پامپینگ چیست؟ – پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟

بازنگری توسط: زینب اصغری
پامپینگ چیست؟ - پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ - پامپ و دامپ

پامپینگ یکی دیگر از کلاهبرداری های ارز دیجیتال است که در آن قیمت یک رمز ارز توسط گروه خاصی به صورت حبابی و با سرعت زیاد بالا می رود. این افزایش قیمت ساختگی بوده و تنها به نفع گروه خاصی است. بعد از گذشت مدت زمانی این گروه توکن های خود را که در قیمت پایین خریده بودند ، در اوج فروخته و سود بسیار زیادی از این پامپینگ کسب می کنند. از سوی دیگر با فروش یکباره حجم عظیمی از توکن ها قیمت رمز ارز با شتاب زیادی پایین آمده و در اصطلاح می گوییم دامپینگ رخ داده است.

برای برخی در حوزه بلاک چین، سوال اصلی این است: “طرح های پامپ و دامپ چگونه انجام می شود؟” در این پست نگاهی دقیق تر به این طرح ها در رمز ارزها خواهیم داشت. ابتدا خواهیم گفت که معنی پامپ و دامپ چیست؟ سپس توضیح خواهیم داد که چگونه اتفاق می افتد؟ افراد یا گروه هایی که قصد دارند یک کریپتو را پامپ و دامپ کنند، چگونه آن را اجرا می کنند؟ چطور می توان آن را شناسایی کرد؟ و…

پامپینگ و دامپینگ چیست؟

پامپینگ و دامپینگ یا بالا ببر و بفروش (به انگلیسی: Pump and dump) نوعی سفته بازی و تقلب در اوراق بهادار است که افراد سعی می کنند با افزایش غیر واقعی قیمت سهام مالکیت از طریق اظهارات مثبت نادرست و گمراه کننده، سهامی که ارزان خریداری شده است را با قیمت بالاتر بفروشند.

طرح های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال (به انگلیسی: Cryptocurrency pump and dump) وضعیتی را نشان می دهد که در آن یک فرد یا گروهی از افراد قصد دارند با پمپاژ یک دارایی به بازار، سود کسب کنند.

اصطلاح پامپینگ برای نشان دادن خرید مقادیر زیادی کوین برای بالا بردن تقاضا و قیمت کوین استفاده می شود. سپس، دارایی ها را با قیمت بالاتری عرضه می کنند تا بازده سرمایه گذاری بالایی داشته باشند. کلاهبرداران از پویایی و داینامیک های بازار عرضه و تقاضا سوء استفاده می کنند تا سرمایه گذاران را وادار کنند که تغییرات قیمتی را یک ترند عادی ببینند.

حتماً می پرسید یعنی چه؟

زمان هایی وجود دارد که فرد یا گروهی از افراد مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را می خرند! این کار باعث می شود قیمت آن ارز افزایش یابد. در این صورت می گوییم که پامپ اتفاق افتاده است.

زمان هایی هم وجود دارد که فرد یا گروهی از افراد، زمانی که سود مورد نظر خود را کسب کردند، مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را می فروشند! این کار باعث می شود قیمت آن ارز کاهش یابد. در این صورت می گوییم که دامپ اتفاق افتاده است.

برای کسب سود بیشتر از طرح های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال، کلاهبرداران عرضه اولیه سکه (ICO) را نیز هدف قرار می دهند زیرا بسیاری از سرمایه گذاران از نظر روانی آماده خرید هستند. قبل از ICO لابی گری های فشرده ای انجام می شود که هدف آن نمایش دارایی پمپاژ شده است.

پامپ و دامپ چگونه اتفاق می افتد؟

در جاهایی که طرح های پامپ و دامپ در ارز دیجیتال اجرا می شود، گروهی از افراد فن‌آور، با انگیزه و سازمان یافته را مشاهده می کنید که از مکان ها و نقاط مختلف فعالیت می کنند تا تبلیغاتی که روی یک ارز انجام می شود را واقعی جلوه دهند.

آنها سرمایه گذارانی هستند که تأمین بودجه خرید توکن ها و افزایش تقاضا را بر عهده می گیرند. اگر توکنی که آنها انتخاب می کنند از نوع دارایی کم حجم باشد، خرید بیشتر باعث می شود که کلاهبرداران علاوه بر کنترل عرضه، قیمت را نیز تنظیم کنند.

طرح های پامپ و دامپ ارز دیجیتال متشکل از دو تیم است که یکی از تیم ها روی عرضه غیر واقعی یک ارز دیجیتال و تیم دوم روی جنبه تبلیغاتی توکن ها تمرکز دارد. از آنجایی که تیم داخلی بر ایجاد عرضه غیر واقعی تمرکز می کند، تیم دیگر سخت کار می کند تا جنبه خوب توکن ها را نشان دهد.

در گذشته، کلاهبرداران از تبلیغات شفاهی یا همان تبلیغات دهان به دهان برای تشویق مردم به خرید سهام و پمپاژ سهام استفاده می کردند. امروز هم آنها از پلتفرم ‌های رسانه های اجتماعی مانند تلگرام، فیس بوک و توییتر و… مردم را تشویق و ترغیب نمایند که یک ارز را بخرند یا بفروشند. این کلاهبرداران با تشکیل گروه ها و همچنین با استفاده از قدرت کلام اینفلوئنسرها سعی می کنند تا با انتشار مطالبی درباره توکن ها به مردم انگیزه خرید ارزهای دیجیتال را بدهند.

سرمایه گذاران و تریدها هم چون می ترسند با بالا رفتن قیمت ارزها دیگر نتوانند توکن ها را بخرند، برای خرید عجله می کنند. بعد از فروش تمام توکن های کلاهبرداران، هیاهو و تقاضا فروکش کرده و قیمت ها ناگهان کاهش می یابند. سرمایه گذاران از همه جا غافل هم تازه می فهمند که چه کلاه گشادی سرشان رفته و متوجه می شوند که این یک کلاهبرداری بوده است، اما دیگر دیر شده است! این کلاهبرداری چیزی نیست جز همان پامپ و دامپ در ارز دیجیتال!

پامپینگ چیست؟ - پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ - پامپ و دامپ
الگوی پامپ و دامپ ارز دیجیتال

اجرای پامپ و دامپ کریپتو در پنج مرحله

افراد یا گروه هایی که قصد دارند یک کریپتو را پامپ و دامپ کنند، به اندازه کافی آماده هستند! یعنی یک تجزیه و تحلیل جامع از ارز دیجیتال مورد نظر برای ایجاد نتایج و بازده مورد انتظار انجام داده اند. آنها پنج مرحله اصلی را برای اجرای یک طرح پامپ و دامپ موفق در نظر می گیرند. این 5 مرحله عبارتند از:

 • یک گروه طرح پامپ و دامپ تشکیل می شود (Start by assembling a pump and dump scheme group)

پروسه یک طرح پامپینگ با جمع آوری یک تیم کامل برای دستکاری بازار آغاز می شود. این افراد باید کسانی باشند که اطلاعات و بینش هایی در مورد بازارهای کریپتو داشته باشند.

 • سرمایه گذاران، برای شناسایی و خرید سریع تأمین می شوند (Identify investors and get the funds ready to make prompt purchases)

از آنجایی که در یک طرح پامپ و دامپ در ارز دیجیتال باید یک خرید عمده ای انجام شود تا یک کمبود غیر واقعی ایجاد شود، گروه های دخیل باید منابع کافی را برای خرید توکن ها از بازار بدست آورند. آنها اگر کمبود بودجه داشته باشند، همکاری با سرمایه گذاران را در نظر می گیرند و سعی می کنند کمبودشان را از طریق آنها تأمین نمایند.

 • یک کمپین تبلیغاتی تهاجمی برای تحریک احساسات کاربران اجرا می شود (Run an aggressive publicity campaign to whip users’ emotions)

برای اینکه افراد بیشتری به بازار بیایند و خرید کنند، باید یک کمپین تهاجمی در بازار اجرا شود. هدف ایجاد ترس از دست دادن (FOMO) و ایجاد تقاضای گسترده برای کوین است. همانطور که افراد بیشتری متوجه توکن می شوند، گروه به سرعت شروع به خرید کرده تا نشان دهند که تقاضا در حال افزایش است. آنها با سرعت این کار را انجام می دهند تا دیگران نتوانند آن توکن را خرید کنند.

 • قیمت توکن به دقت کنترل شده و زمانی که قیمت به اوج خودش رسید، آن را می فروشند (Monitor the price of the token carefully and sell once the price hits the peak)

زمانی که قیمت توکن به پیک نزدیک می شود، گروه شروع به فروش کوین هایی می کنند که به تازگی خریداری کرده اند. این نقطه، حداکثر بازده است. آنها سعی می کنند تا جایی که ممکن است توکن ها را بفروشند زیرا پیک، طولانی مدت نخواهد بود و در برخی موارد، تنها برای چند ساعت یا چند دقیقه طول خواهد کشید.

 • در صورت استفاده از صرافی رمزنگاری، فورا وجوه را به کیف پول خودشان منتقل می کنند (If you were using a crypto exchange, make sure to move your funds to your wallet immediately)

توجه به این نکته مهم است که از آنجایی که صرافی های رمزنگاری توسط قوانین محلی تنظیم می‌شوند، اگر متوجه شوند که یک طرح پامپ و دامپ اجرا شده، وجوه امن نخواهد بود. بنابراین، گروه سکه ها را به سرعت به یک کیف پول امن منتقل می کنند.

موارد مهم هنگام برنامه ریزی برای طرح پامپ و دامپ

طرح های پامپ و دامپ اگر به درستی اجرا شوند، می تواند به افراد و گروه های درگیر کمک کند تا در مدت کوتاهی پول زیادی جمع آوری کنند. با این حال، آنها هنگام اجرای طرح به شدت مراقب هستند و مواردی وجود دارد که بایستی به آنها فکر کنند:

 • پامپ و دامپ رمزارز غیرقانونی است (The pump and dump crypto is illegal)

بسیاری از دولت ها مانند چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده به مردم در مورد طرح های پامپ و دامپ هشدار داده اند. بنابراین، برای جلوگیری از گرفتار شدن توسط مقامات، برنامه این گروه ها باید به خوبی اجرا شود.

 • مردم در حال یادگیری نحوه شناسایی طرح های پامپ و دامپ هستند (People are learning how to identify pump and dump schemes)

با افزایش جایگاه ارزهای دیجیتال، افراد بیشتری یاد می گیرند که چگونه کلاهبرداری ها را شناسایی کنند. به عنوان مثال، به مردم توصیه می‌شود که فقط مقدار کمی از پول خود را سرمایه‌گذاری کنند و زمانی که شرایط و موقعیت برای معامله خیلی خوب است، از آن معامله اجتناب نمایند.

 • کارشناسان به راحتی می توانند استراتژی آنها را شناسایی کرده و با اطلاع رسانی به خریداران با آن مقابله کنند (Experts can easily identify their strategy and counter it by notifying buyers)

امروزه فضای کریپتو از زوایای مختلفی مورد ارزیابی قرار می گیرد. جوامع تحلیلی مانند Reddit و Bitcoin.org می توانند به راحتی به استراتژی های پامپ و دامپ اشاره کنند و زنگ خطر را به صدا در آورند. بنابراین، افراد و گروه های درگیر در این طرح ها سعی می کنند این طرح ها را با دقت و سرعت اجرا کنند.

 • آنها می دانند که احتمال شکست در تحقق هدف پامپ و دامپ وجود دارد (They could pump and fail to realize the target)
پامپینگ چیست؟ - پامپ و دامپ در ارز دیجیتال چیست؟ - پامپ و دامپ
نحوه تشخیص پامپ و دامپ در ارز دیچیتال

نحوه تشخیص پامپینگ در ارز دیجیتال

 • حتماً توکنی که قصد سرمایه گذاری در آن را دارید، آنالیز و بررسی نمایید تا متوجه ترندهای غیر معمولی در بازار شوید.
 • سعی کنید شتابزده و از روی احساسات وارد بازار نشده و گول تبلیغات را نخورید.
 • منابع اطلاعاتی خود را بسط و توسعه دهید و در سرمایه گذاری از شخصیت های مهم و مورد اعتماد پیروی کنید.
 • یکی از نشانه های پامپینگ در ارز دیجیتال این است که قیمت آن ارز، ناگهان افزایش می یابد.
 • گول تبلیغات نادرست شبکه های اجتماعی را نخورید و حتماً به وبسایت توکن مورد نظرتان مراجعه و ببینید که آیا عملیات تجاریِ انجام شده، واقعی است یا جعلی.

نحوه سود بردن از طرح های پامپینگ

نکته قابل توجه این است که می توان از طرح پامپینگ در یک زمان به موقع استفاده کرد و سود برد. این امر مستلزم نظارت دقیق روند بازار و خرید آن با زمانی که قیمت رو به افزایش و فروش در زمان پیک است.

 • با دنبال کردن توکنی که بسیار تبلیغ شده است شروع کنید. این توکن می تواند یک کوین جدید یا یک کوین از قبل موجود باشد.
 • حرکت قیمتی کوین را دنبال کنید تا متوجه شوید که چه زمانی شروع به افزایش پیوسته می کند. این نقطه پمپاژ و زمان مناسب برای خرید توکن ها است.
 • قیمت را به دقت پیگیری کنید تا بفهمید که چه زمانی به پیک می رسد و در این مرحله آن را بلافاصله بفروشید. اگر دقیقاً پیگیر ماجرا باشید، خواهید دید که قیمت با افت ناگهانی همراه خواهد شد. منتظر نمانید تا قیمت روند نزولی پیدا کند، زیرا ممکن است خیلی دیر شده شود و کار از کار بگذرد.

سخن پایانی

با ادامه محبوب شدن ارزهای رمزنگاری شده، طرح هایی مانند پامپ و دامپ احتمالاً تشدید می شوند زیرا هیچ جایگاه نظارتی کنترلی بر آنها ندارد. سود بالای حاصل از این طرح ها کلاهبرداران را ترغیب می کند تا به دنبال روش هایی برای گول زدن تریدرها و معامله گران ناآگاه باشند.

یکی از ویژگی های ترید موفق این است که تریدر موفق به ستاپ معاملاتی خود اهمیت داده و اگر نشانه ای در بازار مطابق با تحلیل و استراتژی خود ببیند معامله می کند.

امیدواریم مطالب فوق به شما کمک کند تا بتوانید به راحتی یک کلاهبرداری پامپ و دامپ را شناسایی کنید. به یاد داشته باشید که می توانید در صورت کسب آگاهی از سود این گونه طرح ها بهره مند شوید. با این حال، به دلیل خطر بالای از دست دادن سرمایه خود، توصیه می شود در طول دوره پامپ و دامپ از بازار ارز دور بمانید.

سوالات متداول

معنی پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال چیست؟

به طورخلاصه اینکه:
·         پامپ (pump) یعنی بالا بردن قیمت یک ارز در بازار با خرید مقدار زیادی از آن ارز دیجیتال توسط فرد یا گروه
·         دامپ (dump) یعنی فروش ناگهانی مقدار زیادی از ارز دیجیتال توسط فرد یا گروه، زمانی که سود مورد نظر خود را کسب کردند

هنگام تشخیص کلاهبرداری پامپ و دامپ چه کار باید کرد؟

افراد خبره در بازار کریپتوکارنسی زمانی که متوجه افزایش عرضه یک ارز می شوند، به سرعت سودشان را سیو کرده و سعی می کنند قبل از اینکه سهام، افت و ریزش شدیدی بیابد از بازار خارج شوند.

کدام بازارها مستعد پامپ و دامپ هستند؟

همه بازارهای مالی مستعد پامپ و دامپ هستند. ولی پامپینگ در بازار کریپتوکارنسی نسبت به سایر بازار ها بیشتر است.

پنیک سل (Panic Sell) چیست؟

زمانی که کلاهبرداران اجرا کننده طرح های پامپ و دامپ تصمیم به خروج از بازار گرفتند، این کار آنها باعث می شود عرضه ناگهان افزایش و قیمت به شدت کاهش یابد. سرمایه گذاران ناآگاه و بی خبر از همه جا در این زمان به دلیل اینکه می ترسند سود خودشان را از دست بدهند و متحمل ضرر شوند اقدام به فروش ارزشان از روی ترس می کنند. به این نوع فروش از روی ترس، پنیک سل می گویند.

آیا پامپ و دامپ، غیرقانونی است؟

Pump-and-dump یک طرح غیرقانونی برای افزایش قیمت سهام یا اوراق بهادار بر اساس اظهارات نادرست، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است. این گونه طرح ها معمولاً سهام با سرمایه کوچک را هدف قرار می دهند. افرادی که در اجرای طرح های Pump و dump مجرم شناخته می شوند، مشمول جریمه های سنگین می شوند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.