سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام

سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام - سجام

سجام در واقع همان سامانه جامع اطلاعات مشتریان است که به اختصار سجام نامیده می شود. این سامانه راه اندازی شد تا سرمایه گذاران بتوانند راحت تر به خدمات بازار سرمایه دسترسی داشته باشند. شرکتی که این سامانه را راه اندازی کرده است، شرکت سپرده گذاری اوراق بهادار و تسویه وجوه می باشد.

اما این سامانه برای چه افرادی است؟ همه افراد اعم از شخصیت های حقیقی و حقوقی که در بازار سرمایه فعال هستند باید در این سامانه ثبت نام کنند. بدون ثبت نام در این سامانه نمی توانید خرید و فروش سهام و یا فعالیت در صندوق های سرمایه گذاری را انجام دهید.

سجام چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت پنهان

سجام سامانه ای است که خدمات یکپارچه و فراگیری را به فعالان در بازار سرمایه ارائه می دهد. در این سامانه همه سوابق معاملاتی شما جمع آوری شده و می توانید همه آن ها را به سادگی ببینید. سامانه مربوطه به آدرس  www.sejam.ir می باشد.

سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام - سجام
سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام 1

این سامانه در آذر ماه سال 1384 برای کلیه امور مربوط به معاملات بورس  و غیر از آن، ایجاد شده است. همه فعالان در بازار سرمایه باید در این سامانه ثبت نام کنند.

سجام چیست و نحوه ثبت نام در آن
سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام 2

ثبت نام سجام چگونه انجام می شود؟

برای این کار باید دو مرحله مهم را پشت سر بگذارید. در اولین قدم لازم است در سامانه مربوطه ثبت نام کنید و پس از آن هم امور مربوط به احراز هویت را انجام دهید.

نحوه ثبت نام در سایت سجام

برای این که بتوانید کد بورسی دریافت کنید در اولین قدم باید ثبت نام در سجام را انجام دهید.

 • ابتدا به سایت سجام وارد شوید.
 • شماره همراه تان را وارد نمایید.
 • کد تایید را وارد کرده و نیز نوع مشتری را انتخاب و کد ملی را وارد نمایید.
 • هزینه ثبت نام را بپردازید.
 • اطلاعات هویتی تان را وارد نمایید.
 • در این مرحله باید اطلاعات مختلفی مثل اطلاعات نماینده، کد سهامداری، اطلاعات مالی و شغلی و برخی موارد مشابه را وارد کرده و سپس همه اطلاعات وارد شده را چک کنید.
نحوه ثبت نام در سجام
سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام 3

احراز هویت

خب همان طور که گفتیم پس از ثبت نام در سایت حتما باید احراز هویت را هم انجام دهید.

این کار می تواند به صورت حضوری و یا غیر حضوری انجام شود.

احراز هویت به صورت حضوری

در سایت سجام آدرس مراکزی که می توانید به صورت حضوری به آن ها مراجعه کنید، آمده است. لازم است به یکی از این مراکز مراجعه نموده و امور را پیش ببرید.

احراز هویت به صورت غیر حضوری

امروزه همه کارهایمان را به صورت آنلاین انجام می دهیم. پیشنهاد ما این است که احراز هویت سجام را هم به صورت غیر حضوری انجام داده و در وقت و هزینه تان صرفه جویی نمایید. می توانید با کامپیوتر شخصی و یا حتی موبایل تان احراز هویت را به صورت غیر حضوری انجام دهید.

چرا در سایت سجام ثبت نام کنم؟

ثبت نام در این سایت برایتان مزایای زیادی را به همراه دارد.

1.     می توانید کد بورسی بگیرید

برای این که بتوانید به بازار بورس وارد شوید ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید. کد بورسی یا همان کد معاملاتی همانند کد ملی شماست و منحصر به خودتان می باشد.

کد بورسی

2.     می توانید سود تقسیمی را به سادگی دریافت کنید

قبل از این که سجام راه اندازی شود برای پرداخت سود از راه های مختلفی استفاده می شد. ابتدا مجمع عمومی عادی تشکیل شده و سپس سود میان سهام داران تقسیم می شد. پس از آن سرمایه گذاران باید با توجه به اعلامیه منتشر شده در سایت کدال، سودشان را دریافت می کردند. دریافت سود به این روش از 2 راه مختلف انجام می شد:

در اولین روش شما می توانستید شماره حساب تان را از طریق ایمیل اعلام کنید تا سود به حساب شما واریز گردد. و دومین راه حل هم این بود که به بانک مشخص شده رفته و از طریق کارت ملی و کد بورسی تان، سود خود را دریافت نمایید.

دریافت سود با این روش ها مشکلاتی را برای سرمایه گذاران در پی داشت. ممکن بود فرد توجهی به تاریخ مجمع نکند یا این که تاریخ پرداختی نسبت به زمان سرمایه گذاری او فاصله زیادی داشته باشد و در نتیجه فراموشش کند. علاوه بر این ها گاهی لزوم مراجعه به بانک های مختلف هم برای سرمایه گذاران اذیت کننده بود.

سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام - سجام
سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام 4

سامانه سجام توانست این مسئله را به خوبی حل کند. تمامی مبالغ مربوط به سود تقسیمی به حساب شرکت سپرده گذاری واریز می شود. پس از آن این شرکت مبالغ را به حساب سرمایه گذاران واریز می کند. در نتیجه سود شما خیلی سریع و از طریق سامانه برایتان واریز می شود.

سایت به شما اجازه می دهد در بخش مربوطه میزان سود تعلق گرفته به خودتان را مشاهده نمایید. وقتی تعداد سهام شما زیاد است یا آشنایی کافی با بازار بورس ندارید پرداخت خودکار اهمیت زیادی پیدا می کند.

3.     به درگاه یکپارچه و سریعی دسترسی دارید

پس از ثبت نام در سجام و احراز هویت شما می توانید به صفحه اختصاصی خودتان هم دسترسی داشته باشید.

4.     می توانید به سادگی اطلاعات تان را ویرایش کنید

پس از ثبت نام در این سامانه خیلی راحت می توانید ویرایش اطلاعات تان را انجام دهید. قبل از ایجاد سامانه سجام برای هر تغییر ریز ودرشتی باید به کارگزاری و یا صندوق های سهامی سرمایه گذاری مراجعه می نمودید.

5.     از سرویس های متنوع بهره مند می شوید

سامانه سجام به شما اجازه می دهد به سرویس های متنوعی دسترسی داشته باشید. قبل از این که سجام راه اندازی شود برای ثبت نام در کارگزاری باید به صورت حضوری به آدرس آن مراجعه می کردید. اکنون شما می توانید این کار را تنها در عرض چند دقیقه انجام دهید. هم چنین می توانید برگ سهم را هم از سایت ذی نفعان بازار سرمایه دانلود کنید.

نحوه ورود به درگاه یکپارچه ذی نفعان

وقتی احراز هویت شما به درستی انجام شود پیامکی دریافت می کنید که این موضوع را تایید می کند. اکون شما می توانید به سامانه وارد شده و اطلاعات تان را وارد کرده و سهام هایتان را ببینید. ( در صورت وجود)

می توانید از سایت سجام بر روی درگاه یکپارچه ذی نغعان کلیک کرده و وارد آن شوید. برای دسترسی به این درگاه لازم است که قبلا در سجام ثبت نام کرده و احراز هویت را هم انجام داده باشید.

 • در صورتی که اولین بار است وارد این درگاه می شوید، کد ملی تان را وارد نموده و صبر کنید تا کد تایید برای شما ارسال گردد. سپس کد را وارد نموده و منتظر دریافت کد تایید هم بمانید.
 • در این مرحله کد را وارد نموده و رمزعبورتان را انتخاب کنید.
 • پس از واد کردن رمز به صفحه اصلی درگاه وارد می شوید. برای مشاهده اطلاعات هر قسمت می توانید روی گزینه مربوط به آن کلیک کنید.

** شما می توانید از طریق این سامانه گواهی سهام تان را هم دریافت نمایید.

نکات مهم درباره سامانه سجام

دقت کنید که آدرس این سامانه کاملا مشخص است. کلاه برداران همیشه در کمین اند تا به هر طریقی اطلاعات کاربران را دریافت کرده  سپس موجودی حساب شان را به صفر برسانند!

سجام و ورود به بورس
سامانه سجام چیست؟ نحوه ثبت نام و نکات مهم سجام 5
 • اطلاعات هویتی تان را دقیق در سامانه وارد نمایید.
 • اطلاعات تماسی که در سامانه وارد می کنید باید متعلق به خودتان باشد.
 • در صورتی که کد پیگیری دریافت نکردید از دکمه بازیابی کد پیگیری استفاده کنید.
 • در صورتی که احراز هویت را حضوری انجام می دهید حتما مدارک شناسایی همراه تان باشد.

چگونگی انجام احراز هویت الکترونیکی

قبل از این کار باید ثبت نام در سامانه سجام را انجام داده باشید.

احراز هویت غیر حضوری
 • برای احراز هویت لازم است یک نمونه امضایتان را در سایت و یا اپ مربوطه بارگذاری کنید. علاوه بر این باید یک ویدیو سلفی به مدت 15 ثانیه ضبط کرده و ارسال نمایید. هنگام آپلود ویدیو باید به نرم افزار اجازه دهید که به دوربین سلفی شما دسترسی داشته باشد. دقت کنید که تنها با عکس احراز هویت انجام نمی شود.
 • برای احراز هویت نیازی به ارائه مدارک شناسایی نیست زیرا هنگام ثبت نام در سجام همه اطلاعات لازم را وارد نموده اید.
 • نمی توانید ویدیوهای از پیش ضبط شده را برای سامانه بفرستید زیرا می خواهد مطمئن شود که خودتان پشت دستگاه حضور دارید و کسی جعل وکلاهبرداری نمی کند. سامانه از ربات ها و الگوریتم های هوشمندی استفاده می کند و زنده بودن ویدئو را کاملا تشخیص می دهد.
 • اگر خاطرتان باشد وقتی که برای دریافت کارت ملی تان به اداره ثبت احوال رفته اید یک نسخه از عکس تان در پرونده شما ثبت شده است. اکنون و هنگام بررسی عکس و ویدیوی ارسالی، چهره تان با عکس ثبت شده در ثبت احوال مطابقت داده می شود. طبیعی است که هر گونه عدم تطابق باعث می شود که تایید لازم را دریافت نکنید. همه این مراحل تنها در چند دقیقه انجام می شود.

امروزه مراجعه حضوری برای موضوعات مختلف به حداقل رسیده و با احراز هویت الکترونیکی هم می توانید در وقت و هزینه تان صرفه جویی نمایید.

** تنها افراد ایرانی که بالای 18 سال سن دارند می توانند احراز هویت الکترونیکی انجام دهند.

** اگر احراز هویت با موفقیت پیش نرود مبلغ پرداخت شده به شما برگردانده نمی شود.

** داشتن حجاب اسلامی ضروری است.

مواردی که باعث عدم تایید ویدئو می شود

برخی موارد می تواند باعث شود که ویدئو شما تایید نشده و در نتیجه احراز هویت تان پس از ثبت نام در سجام پیش نرود.

 • کیفیت ویدئو پایین باشد.
 • چند چهره در تصویر وجود داشته باشد.
 • در فاصله دوری از کادر قرار گرفته باشید.
 • در زاویه نامناسبی قرار گرفته باشید.
 • آرایش و یا گریم زیادی داشته باشید.

** در صورتی که هر کدام از این موارد پیش بیاید باید مجددا برای ارسال ویدئو اقدام نمایید.

** در صورتی که برای سه بار متوالی ویدئوی شما تایید نشود باید احراز هویت را به صورت حضوری انجام دهید.

کد سجام

افراد زیادی برایشان سوال است که کد سجام چیست؟ پس از این که مراحل ثبت نام در سجام را به پایان برسانید این کد به شما اختصاص می یابد. این کد در واقع رمزی برای احراز هویت شما هم محسوب می شود. کد سجام 10 رقمی است و برای ثبت نام در کارگزاری های مختلف به آن احتیاج دارید. در صورتی که می خواهید احراز هویت را به صورت اینترنتی انجام دهید قطعا به این کد احتیاج دارید.

مدارک لازم برای احراز هویت سجام

برای احراز هویت تنها کافی است شناسنامه و کارت ملی تان را همراه داشته باشید. دقت کنید که با هر کد ملی تنها یک بار می توانید در سجام ثبت نام کنید. حتی اگر قبلا از طریق کارگزاری ها احراز هویت شده اید، باز هم ضروری است که پس از ثبت نام در سجام مجددا احراز هویت تان را انجام دهید که این کار می تواند به صورت حضوری و یا آنلاین انجام شود.

دیگر بخش های سایت سجام

سایت سجام بخش های دیگری هم دارد که می تواند به کارتان بیاید.

 • در صورتی که می خواهید اطلاعات وارد شده را ویرایش نمایید می توانید از طریق گزینه ویرایش اطلاعات این کار را انجام دهید.
 • با کلیک روی گزینه احراز هویت می توانید مراحل مربوط به آن را دنبال کنید.
 • گزینه سامانه عدالت به شما اجازه می دهد سابقه دریافت سود سهام خود و هم چنین دارایی روز سهام عدالت تان را به تفکیک سهام و شرکت مشاهده نمایید.

کلام آخر

با ثبت نام در سامانه سجام می توانید خیلی راحت در کارگزاری ها یا نهادهای مالی مربوطه ثبت نام کنید. ثبت نام را به سادگی می توانید از طریق سامانه سجام پیش ببرید. در مراحل ثبت نام به احراز هویت احتیاج خواهید داشت که می تواند حضوری و یا غیر حضوری انجام شود. ضمنا در مورد مدارک لازم، شناسنامه و کارت کلی کاملا کافی است. پس از دریافت کد معاملاتی سجام می توانید در بازار بورس معامله کنید. دیگر مزایای ثبت نام در سامانه سجام را در همین مطلب بررسی نمودیم.

ثبت نام در سامانه سجام ضروری است؟

در صورتی که به فعالیت در بازار بورس یا دیگر بازارهای مالی احتیاج دارید ضروری است که در این سامانه ثبت نام کنید. دقت کنید که همان طور که گفتیم ثبت نام در سجام مزایای دیگری هم دارد.

برای ثبت نام در سجام چه باید کرد؟

طبق آن چه در متن توضیح دادیم، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام نمایید و سپس احراز هویت تان را انجام دهید.

می توانم اطلاعاتم را در سجام تغییر دهم؟

بله امکان ویرایش اطلاعات وجود دارد.

احراز هویت باید حتما حضوری انجام شود؟

خیر شما می توانید به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه هم این کار را انجام دهید. برای این کار باید ابتدا در سجام ثبت نام کنید و سپس مراحل را با بارگذاری یک نمونه امضا در سایت یا اپ مربوطه شروع کرده و دنبال نمایید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.