fvg چیست؟ Fair Value Gap – آموزش FVG در فارکس و اسمارت مانی

fvg در فارکس

FVG مخفف Fair Value Gap بوده و به تفاوت قیمت منصفانه و یا ارزش واقعی یک ارز (سهم) با قیمت فعلی که در بازار معامله می شود گفته می شود. اگر بازار بورس فعالیت کرده اید حتما این اصطلاح که مثلا فلان سهم زیر ارزش واقعی خود معامله می شود و ارزش خرید دارد را شنیده اید.

اصطلاح fvg در فارکس نیز در اصل بیانگر این موضوع می باشد. یعنی به دلیل مسائل مختلفی قیمت یک جفت ارز کمتر و یا بیشتر از قیمت منصفانه آن بوده و تریدر با تشخیص fvg در بازار می تواند در نقاط دقیق تری وارد بازار شده و معاملات سود آوری داشته باشد.

fvg چیست؟

FVG در فارکس مخفف Fair Value Gap بوده و زمانی رویت می شود که بازار یک طرفه بوده و میان قیمت منصفانه و قیمت فعلی گپ قیمتی وجود داشته باشد. در این قسمت معاملات کمتری دیده می شود و می تواند موقعیت های خوبی برای ترید فراهم کند.

بیشتر بخوانید : گپ در فارکس

معمولا بعد از fvg قیمت به میزان منصفانه خود خواهد رسید. البته باید در مکان صحیح و با استفاده از سیگنال های دیگر وارد معامله شد.

نحوه تشخیص fvg در فارکس و اسمارت مانی

برای تشخیص fvg در فارکس و اسمارت مانی باید در نمودار کندل به کندل پیش روید. برای تشخیص راتتر می توانید کندل ها با بدنه بزرگ را تحت نظر گرفته و یک کندل و یک کندل قبل از آن را بررسی کیند.

کندل های قبل و بعد از این کندل با بدنه بزرگ باید دارای سایه های بلندی بوده و بدنه این کندل ها با بدنه کندل وسطی همپوشانی نداشته باشند. حال فاصله بین سایه کندل اول و سوم محدوده fvg نامیده می شود.

در دو شکل زیر به وضوع نحوه تشخیص fvg را برایتان نشان داده ایم. جهت درک بیشتر کندل ها را تک رنگ رسم کرده ایم.

در شکل زیر قیمت جفت ارز بالاتر از قیمت منصفاته و یا همان ارزش ذاتی آن معامله می شود. و احتمالا بعد از طی دوره ای به قیمت منصفانه خود بر خواهد گشت.

نحوه تشخیص fvg در فارکس
نحوه تشخیص fvg در فارکس

در شکل زیر نیز قیمت جفت ارز پایین از قیمت منصفانه آن معامله می شود و احتمالا بعد از دوره ای قیمت به حد منصفانه خود خواهد رسید.

نحوه تشخیص fvg در فارکس
نحوه تشخیص fvg در فارکس

قیمت بعد از برگشت ممکن است به صورت کامل گپ fvg را کامل پر نکرده و تنها تا 50 در صد آن را پر کند. به این ترتیب زمانی که سفارش باز کرده اید و می خواهید زمانی که قیمت به حد منصفانه خود رسید (زمانی که شکاف منصفانه پر شد) آن را ببندید ، ولی ممکن است شکاف تا 50 درصد خود را پر کند.

نقدینگی و fvg در فارکس

زمانی که قیمت در یک جهت و بدون همپوشانی کندل ها حرکت کرده و FVG ایجاد می کند ، در این حالت با خلاء نقدینگی (لیکوئیدیتی در اسمارت مانی) در بازار مواجه هستیم. پس بازار بر خواهد گشت و این نقدینگی را پر خواهد کرد. برای مثال به شکل زیر توجه کنید.

شکل زیر چارت یورو/دلار EURUSD در تایم فریم 4 ساعته می باشد. این مثال خوبی برای درک fvg در فارکس می باشد. اگر به نمودار زیر دقت کنید fvg های زیادی قابل رویت می باشد. برای مثال ما چند مورد را با خطوط رنگی متفاوت در نمودار پیدا کرده ایم.

همانطور که در شکل می بینید در ناحیه ای که با دایره زرد رنگ رسم کره ایم ، دو fvg متوالی در نمودار ایجاد شده و بازار با کندل های نزولی پی در پی در حال حرکت می باشد. در این حالت بازار با کمبود نقدینگی مواجه شده و برای پر کردن نقدینگی به این نقاط باز خواهد گشت.

در ادامه نمودار دوباره می بینید که بازار یک طرفه حرکت کرده و برای جبران لیکودیتی دوباره به سمت قیمت منصفانه برگشته است.

نقدینگی و fvg در فارکس
نقدینگی و fvg در فارکس

نحوه معامله fvg در فارکس

زمانی که fvg در فارکس و در نمودار رخ داده قیمت تا حدی به روند صعودی و یا نزولی خود ادامه داده و در از یک نقطه به بعد در حال جمع آوری نقدینگی برای برگشت به پر کردن شکاف منصفانه خواهد بود.

هدف تریدر ها باید پیدا کردن این نقطه برای ورود به معامله و در اصل انجام معامله معکوس و یا به عبارت معامله در خلاف روند بازار باشد.

سفارش خرید BUY در fvg

 برای مثال در شکل زیر یک fvg در نمودار قابل مشاهده است. همانطور که می دانید FVG در فارکس به تنهایی سیگنال کاملی برای معامله نمی باشد و باید از شواهد دیگر نیز برای معامله در fvg استفاده کرد.

در شکل زیر بعد از مشاهده fvg باید ادامه کندل ها را بررسی کنید. بعد از fvg بازار دو بار تلاش کرده است تا شکاف fvg را پر کند که متاسفانه نتوانسته و به روند نزولی خود ادامه داده است.

از طرفی می بینید بعد از دو بار تلاش شاهد باز یک طرف نزولی و کاهش نقدینگی هستیم. پس با مشاهده فشار خرید و نشانه هایی از پر کردن نقدینگی و مهم تر از آن تخییر ساختار بازار بودیم وارد می شویم.

در قسمت مشخص شده می بینید یک تغییر ساختار داخلی بعد از fvg ایجاد شده است که ما آن را CHOCH (Change Of Structure) می نامیم و در شکل مشخص کرده ایم. بعد از شکست و یا همان CHOCH باید منتظر پولبک بعدی باشیم. و می توانیم در پولبک سفارش خرید باز کنیم.

نحوه معامله fvg در فارکس
نحوه معامله fvg در فارکس

در شکل بالا بازار بعد از CHOCH دوباره نزولی شده و یک LL (Lower Low) جدید ایجاد کرده است. و نباید در این مقطه وارد شد. باید منتظر سیگنال های بعدی باشیم. در ادامه و در تغییر ساختار بعدی می توان وارد شده و سود برد.

سفارش فروش SELL در fvg

در این قسمت نیز نحوه معامله fvg در فارکس زمانی که می خواهیم با استفاده از fvg اوردر گذاری در فارکس داشته باشیم را آموزش می دهیم. برای درک یشتر مثالی برایتان آورده ایم. در شکل زیر در قسمت مشخص شده شاهد یک FVG بر روی چند کندل صعودی هستیم.

(بدنه کندل ها همپوشانی نداشته و فاصله میان سایه های دو کندل اول و سوم به عنوان fvg در نظر گرفته می شود.)

بعد از مشاهد fvg کندل ها را زیر نظر می گیریم. بعد از آن دو سقف معتبر دیگر HH (Higher High) ایجاد شده و بعد یک شکست ساختار داخلی CHOCH داریم که در شکل مشخص کرده ایم.

سفارش فروش SELL در fvg
سفارش فروش SELL در fvg

 با مشاهده CHOCH در نمودار و بررسی سایر شواهد می توان در پولبک بعدی سفارش فروش را باز کرد. اگر دقت کنید بازار چندین مرتبه به fvg عکس العمل نشان داده و خود را به این قیمت رسانده است.

برای درک بیشتر مثال دیگری آورده ایم. در شکل زیر در قسمت های مشخص شده شاهد دو fvg در نمودار هستیم. بعد از چند کندل و ادامه روند می بینیم ساختار داخلی بازار به نزولی تغییر پیدا کرده است و CHOCH را نیز رسم کرده ایم.

پس می توان با استفاده از سیگنال های دیگر نسبت به سفارش Short اقدام کرد. همانطور که در شکل زیر می بینید بازار تا حدی بالا رفته و جهت پر کردن گپ قیمتی دوباره به سمت پایین برگشته است.

نحوه معامله fvg در فارکس
نحوه معامله fvg در فارکس

نحوه معامله fvg در فارکس با بررسی لیکوئیدیتی

یکی دیگر از سیگنال های که برای تایید معامله هنگام مشاهده fvg در بازار می توان استفاده کرد ، مفهوم لیکوئیدیتی در بازار است. زمانی که بازار یک طرف حرکت می کند و با کندل های صعودی و نزولی پی در پی پیشروی می کند ، شاهد کاهش نقدینی و یا به عبارتی خلاء لیکوئیدیتی در بازار خواهیم بود.

از طرفی در این گونه بازار ها اگر دقت کنید می توان fvg های زیادی نیز پیدا کرد. پس با اطمینان بیشتری می توان گفت بازار بالاخره در یک نقطه متوقف شده و به سمت پایین بر خواهد گشت.

در شکل زیر می بینید کندل های صعودی پی در پی ایجاد شده و نیز چندل fvg متوالی نشان از کاهش نقدینگی در بازار دارد. پس در نهایت با تغییر ساختار داخلی بازار می تواند در نقطه مناسبی سفارش فروش باز کرده و با معامله در خلاف جهت بازار سود کرد.

زیرا بازار بالاخره پایین برگشته و این خلاء نقدینگی و نیز خلاء قیمیتی را پر خواهد کرد و به قیمت ممنصفانه خواهد رسید.

نحوه معامله fvg در فارکس با بررسی لیکوئیدیتی
نحوه معامله fvg در فارکس با بررسی لیکوئیدیتی

تفاوت خلاء نقدینگی و fvg در فارکس

خلاء نقدینگی و fvg در فارکس هر دو به عدم تعادل در بازار اشاره دارند. و اگر در نمودار ها دقت کنید در بیشتر مواقع هر دو با هم در حال رخ دادن و رویت هستند.

ولی ذات این دو با هم متفاوت است. fvg شکاف بین قیمت منصفانه و قیمت فعلی ارز بوده ولی خلاء نقدینگی همانطور که از نامش پیداست به کاهش لیکوئیدیتی در بازار اشاره دارد.

IOFED در fvg چیست؟

IOFED مخفف (Institutional Order Flow Entry Drill) بوده و به این نکته اشاره دارد که بعد از fvg (فرض کنیم fgv نزولی) قیمت پایین آمده و دوباره جهت پر کردن لیکوئیدیتی بالا رفته ولی فقط نیمی از شکاف fvg را پر می کند. و دوباره به روند نزولی خود ادامه می دهد.

در شکل زیر می بینید که بعد از یک fvg قیمت برگشته و 50 درصد از fvg را پر کرده و دوباره به روند نزولی خود ادامه داده است.

IOFED در fvg
IOFED در fvg

تریدر ها باید IOFED را کامل درک نند. زیرا ممکن است سفارش های سنگین سازمانی و شرکت های بزرگ اجازه پر کردن کامل نقدینگی را نداده و بازار بر اساس سفارش های سنگین شرکت های بزرگ پیش رود.

نتیجه گیری

Fvg در فارکس یکی از مباحث مهم پرایس اکشن پیشرفته می باشد. Fvg به تنهایی نمی تواند سیگنالی جهت خرید و یا فروش باشد. ولی در کنار سایر سیگنال و بررسی پرایس اکشن می توان با استفاده از آن معاملات سود آوری داشت.

تریدر های حرفه ای با استفاده از fvg و کاهش لیکوئیدیتی در بازار پوزیش های سود آوری باز می کنند. اگر دوره های آموزشی ما را دنبال کنید ، بار ها عنوان کرده ایم تریدر های حرفه ای دارای صبر بسیار زیاد در معاملات بوده و با عجله وارد یک معامله نمی شوند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

10 دیدگاه برای “fvg چیست؟ Fair Value Gap – آموزش FVG در فارکس و اسمارت مانی

 1. مرتضی

  قابل استفاده بود

  • گوهری

   عالی بود ممنونم

 2. Saeid

  سپاسگزارم

 3. فاطمه

  سپاس عالی بود کامل کامل

 4. مجید

  سلام و خسته نباشید خدمت تیم محترم.
  من سایت ها و پیج های متعددی رو مطالعه کردم.ولی خداییش اینجا چیز دیگه هست.واقعا عالی….

  • زینب اصغری

   تشکر از شما

 5. سیما

  عالی بود متشکرم

 6. Amir Fanaeian

  سپاسگزارم چون مفید بود برام

 7. ملیحه

  عالی بود ممنون از شما و اطلاعات مفیدی که در اختیارما قرار دادید . مخصوصا تصاویری که برای مثال گذاشتید خیلی شفاف و کاملا قابل درک هستند .

  • زینب اصغری

   سپاس از شما

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.