: بلاکچین اکسپلوورها یا وب‌سایت‌های کاوشگر بلاکچین امکان جستجو و مشاهده تراکنش‌ها، آدرس‌ها و بلوک‌های مختلف بلاکچین را فراهم می‌کنند.

شناسه تراکنش یا TXID چیست؟ پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال با استفاده از کیف پول یا والت

شناسه تراکنش یا TXID، یک رشته منحصربه‌فرد از اعداد و حروف است که برای شناسایی یک تراکنش خاص در بلاکچین استفاده می‌شود. این شناسه تراکنش به عنوان یک علامت منحصربه‌فرد به هر تراکنش اختصاص داده می‌شود تا بتوان آن را به راحتی در بلاک‌های مختلف تشخیص داد.

برای مثال، فرض کنید که شما یک تراکنش رمزارزی با مقصد آدرس “1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa”  انجام داده‌اید. پس از انجام تراکنش، یک TXID اختصاص داده می‌شود. مثلاً TXID شما می‌تواند به شکل “0x6f07c19be8a52c5b9d5f48d6773c4291f4148a2ac7a22983f7d62a8d214df7d8”  باشد. این شناسه تراکنش می‌تواند به شما کمک کند تا تراکنش خود را در بلاکچین پیدا کنید و جزئیات آن مانند مبلغ، تاریخ، و آدرس‌های مبدا و مقصد را مشاهده کنید.

TXID یا شناسه تراکنش چیست
نحوه دریافت شناسه ارز دیجیتال

چگونه می توان شناسه تراکنش دریافت کرد؟

شما به عنوان ارسال‌کننده تراکنش می‌توانید شناسه تراکنش (TXID) را از کیف پول خود دریافت کنید و آن را برای افراد دیگری که تراکنشی از شما دریافت کرده‌اند، ارسال کنید تا آنها بتوانند تراکنش را در بلاکچین ردیابی کنند. اما اگر دریافت‌کننده تراکنش هستید، باید از فرد یا سرویسی که به شما رمزارز ارسال کرده است، شناسه تراکنش (TXID) را درخواست کنید.

با این اطلاعات (مبلغ، تاریخ و زمان ارسال، و آدرس‌های مبدا و مقصد)، شما می‌توانید با استفاده از بلاکچین اکسپلوررها یا سایت‌های پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال، جزئیات کامل تراکنش را مشاهده کنید و از ردیابی و تایید درستی تراکنش اطمینان حاصل کنید.

برای دریافت شناسه تراکنش (TXID) ارز دیجیتال، شما به صورت معمول از صرافی‌های ارز دیجیتال یا کیف پول (Wallet) ارز دیجیتال  خود استفاده می‌کنید. نحوه دریافت شناسه تراکنش که ممکن است در اغلب کیف پول‌ها یا سرویس‌های تراکنش رمزارزی برای وجود داشته باشد، عبارتند از:

 • ورود به کیف پول یا صرافی ارز دیجیتال: در صورت ارسال تراکنش از کیف پول یا صرافی ارز دیجیتال، وارد حساب کاربری کیف پول رمزارزی یا صرافی خود شوید. این کار را می توانید از وبسایت کیف پول یا اپلیکیشن موبایلی کیف پول تان انجام دهید.
 • انتخاب تراکنش: به بخش تاریخچه مراجعه کرده و سپس روی تراکنش‌ مورد نظر خود کلیک نمایید که در همه والت ها، تقریبا مشابه خواهد بود..
 • پیدا کردن تراکنش: در لیست تراکنش‌ها، تراکنش مورد نظر خود را پیدا کنید. معمولاً تراکنش‌ها با جزئیاتی مانند تاریخ، مقدار ارسالی، و آدرس‌های مبدا و مقصد نمایش داده می‌شوند.
 • دریافت شناسه تراکنش: در تراکنش مورد نظر، شناسه تراکنش (TXID) را پیدا کنید. این یک رشته منحصربه‌فرد از اعداد و حروف است که به تراکنش شما اختصاص داده شده است.
 • کپی شناسه تراکنش: شناسه تراکنش (TXID) را کپی کنید، معمولاً با استفاده از گزینه کپی در کیف پول یا با راست کلیک و انتخاب گزینه کپی این کار را می توان انجام داد.

حالا که شناسه تراکنش را دارید، می‌توانید با استفاده از آن در سایت‌ها و ابزارهای پیگیری بلاکچین، جزئیات کامل تراکنش خود را ببینید و پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال مورد نظر خود را انجام دهید.

کاربردهای شناسه تراکنش کدامند؟

شناسه تراکنش یا TXID در تراکنش‌های رمزارزی دارای کاربردهای متعددی است که برخی از آنها عبارتند از:

 • ردیابی تراکنش: با استفاده از شناسه تراکنش، می‌توانید تراکنش‌های خود را در بلاکچین ردیابی کنید و جزئیات آنها را مشاهده کنید، از جمله مبلغ ارسالی، آدرس‌های مبدا و مقصد، تاریخ و زمان انجام تراکنش و وضعیت تراکنش (تایید شده یا در حال انتظار).
 • تایید تراکنش: شناسه تراکنش به شما این امکان را می‌دهد تا وضعیت تراکنش خود را تایید کنید. با استفاده از شناسه تراکنش، می‌توانید مطمئن شوید که تراکنش شما به درستی انجام شده است و در بلاکچین ثبت شده است.
 • ارتباط با خدمات پشتیبانی: در صورتی که با مشکلی در یک تراکنش رمزارزی مواجه شده‌اید، مانند انجام نشدن تراکنش، صحیح یا غلط بودن آدرس مقصد، کم شدن مبلغ تراکنش از کیف پول مبدأ و اضافه نشدن آن به کیف پول مقصد، واریز نشدن ارز خریداری شده به کیف پول یا… شناسه تراکنش را به خدمات پشتیبانی یا صاحب کیف پول خود ارائه داده و درخواست کمک کنید.
 • مشاهده در بلاکچین‌ها: برخی از بلاکچین‌ها و وبسایت‌های پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال، امکان مشاهده تراکنش‌ها بر اساس شناسه تراکنش را فراهم می‌کنند. با وارد کردن شناسه تراکنش، می‌توانید تمام جزئیات آن تراکنش را مشاهده کنید.
 • اثبات تراکنش: در برخی موارد، شناسه تراکنش می‌تواند به عنوان اثباتی از انجام یک تراکنش برای تایید تراکنش‌های مالی، خرید و فروش و… مورد استفاده قرار گیرد.
 • مشارکت در اختلافات: در صورت بروز اختلافات یا ناهماهنگی درباره یک تراکنش، شناسه تراکنش می‌تواند به شما و دیگران در مشارکت در حل این اختلافات کمک کند.
 • تحقیقات قانونی: در صورتی که به تراکنش‌های خاصی برای تحقیقات قانونی نیاز دارید، شناسه تراکنش می‌تواند به عنوان اطلاعات اساسی برای تحقیقات و مدارک قانونی مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال با استفاده از وبسایت های کاوشگر بلاکچین

اطلاعات تراکنش رمز ارزها را می توان به راحتی در اکثر کیف پول ها به دست آورد، اما برای افرادی که صاحب هیچ ارز دیجیتالی نیستند و کیف پولی هم ندارند، این اطلاعات بازهم قابل دسترسی است. وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای بررسی تراکنش‌ها در بلاک چین استفاده کنید.

از آنجایی که هر بلاک چین یک دفتر کل جداگانه است، هر کدام از بلاکچین ها، وب سایت های کاوشگر خود را دارد. سعی کرده ایم در این بخش، یک وبسایت کاوشگر برای برخی از معروف ترین ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار ارائه دهیم.

معرفی بهترین اکسپلوررهای بلاک چین برای پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال

ارز دیجیتالاکسپلور برای پیگیری تراکنش رمز ارزها
Bitcoin (بیت کوین)btcscan.org و mempool.space
Ethereum (اتریوم)etherscan.io
Litecoin (لایت کوین)live.blockcypher.com/ltc
Bitcoin Cash (بیت کوین کش)explorer.bitcoin.com/bch
Solana (سولانا)solscan.io
XRP (ریپل)bithomp.com/explorer
ترونtronscan
بایننس چین (برای تمامی توکن‌های BEP2)mintscan
بایننس اسمارت چین (برای تمامی توکن‌های BEP20)bscscan
کاردانوcardano explorer

3 مرحله پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال در سایت های مرتبط

سایت های معرفی شده فوق برای پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال مربوطه، فقط یک نمونه ای از سایت ها برای این کار هستند. تعدادی دیگر از کاوشگرهای بلاک چین برای انتخاب وجود دارد، بنابراین از هر صفحه ای که ترجیح می دهید، استفاده کنید. هنگامی که صفحه مورد نظر خود را پیدا کردید، سه مرحله زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا باید فیلد جستجو را در وب‌سایت کاوشگر پیدا کنید. پس از پیدا کردن آن، باید اطلاعات مرتبط با تراکنش ارز دیجیتال خود را وارد کنید. می‌توانید با پارامترهای مختلفی از جمله آدرس گیرنده، آدرس فرستنده، هش بلوک حاوی داده‌های تراکنش یا خود TXID ( اگر در اختیار دارید) در این فیلد جستجو کنید. اگر این اطلاعات را ندارید، بهترین راهکار، اغلب جستجو با آدرس گیرنده است.
 2. اگر اطلاعات صحیح را وارد کرده باشید، لیستی از تمام تراکنش‌های گیرنده که تا به این لحظه انجام داده، به شما نمایش داده می‌شود. اگر گیرنده تعداد زیادی تراکنش انجام داده باشد، ساده‌ترین راه برای پیدا کردن یک تراکنش خاص، جستجو از طریق مبلغ دقیق ارسال شده است. اگر از رایانه‌ی شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید از میانبرهای صفحه کلید برای جستجو با مقدار دقیق استفاده کنید. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، کلید‌های ترکیبی Control + F و اگر از MacOS استفاده می‌کنید، کلیدهای ترکیبی Command + F را فشلر دهید. سپس مقدار دقیق تراکنش را در نوار جستجو وارد کنید تا مرورگر، شما را به تراکنش مورد نظر هدایت نماید.
 3. هنگامی که تراکنش مورد نظر خود را پیدا کردید، می توانید شناسه تراکنش آن را مشاهده کنید. معمولاً این شناسه، یک رشته طولانی از حروف و اعداد است. می توانید این آی دی تراکنش را کپی کرده و با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. شخص دریافت‌کننده نیز ممکن است از شما بخواهد که این شناسه را ارائه دهید تا به اطلاعات تراکنش به صورت مستقیم دسترسی داشته و داده های تراکنش را بررسی کند.

نکته: اگر با ارزهای دیجیتال تجارت می‌کنید، دانستن اینکه چگونه جزئیات و وضعیت یک تراکنشی که در آن شرکت داشته‌اید را بررسی کنید، کلیدی برای پیگیری فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خودتان است.

ما در این قسمت به طور کامل نحوه پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال بیت کوین را توضیح خواهیم داد تا شما به طور کامل با این موضوع آشنا شوید.

ردیابی و پیگیری تراکنش رمزارزها چه مزایایی دارد؟

با سرعت بالای تراکنش، ناشناس بودن و غیرمتمرکز بودن، غالباً ارز رمزنگاری شده، روش پرداخت ترجیحی در تمام موارد کلاهبرداری مالی عمده است. اگر ارز دیجیتال شما به سرقت رفته یا از شما کلاهبرداری شده باشد، می توان از یک تکنیک قدرتمند به نام پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال برای شناسایی مبادلات هدف و مکان یابی دارایی ها استفاده کرد.

پیگیری تراکنش‌های رمزارز، امکان ثبت تمام تراکنش‌هایی که با رمزارز انجام می‌شود را فراهم می‌کند. این اطلاعات به طور دقیق در بلاکچین ثبت می‌شوند و امکان دارد با پیگیری این تراکنش‌ها، مسیر جریان پول و استفاده از ارزها را ردیابی کنیم. این قابلیت می‌تواند در تشخیص فعالیت‌های غیرقانونی مانند پولشویی یا فعالیت‌های مشکوک به کار آید.

قابلیت پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال و کسب شواهدی از مسیرهای پرداخت، مبادلات رمزنگاری و عاملان آن همچنین برای اهداف حسابداری و مالیاتی می‌تواند مفید باشد. در نهایت، این پیگیری ممکن است به نهادها و مؤسسات قانونی کمک کند تا جرم‌شناسی انجام دهند و افرادی که در فعالیت‌های غیرقانونی دخیل هستند را با دنبال کردن مسیر جریان پول پیدا کنند.

پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال با برخی داده های رمزارزها
آموزش نحوه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال با TXID

از کدام داده های رمزارزها می توان در پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال، استفاده کرد؟

 • اسناد و ارتباطات (Attributions & associations)

نرم افزار هوشمند بلاک چین قادر به جمع آوری و ارائه جزئیات اسناد مالکیت برای تحلیل است. در حالی که این اطلاعات به ندرت هویت شخصی مجرمان را فاش می کنند، اما می تواند ارتباطات کلیدی آنها را با سازمان های جنایی یا طرح های متقلبانه آشکار و برجسته کند.

 • خوشه های آدرس (Address clusters)

خوشه مجموعه ای از آدرس های ارز دیجیتال است که توسط یک کاربر یا یک گروه، مدیریت می شود. متخصصان جرایم سایبری با گسترش تحقیقات به منظور دربرگرفتن چندین آدرس، می توانند شواهد بیشتری برای ردیابی موفق مبادلات رمزارزها جمع آوری کنند.

 • جزئیات احراز هویت (Verification details)

بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی، پلتفرم‌های مبادله ارزهای دیجیتال و شرکت‌های مالی غیرمتمرکز هنگام ایجاد حساب‌ها، اطلاعات احراز هویت را درخواست می‌کنند.  اگر یک کلاهبردار از اینگونه خدمات برای معاملات رمزارزی استفاده کرده باشد، این اطلاعات شخصی می‌توانند با یک احضاریه مدنی یا حکم کیفری، قابل دسترسی باشند.

 • آدرس های  IP (IP addresses)

سیستم‌های نظارت بر بلاک چین می‌توانند ابرداده‌ها را جمع‌آوری کنند تا آدرس‌های IP مرتبط با پرداخت‌های خاص را پیدا کنند. آدرس آی‌پی ممکن است مکان فیزیکی کلاهبردار را هنگام انجام تراکنش خاص، مشخص کند.

 • حجم معاملات و تراکنش ها (Transaction volumes)

ارزش کل تراکنش‌های یک رمزارز می‌تواند مقیاس یک کلاهبرداری را نشان دهد. با توجه به تعداد قربانیان مورد هدف، یک طرح بزرگ‌تر ممکن است به اقامه دعوای گروهی در دادگاه همگانی منجر شود، همچنین توجه بیشتری از رسانه و مقامات نظارتی و مجری قانون را به دنبال داشته باشد.

 • ریسک پروفایل ها (Risk profiles)

ممکن است از الگوریتم های پیشرفته برای انجام خودکار پروفایل ریسک که فعالیت یک آدرس ارز دیجیتال را ردیابی و پیگیری می کند، استفاده شود. در بلاکچین ها، هر گونه تعامل با نهادهای خاص، مانند تبادلات همتا به همتا یا رینگ های باج‌افزار، علامت گذاری می‌شود.

 • ارزش کلی آدرس (Total address values)

مقدار دارایی‌های نگهداری شده توسط آدرس ارز دیجیتال متخلف می‌تواند دربردارنده اطلاعات حیاتی برای بازیابی موفق باشد. یک آدرس با ارزش بالا ممکن است مشمول حکم توقیف در دادگاه کیفری یا دستور ضبط در دادگاه جنایی یا گارنیش در دادرسی مدنی باشد.

نحوه پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال بیت کوین [راهنمای کامل]

بسیاری از مردم بر این باورند که بیت کوین، ناشناس است، در حالی که اصلاً این چنین نیست. بیت کوین بر خلاف تصور عمومی قابل ردیابی است. اگرچه هویت شما به طور مستقیم به آدرس بیت‌کوین شما متصل نیست، اما همه تراکنش ها عمومی هستند و در بلاک چین ثبت می شوند. در این قسمت، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه تراکنش های بیت کوین را با استفاده از کاوشگر بلاک چین ردیابی و پیگیری کنید.

تراکنش بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

تراکنش بیت کوین یک تبادل دیجیتال ارزشی بین دو طرف است. این مبادله می‌تواند به دو صورت از طریق یک صرافی آنلاین یا مستقیماً بین افراد انجام شود. وقتی یک تراکنش انجام می‌شود، در یک دفتر کل عمومی به نام بلاکچین ثبت می‌شود.

این امر تضمین می کند که تراکنش، امن است و نمی توان آن را دستکاری کرد. تراکنش‌های بیت‌کوین سریع و کارآمد هستند و می‌توانند بدون نیاز به یک شخص ثالث مانند بانک یا مؤسسه مالی انجام شوند.

فرستنده در یک تراکنش ابتدا باید مقدار بیت‌کوینی که می‌خواهد ارسال کند را انتخاب کند. سپس آدرس گیرنده را در فیلد ‘ to’ وارد می‌کند. فرستنده همچنین می‌تواند پیامی را هم به تراکنش اضافه کند که برای گیرنده قابل مشاهده خواهد بود. پس از انتخاب مقدار و وارد کردن آدرس گیرنده، می‌تواند دکمه ‘ارسال’ را فشار دهد.

سپس تراکنش برای کل شبکه پخش می شود و در آنجا توسط ماینرها تأیید می شود. پس از تأیید، به بلاک چین اضافه می شود و گیرنده، بیت کوین خود را دریافت می کند. جالب است که بدانید که تراکنش های بیت کوین معمولا در عرض 10 دقیقه تایید می شوند.

در اصل، تراکنش‌های انجام شده با استفاده از بیت‌کوین کارآمد و ایمن هستند و می‌توانند بدون دخالت شخص ثالث یا مرجع مرکزی انجام شوند. و اما نحوه پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال بیت کوین چگونه است؟ در ادامه به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

کاوشگر بلاکچین چیست؟

کاوشگر بلاک چین یا بلاکچین اکسپلورر (blockchain explorer) یک ابزار و یک برنامه نرم افزاری است که به کاربران امکان مشاهده تمام بلوک‌ها در بلاکچین و همچنین مشاهده آدرس‌ها و تراکنش‌های مرتبط با بلوک ها را می‌دهد. ساده ترین راه این است که آن را مثل یک موتور جستجو تصور کنید که به طور خاص برای بلاک چین طراحی شده است.

بلاک چین تنها یکی از ده ها کاوشگری است که در حال حاضر برای پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال بیت کوین در دسترس است. ما هم در این مطلب، فقط بلاک چین را پوشش خواهیم داد، که یکی از شناخته شده ترین بلاکچین اکسپلوری است که امروزه وجود دارد. این اکسپلور دارای یک رابط کاربری بصری است که مکان یابی اطلاعات مورد نیاز شما را آسان می کند.

چگونه تراکنش‌های بیت‌کوین را پیگیری کنیم؟

اکنون که می‌دانیم کاوشگر بلاکچین چیست، در این قسمت قصد داریم تا به طور دقیق‌تری نگاهی به نحوه استفاده از آن برای پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال بیت کوین در بلاکچین بیندازیم. روش کار با جستجوگر بلاکچین بدین صورت است که:

 • وارد سایت blockchair.com شده و آدرس بیت کوین مورد نظرتان که می خواهید ردیابی کنید را در نوار جستجو تایپ کنید.
 • پس از انجام این کار، دکمه اینتر را بزنید. به یک صفحه هدایت می‌شوید که تمام اطلاعات مرتبط به آن آدرس را شامل می شود.
 • در این صفحه، می‌توانید تمام تراکنش‌های انجام شده از آن آدرس خاص به همراه آدرس‌هایی که به آنها ارسال شده‌اند را را مشاهده کنید.
 • همچنین علاوه بر زمان و تاریخ انجام تراکنش، می توانید ارتفاع بلوکی که هر تراکنش در آن انجام شده است را مشاهده کنید. می توان از این دیتاها و اطلاعات در پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال خاص یا تشخیص الگوهای رفتارهای مصرفی مفید باشد.

 Bitcoin Taint Analysis چیست؟

تینت (Taint) درصد ارز رمزنگاری شده در یک حساب است که می‌توان آن را در حساب دیگری ردیابی کرد. تحلیل تینت به عنوان یک ابزار مهم در زمینه پیگیری و شناسایی تراکنش‌های رمزارزی به کار می‌رود. این روش برای پیگیری مبادلات ارز دیجیتال استفاده می شود تا مشاهده شود که از کجا آمده‌اند و کجا بوده‌اند. این روش می تواند وقتی که کسی سعی در پولشویی یا می خواهد منبع اعتبار خودش را پنهان کند، مفید باشد. این کار از طریق ردیابی زمان و مکان این اتفاق امکان پذیر است. با تجزیه و تحلیل این ارتباطات، می‌توان به اطلاعات مهمی دست پیدا کرد:

 • شناسایی منابع و مقصدها

با استفاده از این تحلیل تینت می توانیم ببینیم که یک تراکنش از کدام آدرس‌ها آمده و به کدام آدرس‌ها رفته است. این امر می‌تواند به ما کمک کند تا شناسایی کنیم که یک کیف‌پول یا فرد خاص از کجا بیت‌کوین دریافت کرده است یا به کجا ارسال کرده است.

ابزار Bitcoin Taint Analysis با مشاهده نحوه اتصال آدرس ها کار می کند. هنگام ارسال بیت کوین توسط یک شخص به شخص دیگر، در واقع این بیت کوین را به آدرس بیت کوین آن شخص ارسال می کند. این آدرس همراه با آدرس‌هایی که بیت‌کوین از  آن‌ها ارسال شده است، روی بلاک چین ثبت می شود.

 • تراکنش‌های پویشی

در برخی موارد، افراد ممکن است از تعدادی آدرس برای تراکنش‌های مختلف استفاده کنند تا اصلیت تراکنش‌ها را پنهان کنند. تحلیل تنویت می‌تواند به ما کمک کند تا این تراکنش‌های پویشی را شناسایی کرده و الگوهایی که توسط افراد استفاده می‌شوند، ردیابی کنیم. با مطالعه ترتیبات ارسال و دریافت بیت کوین، می توانید ببینید که یک بیت کوین خاص از کجا آمده و کجا بوده است که می توان از آن در حل پرونده های کلاهبرداری یا پولشویی و همچنین در پیگیری مجرمان و هکرها استفاده کرد.

 • شناسایی تراکنش‌های مشکوک

با استفاده از ابزار تحلیل تینت، می‌توان تراکنش‌هایی که به نظر مشکوک می‌آیند را شناسایی کرده و بررسی کرد. این می‌تواند به شناسایی فعالیت‌های مرتبط با پولشویی یا جرمی کمک کند. این ابزار بیشتر توسط سازمان های مجری قانون و موسسات مالی برای ردیابی مجرمانی که از رمزارز برای پولشویی یا تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌کنند، استفاده می شود. موسسات مالی هم می توانند از آن برای کمک به جلوگیری از تقلب و پولشویی استفاده کنند.

اما باید بدانید که تحلیل تینت تنها یا حتی بهترین راه حل موجود برای پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال بیت کوین نیست. در برخی موارد، افراد بدخواه و بد نیت ممکن است با به کار بردن چندین آدرس یا با ترکیب بیت‌کوین‌های خود با بیت کوین های سایر افراد، مبدأ و منشأ وجوه و دارایی های خود را مخفی نمایند. با این حال، Taint Analysis هنوز هم می تواند ابزار مفیدی در بسیاری از موارد باشد.

سخن پایانی

پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال یکی از جنبه‌های حیاتی در اکوسیستم رمزارزها و بلاک‌چین است که اهمیت بسیاری دارد. این فرآیند به شما امکان می‌دهد تا تراکنش‌های خود را از مبدأ تا مقصد پیگیری کنید و از تصمیمات مالی خود اطمینان حاصل کنید. پیگیری تراکنش‌ها به شما این امکان را می‌دهد که:

 • اطمینان حاصل کنید که تراکنش‌های شما به درستی انجام شده‌اند و در بلاکچین ثبت شده‌اند.
 • بررسی کنید که آیا تراکنش‌ها به آدرس مقصد رسیده‌اند یا خیر.
 • جزئیات دقیق مبلغ، زمان، و آدرس‌های مبدا و مقصد تراکنش‌ها را ببینید.
 • مدرک و مستندات دقیق از تراکنش‌ها داشته باشید که می‌تواند در صورت نیاز به عنوان مدرک قانونی مورد استفاده قرار گیرد.

با پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال ، شما می‌توانید به عنوان یک شرکت‌کننده اطلاعاتی و آگاه در اکوسیستم رمزارزها فعالیت کنید و از مزایای فناوری بلاک‌چین بهره‌برداری کنید. این امر به افزایش شفافیت، اعتماد و امنیت در معاملات مالی رمزارزها کمک می‌کند و نقش مهمی در توسعه و پیشرفت این فناوری ایفا می‌کند.

تا زمانی که به یک کاوشگر بلاک چین دسترسی داشته باشید، می توانید اطلاعات مربوط به هر معامله ای را که تا به حال انجام شده است، به دست آورید. متداول ترین و قابل اعتمادترین موتور جستجو و بلاک اگسپلور برای ردیابی تراکنش های ارزهای دیجیتال، blockchair.com است، هرچند می توانید از نرم افزارها و ابزارهای دیگر موجود نیز استفاده کنید.

منبع : https://arztoday.com/txid/

آیا امکان بازیابی ارز دیجیتال کلاهبرداری شده، وجود دارد؟

بله، بازیابی رمزارزهای کلاهبرداری شده با اقدامات قانونی امکان پذیر است. با این حال، درک این نکته مهم است که خدمات بازیابی در پیگیری تراکنش ارزهای دیجیتال گنجانده نشده است، زیرا هدف این خدمات، تنها شناسایی مسیرهای پرداخت در بلاک چین است. این مرحله در پیدا کردن دارایی‌های رمزنگاری کمک می‌کند تا بتوان آن‌ها را تا زمان بازیابی از طریق دادگاه، مسدود کرد.

هزینه پیگیری رمزارز چقدر است؟

هزینه پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال به تعداد پیگیری‌های مورد نیاز بستگی دارد. قبل از شروع تحقیقات، یک ارزیابی اولیه از پرونده شما انجام شده و یک پیشنهاد هزینه مناسب برای رسیدن به یک نتیجه بهینه ارائه می شود.

ردیابی ارزهای دیجیتال چقدر طول می کشد؟

در حالی که مدت زمان لازم برای ردیابی بستگی به شرایط دارد، اما اکثر پیگیری تراکنش ارزهای دیجیتال غالباً در عرض 14 روز کامل می شود.

بلاک چین اکسپلورر (blockchain explorer) چیست؟

کاوشگر بلاکچین ابزاری است که به شما امکان مشاهده تمام بلوک‌ها در بلاکچین و مشاهده آدرس‌ها و تراکنش‌های مرتبط با آن‌ها را می‌دهد.

نرم افزار CipherTrace چیست و به چه کار می آید؟

محققان از ابزارهای شناسایی نرم افزار پیچیده و تخصصی CipherTrace  برای ردیابی و پیگیری بیش از 800 ارز دیجیتال در بلاک چین استفاده می کنند. این نرم افزار قدرتمند پیگیری تراکنش‌ ارز دیجیتال که مورد علاقه آژانس های بین المللی مجری قانون است، می تواند ارائه دهنده خدمات دارایی مجازی (VASP) مورد استفاده برای مدیریت کوین ها را نشان دهد.

خدمات VASP در حوزه دارایی های مجازی کدامند؟

خدمات کیف پول، ترید ارزها با اصول و قوانین مبتنی بر بازار؛ مبادلات ارزهای دیجیتال (خرید یا فروش کریپتوکارنسی ها و دارایی های دیجیتال)، وجوه رمزنگاری و انتشار توکن پرداخت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رامبد
20 روز قبل

سلام وقت بخیر
ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید
نمیدونم از چه طریقی. ولی شخصی والتم را خالی کرده
آدرسی که ارسال کرده مشخصه ولی از والت مقصد به جای دیگری منتقل نشده

اگر در والت تترها که روی شبکه ترون بوده را به ارز دیگری با شبکه ی متفاوت مثل اتریوم سواپ کنه و بعد به یک والت ارسال کنه میشه متوجه شد؟
یا به خاطر تغییر شبکه دیگر قابل رهگیری نیست

1
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x