عرضه اولیه سکه (ICO) یا ارز دیجیتال چیست؟-آموزش خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال و یا همان عرضه اولیه سکه ICO نوعی عرضه اولیه می باشد که در آن شرکت ها برای جمع آوری سرمایه اقدام به فروش سکه (کوین) شرکت خود می کنند. ICO ها معمولا توسط خود شرکت انجام می شوند ولی اگر عرضه اولیه توسط صرافی ها انجام شود ، IEO نامیده می شود. عرضه اولیه سکه ICO و یا همان عرضه اولیه ارز دیجیتال تا حدودی شبیه عرضه اولیه سهام IPO می باشد ولی تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند.

در انتهای مقاله تفاوت انواع عرضه اولیه ها را بیان خواهیم کرد. عرضه اولیه ارز دیجیتال در واقع روشی برای جمع آوری سرمایه برای راه اندازی یک پروژه می باشد و در این پروژه یک سرمایه گذاری جمعی صورت می گیرد.

برای راه اندازی یک پروژه رمز ارز هایی به فروش می رسد و زمانی که پروژه با موفقیت به پایان برسد ، ارزش رمز ارز های خریداری شده افزایش یافته و سود های کلان نصیب دارندگان رمز ارز ها خواهد شد. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که اگر پروژه شکست بخورد، و یا شرکت کلاهبرداری باشد ، کل سرمایه از بین خواهد رفت.

عرضه اولیه سکه ICO چیست؟ (عرضه اولیه ارز دیجیتال)

عرضه اولیه سکه ICO مخفف Initial Coin Offering می باشد. عرضه اولیه سکه همان عرضه اولیه ارز دیجیتال می باشد که در سطح بین المللی انجام گرفته و در واقع روشی برای جذب سرمایه برای شرکت های تازه تاسیس می باشد. این پروژه معمولا یکی از پروژه های صنعت بلاک چین می باشد. به این صورت که توکن ها قبل از راه اندازی پروژه فروخته می شوند و سرمایه راه اندازی پروژه فراهم می شود.

سرمایه گذاران با استفاده از ارز های دیجیتال رایج مانند اتریوم و بیت کوین و یا ارز فیات دلار و یورو اقدام به خرید توکن های عرضه شده می کنند به امید آنکه پروژه موفقیت آمیز بوده و ارزش توکن آنها بعد از راه اندازی چند برابر شود. ریسک سرمایه گذاری در عرضه اولیه ارز های دیجیتال بالا بوده و قبل از خرید باید بررسی های لازم انجام شود.

چگونه از عرضه اولیه ارز دیجیتال مطلع شویم؟

تاریخچه عرضه اولیه ارز دیجیتال

اولیه عرضه اولیه ارز دیجیتال در سال 2013 برای ارز ریپل انجام شد. شرکت ریپل 100 میلیارد توکن ریپل ایجاد کرده و برای پیشرفت پروژه خود و جمع آوری سرمایه اقدام به فروش توکن هایش کرد.

یکی از موفق ترین عرضه اولیه های سکه عرضه اولیه اتریوم می باشد. در 27 نوامبر 2013 ویتالیک بوترین وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد. سپس در 22 جولای 2014 عرضه اولیه سکه اتریوم انجام شده و برای این پروژه بیش از 18 میلیارد دلار جمع آوری شد. عرضه اولیه اتریوم و فروش توکن ها تا 42 روز ادامه داشت و بعد در سال 2015 توکن اتریوم به صورت رسمی راه اندازی شده و سکه های خریداری شده قابل معامله شدند.

انواع عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO ها انواع مختلفی دارند و برای سرمایه گذاری و کسب سود از عرضه اولیه ارز دیجیتال باید با انواع عرضه اولیه ارز دیجیتال آشنایی داشته باشید.

1 عرضه اولیه سکه ICO

عرضه اولیه سکه همان عرضه اولیه ارز دیجیتال می باشد که یک شرکت برای جمع آوری سرمایه توکن خود را ایجاد کرده و به فروش می رساند.

2 عرضه اولیه صرافی IEO

عرضه اولیه صرافی IEO نوعی عرضه اولیه ارز دیجیتال است که در صرافی های کریپتو عرضه می شود. از معایب اصلی عرضه اولیه سکه این است که مورد بررسی سازمان خاصی قرار نمی گیرند. به این دلیل ریسک شرکت در ICO ها بالا بوده و حدود 80 درصد آنها کلاهبرداری می باشند. در صورتی که عرضه اولیه سکه از طریق صرافی ها انجام می شود.

شرکت برای تامین سرمایه خود و فروش توکن هایش به صرافی های کریپتو مراجعه کرده و طرح خود را به صرافی ارائه می کند. وایت پیپر و طرح شرکت برای عرضه اولیه از طرف صرافی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید شدن عرضه اولیه کوین از طریق صرافی انجام می گیرد. (Initial Exchange Offering) IEO نسبت به عرضه اولیه سکه معتبر می باشد. زیرا قبل از عرضه اولیه شدن از طرف کارشناسان صرافی مورد بررسی قرار می گیرند.

صرافی هایی مانند بایننس ، هیوبی ، کوکوین ، کوین بیس و … از جمله صرافی های عرضه اولیه ارز دیجیتال هستند. ولی ایرانیان نمی توانند از تمامی این صرافی ها عرضه اولیه بخرند. در لینک زیر لیست صرافی هایی که ایرانیان می توانند با استفاده از آن عرضه اولیه بخرند را برایتان آورده ایم.

3 عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO عرضه اولیه هایی هستند که در صرافی های غیرمتمرکز عرضه می شوند. برای IDO ها چندین صرافی غیرمتمرکز ایجاد شده اند که مختص عرضه اولیه ارز دیجیتال هستند. اعتبار IDO ها نسبت به ICO بیشتر ولی نسبت به IEO کمتر می باشد.

(Initial Dex Offering) IDO از طریق صرافی های غیرمتمرکز عرضه شده و میزان بررسی ها و سخت گیری های آن نسبت به IEO کمتر می باشد. از طرفی برای شرکت در بسیاری از IDO ها نیازی به احراز هویت و … نیست و کاربران ایرانی به راحتی می توانند در این نوع عرضه اولیه ارز دیجیتال شرکت کنند.

4 عرضه اولیه شرکت های ارز دیجیتال IPO

شرکت های ارز دیجیتالی که به سود آوری رسیده اند ، می توانند سهام خود را در قالب عرضه اولیه ارز دیجیتال در صرافی های معتبر عرضه کنند. این نوع عرضه اولیه (Initial Public Offering) IPO نامیده می شود.

تفاوت آن با ICO در این است که در آن شرکت کاملا پابرجا بوده و سود آوری لازم را دارد و برای جذب سرمایه بیشتر اقدام به عرضه سهام خود در قالب ارز دیجیتال می کند.

5 عرضه اولیه بازی IGO

عرضه اولیه بازی IGO (Initial Game Offering) عرضه اولیه ارز دیجیتال در حوزه بازی های بلاکچین می باش. به این صورت که در این نوع از عرضه اولیه ارز دیجیتال از توکن های nft برای فروش و عرضه اولیه استفاده می شود.

شرکت های بازی سازی که در حوزه بازی های بالاکچینی و یا بازی های عادی فعالیت دارند ، می توانند برای جذب سرمایه توکن های خود را در قالب nft ایجاد کرده و آن را در قالب عرضه اولیه ارز دیجیتال عرضه کنند.

سایت عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال بسیار پر ریسک بوده و احتمال کلاهبرداری در آن زیاد است. بنابراین سایت هایی وجود دارند که به احراز هویت و تایید شرکت های عرضه کننده پرداخته و آنها را در سایت خود قرار می دهند تا ریسک شرکت در آنها و خرید توکن تا حدی کاهش یابد. با استفاده از لینک زیر می توانید به سایت های عرضه اولیه ارز دیجیتال دسترسی داشته و با استفاده از آنها نسبت به خرید عرضه اولیه سکه ICO اقدام کنید.

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال (پیش فروش ارز دیجیتال)

نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال با توجه به نوع عرضه اولیه متفاوت است. در ابتدای مقاله انواع عرضه اولیه ارز دیجیتال و نیز نحوه خرید آنها را بیان کرده ایم. در این قسمت نحوه شرکت در عرضه اوولیه سکه را آموزش می دهیم.

برای شرکت در عرضه اولیه سکه ICO ابتدا با استفاده از سایت هایی که در ادامه بیان خواهیم کرد لیست شرکت های عرضه کننده ارز دیجیتال را مشاهده کرده و به بررسی تک تک آنها بپردازید. این شرکت ها سندی به نام‌ سپید نامه دارند که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی از خود شرکت می توان دریافت کرد. در سایت شرکت ها نحوه واریز و خرید توکن مربوطه بیان شده است.

معمولا با استفاده از اتریوم ، بیت کوین ، دلار ، یورو و … می توان بسیار راحت توکن و یا همان رمز ارز پیاده سازی نشده را پیش خرید کرد. برای درک بیشتر در مورد نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال با ما همراه باشید.

نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال در کوکوین

نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال  ICO

لیست ICO هایی که در حال برگزاری هستند را از سایت های معرفی شده مشاهده کنید. به عنوان مثال سایت https://topicolist.com را باز کرده و در آن انواع عرضه های اولیه با طبقه بندی های متفاوت (پلاتینیوم ، طلای، نقره) را مشاهده خواهید کرد که سایت جهت راحتی انتخاب شما در نظر گرفته است.

برای مثال ما می خواهیم در عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO شرکت PointPay شرکت کنیم. روی آن شرکت کلیک می کنیم.

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال
خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

در صفحه باز شده وایت پیپر white paper مربوط به شرکت را دانلود کرده و به دقت مطالعه نمایید. حال وارد سایت شرکت شده و روی گزینه Buy PXP tokens کلیک کنید.

دانلود وایت پیپر
دانلود وایت پیپر
سپید نامه
سپید نامه
ورود به سایت برگزار کننده ICO
ورود به سایت برگزار کننده ICO
خرید ICO
خرید ICO

در این مرحله از شما خواسته می شود تا در سایت ثبت نام کنید. کشور ایران تحریم بوده و در اکثر شرکت های برگزار کننده ICO اسم ایران را در لیست کشور ها مشاهده نخواهید کرد. برای این منظور از فیلتر شکن های با IP ثابت استفاده کرده و اسم کشور را مطابق با IP خود انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه Sign UP اطلاعات خواسته شده را مطابق شکل پایین وارد کنید.

ثبت نام در سایت ICO
ثبت نام در سایت ICO
وارد کردن اطلاعات
وارد کردن اطلاعات

بعد از این مرحله یک ایمیل تایید برایتان ارسال خواهد شد. ایمیل فرستاده شده از طرف شرکت برگزار کننده ICO را تایید کنید. در قسمت نشان داده شده می توانید از میان صرافی های نشان داده شده یکی را انتخاب کنید. از این لیست بایننس برای ایرانیان بوده و می توانید با استفاده از آن و یا صرافی ارز دیجیتال دیگری که در آن حساب دارید مابقی مراحل را طی کنید.

انتخاب صرافی جهت خرید ICO
انتخاب صرافی جهت خرید ICO

برای خرید عرضه اولیه صرافی IEO نیز ابتدا باید در صرافی مورد نظر ثبت نام کرده و حساب داشته باشید. بقیه مراحل و نحوه خرید توکن در صرافی مورد نظر اعلام‌ می شود.

خرید ارز قبل از لیست شدن در صرافی

عرضه اولیه ارز دیجیتال کلاهبرداری

در حال حاضر قوانین و چارچوب مشخصی برای عرضه اولیه ارز دیجیتال وجود ندارد و ریسک سرمایه گذاری در آن بسیار بالاست. در میان انبوهی از ICO ها که در جهان برگزار می شود تشخیص ICO معتبر از ICO کلاهبرداری بسیار مشکل می باشد. هز طرفی چون روش های خرید نیز با استفاده از ارز های دیجیتال می باشد ، در صورت کلاهبرداری شرکت پیگیری آن بسیار مشکل خواهد بود.

البته سایت هایی که برای خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال معرفی کردیم تا حدودی به بررسی شرکت ها پرداخته و سهامداران آن شرکت را احراز هویت کرده و سپید نامه شرکت را در سایت خود قرار می دهند. از طرفی شرکت های برگزار کننده ICO را طبقه بندی کرده و هر فرد بنابر اطلاعات خود ، و اطلاعاتی که در وایت پیپر شرکت بیان شده است ، شرکت مورد نظر  را برای خرید توکن آن شرکت انتخاب می کند. پیشنهاد می کنیم چون کلاهبرداری در این زمینه به شدت بالاست اگر تازه کار هستید در ICO ها شرکت نکنید.

تفاوت عرضه اولیه ارز دیجیتال با عرضه اولیه سهام

عرضه اولیه ارز دیجیتال با عرضه اولیه سهام تفاوت عمیقی دارد. زمانی که یک شرکت اقدام به عرضه اولیه سهام می کند ، این شرکت در حال حاضر وجود داشته و سود دهی خوبی هم دارد. کلی بخشی از سهام شرکت در بازار سهام عرضه اولیه شده و فرد بعد از خرید حتی اگر یک سهم از شرکت را در بازار سهام‌ خریده باشد مالک آن یک سهم می باشد و امکان‌ کلاهبرداری در عرضه اولیه سهام وجود ندارد.

ولی در عرضه اولیه ارز دیجیتال پروژه فعلا راه اندازی نشده و شرکت در حال جمع آوری سرمایه برای راه اندازی پروژه مورد نظر می باشد.احتمال شکست و کلاهبرداری در عرضه اولیه ارز دیجیتال بالا بوده و احتمال از دست رفتن سرمایه وجود دارد.

نتیجه گیری

بازار های سرمایه گذاری ‌مناسب برای تمامی افراد با سرمایه های کم و زیاد می باشد. در این بازار کسانی به سود دهی خواهند رسید که با آموزش وارد این بازار (بورس ، فارکس و ارز های دیجیتال) شوند. ایرانیانی که قصد ورود به بازار های جهانی دارند، باید در بروکر های ایرانیان ثبت نام کنند. زیرا در بروکر های تحریم شده حساب معاملاتی شما بلوکه شده و موجودیتان مسدود خواهد شد. جهت ورود به دنیای ارز دیجیتال نیز باید در صرافی های معتبر و صرافی هایی که با ایرانیان کار می کنند ثبت نام کنید. اگر قصد ورود به بازار ارز های دیجیتال دارید حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید.

ICO مخفف چیست؟

Initial Coin Offering

چگونه از عرضه اولیه ارز دیجیتال مطلع شویم؟

با استفاده از سایت هایی مانند کوین دسک ، کوین تلگراف ، CNN و یا صرافی های معتبری مانند بایننس و …

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتال در واقع روشی برای جمع آوری سرمایه برای راه اندازی یک پروژه است و در این پروژه یک سرمایه گذاری جمعی صورت می گیرد.

عرضه اولیه ICO چیست؟

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال بسیار پر ریسک بوده و احتمال کلاهبرداری در آن زیاد است. بنابراین سایت هایی وجود دارند که به احراز هویت و تایید شرکت های عرضه کننده پرداخته و آنها را در سایت خود قرار می دهند تا ریسک شرکت در آنها و خرید توکن تا حدی کاهش یابد.

کدام صرافی ارز دیجیتال با ایرانیان کار می کند؟-معرفی ۸ صرافی معتبر ارز دیجیتال

بروکر های فارکس مناسب ایرانیان

4.6/5 - (12 امتیاز)

15 دیدگاه برای “عرضه اولیه سکه (ICO) یا ارز دیجیتال چیست؟-آموزش خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

 1. علی گفته:

  سلام خسته نباشید
  سوالم این بود من الان کوکوین برام اعلان می‌فرسته میگه فلان ارز می‌خوام لیست کنم بعد می‌خوام قبل از اینکه لیست بشه بخرمش بعد بفرستم به کوکوین وقتی لیست شد وهمون لحظه بفروشم که از صعودی بودنش سود کنم آیا امکان داره ؟

  • زینب اصغری گفته:

   سلام ، بله امکانش هست.
   ولی در مورد ارز های دیجیتال مخصوصا ICO ها حتما می دونید که هیچ تضمینی در مورد سود دهی بودنشون نیست. مثلا ممکنه یه ارزی که تازه لیست شده سود بیشتر از 100 درصد و یا چند برابری بده و یا ممکنه از همون اول با استقبال روبه رو نشه و بدتر .
   بهر حال باید در این مورد ریسک پذیری بالایی داشت.

  • تیم نویسندگان گفته:

   سلام وقتتون بخیر.
   برای خرید و فروش نیاز هست که برای اون ارز تقاضا وجود داشته باشه.
   نه تنها تقاضای کلی نیازه بلکه توی اون پلتفرمی که دارید معامله میکنید هم باید تقاضا باشه. برا همینه که بعضی از ارز هارو نمیشه فروخت.

 2. محمد گفته:

  درود برشما.. مطلب مفید بود و کلا سایت کفید و کاربردی مهیا کردین دمتون گرم..فقط تو برخی از سایتهایی که معرفی کردین یه توکن و کوینی میخواد عرضه بشه ولی صرافی معرفی نکردن و فقط یه ادرس میزارن چیکار باید بکنیم.. یعنی اگه مثلا من با اکانتم تو صرافی ویدراو بزنم به ادرسی که دادن ارز خریداری میشه و میاد تو دارایی اکانتم.؟ البته تست کردم و زمان ویدراو خطای ادرس نامعتبر میداد..اگه ممکنه یه روش برای خریدن اونهایی که صرافی معرفی نکردن ارائه بدین..

 3. Abolfazl گفته:

  سلام و خسته نباشید
  نظرتون راجع به ارز BCO که ارز نفت برنت هست چیه؟ تقریبا 40 روز دیگه عرضه میشه و امکان خریدش همچنان توی سایتش هست.به نظرتون همچین ارزی که مانند تتر و پکس گلد پشتوانه داره و اون هم نفت برنت…چقدر احتمال موفقیت داره؟
  brent-crude.energy

  • تیم نویسندگان گفته:

   سلام. وقتتون بخیر.
   من هنوز این ارز رو بررسی و تحلیل نکردم. در حال حاضر نظری ندارم. اگه هروقت راجع بهش مطالعه کردم خدمتتون اعلام میکنم.

   • Abolfazl گفته:

    ممنون از شما.لطف کنید حتما بررسی کنید و نظرتون رو بفرمایید چون خیلی برام مهمه

 4. Ser گفته:

  سلام. وقت بخیر
  ارز اولیه که در pancake swap خریداری میکنیم چرا از تعداد ارزها کم و زیاد میشود؟

  • علی گفته:

   سلام ارزevz در صرافی نوین کوین هنوز لیست نشده میخواستم بخرم میگه برای چنج باید ۵۰۰۰دلار ثبت نام آن ارز هستش ایا واقیعت داره برای چنج باید همین مقداربدم ومیگه بعداز اتمام سفارش میفرسته توی تراست ولت درست هستش یا کلاهبرداریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه