تمرین های مارکت استراکچر در پرایس اکشن پیشرفته – بخش تکمیلی و تمرینی

تمرین های مارکت استراکچر

در این قسمت تمرین هایی از مارکت استراکچر در پرایس اکشن پیشرفته را برایتان آورده و کندل و به کندل آموزش داده ایم. این مقاله درس 29 از دوره اسمارت مانی ایتسکا می باشد. در 3 درس قبلی به آموزش مارکت استراکچر پرداخته ایم و در درس قبلی نیز نحوه مشخص کردن CHOCH ها در نمودار را آموزش داده ایم.

تمرین 1: بررسی مثالی از تمرین های مارکت استراکچر در تایم فریم H4

برای مثال ما از نمودار EURUSD در تایم فریم 4 ساعته برای آموزش مارکت استراکچر در پرایس اکشن پیشرفته استفاده می کنیم.

در ابتدای کار باید سوئینگ استراکچر ، یعنی سوئینگ های سقف و کف را مشخص کنیم. و یا حتی می توانید به جزئیات بیشتری بپردازید. به عقب برگشته و ببینید که در حالت کلی در یک روند نزولی قرار دارید و یا صعودی؟

در مثال زیر در حالت کلی ما در روند نزولی قرار داریم. و سقف مشخص شده در شکل یک سقف قوی محسوب می شود. سپس بازار به روند نزولی خود ادامه و بعد شاهد یک پولبک در بازار هستیم.

تمرین های مارکت استراکچر (1)
تمرین های مارکت استراکچر (1)

پولبک مشخص شده در شکل بالا خود یک روند صعودی کوچک در دل روند نزولی اصلی می باشد. در داخل پولبک چون سقف های جزئی کوچکی ایجاد می شوند و هر سقف جدید سقف ضعیف قبلی خود را می شکند ، mBOS هایی در داخل پولبک ایجاد می شوند.

از طرف دیگر با تشکیل mBOS ها روند صعودی کوچکی ایجاد شده است. و به طبع آن کف هایی نیز تشکیل شده است. و بعد از شکست یک کف Change Of Character اول و بعد Change Of Character دوم ایجاد شده است.

این چاک های پی در پی و به عبارتی باس ها بیانگر این است که ما همچنان در روند نزولی هستیم.

تمرین های مارکت استراکچر (2)
تمرین های مارکت استراکچر (2)

در شکل زیر می بینید که در روند نزولی چارت EURUSD سقف های کوتاه تر از قبلی متوالی و یا عبارتی LH های متوالی در حال شکل گیری هستند. و طبق آموزش های درس های قبلی از مارکت استراکچر mBOS ها را می توان مانند شکل زیر مشخص کرد.

تمرین های مارکت استراکچر (3)
تمرین های مارکت استراکچر (3)

نکته مهم در بازار های مالی مخصوصا فارکس این است که نباید همیشه دنبال رفتار های صحیح و منظم در بازار باشید. هر لحظه امکان تغییر روند پر خلاف تحلیل های شما وجود دارد.

در این شرایط نباید سردرگم شوید. زیرا تا زمانی که قیمت بین سقف و کفی که مشخص کرده اید باقی بماند و یا از آنها رد شود حداقل می دانید روند بازار چیست و بازار در کدام جهت حرکت می کند.

 تا زمانی که باس ایجاد نشود ، LH تایید نشده است. صفحه را به سمت چپ کشیده و ادامه نمودار را می بینید که همچنان روند نزولی خود را حفظ کرده است. و شاهد یک سوئینگ دیگر در نمودار هستیم.

و این سوئینگ صعودی در روند نزولی بیانگر یک پولبک عمیق در این چارت می باشد.

تمرین های مارکت استراکچر (4)
تمرین های مارکت استراکچر (4)

یکی از اصلی ترین کار ها هنگام تحلیل مشخص کردن سوئینگ استراکچر ها ، سوئینگ های سقف و کف و نیز باس ها می باشد. مشخص کردن mBOS ها نیز می تواند در ساختار داخلی بازار مفید باشد.

بعد از باس باید منتظر پولبک باشید . و برای پیدا کردن زمان شروع پولبک باید mBOS ها را در نمودار پیدا کنید.

تمرین 2 : مثالی از تمرین های مارکت استراکچر در پرایس اکشن پشرفته

در این قسمت برای یادگیری بهتر مارکت استراکچر مثال دیگری برایتا آورده ایم. ای مثال نیز جفت ارز یورو/دلار EURUSD در تایم فریم 4 ساعته می باشد. ابتدا بازار در روند نزولی قرار دارد.

تمرین های مارکت استراکچر (1)
تمرین های مارکت استراکچر (1)

بنا بر آموزش های درس های قبلی در شکل بالا بعد از مشاهده CHOCH ساختار داخلی بازار تغییر یافته و احتمال تغییر روند بازار وجود دارد.

در قسمت A از شکل بالا ساختار داخلی بازار به نزولی تغییر پیدا کرده است. و ممکن است در این قسمت بازار پایین برگردد و CHOCH نزولی داشته باشیم. و سقف قسمت A تبدیل به LH شود. ولی با ایجاد CHOCH در شکل تغییر روند به صعودی فعلا تایید شده است.

پس با مشاهده Change Of Character یک HH جدید در نمودار ایجاد شد. سوئینگ کف ما هم همان سوئینگ کف قبلی در شکل بالا خواهد بود. بعد از این مرحل باید منتظر ایجاد پولبک در نمودار مانند شکل زیر باشیم.

قسمت مشخص شده در شکل زیر یک پولبک در پرایس اکشن می باشد. از طرف دیگر در این روند صعودی سقف های HH پی در پی در حال شکل گیری هستند.

تمرین های مارکت استراکچر (2)
تمرین های مارکت استراکچر (2)

به ادامه نمودار توجه کنید. در ادامه بازار دیگر نتوانسته سقف قبلی را رد کند و پایین آمده است و با رد کرن کف قبلی یک CHOCH ایجاد کرده است که در شکل زیر با رنگ قرمز رنگ مشخص کرده ایم.

اگر دقت کنید شکست و تایید چاک با شکست سایه (Shadow) رخ داده است. برخی افراد برای تایید بیشتر اعتقاد دارند باید بدنه کندل کف قبلی را بشکند. در حالی که ما در آموزش های خود و در پرایس اکشن پیشرفته ، مشاهده حتی شکست سایه کندل ها برای تایید CHOCH کافیست.

تمرین های مارکت استراکچر (3)
تمرین های مارکت استراکچر (3)

بعد از سوئینگ باید انتظار پولبک در نمودار داشته باشیم. باید دقت کنید در ماکت استارکچر فرعی احتمال وقوع نواسانات و شکست های جزئی زیاد است. نباید این موارد را برای خود پیچیده کنید. و تلاش کنید همیشه معاملات شما بر اساس سوئینگ ها باشد.

در شکل بالا معامله از آخرین HH تا کف B بستگی به استراتژی معاملاتی شما دارد. اغلی تحلیل گران و افراد موفق در فارکس توصیه می کنند تا زمانی که زیاد حرفه ای نشدید همیشه در سوئینگ ها معامله کنید و از معلات در پولبک ها پرهیز کنید.

در این مورد آخرین HH تا B را هم می توان یک پولبک عمیق در بازار در نظر گرفته و از معامله در این بازه پرهیز کرد. و هم می توان آن را به عنوان یک سوئینگ در نظر گرفت و در این بازه سفارش Short بعد از مشاهده COCH در نمودار باز کرد.

 mBOS ها و CHOCH در نمودار نشانه ای از وقوع پولبک های عمیق تر در ادامه نمودار هستند و باید به آنها دقت زیادی کرد. ادامه تحلی را در شکل زیر می بینید.

قیمت بالا رفته ، سقف قبلی را فتح کرده و یک CHOCH ایجاد کرده است. و سوئینگ کف ما پایین ترین نقطه قبل از شکسته شدن سقف قبلی یعنی نقطه B در شکل بالا می باشد. بعد از چاک که این قسمت باس نیز محسوب می شود باید انتظار وقع پولبک را داشته باشیم.

یک پولبک بسیار کوچک در شکل زیر بعد از چاک و بعد شاهد پولبک بعد عمیق تری در بازار هستیم. اگر دقت کنید بازار تا اندازه ای پایین نیامده است که کف سوئینگ ما را بشکند. پس کف های ایجاد شده فعلی کف جزئی محسوب می شوند که با خط زرد رنگ مشخص کرده ایم.

بازار بالا رفته و سقف معتبر قبلی را شکسته و HH جدیدی ایجاد کرده است. در قسمتی که با دایره آبی رنگ مشخص کردیم پولبک تک کندلی بسیار کوچکی رخ داده است. و نتوانسته به کف قبلی برسد.

ولی کندل بعدی در حد بسیار ناچیزی بالا رفته و سقف جدیدی HH ایجاد کرده است. حال کف معتبر را بالاتر آورده و در قسمت مشخص شده در شکل زیر که با خط آبی رنگ مشخص کرده ایم قرار می دهیم. سپس دوباره یک پولبک کوچک ایجاد شده است. کندلی که بالا رفته است نتوانسته سقف معتبر قبلی یعنی HH را فتح کرده و سقف جدیدی ایجاد کند. پس کف قبلی را بالا تر نمی آوریم.

حال نمودار پایین آمده و کف قبلی را شکسته است. و طبق آموزش های ما این حالت Change Of Character نامیده می شود. بازار با ایجاد دو چاک متوالی به نقطه C که کف سوئینگ ما محسوب می شود ، خواهد رسید.

تمرین های مارکت استراکچر (4)
تمرین های مارکت استراکچر (4)

بعد از نقطه c نمودار بالا رفته و سقف قبلی را شکسته و چاک جدیدی ایجاد کرده است که در شکل زیر آن را با خط سبز رنگ مشخص کرده ایم. اگر دقت کنید نمودار بالا رفته و با باس های متوالی شاهد HH سقف های متوالی در نمودار هستیم. همانطور که می دانید بعد از هر باس نیز باید منتظر پولبک در نمودار باشید که در به دلیل شلوغی زیاد شکل آنها را در نمودار رسم نکرده ایم.

تمرین های مارکت استراکچر (5)
تمرین های مارکت استراکچر (5)

دقت کنید در این مثال من از تایم فریم H4 استفاده کردم. اگر دوره آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس ما را دیده باشید ، مثال های ما در آن دوره کلا در تایم فریم m5 می باشد. و حتی ال بروکس خود از این تایم فریم برای معاملات خود استفاده می کند. و گاهی از تایم فریم های دیگر برای تایید روند و تایید تحلیل هایش استفاده می کند.

پس ما برای آموزش از یک تایم فریم خاص استفاده می کنیم. و گر نه تحلیل ها یکسان بوده و فرقی ندارند و برای تمامی تایم فریم ها معتبر هستند.

اگر دقت کنید این چهارمین جلسه ای می باشد که در مورد مارکت استراکچر صحبت کرد و تا بحال مثال های بسیار زیادی را برایتان آورده ایم. هدف ما یادگیری کامل این مبحث می باشد. زیرا اهمیت بسیار زیادی داشته و بسیار مهم می باشد.

تمرین 3 : نحوه معامله در CHOCH (مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH)

در این قسمت مثال دیگری برایتان آورده ایم که هنگام مشاهده CHOCH در نمودار چگونه باید معامله کنید.

برای مثال در شکل زیر بازار در یک روند صعودی قرار دارد و HH هی متوالی در حال شکل گیری هستند. ولی بعد از آخرین HH بازار پایین آمده و کف قبلی را شکسته و یک CHOCH در نمودار ایجاد شده است.

در این قسمت تردر های مبتدی بلافاصله با مشاهده این چاک احساس می کنند روند بازار تغییر کرده و نزولی شده است و وارد پوزیشن Short می شود. در حالی که باید بدانید تحلیل بر اساس CHOCH منطقی نبوده و باید منتظر تایید چاک در بازار باشید.

تریدر های حرفه ای در این نقطه وارد سفارش فروش نمی شوند و منتظر می مانند . زیرا سایه پایینی در پایین کندل قرمز رنگ نیز نشان از اقدام خریداران برای بالا بردن قیمت دارد. معمولا توصیه می شود بعد از مشاهده دومین چاک در بازار وارد معامله شوید.

مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH (1)
مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH (1)

ادامه نمودار را در شکل زیر می بینید. همانطور که می بینید دو بار CHOCH در نمودار دیده می شود. پس بسیاری از تریدر ها بعد از چاک دوم (قسمت A) با فرض اینکه بازار نزولی خواهد شد اقدام به گرفتن پوزیشن Short می کنند.

مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH (2)
مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH (2)

حال نمودار کامل را در شکل زیر ببینید. در شکل می بینید که بعد از چاک دوم نیز بازار برگشته و قیمت بر خلاف انتظار ما بالا رفته است. پس هیچ قطعیتی در فارکس وجود ندارد و همیشه باید به دنیال شواهد و تحلیل های بیشتری در نمودار بگردید.

مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH (3)
مثالی از نامعتبر بودن تحلیل بر اساس CHOCH (3)

اتفاقاتی از این قبیل روزانه برای صد ها نفر اتفاق افتاده و دائما در حال از دست دادن سرمایه خود به دلیل تحلیل های اشتباه هستند. پس یکی از اصول اولیه معامله در فارکس صبور بدون و عجله نکردن در ورود به بازار است.

تمرین 4 : نحوه معامله در CHOCH

مثال دیگری از مارکت استراکچر برایتان آورده ایم. در شکل زیر بازار در ابتدا صعودی بوده و همانطور که می بینید بعداز CHOCH بازار نزولی شده است.

برای ورود به بازار و گرفتن پوزیشن Short باید منتظر باشید تا نزولی بودن بازار تایید گردد. بعد از چاک اول می بینید بازار به سمت بالا حرکت کرده است. و بعد از باس شاهد تشکیل دو HH هستیم. (این نکته هم فراموش نشود که بعد از BOS باید منتظر پولبک در بازار بود.) همانطور که می بینید بعد از HH دوم کندل قرمز رنگی در پرایس اکشن ما ایجاد شده که نشان از فشار فروش در بازار دارد.

پس باز کردن سفارش خرید در این قسمت منطقی نبوده و بازار به احتمال زیاد بالا نخواهد رفت. پس می توان در این پولبک و یا تایید روند نزولی در CHOCH دوم سفارش فروش باز کرد. فقط با رعایت همین نکات بسیار مهم در بازار می توان سود خوبی از معاملات فارکس کسب کرد.

نحوه معامله در CHOCH
نحوه معامله در CHOCH

سپس بازار دوباره بالا رفته و HH قبلی را فتح کرده است. حال بعد از باس شاهد پولبک در نمودار هستیم. همانطور که می بینید بازار در حال پایین آمدن می باشد. و بعد از دومین چاک شکست های بعدی همان باس محسوب می شوندو. حتی بعضی تریدر ها چاک دوم را نیز به عنوان باس در نظر می گیرند.

نکات مهم در تمرین های مارکت استراکچر و پرایس اکشن پیشرفته

شاید فردی با روشی متفاوت تر استراکچر هی بازار را مشخص کند. آنچه در این خصوص اهمیت دارد ، تمرین کردن تریدر و یادگیری او می باشد. دیدگاه هر تریدر در بازار با فرد دیگری متفاوت است.

در ترید باید منسجم تر و پایدار تر عمل کنید. برای خود یک نظم کاری ایجاد کرده و به تعهدات خود در معاملات و آموزش پرایس اکشن پیشرفته پایبند باشید. زیرا منسجم بودن خودتان باعث گرفتن نتایج خوب و منسجم از بازار خواهد شد.

زیرا تا زمانی که در روش کاری و تحلیل هایتان منسجم باشید ، می توانید داده ها و اطلاعات لازم را در خصوص عملکرد خود در بازار جمع آوری کنید. اگر داده های شما صحیح بودند ، پس عملکرد شما در بازار نیز درست و صحیح بوده است.

زمانی که تمرین های لازم در بازار را انجام داده و دائما در حال آموزش باشید بالاخره به کسب درآمد در این بازار نیز خواهید رسید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه