پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ اجرا در پنج مرحله

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ اجرا در پنج مرحله - پامپ و دامپ

اگرچه کوین های دیجیتال و فناوری بلاک چین مفاهیم نسبتاً جدیدی هستند، اما هنوز هم مستعد همان نوع کلاهبرداری های قدیمی هستند که سال هاست وجود داشته است. یکی از این کلاهبرداری ها، طرح پامپ و دامپ است. این طرح ها در صرافی های رمزنگاری رگوله (regulated)، غیرقانونی هستند. با این حال، حوزه رمزنگاری unregulated زمینه مستعدی برای این طرح ها فراهم کرده است زیرا کاربران مطمئن هستند که به راحتی توسط مقامات دستگیر نخواهند شد.

برای برخی در حوزه بلاک چین، سوال اصلی این است: “طرح های پامپ و دامپ چگونه انجام می شود؟” در این پست نگاهی دقیق تر به این طرح ها در رمز ارزها خواهیم داشت. ابتدا خواهیم گفت که معنی پامپ و دامپ چیست؟ سپس توضیح خواهیم داد که چگونه اتفاق می افتد؟ افراد یا گروه هایی که قصد دارند یک کریپتو را پامپ و دامپ کنند، چگونه آن را اجرا می کنند؟ چطور می توان آن را شناسایی کرد؟ و…

پامپ و دامپ دقیقا چیست؟

پامپ و دامپ یا بالا ببر و بفروش (به انگلیسی: Pump and dump) نوعی سفته بازی و تقلب در اوراق بهادار است که افراد سعی می کنند با افزایش غیر واقعی قیمت سهام مالکیت از طریق اظهارات مثبت نادرست و گمراه کننده، سهامی که ارزان خریداری شده است را با قیمت بالاتر بفروشند.

طرح های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال (به انگلیسی: Cryptocurrency pump and dump) وضعیتی را نشان می دهد که در آن یک فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با پمپاژ یک دارایی به بازار، سود کسب کنند.

اصطلاح پامپینگ برای نشان دادن خرید مقادیر زیادی کوین برای بالا بردن تقاضا و قیمت کوین استفاده می شود. سپس، دارایی ها را با قیمت بالاتری عرضه می کنند تا بازده سرمایه گذاری بالایی داشته باشند. کلاهبرداران از پویایی و داینامیک های بازار عرضه و تقاضا سوء استفاده می کنند تا سرمایه گذاران را وادار کنند که تغییرات قیمتی را یک ترند عادی ببینند.

حتماً می پرسید یعنی چه؟

زمان هایی وجود دارد که فرد یا گروهی از افراد مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را می خرند! این کار باعث می شود قیمت آن ارز افزایش یابد. در این صورت می گوییم که پامپ اتفاق افتاده است.

زمان هایی هم وجود دارد که فرد یا گروهی از افراد، زمانی که سود مورد نظر خود را کسب کردند، مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را می فروشند! این کار باعث می شود قیمت آن ارز کاهش یابد. در این صورت می گوییم که دامپ اتفاق افتاده است.

برای کسب سود بیشتر از طرح های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال، کلاهبرداران عرضه اولیه سکه (ICO) را نیز هدف قرار می دهند زیرا بسیاری از سرمایه گذاران از نظر روانی آماده خرید هستند. قبل از ICO لابی گری های فشرده ای انجام می شود که هدف آن نمایش دارایی پمپاژ شده است.

بهتر است بدانید که عرضه اولیه سکه یا آی سی او یک نوع روش برای جذب سرمایه و یک فرصت برای سرمایه گذاری محسوب می شود. در این روش توکن ها یا ارزهای دیجیتال یک پروژه قبل از راه اندازی پروژه فروخته می شود و افراد با خریدن توکن ها قادر به سرمایه گذاری در آن پروژه هستند.

پامپ و دامپ چگونه اتفاق می افتد؟

در جاهایی که طرح های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال اجرا می شود، گروهی از افراد فن‌آور، با انگیزه و سازمان یافته را مشاهده می کنید که از مکان ها و نقاط مختلف فعالیت می کنند تا تبلیغاتی که روی یک ارز انجام می شود را واقعی جلوه دهند.

آنها سرمایه گذارانی هستند که تأمین بودجه خرید توکن ها و افزایش تقاضا را بر عهده می گیرند. اگر توکنی که آنها انتخاب می کنند از نوع دارایی کم حجم باشد، خرید بیشتر باعث می شود که کلاهبرداران علاوه بر کنترل عرضه، قیمت را نیز تنظیم کنند.

طرح های پامپ و دامپ ارز دیجیتال متشکل از دو تیم است که یکی از تیم ها روی عرضه غیر واقعی یک ارز دیجیتال و تیم دوم روی جنبه تبلیغاتی توکن ها تمرکز دارد. از آنجایی که تیم داخلی بر ایجاد عرضه غیر واقعی تمرکز می کند، تیم دیگر سخت کار می کند تا جنبه خوب توکن ها را نشان دهد.

در گذشته، کلاهبرداران از تبلیغات شفاهی یا همان تبلیغات دهان به دهان برای تشویق مردم به خرید سهام و پمپاژ سهام استفاده می کردند. امروز هم آنها از پلتفر ‌های رسانه های اجتماعی مانند تلگرام، فیس بوک و توییتر و… مردم را تشویق و ترغیب نمایند که یک ارز را بخرند یا بفروشند. این کلاهبرداران با تشکیل گروه ها و همچنین با استفاده از قدرت کلام اینفلوئنسرها سعی می کنند تا با انتشار مطالبی درباره توکن ها به مردم انگیزه خرید ارزهای دیجیتال را بدهند.

سرمایه گذاران و تریدها هم چون می ترسند با بالا رفتن قیمت ارزها دیگر نتوانند توکن ها را بخرند، برای خرید عجله می کنند. بعد از فروش تمام توکن های کلاهبرداران، هیاهو و تقاضا فروکش کرده و قیمت ها ناگهان کاهش می یابند. سرمایه گذاران از همه جا غافل هم تازه می فهمند که چه کلاه گشادی سرشان رفته  و متوجه می شوند که این یک کلاهبرداری بوده است، اما دیگر دیر شده است! این کلاهبرداری چیزی نیست جز همان پامپ و دامپ در ارز دیجیتال!

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ اجرا در پنج مرحله - پامپ و دامپ
الگوی پامپ و دامپ ارز دیجیتال

اجرای پامپ و دامپ کریپتو در پنج مرحله

افراد یا گروه هایی که قصد دارند یک کریپتو را پامپ و دامپ کنند، به اندازه کافی آماده هستند! یعنی یک تجزیه و تحلیل جامع از ارز دیجیتال مورد نظر برای ایجاد نتایج و بازده مورد انتظار انجام داده اند. آنها پنج مرحله اصلی را برای اجرای یک طرح پامپ و دامپ موفق در نظر می گیرند. این 5 مرحله عبارتند از:

 • یک گروه طرح پامپ و دامپ تشکیل می شود (Start by assembling a pump and dump scheme group)

پروسه یک طرح پامپ و دامپ با جمع آوری یک تیم کامل برای دستکاری بازار آغاز می شود. این افراد باید کسانی باشند که اطلاعات و بینش هایی در مورد بازارهای کریپتو داشته باشند. برای بسط و توسعه تقاضا از مناطق مختلف می توانید گروه را به واحدهای کوچک تقسیم کنید. بخشی از تیم باید تحلیلگران بازار باشند که بتوانند با دقت زمان شروع معامله در فارکس یا به اصطلاح شروع خرید یا فروش را تشخیص دهند.

 • سرمایه گذاران، شناسایی و وجوه برای خرید سریع، تأمین می شوند (Identify investors and get the funds ready to make prompt purchases)

از آنجایی که در یک طرح پامپ و دامپ در ارز دیجیتال باید یک خرید عمده ای انجام شودد تا یک کمبود غیر واقعی ایجاد شود، گروه های دخیل باید منابع کافی را برای خرید توکن ها از بازار بدست آورند. آنها اگر کمبود بودجه داشته باشند، همکاری با سرمایه گذاران را در نظر می گیرند و سعی می کنند کمبودشان را از طریق آنها تأمین نمایند.

 • یک کمپین تبلیغاتی تهاجمی برای تحریک احساسات کاربران اجرا می شود (Run an aggressive publicity campaign to whip users’ emotions)

برای اینکه افراد بیشتری به بازار بیایند و خرید کنند، باید یک کمپین تهاجمی در بازار اجرا شود. گروه هایی که قصد اجرای پامپ و دامپ را دارند، هوشمندانه از پلتفرم هایی استفاده می کنند که به راحتی هویت آنها را آشکار نمی کنند. به عنوان مثال، از نام مستعار در رسانه های اجتماعی استفاده می کنند یا و اجرای گروه های رمزنگاری مرتبط را در نظر می گیرند.

هدف ایجاد ترس از دست دادن (FOMO) و ایجاد تقاضای گسترده برای کوین است. همانطور که افراد بیشتری متوجه توکن می شوند، گروه به سرعت شروع به خرید کرده تا نشان دهند که تقاضا در حال افزایش است. آنها با سرعت این کار را انجام می دهند تا دیگران نتوانند آن توکن را خرید کنند.

 • قیمت توکن به دقت کنترل شده و زمانی که قیمت به اوج خودش رسید، آن را می فروشند (Monitor the price of the token carefully and sell once the price hits the peak)

زمانی که قیمت توکن به پیک نزدیک می شود، گروه شروع به فروش کوین هایی می کنند که به تازگی خریداری کرده اند. این نقطه، حداکثر بازده است. آنها سعی می کنند تا جایی که ممکن است توکن ها را بفروشند زیرا پیک، طولانی مدت نخواهد بود و در برخی موارد، تنها برای چند ساعت یا چند دقیقه طول خواهد کشید.

 • در صورت استفاده از صرافی رمزنگاری، فورا وجوه را به کیف پول خودشان منتقل می کنند (If you were using a crypto exchange, make sure to move your funds to your wallet immediately)

توجه به این نکته مهم است که از آنجایی که صرافی های رمزنگاری توسط قوانین محلی تنظیم می‌شوند، اگر متوجه شوند که یک طرح پامپ و دامپ اجرا شده، وجوه امن نخواهد بود. بنابراین، گروه سکه ها را به سرعت به یک کیف پول امن منتقل می کنند.

موارد مهم هنگام برنامه ریزی برای طرح پامپ و دامپ

طرح های پامپ و دامپ اگر به درستی اجرا شوند، می تواند به افراد و گروه های درگیر کمک کند تا در مدت کوتاهی پول زیادی جمع آوری کنند. با این حال، آنها هنگام اجرای طرح به شدت مراقب هستند و مواردی وجود دارد که بایستی به آنها فکر کنند:

 • پامپ و دامپ رمزارز غیرقانونی است (The pump and dump crypto is illegal)

بسیاری از دولت ها مانند چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده به مردم در مورد طرح های پامپ و دامپ هشدار داده اند. بنابراین، برای جلوگیری از گرفتار شدن توسط مقامات، برنامه این گروه ها باید به خوبی اجرا شود.

 • مردم در حال یادگیری نحوه شناسایی طرح های پامپ و دامپ هستند (People are learning how to identify pump and dump schemes)

با افزایش جایگاه ارزهای دیجیتال، افراد بیشتری یاد می گیرند که چگونه کلاهبرداری ها را شناسایی کنند. به عنوان مثال، به مردم توصیه می‌شود که فقط مقدار کمی از پول خود را سرمایه‌گذاری کنند و زمانی که شرایط و موقعیت برای معامله خیلی خوب است، از آن معامله اجتناب نمایند.

 • کارشناسان به راحتی می توانند استراتژی آنها را شناسایی کرده و با اطلاع رسانی به خریداران با آن مقابله کنند (Experts can easily identify their strategy and counter it by notifying buyers)

امروزه فضای کریپتو از زوایای مختلفی مورد ارزیابی قرار می گیرد. جوامع تحلیلی مانند Reddit و Bitcoin.org می توانند به راحتی به استراتژی های پامپ و دامپ اشاره کنند و زنگ خطر را به صدا در آورند. بنابراین، افراد و گروه های درگیر در این طرح ها سعی می کنند این طرح ها را با دقت و سرعت اجرا کنند.

 • آنها می دانند که احتمال شکست در تحقق هدف پامپ و دامپ وجود دارد (They could pump and fail to realize the target)

امروزه مردم برای خرید هر نوع دارایی اعلام شده در بازار عجله به خرج نمی دهد و شتابزده وارد عمل نمی شوند. حتی زمانی که توکن های جدید منتشر می شوند، چیزی که مردم به دنبال آن هستند ایده یا پروژه پشت توکن مربوطه است. به عنوان مثال، پلتفرم TenX به دلیل پروژه قابل توجهی که هدف آن پیوستن کریپتوها به ارزهای فیات است، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

بنابراین، افراد و گروه های درگیر در طرح های پامپ و دامپ می دانند که ممکن است در تحقق هدف شکست بخورند. بنابراین، ممکن است به مدت طولانی تری روی پروژه های خود کار کنند و منابع بیشتری را برای ایجاد ویژگی های قانع کننده تر مانند وایت پیپر و یک وب سایت واقعی سرمایه گذاری کنید.

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ اجرا در پنج مرحله - پامپ و دامپ
نحوه تشخیص پامپ و دامپ در ارز دیچیتال

استراتژی های کاربردی و مفید برای تشخیص پامپ و دامپ در ارز دیجیتال

دوست دارید هنگام خرید یک کریپتوکارنسی در هنگام پامپ و دامپ، سود ببرید و متحمل ضرر نشوید؟! حتماً می پرسید چگونه؟

 • اول از همه، حتماً و حتماً کاملاً توکنی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید، آنالیز و بررسی نمایید تا متوجه ترندهای غیر معمولی در بازار شوید.
 • سعی کنید شتابزده و از روی احساسات وارد بازار نشده و گول تبلیغات را نخورید.
 • منابع اطلاعاتی خود را بسط و توسعه دهید و در سرمایه گذاری از شخصیت های مهم و مورد اعتماد پیروی کنید.
 • یکی از نشانه های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال این است که قیمت آن ارز، ناگهان افزایش می یابد.
 • گول تبلیغات نادرست شبکه های اجتماعی را نخورید و حتماً به وبسایت توکن مورد نظرتان مراجعه و ببینید که آیا عملیات تجاریِ انجام شده، واقعی است یا جعلی.

نحوه سود بردن از طرح های پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال

نکته قابل توجه این است که می توان از طرح پامپ و دامپ در یک زمان به موقع استفاده کرد و سود برد. این امر مستلزم نظارت دقیق روند بازار و خرید آن با زمانی که قیمت رو به افزایش و فروش در زمان پیک است.

 • با دنبال کردن توکنی که بسیار تبلیغ شده است شروع کنید. این توکن می تواند یک کوین جدید یا یک کوین از قبل موجود باشد.
 • حرکت قیمتی کوین را دنبال کنید تا متوجه شوید که چه زمانی شروع به افزایش پیوسته می کند. این نقطه پمپاژ و زمان مناسب برای خرید توکن ها است.
 • قیمت را به دقت پیگیری کنید تا بفهمید که چه زمانی به پیک می رسد و در این مرحله آن را بلافاصله بفروشید. اگر دقیقاً پیگیر ماجرا باشید، خواهید دید که قیمت با افت ناگهانی همراه خواهد شد. منتظر نمانید تا قیمت روند نزولی پیدا کند، زیرا ممکن است خیلی دیر شده شود و کار از کار بگذرد.

مقایسه پامپ اند دامپ با سایر انواع طرح ها

تا اینجا فهمیدیم که کلاهبرداری پامپ و دامپ، نوعی حباب اقتصادی است، تفاوت اصلی بین این طرح و سایر انواع حباب ها این است که حباب پامپ و دامپ عمدتاً توسط فعالیت های غیرقانونی ایجاد می شود. این طرح از بسیاری جهات شبیه به طرح پانزی (Ponzi scheme) است. از این نظر که هر دو نوع کلاهبرداری، از اظهارات نادرست در تلاش برای غنی سازی مروجین و/یا سرمایه گذاران اولیه با پول سرمایه گذاران بعدی استفاده می کنند. با این حال، تعدادی تفاوت بین این دو طرح وجود دارد که در این بخش قرار است به بررسی تفاوت بین پامپ و دامپ و طرح پانزی بپردازیم.

قبل از شروع مقایسه مان باید بگوییم که طرح پانزی یک نوع کلاهبرداری و نوعی بازی با پول است.  طراحان این ترفند با وعده دادن سودهای نجومی و تضمینی به افراد ناآگاه، آنها را متقاعد و ترغیب می کنند که پول هایشان را برای کار کردن به آنها بدهند.

این کلاهبرداران، سود پول های سرمایه گذاران قبلی را با استفاده از پول های اخیراً جمع شده از سرمایه گذاران جیدی پرداخت می کنند. اما زمانی که کسی را پیدا نکنند که وارد طرحشان کنند، دیگری از واریز سود خبری نیست. به همین راحتی طرح از هم می پاشد و طراح فرار می کند و مالباخته های بیچاره دیگر دست شان به هیج جا بند نیست. بهتر است این را هم بدانید که چارلز پانزی از بزرگترین کلاهبرداران تاریخ است و نام این ترفند از اسم او گرفته شده است.

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ اجرا در پنج مرحله - پامپ و دامپ
معرفی طرح‌ پانزی

تفاوت بین پامپ و دامپ و طرح پانزی

 • سرمایه‌گذاری های نوع پانزی به صورت خصوصی اغلب بین افرادی که با یکدیگر آشنا هستند، معامله می شوند، در حالی که طرح‌های پمپ و دامپ معمولاً برای عموم مردم عرضه و در بورس های عمومی معامله می‌شوند و قربانیان و مجرمان با یکدیگر آشنا نیستند.
 • طرح های پانزی معمولاً بازدهی بسیار خاصی را در سرمایه گذاری ها وعده می‌دهند و یا شامل سوابق جعلی هستند که دلالت بر بازدهی ثابت و منسجم دارند، در حالی که طرح های پامپ و دامپ فقط با وعده های کلی و/یا ضمنی کسب سود قابل توجه همراه هستند.
 • طرح های پانزی معمولاً با انتظار سود در یک دوره زمانی نسبتاً طولانی همراه هستند و معمولاً برای ماه ها، سال ها یا حتی دهه ها قبل از فروپاشی اجتناب ناپذیرشان، دوام می آورند. در مقایسه، کلاهبرداری های پامپ و دامپ برای کسب سود بسیار سریع طراحی شده اند و در طی چند هفته، چند روز یا حتی چند ساعت اجرا می شوند.
 • طرح های پانزی گاهاً نتیجه ابزارهای سرمایه گذاری است که در اصل مشروع در نظر گرفته شده اند اما در نهایت مطابق انتظار عمل نمی کنند. اما طرح های پامپ و دامپ همواره از ابتدا به عنوان کلاهبرداری در نظر گرفته می شوند.

به همه دلایل بالا، طرح های پونزی شواهد بسیار گسترده تری از خود بر جای می گذارند. پیگرد قانونی آنها معمولاً پس از کشف، آسان تر است و اغلب منجر به مجازات های کیفری شدیدتر می شود.

سخن پایانی

با ادامه محبوب شدن ارزهای رمزنگاری شده، طرح هایی مانند پامپ و دامپ احتمالاً تشدید می شوند زیرا هیچ جایگاه نظارتی کنترلی بر آنها ندارد. سود بالای حاصل از این طرح ها کلاهبرداران را ترغیب می کند تا به دنبال روش هایی برای گول زدن تریدرها و معامله گران ناآگاه باشند.

یکی از ویژگی های ترید موفق این است که تریدر موفق به ستاپ معاملاتی خود اهمیت داده و اگر نشانه ای در بازار مطابق با تحلیل و استراتژی خود ببیند معامله می کند.

امیدواریم مطالب فوق به شما کمک کند تا بتوانید به راحتی یک کلاهبرداری پامپ و دامپ را شناسایی کنید. به یاد داشته باشید که می توانید در صورت کسب آگاهی از سود این گونه طرح ها بهره مند شوید. با این حال، به دلیل خطر بالای از دست دادن سرمایه خود، توصیه می شود در طول دوره پامپ و دامپ از بازار ارز دور بمانید.

سوالات متداول

FOMO چیست؟

Fear Of Missing Out که به اختصار FOMO نامیده می شود در بازار دیجیتال یک اصطلاحی به معنای ترس از دست دادن است. خریدار کریپتوکارنسی با بررسی توکن و مشاهده رشد چشمگیر قیمت آن، وسوسه می شوند آن توکن را بخرند چرا که می ترسد فرصت خرید را از دست بدهد.

معنی پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال چیست؟

به طورخلاصه اینکه:
·         پامپ (pump) یعنی بالا بردن قیمت یک ارز در بازار با خرید مقدار زیادی از آن ارز دیجیتال توسط فرد یا گروه
·         دامپ (dump) یعنی فروش ناگهانی مقدار زیادی از ارز دیجیتال توسط فرد یا گروه، زمانی که سود مورد نظر خود را کسب کردند

هنگام تشخیص کلاهبرداری پامپ و دامپ چه کار باید کرد؟

افراد خبره در بازار کریپتوکارنسی زمانی که متوجه افزایش عرضه یک ارز می شوند، به سرعت سودشان را سیو کرده و سعی می کنند قبل از اینکه سهام، افت و ریزش شدیدی بیابد از بازار خارج شوند.

کدام بازارها مستعد پامپ و دامپ هستند؟

اگر بگوییم که همه بازارهای کریپتومارنسی مستعد پامپ و دامپ هستند، تعجی می کنید؟! جالب است بدانید که اخیراً ارزهایی مثل دوج‌کوین (Dogecoin)، بیت‌کوین (BTC) و ریپل (XRP) اخیراً شاهد پامپ و دامپ بودند. یادتان می آید زمانی، ایلان ماسک گفت که دوج کوین، رمز ارز مردم است!!!!! به نظر شما آیا او قصد نداشت این کوین را پامپ کند؟ اگر نه! پس منظور او چه بود؟

پنیک سل (Panic Sell) چیست؟

زمانی که کلاهبرداران اجرا کننده طرح های پامپ و دامپ تصمیم به خروج از بازار گرفتند، این کار آنها باعث می شود عرضه ناگهان افزایش و قیمت به شدت کاهش یابد. سرمایه گذاران ناآگاه و بی خبر از همه جا در این زمان به دلیل اینکه می ترسند سود خودشان را از دست بدهند و متحمل ضرر شوند اقدام به فروش ارزشان از روی ترس می کنند. به این نوع فروش از روی ترس، پنیک سل می گویند.

آیا پامپ و دامپ، غیرقانونی است؟

Pump-and-dump یک طرح غیرقانونی برای افزایش قیمت سهام یا اوراق بهادار بر اساس اظهارات نادرست، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است. این گونه طرح ها معمولاً سهام با سرمایه کوچک را هدف قرار می دهند. افرادی که در اجرای طرح های Pump و dump مجرم شناخته می شوند، مشمول جریمه های سنگین می شوند.

آیا طرح اسکالپینگ (scalping scheme) یک نوع کلاهبرداری پامپ و دامپ است؟

بله یکی از انواع کلاهبرداری پامپ و دامپ به عنوان “اسکالپینگ” شناخته می شود. در این طرح، پروموتور یا تبلیغ کننده یک سهام، پوزیشنی را در یک سهام می گیرد و سپس سهام را بدون افشای قصد خود برای فروش سهام، تبلیغ می کند و سعی می کند مشتری جلب کند و خریدار پیدا نماید.
این فرد، دیگران را متقاعد می کند که سهام را خریداری کنند، در نتیجه قیمت و حجم سهام به طور موقت افزایش می یابد. این کار به “اسکالپر” اجازه می دهد تا سهام خود را به سرمایه گذاران از همه جا بی خبر بفروشد و سود کسب کند. کلاهبرداری های اسکالپینگ اغلب از طریق رسانه های اجتماعی (به عنوان مثال، توییتر) انجام می شود.

چگونه یک ارز، پامپ می شود؟

اصطلاح پامپ برای نشان دادن خرید مقادیر زیادی از یک چیز برای بالا بردن تقاضا و قیمت آن استفاده می شود. زمانی که یک ارز توسط فرد یا گروه هایی از افراد سعی می کنند سرمایه گذاران را  ترغیب به خرید یک ارز رمزنگاری بکنند تا بتوانند از دستکاری قیمت ناشی از افزایش ناگهانی تقاضا سود ببرند، در این صورت می گوییم ارز پامپ شده است.

پامپ و دامپ کریپتو چگونه کار می کند؟

پامپ و دامپ یک کلاهبرداری سرمایه گذاری است که در آن کلاهبرداران یک کوین ارزان قیمت را با ارزش بازار خریداری می کنند، آن را تبلیغ می کنند (یا پامپ می کنند) و پس از افزایش قیمت، آن را می فروشند (یا دامپ می کنند). پس از انجام دامپینگ، قیمت آن کوین به شدت کاهش می یابد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه