عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟|نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال و یا همان عرضه اولیه سکه ICO نوعی عرضه اولیه می باشد که در آن شرکت ها برای جمع آوری سرمایه اقدام به فروش سکه (کوین) شرکت خود می کنند. عرضه اولیه سکه ICO و یا همان عرضه اولیه ارز دیجیتال تا حدودی شبیه عرضه اولیه سهام IPO می باشد ولی تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند.

عرضه اولیه ارز دیجیتال در واقع روشی برای جمع آوری سرمایه برای راه اندازی یک پروژه می باشد و در این پروژه یک سرمایه گذاری جمعی صورت می گیرد.

برای راه اندازی یک پروژه رمز ارز هایی به فروش می رسد و زمانی که پروژه با موفقیت به پایان برسد ، ارزش رمز ارز های خریداری شده افزایش یافته و سود های کلان نصیب دارندگان رمز ارز ها خواهد شد. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که اگر پروژه شکست بخورد، و یا شرکت کلاهبرداری باشد ، کل سرمایه از بین خواهد رفت.

عرضه اولیه سکه ICO چیست؟ (عرضه اولیه ارز دیجیتال)

عرضه اولیه سکه ICO مخفف Initial Coin Offering می باشد. عرضه اولیه سکه یا عرضه اولیه ارز دیجیتال معادل IPO در صنعت بلاکچین می باشد که در سطح بین المللی انجام گرفته و در واقع روشی برای جذب سرمایه برای شرکت های تازه تاسیس می باشد. این پروژه معمولا یکی از پروژه های صنعت بلاک چین می باشد. به این صورت که توکن ها قبل از راه اندازی پروژه فروخته می شوند و سرمایه راه اندازی پروژه فراهم می شود.

عرضه اولیه سکه ICO نوعی عرضه اولیه می باشد که در آن شرکت ها برای جمع آوری سرمایه اقدام به ایجاد یک کوین کرده و سکه خود را می فروشند.

سرمایه گذاران با استفاده از ارز های دیجیتال رایج مانند اتریوم و بیت کوین و یا ارز فیات دلار و یورو اقدام به خرید توکن های عرضه شده می کنند به امید آنکه پروژه موفقیت آمیز بوده و ارزش توکن آنها بعد از راه اندازی چند برابر شود. ریسک سرمایه گذاری در عرضه اولیه ارز های دیجیتال بالا بوده و قبل از خرید باید بررسی های لازم انجام شود.

بیشتر بخوانید: چگونه از عرضه اولیه ارز دیجیتال مطلع شویم؟

تاریخچه عرضه اولیه ارز دیجیتال

اولیه عرضه اولیه ارز دیجیتال در سال 2013 برای ارز ریپل انجام شد. شرکت ریپل 100 میلیارد توکن ریپل ایجاد کرده و برای پیشرفت پروژه خود و جمع آوری سرمایه اقدام به فروش توکن هایش کرد.

یکی از موفق ترین عرضه اولیه های سکه عرضه اولیه اتریوم می باشد. در 27 نوامبر 2013 ویتالیک بوترین وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد. سپس در 22 جولای 2014 عرضه اولیه سکه اتریوم انجام شده و برای این پروژه بیش از 18 میلیارد دلار جمع آوری شد. عرضه اولیه اتریوم و فروش توکن ها تا 42 روز ادامه داشت و بعد در سال 2015 توکن اتریوم به صورت رسمی راه اندازی شده و سکه های خریداری شده قابل معامله شدند.

انواع عرضه اولیه ارز دیجیتال

عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO ها انواع مختلفی دارند و برای سرمایه گذاری و کسب سود از عرضه اولیه ارز دیجیتال باید با انواع عرضه اولیه ارز دیجیتال آشنایی داشته باشید.

1 عرضه اولیه سکه ICO

عرضه اولیه سکه همان عرضه اولیه ارز دیجیتال می باشد که یک شرکت برای جمع آوری سرمایه توکن خود را ایجاد کرده و به فروش می رساند.

2 عرضه اولیه صرافی IEO

عرضه اولیه صرافی IEO نوعی عرضه اولیه ارز دیجیتال است که در صرافی های کریپتو عرضه می شود. از معایب اصلی عرضه اولیه سکه این است که مورد بررسی سازمان خاصی قرار نمی گیرند. IEO نسبت به عرضه اولیه سکه معتبر می باشد. زیرا قبل از عرضه اولیه شدن از طرف کارشناسان صرافی مورد بررسی قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید : ieo چیست؟

3 عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO عرضه اولیه هایی هستند که در صرافی های غیرمتمرکز عرضه می شوند. برای IDO ها چندین صرافی غیرمتمرکز ایجاد شده اند که مختص عرضه اولیه ارز دیجیتال هستند. اعتبار IDO ها نسبت به ICO بیشتر ولی نسبت به IEO کمتر می باشد.

4 عرضه اولیه شرکت های ارز دیجیتال IPO

شرکت های ارز دیجیتالی که به سود آوری رسیده اند ، می توانند سهام خود را در قالب عرضه اولیه ارز دیجیتال در صرافی های معتبر عرضه کنند. این نوع عرضه اولیه (Initial Public Offering) IPO نامیده می شود.

بیشتر بخوانید : IPO چیست؟

تفاوت آن با ICO در این است که در آن شرکت کاملا پابرجا بوده و سود آوری لازم را دارد و برای جذب سرمایه بیشتر اقدام به عرضه سهام خود در قالب ارز دیجیتال می کند.

5 عرضه اولیه بازی IGO

عرضه اولیه بازی IGO (Initial Game Offering) عرضه اولیه ارز دیجیتال در حوزه بازی های بلاکچین می باش. به این صورت که در این نوع از عرضه اولیه ارز دیجیتال از توکن های nft برای فروش و عرضه اولیه استفاده می شود.

عرضه اولیه سکه چگونه کار می کند؟

زمانی که یک پروژه ارز دیجیتال می خواهد از طریق ICO اقدام به جمع آوری سرمایه کند ، ابتدا باید ساختار کوین خود را مشخص کند ، این ساختار می تواند به روش های مختلفی شکل گیرد:

عرضه ایستاتیک و قیمت ثابت توکن

یک شرکت می تواند برای توکن خود از همان ابتدا قیمت مشخصی مقرر کرده و تعداد مشخصی از توکن ها را عرضه اولیه سکه کند. یعنی قیمت توکن ها قبل از عرضه اولیه شدن کاملا مشخص بوده و تعداد آنها نیز مشخص می باشد.

عرضه ایستاتیک و قیمت پویا

در این عرضه اولیه سکه یک ICO می تواند تعداد ثابتی از توکن ها را عرضه اولیه کند. ولیچون اهداف مالی شرکت پویا است ، قیمت توکن نیز پویا بوده و رشد خواهد کرد. یعنی تعداد وجوه دریافتی درطول عرضه اولیه سکه قیمت توکن را مشخص خواهد کرد. به زبان ساده برای مثال شرکتی 1000 توکن عرضه کرده و توانسته 10000 دلار سرمایه جمع آوری کند. پس قیمت توکن برابر با 10 دلار خواهد بود.

عرضه اولیه پویا و قیمت ثابت

در بعضی ICO ها نیز قیمت توکن ثابت بوده و میزان عرضه به میزان سرمایه جمع آوری شده بستگی دارد.

انتشار وایت پیپر

در کنار ساختار ico پروژه کریپتو معمولا یک کتابچه راهنما از پروژه خود تحت عنوان وایت پیپر (سپید نامه) ایجاد می کند. این وایت پیپر از طریق وبسایت جدیدی که به توکن اختصاص داده شده است ، در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد. اعضای پروژه از وایت پیپر برای توضیح اطلاعات مهم مرتبط با پروژه استفاده می کنند. در واقع سوالات زیر در وایت پیپر عرضه اولیه ارز دیجیتال پاسخ داده می شوند:

 • ⭐️ این پروژه در مورد چیست؟
 • ⭐️ پروژه بعد از اتمام چه نیازی را برطرف خواهد کرد؟
 • ⭐️ بودجه مورد نیاز پروژه چقدر است؟
 • ⭐️ بنیان گذاران چه تعداد از توکن هایشان را هولد کرده و عرضه نکرده اند؟
 • ⭐️ برای خرید توکن از چه ارز هایی می توان استفاده کرد؟
 • ⭐️ مدت زمان اجرای ICO چقدر طول می کشد؟

بیشتر بخوانید : وایت پیپر چیست؟

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال (پیش فروش ارز دیجیتال)

نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال با توجه به نوع عرضه اولیه متفاوت است. برای شرکت در عرضه اولیه سکه ICO ابتدا با استفاده از سایت هایی که در ادامه بیان خواهیم کرد لیست شرکت های عرضه کننده ارز دیجیتال را مشاهده کرده و به بررسی تک تک آنها بپردازید. وایت پیپر عرضه اولیه را به دقت خوانده و خود شرکت را بررسی کنید و در صورت معتبر نبودن آن در آن سرمایه گذاری نکنید.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال در کوکوین

نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال  ICO

سایت topicolist.com یک سایت عرضه اولیه ارز دیجیتال می باشد ، آن را باز کرده و در آن انواع عرضه های اولیه با طبقه بندی های متفاوت (پلاتینیوم ، طلای، نقره) را مشاهده خواهید کرد که سایت جهت راحتی انتخاب شما در نظر گرفته است.

برای مثال ما می خواهیم در عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO شرکت PointPay شرکت کنیم. روی آن شرکت کلیک می کنیم.

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال
خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

در صفحه باز شده وایت پیپر white paper مربوط به شرکت را دانلود کرده و به دقت مطالعه نمایید. حال وارد سایت شرکت شده و روی گزینه Buy PXP tokens کلیک کنید.

دانلود وایت پیپر
دانلود وایت پیپر
سپید نامه
سپید نامه
ورود به سایت برگزار کننده ICO
ورود به سایت برگزار کننده ICO
خرید ICO
خرید ICO

در این مرحله از شما خواسته می شود تا در سایت ثبت نام کنید. کشور ایران تحریم بوده و در اکثر شرکت های برگزار کننده ICO اسم ایران را در لیست کشور ها مشاهده نخواهید کرد. برای این منظور از فیلتر شکن های با IP ثابت استفاده کرده و اسم کشور را مطابق با IP خود انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه Sign UP اطلاعات خواسته شده را مطابق شکل پایین وارد کنید.

ثبت نام در سایت ICO
ثبت نام در سایت ICO
وارد کردن اطلاعات
وارد کردن اطلاعات

در قسمت نشان داده شده می توانید از میان صرافی های نشان داده شده یکی را انتخاب کنید.

انتخاب صرافی جهت خرید ICO
انتخاب صرافی جهت خرید ICO

برای خرید عرضه اولیه صرافی IEO نیز ابتدا باید در صرافی مورد نظر ثبت نام کرده و حساب داشته باشید. بقیه مراحل و نحوه خرید توکن در صرافی مورد نظر اعلام‌ می شود.

بیشتر بخوانید : خرید ارز قبل از لیست شدن در صرافی

بررسی عرضه اولیه سکه ICO

سرمایه گذارانی که می خواهند در ICO ها شرکت کنند ، باید بدانند هیچ راه مطمئنی برای اطلاع از آخرین ico ها نیز اعتبار آنها وجود ندارد. ولی می توان از سایت هایی مانند Topicoinlist.com و نیز سایت هایی که عرضه اولیه سکه ها را با یکدیگر مقایسه می کنند ، استفاده کنید.

 • ✔️ اطمینان حاصل کنید توسعه دهندگان ico می توانند اهداف خود را به وضوح بیان کنند. وایت پیپر ico های موفق معمولا ساده ، قابل فهم همراه با اهداف مختصر و مفید می باشند.
 • ✔️ دقت کنید شرکت مورد نظر باید شفافیت کاری و مالی 100% داشته باشد.
 • ✔️ ضوابط شرکت را بررسی کرده و ببینید در کجا به ثبت رسیده است. چون سازمان های رگوله بر عرضه اولیه سکه نظارت ندارند ، باید خودتان اعتبار شرکت را بررسی کنید.
 • ✔️ اطمینان حاصل کنید سرمایه های عرضه اولیه سکه در کیف پول های escrow ذخیره می شوند. این کیف پول ها کلید دسترسی چندگانه داشته و به نوعی از کلاهبرداری های این حوزه جلوگیری می کند.

عرضه اولیه ارز دیجیتال کلاهبرداری

در حال حاضر قوانین و چارچوب مشخصی برای عرضه اولیه ارز دیجیتال وجود ندارد و ریسک سرمایه گذاری در آن بسیار بالاست. در میان انبوهی از ICO ها که در جهان برگزار می شود تشخیص ICO معتبر از ICO کلاهبرداری بسیار مشکل می باشد. هز طرفی چون روش های خرید نیز با استفاده از ارز های دیجیتال می باشد ، در صورت کلاهبرداری شرکت پیگیری آن بسیار مشکل خواهد بود.

در مورد کلاهبرداری عرضه اولیه ارز دیجیتال باید بدانید 80 درصده عرضه اولیه سکه ها کلاهبرداری هستند.

مقایسه ICO با IPO

زمانی که یک شرکت اقدام به عرضه اولیه سهام می کند ، این شرکت در حال حاضر وجود داشته و سود دهی خوبی هم دارد. کلی بخشی از سهام شرکت در بازار سهام عرضه اولیه شده و فرد بعد از خرید حتی اگر یک سهم از شرکت را در بازار سهام‌ خریده باشد مالک آن یک سهم می باشد و امکان‌ کلاهبرداری در عرضه اولیه سهام وجود ندارد.

ولی در عرضه اولیه سکه شرکت سرمایه مورد نیازش را از طریق فروش توکن فراهم می کند. در هر دو مورد سرمایه گذاران نسب به خود شرکت و آینده آن خوشبین بوده و انتظار دارند ارزش دارایی آنها در طول زمان افزایش یابد.

در عرضه اولیه ارز دیجیتال پروژه فعلا راه اندازی نشده و شرکت در حال جمع آوری سرمایه برای راه اندازی پروژه مورد نظر می باشد.احتمال شکست و کلاهبرداری در عرضه اولیه ارز دیجیتال بالا بوده و احتمال از دست رفتن سرمایه وجود دارد.

IPO ها به شدت توسط سازمان های نظارتی کنترل می شوند ؛ در حالیکه اکثر ICO ها کلاهبرداری می باشند.

ICO مخفف چیست؟

Initial Coin Offering

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتال در واقع روشی برای جمع آوری سرمایه برای راه اندازی یک پروژه است و در این پروژه یک سرمایه گذاری جمعی صورت می گیرد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

15 دیدگاه برای “عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟|نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

 1. علی

  سلام خسته نباشید
  سوالم این بود من الان کوکوین برام اعلان می‌فرسته میگه فلان ارز می‌خوام لیست کنم بعد می‌خوام قبل از اینکه لیست بشه بخرمش بعد بفرستم به کوکوین وقتی لیست شد وهمون لحظه بفروشم که از صعودی بودنش سود کنم آیا امکان داره ؟

  • زینب اصغری

   سلام ، بله امکانش هست.
   ولی در مورد ارز های دیجیتال مخصوصا ICO ها حتما می دونید که هیچ تضمینی در مورد سود دهی بودنشون نیست. مثلا ممکنه یه ارزی که تازه لیست شده سود بیشتر از 100 درصد و یا چند برابری بده و یا ممکنه از همون اول با استقبال روبه رو نشه و بدتر .
   بهر حال باید در این مورد ریسک پذیری بالایی داشت.

 2. جهان

  با درود
  ارز اولیه میخرم میره تو سود نمیشه فروخت بعد میریزه میشه توضیح بدید

  • تیم نویسندگان

   سلام وقتتون بخیر.
   برای خرید و فروش نیاز هست که برای اون ارز تقاضا وجود داشته باشه.
   نه تنها تقاضای کلی نیازه بلکه توی اون پلتفرمی که دارید معامله میکنید هم باید تقاضا باشه. برا همینه که بعضی از ارز هارو نمیشه فروخت.

 3. محمد

  درود برشما.. مطلب مفید بود و کلا سایت کفید و کاربردی مهیا کردین دمتون گرم..فقط تو برخی از سایتهایی که معرفی کردین یه توکن و کوینی میخواد عرضه بشه ولی صرافی معرفی نکردن و فقط یه ادرس میزارن چیکار باید بکنیم.. یعنی اگه مثلا من با اکانتم تو صرافی ویدراو بزنم به ادرسی که دادن ارز خریداری میشه و میاد تو دارایی اکانتم.؟ البته تست کردم و زمان ویدراو خطای ادرس نامعتبر میداد..اگه ممکنه یه روش برای خریدن اونهایی که صرافی معرفی نکردن ارائه بدین..

  • تیم نویسندگان

   سلام . وقت بخیر. حتما روش هایی برای این مورد هم به زودی اضافه خواهد شد.

 4. Yousefi

  عالی و ممنون

 5. Alireza

  سلام و عرض ادب ایا ارز BCO که داره پیش فروش میشه پشتوانه داره و واقعیه یا خیر؟

 6. Abolfazl

  سلام و خسته نباشید
  نظرتون راجع به ارز BCO که ارز نفت برنت هست چیه؟ تقریبا 40 روز دیگه عرضه میشه و امکان خریدش همچنان توی سایتش هست.به نظرتون همچین ارزی که مانند تتر و پکس گلد پشتوانه داره و اون هم نفت برنت…چقدر احتمال موفقیت داره؟
  brent-crude.energy

  • تیم نویسندگان

   سلام. وقتتون بخیر.
   من هنوز این ارز رو بررسی و تحلیل نکردم. در حال حاضر نظری ندارم. اگه هروقت راجع بهش مطالعه کردم خدمتتون اعلام میکنم.

   • Abolfazl

    ممنون از شما.لطف کنید حتما بررسی کنید و نظرتون رو بفرمایید چون خیلی برام مهمه

 7. Ser

  سلام. وقت بخیر
  ارز اولیه که در pancake swap خریداری میکنیم چرا از تعداد ارزها کم و زیاد میشود؟

  • علی

   سلام ارزevz در صرافی نوین کوین هنوز لیست نشده میخواستم بخرم میگه برای چنج باید ۵۰۰۰دلار ثبت نام آن ارز هستش ایا واقیعت داره برای چنج باید همین مقداربدم ومیگه بعداز اتمام سفارش میفرسته توی تراست ولت درست هستش یا کلاهبرداریه

 8. محمد

  خیلی ممنون
  اموزنده بود!
  آیا پیش فروش MoonBeam هنوز آمده؟
  میشه جواب دهید
  ممنون

  • سعید محمدی

   درود . وقت بخیر. تا جایی که در جریان هستم، هنوز خیر. نیامده

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.