بیوگرافی لیندا راشکه + 12 قانون فنی تجارت او

بیوگرافی لیندا راشکه + 12 قانون فنی تجارت او - لیندا راشکه

Linda Bradford Raschke کیست؟ ویکی‌پدیا
زندگی‌نامه لیندا بردفورد راشکه تریدر آمریکایی

لیندا بردفورد راشکه در سال 1959 در شهرستان پاسادینا (Pasadena) شرق لس آنجلس ایالت کالیفرنیا آمریکا متولد شد. او معامله‌گر مشهور و موفق آمریکایی است که در بازار کالا (Commodity Market) و معاملات آتی (Futures) فعالیت می کند.

 • بازار کالا (Commodity Market) بازاری است که به جای محصولات تولیدی، کالاهای اساسی همانند میوه، شکر و کاکائو و نیز کالاهای استخراجی مانند طلا و نفت معامله می شود.
 • قرارداد آتی (Futures Contract) هم قدیمی‌ترین روش سرمایه‌گذاری در کالاها است که می‌تواند شامل معاملات فیزیکی و معاملات مشتقه با استفاده از قیمت‌های لحظه‌ای، آتی و اختیار معامله در معاملات آتی باشد.

لیندا راشکه فعالیت تجاری حرفه‌ای خود را در سال 1981 آغاز کرد. او در ابتدا به عنوان عضوی از بورس اوراق بهادار اقیانوس آرام شروع به کار کرد و سپس کارش را در بورس اوراق بهادار فیلادلفیا ادامه داد. راشکه در سال 1992 به عنوان مشاور تجارت کالا یا (Commodity Trading Advisor) CTA خدمت کرد و سپس مرکز LBR Asset Management را تأسیس نمود.

بیوگرافی لیندا راشکه + 12 قانون فنی تجارت او - لیندا راشکه
دلیل موفقیت لیندا راشکه

لیندا راشکه بعد از آن، به عنوان معامله‌گر اصلی چندین صندوق کار کرد و در سال 2002 صندوق تأمینی CPO اختصاصی خود را راه اندازی نمود. او همچنان در عملیات تجاری خصوصی اش در حال فعالیت است.

 • CPO (Commodity Pool Operator) یک شخص مدیر یا نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که بر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در اوراق بهادار کالا نظارت می کند.
 • بورس اقیانوس آرام (Pacific Coast Stock Exchange) یک بورس اوراق بهادار منطقه ای در کالیفرنیا است که از سال 1882 تا 2005 وجود داشت و تا سال 2002 فقط به شکل فیزیکی انجام می‌گرفت. PCX اکثراً میزبان سیستم معاملاتی قوی (بازدهی قوی و مثبت مداوم) سهام در لس آنجلس و سانفرانسیسکو بود.
 • بورس اوراق بهادار فیلادلفیا (Philadelphia Stock Exchange) که اکنون با نام تجاری NASDAQ OMX PHLX شناخته می‌شود، اولین و قدیمی ترین بورس اوراق بهادار تأسیس شده در ایالات متحده است. این صرافی متعلق به نزدک (Nasdaq) است که PHLX را در سال 2007 به مبلغ 652 میلیون دلار خریداری کرد و دفتر مرکزی آن در فیلادلفیا قرار دارد.

لیندا راشکه بیش از 40 سال است که به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای در حال فعالیت می باشد و سابقه گزارشگری در برنامه‌های خبری-تجاری کانال CNBC را نیز در کارنامه خود دارد. صندوق سرمایه‌گذاری لیندا با 5 سال عملکرد تحسین برانگیزش، توسط BarclaysHedge در رتبه 17 از بین 4500 صندوق قرار گرفت. جالب است بدانید Jack Schwager نویسنده و تریدر معروف آمریکایی در کتاب Market Wizards (1992) از موفقیت‌های اولیه لیندا صحبت کرده و او را یک تریدر الهام بخش یاد کرده است.

⬅️ در سال 1995، راشکه با همکاری Laurence A. Connors کتاب Street Smarts-High Probability Short Term Trading Strategies را نوشت.
⬅️ او در هیئت مدیره انجمن تکنسین‌های بازار (Market Technicians Association) نیز فعالیت های مثبت و اثربخشی داشته است.
⬅️ لیندا برای مدتی رئیس انجمن تحلیلگران فنی حرفه‌ای آمریکا (American Association of Professional Technical Analysts) نیز بوده است.

لیندا راشکه تحقیقات تجاری زیادی از خود به جا گذاشته و در مورد تجارت برای بسیاری از مقامات شناخته شده جهانی همانند انجمن معاملات آتی مدیریت شده، انجمن تحلیلگران فنی حرفه ای آمریکا، فدراسیون بین المللی تحلیلگران فنی، انجمن تکنسین های بازار، بلومبرگ و Dow Jones سخنرانی کرده است.

بله او به تاجران حرفه ای و بانکی در بیش از 22 کشور مختلف آموزش داده و در برخی نشریات مالی و برنامه‎ های تجاری رادیویی و تلویزیونی فعالیت کرده است. لیندا در سال 2015 به عنوان CPO و CTA بازنشسته شد. با این حال، او همچنان به برنامه پول مدیریت شده‌ای که از سال 1992 در حال پیشروی با آن است، متعهد بوده و نیز به تجارت روزانه خودش ادامه می‌دهد.

لیندا راشکه پس از بازنشستگی از مدیریت و مشاوره حرفه‌ای مالی، کتاب Trading Sardines: Lessons in the Market From a Lifelong Trader را در سال 2018 به چاپ رساند. این کتاب در وبسایت او در دسترس است که حدود 45 درصد فروش بین المللی داشته است.

کتاب لیندا راشکه نه تنها یک کتاب آموزشی مفید تجاری است، بلکه حاصل تجربه 38 ساله‌ی او در کف بازار می باشد و به طور خلاصه در 315 صفحه و به صورت سرگرم کننده، تجربیاتش را بیان کرده است. در دنیای تجارت حرفه‌ای و مدیریت پول، لیندا راشکه به دلیل 3 عامل: عملکرد، طول عمر و ثبات، از دیگر افراد برجسته تر است.

لیندا راشکه:

«وقتی قایق‌تان شروع به غرق شدن می‌کند، به جای کمک خواستن فقط از آن بیرون بپرید»

بیوگرافی لیندا راشکه + 12 قانون فنی تجارت او - لیندا راشکه
استراتژی معاملاتی لیندا راشکه

12 قانون فنی تجارت لیندا راشکه

1. اولین پولبک را بعد از صعود جدید بخرید و اولین رالی پس از پایین ترین قیمت را بفروشید.

 • پولبک (Pullback) همان عقب نشینی، بازگشت یا افت متوسط کوتاه مدت در نمودار قیمت سهام یا کالاهاست که در یک روند صعودی مداوم رخ می دهد. عقب نشینی بسیار شبیه به اصلاح یا تثبیت است.
 • رالی (Rally) همان دوره ای از افزایش مداوم و کوتاه مدت قیمت سهام، اوراق قرضه یا شاخص های مرتبط است که معمولاً بعد از دوره ثابت یا کاهشی قیمت‌ها خواهد بود.

2. اغلب قدرت یا ضعف سهام، روز بعد مشخص می‌شود.

3. بهترین معکوس معاملات در صبح رخ می دهد، نه بعد از ظهر!

 • معکوس (Reversals) زمانی است که جهت یک روند قیمت تغییر کرده است، از صعود به پایین یا برعکس.

4. هر چه شکاف‌های بازار بیشتر باشد، احتمال ادامه و روند بیشتر می شود.

 • شکاف‌ها (Gaps) نواحی روی نمودار هستند که در آن قیمت سهام به شدت بالا یا پایین می‌رود و در این بین، معاملات اندکی یا اصلاً انجام نمی‌شود. معامله‌گر می تواند این شکاف‌ها را برای کسب سود تفسیر کرده و از آنها استفاده کند.

5. وقتی که بازار در حول و حوش بالا یا پایین قیمت روز قبل معامله می کند، این می‌تواند نشانگر خوبی برای تشخیص قدرت یا ضعف فنی بازار در آن سهم باشد.

6. بالا و پایین روز قبل، نقاط محوری بسیار مهم هستند زیرا این نقطه قطعی بود که خریداران یا فروشندگان روز قبل وارد آن شدند. تحقیق کنید که بازار، این نقاط را آزمایش کرده و معکوس می کند یا اینکه با فشار از بین رفته و نشانه هایی از ادامه را نشان می دهد؟!

 • نقاط محوری (Pivots Points) سطوح قیمتی هستند که چارتیست‌ها می‌توانند از آن برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت در روز استفاده کنند. نقاط Open ،High و Low روزهای قبل، می توانند برای محاسبه یک Pivot Point برای روز جاری استفاده شوند.

7. ساعت آخر معامله، اغلب گویای حقیقت در مورد افزایش یا کاهش یک روند است. در واقع، پول هوشمند در آخرین ساعت مشخص می‌شود و در چنین موقعیت هایی ثابت می‌ماند. تا زمانی که یک بازار روند افزایشی متوالی دارد، آن را حفظ کنید. احتمالاً پایان این روند، زمانی باشد که با یک رالی صبحگاهی شروع و پس از آن با یک پایان ضعیف مواجه شود.

 • پول هوشمند (Smart Money) سرمایه ای است که توسط سرمایه‌گذاران نهادی، صاحبان بازار، بانک‌های مرکزی، صندوق‌ها و سایر متخصصان مالی کنترل می‌شود.

8. حجم معاملات بالا در زمان پایان معاملات، در نیم ساعت اولیه‌ی صبح روز بعد نیز در همان جهت خواهد بود. بنابراین در یک بازار پر روند، به دنبال از سرگیری روند در یک ساعت آخر معامله باشید.

 • بازار پر روند یا پرطرفدار (Trending Market) بازاری است که در آن قیمت به طور کلی در یک جهت حرکت می‌کند. مطمئناً قیمت ممکن است هر از گاهی بر خلاف روند باشد اما با توجه به بازه‌های زمانی طولانی‌تر، آن‌ها فقط اصلاحات هستند.

9. محدوده ساعت اول، چارچوب معاملاتی را برای بقیه روز ایجاد می کند.

10. درصد بیشتری از معاملات در محدوده ساعت اول روز انجام می‌گیرد. بنابراین اگر علائم اولیه یک روند قوی برای روز وجود داشته باشد، تجارت تهاجمی بسیار پیشنهاد می‌شود.

 • در تجارت تهاجمی (trade aggressively) نقدینگی از بازار خارج می شود. در این نوع تجارت، معامله‌گران تهاجمی به جای مناقصه برای سهام در بازار، با قیمت تقاضای فعلی خرید می کنند. همچنین به جای تعیین قیمت فروش، به قیمت های پیشنهادی فعلی در بازار می فروشند.

11. چهار اصل اساسی ثابت برای رفتار قیمت وجود دارد که به معامله‌گر اجازه می دهد تا برای قیمت واقعی، یک رویکرد سیستماتیک را توسعه دهد.

 • معاملات رفتار قیمت یا پرایس اکشن (Price Action trading) فرآیند واکنش به قیمت فعلی برای تصمیم گیری ورود، خروج و نگهداری است. در معاملات، نظرات و پیش‌بینی‌ها را با سیگنال‌های معتبر جایگزین می‌کنند.

4 اصل زیر را می توان در همه بازارها در تمامی بازه‌های زمانی به کار برد. اکثر الگوها یا سیستم‌هایی که دارای یک مزیت قابل اثبات هستند، بر اساس یکی از این 4 اصل، رفتار می کنند. Charles Dow یکی از اولین کسانی بود که در نوشته های خود به آنها اشاره کرد.

 1. احتمال تداوم یک روند، بیشتر از معکوس است.
 2. حرکت بر قیمت مقدم است.
 3. روندها در اوج پایان می‌یابند.
 4. بازار بین گسترش و انقباض یک دامنه یا محدوده، در نوسان است.
 • گسترش دامنه (Range Expansion) و انقباض محدوده (Range Contraction): چرخه انقباض و انبساط احتمالاً قابل اعتمادترین الگو در بازار است و در جریان معاملات کوتاه مدت قرار دارد. انبساط یا گسترش دامنه، افزایش قیمت‌ها به سمت بالا، نشانگر یک علامت صعودی است؛ در حالی‌که انقباض قیمت‌ها به سمت پایین، نشان دهنده یک علامت نزولی است. تغییرات کلی قیمت برای یک محدوده، قدرت یا ضعف نسبی آن را نشان می‌دهد.

12. واقعیت این است که در تجارت، رفتار انسان‌ها یک رویه تجاری را شکل می‌دهد و هیچکس به طور قطعی از آینده خبر ندارد. بنابراین معامله‌گر موفق،‌ حرکت‌ها را بر اساس آنچه ظاهراً اتفاق می‌افتد تعیین نمی‌کند، بلکه به آنچه اتفاق می‌افتد واکنش نشان می‌دهد.

بیوگرافی لیندا راشکه + 12 قانون فنی تجارت او - لیندا راشکه
نظریه لیندا راشکه درباره ترند تریدینگ

ترند تریدینگ از نظر لیندا راشکه

وقتی در محدوده معاملات روزانه، انبساط وجود داشته باشد و باز و بسته شدن تقریباً در حد مخالف هم باشند، به آن trend day می‌گوییم. معمولاً در ترنددی، کمتر از 10٪ از کل محدوده روز، در نیم ساعت اول معاملات صورت می گیرد. در این روز خاص، اغلب اصلاح قیمت روزانه بسیار کمی وجود دارد اما رفتار قیمت در آخرین ساعات، شتاب می‌گیرد!

یک ترنددی می‌تواند در جهت یکسان یا مخالف روند غالب در نمودارهای روزانه رخ دهد. نکته مهم این است که در محدوده روزانه، فرصت معاملاتی با افزایش سرعت نمودار (چه به سمت بالا و چه پایین) به دست می‌آید که با آن می‌توان در مدت کوتاهی سود زیادی کسب کرد.

لیندا راشکه بر این باور است که معامله‌گران باید ویژگی های یک ترنددی را درک کنند. حتی اگر شما فقط به اسکالپینگ (کسب سود از طریق خرید یا فروش سهام برای مدت بسیار کوتاه) علاقه‌مند باشید، باید معامله‌گری یک ترنددی را پیش‌بینی کنید و استراتژی‌های خود را تغییر دهید. شما باید استراتژی شکست را درک کنید (درک حمایت و مقاومت بازار) و از انعطاف‌پذیری کافی برای خرید قدرت یا فروش ضعف برخوردار باشید.

 • استراتژی شکست یعنی پیوستن به یک روند موجود یا روندی که رو به پایان و در شرف بازگشت کامل است. شکست زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به طور ناگهانی از محدوده موجود خارج می شود. (اصطلاحاً به آن BREAKOUT گفته می شود.)

معامله‌گری که از این فرصت‌ها غافل می‌شود، اغلب بزرگترین ضررهای خود را در یک ترنددی تجربه می‌کند. معمولاً اصلاحات درون روز کمی وجود دارد بنابراین ضررهای کوچک به راحتی از کنترل خارج می شوند. بدترین اتفاق هم زمانی است که معامله‌گر بخواهد میانگین معاملات زیان‌ده در روزهای روند را کاهش دهد.

خوشبختانه می توان با شرایط خاصی یک ترنددی را شناسایی کرد. این کار را می‌توان به راحتی در شب که بازارها بسته است انجام داد. بدین صورت که معامله‌گر می‌تواند برنامه بازی خود را برای روز بعد تنظیم کرده و آماده باشد تا توقف‌های خرید یا فروش در سطوح مناسب را انجام دهد.

با پیروی از استراتژی معاملاتی بریک‌آوت لیندا راشکه می توانید به بهترین شکل ممکن یک ترنددی را تجربه کنید. ابتدا منتظر بمانید تا بازار جهت حرکت خود را نشان دهد. به ندرت می توان جهت بازار را فقط با قیمت افتتاحیه تعیین کرد. بنابراین، بیشتر استراتژی‌های شکست کمی پس از شروع حرکت بازار در یک جهت یا جهت دیگر، معمولاً با مقدار از پیش تعیین شده، وارد می‌شوند.

سوالات متداول درباره لیندا راشکه

Linda Bradford Raschke (لیندا راشکه) چه کسی است؟

لیندا بردفورد راشکه زن سرمایه‌گذار موفق و با تجربه آمریکایی در بازار کالا و معاملات آتی و مشاور املاک است و در سال 2002 مدیریت صندوق‌های تأمینی خود را بر عهده داشت. او در در اوراق بهادار کالا، بورس اوراق بهادار منطقه ای کالیفرنیا و فیلادلفیا به عنوان معامله‌گر به فعالیت پرداخته است.

 آیا لیندا براشکه در بازار فارکس فعالیت می‌کند؟

طبق گفته خودش لیندا در بازار ارز و فارکس فعالیت نمی‌کند.

کتاب معروف لیندا بردفورد راشکه چیست؟

در سال 1995، لیندا راشکه کتاب Street Smarts-High Probability Short Term Trading Strategies را نوشته که کتاب آموزشی معامله‌گری و حاصل تجربه 38 سال فعالیت او در بازار تجارت معامله گری است.

استراتژی معروف لیندا راشکه کدام است؟

دو استراتژی معروف لیندا، استراتژی ترند تریدینگ یا استراتژی بریک آوت می باشد که به طور واضح و رسا معالمه‌گران را راهنمایی می کند. او در کتاب خود، ترفندهای تجاری زیادی را بیان کرده است.

چه چیزی لیندا راشکه را به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل کرده؟

لیندا راشکه به دلیل 3 عامل یعنی داشتن عملکرد عالی و هوشمندانه، سابقه و تجربه طولانی‌مدت و ثبات در کار خود به موفقیت بالایی رسیده است.

منابع معتبری که در نوشتن این مطلب از آنها بهره گرفتیم: en.wikipedia.org و www.newtraderu.com


0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “بیوگرافی لیندا راشکه + 12 قانون فنی تجارت او

 1. Yousefi

  لیندا راشکه:

  «وقتی قایق‌تان شروع به غرق شدن می‌کند، به جای کمک خواستن فقط از آن بیرون بپرید»

  12. واقعیت این است که در تجارت، رفتار انسان‌ها یک رویه تجاری را شکل می‌دهد و هیچکس به طور قطعی از آینده خبر ندارد. بنابراین معامله‌گر موفق،‌ حرکت‌ها را بر اساس آنچه ظاهراً اتفاق می‌افتد تعیین نمی‌کند، بلکه به آنچه اتفاق می‌افتد واکنش نشان می‌دهد.

  در دنیای تجارت حرفه‌ای و مدیریت پول، لیندا راشکه به دلیل 3 عامل: عملکرد، طول عمر و ثبات، از دیگر افراد برجسته تر است.

  بسیار مفید تشکر فروان

  • تیم نویسندگان

   سلام و درود.
   سپاس از شما

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.