روش های کنترل درادان در فارکس – 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن

روش های کنترل درادان در فارکس - 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن - افت سرمایه در فارکس

در بازار فارکس ماهیت اصلی این است که ارزها به یک دیگر تبدیل شده و سود کسب کنیم. همانند بازار سهام این جا هم مهم است که قدرت بازار را درک کنید تا متوجه شوید چه زمانی برای سرمایه گذاری مناسب است. مفهوم افت سرمایه در فارکس یا همان Drawdown مفهوم مهمی است که منظور از آن در واقع میزان سرمایه ای است که امکان دارد از دست بدهید!

بیشتر بخوانید: درادان چیست؟

برای کنترل افت سرمایه باید به 4 عامل مهم توجه کنید:

  1. پایین آوردن ریسک
  2. کم کردن سود در صورت ادامه دار بودن ضرر
  3. مشخص کردن سقف افت سرمایه
  4. بازگشت به عقب در مواقع لازم

همچنین برخی از استراتژی هایی که کمک می کند افت سرمایه کمتری را تجربه کنید عبارت است از:

  • Trend Following
  • Breakout
  • Mean Reversion
  • Scalping
  • Grid

برای اطلاعات بیشتر در مورد بهترین بروکر برای معاملات اسکالپ می توانید مطلبی که توسط همکاران مان آماده شده است را مطالعه نمایید.

منظور از افت سرمایه در فارکس چیست؟

منظور از افت سرمایه میزان پولی است که شاید در معاملات فارکس از کف تان رفته باشد! در حقیقت Drawdown نقطه اوج و نقطه پایین موجودی حساب شما را گرفته و تفاوت آن ها را مشخص می کند. منظور از نقطه پایین زمانی است که پولی را از دست داده اید و نقطه اوج هم مقدار پولی را نشان می دهد که با آن شروع کرده اید و یا به عنوان سود به دست آورده اید.

روش های کنترل درادان در فارکس - 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن - افت سرمایه در فارکس
روش های کنترل درادان در فارکس - 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن 1

4 مرحله مهم برای کنترل دراودان

برای این که بتوانید افت سرمایه را کنترل کنید، باید یک فرآیند از پیش تعریف شده داشته باشید.

مراحل کنترل دراودانتوضیحات
تا حد امکان ریسک کم کمتر از یک درصد از بالانس حساب می تواند گزینه خوبی باشد و این عدد تا 3 درصد هم اگر برسد باز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
کاهش سود در صورت تداوم ضرراین کار جلوی اشتباهات بیشتر را گرفته و سرمایه تان را حفظ می کند.
تعیین سقف است سرمایهمثلا اگر روی هر معامله تا 2 درصد ریسک را می پذیرید می توانید مشخص کنید که اگر در یک ماه ده درصد از سرمایه تان کم شد دیگر ترید نکنید تا ماه بعد
عقب نشینی در صورت احساس شکستدر صورتی که بعد از کم کردن ریسک و تعداد معاملات باز هم ضرر کردید، برای مدتی استراحت کنید. مثل همه جنبه های زندگی این جا هم روحیه تان مهم ترین نقش را در پیروزی شما ایفا می کند. بنابراین کمی به حال خوب خودتان بپردازید.

تا حد امکان ریسک را پایین بیاورید

تصور کنید در 20 معامله متوالی درصدی را از دست داده اید. اگر این درصد در همه 20 معامله بیش از 100 است، یعنی حسابی گرفتار شده اید!

طبیعی است که معاملات بدون ریسک نمی شود و در مقطعی قطعا شما هم افت سرمایه را تجربه می کنید. شاید برایتان سوال باشد که چه مقدار ریسک را باید در نظر بگیرم؟ پاسخ به این سوال مثل نسخه پیچیدن پزشک برای بیماران است. شرایط برای هر فرد و معاملاتش فرق می کند.

باید ببینید که تا چه حد تحمل و توان ریسک را دارید. به صورت کلی می توان گفت کمتر از یک درصد از بالانس حساب می تواند گزینه خوبی باشد و این عدد تا 3 درصد هم اگر برسد باز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

اگر ضرر ادامه دارد سود را کم کنید

وقتی متوجه می شوید که معامله تان در حال افت است، سه راه حل پیش روی شما خواهد بود. در حالت اول ممکن است دلتان بخواهد به ریسک کردن ادامه دهید که خیلی گزینه مناسبی نیست.

اما از این مورد، یک گزینه بدتر هم وجود دارد و آن این که سعی کنید با افزایش ریسک، آن چه از دست رفته است را برگردانید! متاسفانه این اشتباه بسیاری از تریدرها می باشد. به این واکنش ترید انتقامی گفته می شود که متاسفانه تلاشی بیهوده است.

کم کردن سود برای کنترل دراودان
روش های کنترل درادان در فارکس - 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن 2

اما بهترین و منطقی ترین گزینه ای که پیش روی شماست، گزینه سوم است. در این روش وقتی می بینید که در حال افت سرمایه در فارکس هستید، در معامله بعدی ریسک را پایین بیاورید. این کار جلوی اشتباهات بیشتر و بیشتر را گرفته و سرمایه تان را حفظ می کند.

پس از این که آرامش تان برگشت می توانید دوباره در معاملات بعدی سطح ریسک مناسب را انتخاب کنید. به صورت معمول  پس از 3 یا 4 معامله برنده و موفق، به این مرحله خواهید رسید.

سقف افت سرمایه را مشخص کنید

با تعیین سقف هفتگی و یا ماهیانه برای دراودان می توانید از انباشت ضرر و تکرار آن جلوگیری کنید.

مثلا اگر روی هر معامله تا 2 درصد ریسک را می پذیرید می توانید مشخص کنید که اگر در یک ماه ده درصد از سرمایه تان کم شد دیگر ترید نکنید تا ماه بعد. البته این فقط یک مثال است و اعداد با توجه به شرایط خودتان تعیین خواهد شد. باید از خودتان بپرسید که تجربه ام چقدر است؟ از چه تکنیکی می خواهم استفاده کنم؟ چقدر ریسک را می پذیرم؟ وبسیاری موارد دیگر.

اگر بوی شکست به مشام تان می خورد به عقب برگردید

حقیقت این است که هر چه قدر هم تجربه و دانش کافی داشته باشید، باز هم گاها اوضاع بازارهای مالی از دست تان خارج خواهد شد. در هر ترید این موضوع را به خودتان یادآوری کنید که اگر لازم است می توانید پا پس بکشید، شما درخت نیستید! تریدرهای زیادی وقتی با افت سرمایه مواجه می شوند، یک واکنش روانی مشخص دارند و آن هم این است که با خودشان می گویند باید تلاش بیشتری را در پیش بگیرم!

متاسفانه اغلب اوقات این واکنش نه تنها منفعتی ندارد، بلکه باعث می شود چیزهای بیشتری را هم از دست بدهید. در صورتی که بعد از کم کردن ریسک و تعداد معاملات باز هم ضرر کردید، برای مدتی استراحت کنید. مثل همه جنبه های زندگی این جا هم روحیه تان مهم ترین نقش را در پیروزی شما ایفا می کند. بنابراین کمی به حال خوب خودتان بپردازید.

در نهایت باید بدانید که مقداری ضرر در هر بازار مالی کاملا طبیعی و پذیرفته شده است و خیلی روی آن حساس نشوید.

مدیریت بهتر Drawdown

توجه به برخی استراتژی ها می تواند کمک کند که کاهش نرخ ارز را مدیریت کرده و خطرات ناشی از آن را هم به حداقل برسانید.

روش های کنترل درادان در فارکس - 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن - افت سرمایه در فارکس
روش های کنترل درادان در فارکس - 4 روش کنترل Drawdown و مدیریت آن 3

توقع همیشه برنده بودن نداشته باشید!

این مهم ترین موضوعی است که باید در فارکس و دیگر بازارهای مالی بپذیرید. شما هرگز نمی توانید در همه معاملات برنده شوید. قبل از هر معامله باید تصمیم بگیرید که چقدر ضرر را می توانید تحمل کنید. شما باید موفقیت تان را در یک سری از معاملات اندازه گیری کنید، نه اینکه در هر بار برد یا باخت آن را بسنجید.

از استاپ لاس(Stop Loss) های درست برای کاهش ریسک استفاده کنید

می توانید نقاط بسته شدن اتوماتیک (ACP) را مد نظر قرار داده و بر اساس آن حد ضرر را تنظیم کنید. در این حالت اگر ریسک وجود داشته باشد، معامله تان به صورت اتومات متوقف می شود. مثلا ممکن است شما بخواهید حداکثر تا 10 درصد ضرر را تحمل کنید و اگر احتمال ضرر بیش از آن وجود داشت، از معامله خارج شوید. استاپ لاس دقیقا همین کار را برایتان انجام می دهد.

در همه تریدها حواستان به افت سرمایه باشد

علاوه بر حد ضرر یا همان استاپ لاس باید یک سقف کاهشی را هم در نظر بگیرید. منظورمان این است که باید مشخص باشد شما حاضرید چقدر پول در هفته یا ماه از دست بدهید؟

 سخن پایانی

اگر در حال تجربه افت سرمایه در فارکس هستید، خوب است بدانید که این تجربه تنها برای شما نیست! بنابراین عجله نکنید و از رویکردهای غیر منطقی مثل رویکردهای تهاجمی دوری کنید. همان طور که گفتیم در این شرایط بهتر است ابتدا کمی استراحت کنید و بعد با توجه به همه نکات گفته شده تصمیم مناسب را بگیرید.

مهم است بدانید که تا چه زمانی باید در یک پوزیشن بمانید یا به بیان بهتر حد ضرر را چگونه انتخاب کنید که سود بیشتری به دست آورید؟ نکته دیگری که باید حواستان به آن باشد این است که مفهومی به نام “ضرر از سود” نداریم. سود شما سرمایه تان است و باید آن را مانند سود اولیه حفظ کنید.

دراودان چیست؟

همان طور که توضیح دادیم، دراودان به میزان سرمایه از دست رفته در یک سری معاملات متوالی گفته می شود.

چگونه از دراودان جلوگیری کنم؟

هیچ کس نمی تواند از دراودان به صورت کلی جلوگیری کند حتی اگر خیلی هم حرفه ای باشد. شما می توانید با داشتن طرح های معاملاتی، مدیریت مناسب ریسک و در نظر گرفتن همه نکات لازم افت سرمایه را کنترل نمایید.

می توانم جلوی دراودان را بگیرم؟

خیر شما تنها می توانید آن را کنترل کنید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.