شاخص MPI چیست؟ تعریف و نقش MPI در پیش بینی اقتصادی

شاخص MPI چیست؟ تعریف و نقش MPI در پیش بینی اقتصادی - MPI

MPI شاخصی است که می‌تواند اطلاعات مربوط به موفقیت و یا شکست مالی شرکت‌ها را تحلیل کند. معامله‌گران می‌توانند با کمک MPI تحلیل‌های خود را انجام دهند. تحلیل با کمک MPI به وسیله سوابق جریان نقدی، تغییرات حساب، ترازنامه الگوهای صورت، سود و زیان شاخص‌های مختلف اقتصاد خرد، نسبت‌های مالی مربوط به سهام انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: شاخص تولید ناخالصی داخلی GDP ‌ چیست؟

MPI‌ چیست؟

MPI روشی برای اندازه‌گیری ارزش ذاتی سهام است. این شاخص به دلیل ناسازگاری در طبقه‌بندی سهام جهانی، همه سهام‌ها را پوشش نمی‌دهد. با این حال بسیاری از سرمایه‌گذاران از شاخص MPI در کنار سایر شاخص‌ها، برای تحلیل‌های خود استفاده می‌کنند.

Mpi‌ تجزیه و تحلیل حاشیه سود

عملکرد MPI می‌تواند حاشیه سود و توانایی شرکت برای مقاومت در برابر رقابت را در نظر بگیرد. MPI در زمان‌هایی چون افزایش هزینه‌ها، کاهش قیمت‌ها، کم شدن فروش و یا مدیریت نامناسب، می‌تواند شرایط نامطلوب بازار را نشان دهد.
شما با کمک تجزیه و تحلیل‌های حاصل از MPI می‌توانید متوجه شوید که یک شرکت تا چه اندازه‌ای توانسته استراتژی‌های قیمت گذاری خود را به خوبی انجام دهد. همچنین می‌توانید متوجه شوید که چه شرکت‌هایی توانستند به طور موثری هزینه‌های خود را کنترل کنند.
MPI‌ همانند بیشتر شاخص‌های بنیادی، به سرمایه‌گذارانی که در جستجوی سهام هستند کمک می‌کند تا بتوانند با قیمت‌های بالاتر و یا پایین‌تر از ارزش واقعی خود معامله کنند. زمانی که ارزش واقعی کمتر تلقی شود، MPI بالاتر از قیمت بازار است و در این حالت توصیه به خرید می‌شود. اما اگر حالت برعکس آن مشاهده شود، سیگنال فروش ارائه می‌شود.

تاثیر MPI و تمایل به سرمایه‌گذاری‌

بر طبق نظریه کینزی، بالا رفتن مخارج سرمایه‌گذاری باعث استخدام افراد بیشتری می‌شود و می‌تواند اثر چند برابری بر روند کار داشته باشد. در نتیجه تولید واقعی اقتصاد به تولید با اشتغال کامل محدود می‌شود که بالا رفتن هزینه‌های بالا و بیشتر شدن قیمت‌ها را در پی دارد.
این حالت بیشتر در مورد کالاهای سرمایه‌ای و یا دارایی‌ها مشاهده می‌شود. نظریه کینزی و منتقدان آن پیشنهاد می‌دهد که هر پروژه سرمایه‌گذاری دولتی یا خصوص ممکن است همیشه نتواند درآمد و اشتغال را با کمک نیروها افزایش دهد. نتیجه این کار داشتن تاثیر منفی بر رشد اقتصادی می‌شود.

عوامل موثر بر MPI‌

MPI برای شرکت‌ها و یا سرمایه‌گذاران فردی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. برخی عواملی وجود دارند که می‌توانند نحوه پس‌انداز شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران را تغییر دهند. در اینجا می‌خواهیم هر کدام از این موارد را با همدیگر بررسی کنیم.

شاخص MPI چیست؟ تعریف و نقش MPI در پیش بینی اقتصادی - MPI
شاخص MPI چیست؟ تعریف و نقش MPI در پیش بینی اقتصادی 1

نرخ بازدهی مورد انتظار‌

اغلب نرخ بازده مورد انتظار یا همان MPI یک عامل مهم در تعیین سرمایه‌گذاری است، زیرا ارزش سرمایه‌گذاری را می‌تواند تعیین کند. آن دسته از شرکت‌ها و سرمایه‌گذارانی که بازدهی بالاتری برای سرمایه‌گذاری خود پیش بینی می‌کنند، احتمال بیشتری هم برای سرمایه‌گذاری دارند.
این موضوع می‌تواند تحت تاثیر عوامل چون شرایط بازار، میزان تقاضا برای محصولات و خدمات و یا رقابت در هر فضای سرمایه‌گذاری مشخصی انجام بگیرد.

نرخ بهره

نرخ‌های بهره اغلب در بازارهای مالی می‌تواند به طور قابل توجهی بر MPI تاثیر بگذارد. زمانی که نرخ بهره پایین‌تر باشد، می‌تواند برای تامین مالی سرمایه‌گذاران، گرفتن وام را جذاب‌تر کرده و آن را افزایش دهد.
اما زمانی که نرخ MPI بالاتر باشد، مانع از قرض گرفتن برای سرمایه‌گذاری خواهد شد. از طرف دیگر سیاست پولی که تقویت و یا کند می‌شود، ممکن است که بر رشد و گسترش بازار بتواند تاثیرگذار باشد.

دسترسی به تامین‌ مالی‌

دسترسی به تامین مالی و منابع سرمایه یک عامل کلیدی است. شرکت‌هایی که به تامین مالی به آسانی دسترسی دارند و می‌توانند وام‌های بانکی دریافت کنند، به وجوه داخلی و یا بازارهای سهام دسترسی بهتری دارند. در نتیجه این شرکت‌ها ممکن است که دارای MPI بالاتری باشند. در اینجا هزینه کمتر سرمایه و یا سهولت بیشتر در نقدینگی می‌تواند سرمایه‌گذاری را بهتر کند.

مشوق‌ها و سیاست‌های مالیاتی‌

سیاست‌های دولت و مشوق‌های مالیاتی می‌تواند بر MPI تاثیر بگذارد. به عنوان مثال اعتبارات مالیاتی برای تحقیق و توسعه و یا برنامه‌های استهلاک سریع می‌تواند شرکت‌ها را تشویق به سرمایه‌گذاری کرده و به طور موثر MPI را افزایش دهد. سیاست‌های دولت از جمله سیاست‌های پولی ذکر شده هم می‌تواند بر تصمیمات سرمایه‌گذاری تاثیرگذار باشد.

پیشرفت تکنولوژی‌

نوآوری‌های فناوری می‌تواند بر MPI تاثیر داشته باشد، زیرا شرکت‌ها با دنبال کردن سرمایه‌گذاری در فناوری و تجهیزات جدید سعی در بهبود بهره‌وری داشته و هزینه‌ها را می‌خواهند کاهش دهند. آن دسته از صنایعی که میزان MPI آنها تغییرات بیشتری داشته، از نظر تکنولوژی سریع‌تر حرکت کرده‌اند و فرصت‌های رشد درآمد آنها بیشتر است.

ریسک‌پذیری‌

تمایل شرکت‌ها برای ریسک پذیری می‌تواند بر MPI تاثیر بیشتری داشته باشد. برخی شرکت‌ها ممکن است تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پربازده اما پر ریسک را داشته باشند. این موضوع در ارتباط با شرایط عمومی بازار هم صدق می‌کند. در این وضعیت نرخ بازده مورد انتظار پایین‌تر است. سرمایه‌گذارانی که ریسک پذیر هستند، همچنان در جستجوی فرصت‌هایی با بازدهی پایین‌تر و بهتری می‌باشند.

بیشتر بخوانید: شاخص سفارشات کارخانه Factory Orders‌ چیست؟

عاملتوضیحات
نرخ بازدهی مورد انتظار میزان سودی که سرمایه‌گذار از فعالیت خود در بازار انتظار دارد
نرخ بهره هزینه‌ای که برای قرض گرفتن پول باید پرداخت شود
دسترسی به تامین مالیسهولت دسترسی به منابع مالی برای سرمایه‌گذاران
مشوق‌ها و سیاست‌های مالیاتی معافیت‌های مالیاتی و سایر مشوق‌هایی که دولت برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند
پیشرفت تکنولوژی تاثیری که نوآوری‌های تکنولوژی بر سرمایه‌گذاری می‌گذارد
ریسک پذیری تمایل سرمایه‌گذار برای پذیرش ریسک

نقش MPI‌ در پیش‌بینی اقتصادی‌

MPI در پیش بینی اقتصادی نقش مهمی دارد. اقتصاددانان از آن به عنوان یک پارامتر مهم در مدل‌های اقتصاد کلان استفاده می‌کنند و به کمک آن چگونگی تغییرات در سرمایه‌گذاری را پیش بینی می‌نمایند. MPI به عنوان ابزاری است که می‌تواند محرک‌های نوسانات اقتصادی را بررسی کرده و سلامت کلی اقتصاد را نشان دهد. همانطور که در وبسایت اینوستوپدیا نیز ذکر شده، MPI یکی شاخص هایی ست که در پیش بینی اقتصادی به تریدر ها کمک شایانی میکند.

شاخص MPI چیست؟ تعریف و نقش MPI در پیش بینی اقتصادی - MPI
شاخص MPI چیست؟ تعریف و نقش MPI در پیش بینی اقتصادی 2

نتیجه‌گیری‌

MPI و درک آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری بسیار اهمیت دارد و جز تجزیه و تحلیل‌های اقتصادی مهم محسوب می‌شود. این پارامتر به اقتصاددانان و سیاستگذاران اجازه می‌دهد تا پیش‌بینی کنند که هزینه‌های سرمایه‌گذاری چگونه ممکن است به تغییرات اقتصادی پاسخ دهد. با این حال شاخص MPI در کنار سایر شاخص‌ها صحت دارد و شما می‌توانید از آن به عنوان یک ابزار تحلیلی استفاده کنید.

سوالات متداول

شاخص MPI‌ چیست؟

MPI شاخصی است که می‌تواند اطلاعات مربوط به موفقیت و یا شکست مالی شرکت‌ها را تحلیل کند.

MPI چه نقشی در اقتصاد دارد؟

می‌توان با MPI سلامت اقتصادی جامعه را بررسی کرد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.