آموزش تابلوی معاملات بورس

تابلوی معاملات سهام بورس

آموزش تابلوی معاملات بورس یکی از اولین گام ها در آموزش تابلوخوانی می باشد. تکنیک تابلو خوانی بورس از جمله آموزش های بسیار مهم در بازار بورس می باشد که افراد بهتر است قبل از سرمایه گذاری زیاد و یا حتی کم در بورس آن را یاد بگیرند.

تکنیک تابلو خوانی اگر به درستی آموزش دیده شود ، در اکثر مواقع سرمایه گذاران با مشاهده اعداد و ارقامی که در تابلوی معاملاتی قرار دارد ، و بررسی و تحلیل آنها با خرید سهم های مستعد رشد سود کرده و با فروش به موقع سهام خود حفظ سود کنند.

بیشتر بخوانید : آموزش تابلوخوانی

پس به شما پیشنهاد می کنیم تمامی درس های ما را که در سایت آموزشی ایتسکا قرار می دهیم ، دنبال کنید. در این مقاله به بیان و توضیح تب های تابلوی معاملات سهام بورس پرداخته و در درس های بعدی به مباحث اصلی تابلو خوانی بورس خواهیم پرداخت.

سابقه در تابلوی معاملات سهام بورس

یکی از اصول تابلو خوانی بورس این است که در آن رفتار یک سهم را از قبیل حجم معاملات ، ارزش معاملات ، قیمت سهم در روز های گذشته و …  را بررسی کرده و بر اساس آن اقدام به خرید و فروش سهم کنیم.

پس جهت مشاهده این اطلاعات در روز های گذشته از تب سابقه همانطور که در شکل نشان داده شده است ، می توانید اطلاعات مفیدی از روز های گذشته سهم مشاهده کنید. در این قسمت اگر با دقت به حجم معاملات و نیز روند مثبت و منفی شدن سهم در روز های مختلف نگاه کرده و آنها را بررسی کنید ، می توانید تا حدودی رفتار سهم را پیش بینی کرده و بعد اقدام به معامله کنید.

ابتدا وارد سایت شرکت مدیریت فناوری بورس ایران tsetmc.ir شده و نماد مورد نظر خود را جستجو کرده و صفحه نماد مربوطه را باز کنید. ما به عنوان مثال از سهم فارس استفاده کرده ایم.

تابلوی معاملات بورس
تابلوی معاملات بورس
سابقه در تابلوی معاملات بورس
سابقه در تابلوی معاملات بورس

اطلاعیه در تابلوی معاملات سهام بورس

در تب اطلاعیه می توانید اطلاعیه هایی که در سایت کدال در رابطه با سهم مورد نظر ابلاغ می شوند را مشاهده کنید. اگر روی هر هر اطلاعیه کلیک کنید زمان ارسال و انتشار آن را مشاهده خواهید کرد و می توانید اطلاعیه را دانلود کرده و آن را مطالعه نمایید.

اطلاعیه
اطلاعیه

آگهی مجمع در تابلوی معاملات سهام

در این قسمت همان طور که از نامش پیداست می توانید آگهی مجمع عادی سالیانه و نیز زمان برگزاری مجمع جهت افزایش سرمایه را مشاهده کنید. مجمع عادی سالیانه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و اگر حتی یک روز قبل از برگزاری مجمع سهام را خریداری کرده باشید مشمول سود مجمع خواهید شد. البته باید دقت کنید که بهتر نیست با هر سهمی به مجمع بروید. معمولاً دو روز قبل از برگزاری مجمع سهم مورد نظر بسته خواهد شد.

آگهی مجمع
آگهی مجمع

تغییر وضعیت

وضعیت یک سهم در قسمت پایین آن در تابلو نمایش داده می شود. هر چند وقت یک بار در وضعیت سهم تغییراتی پیش می آید که در قسمت تغییر وضعیت می توانید تاریخ و زمان دقیق آن را به طور دقیق تری مشاهده کنید.

تغییر وضعیت
تغییر وضعیت

شناسه در تابلوی معاملات سهام

هر نمادی که در بورس درج می شود برای آن یک سری کد و نام در قسمت شناسه در نظر می گیرند ؛ از قبیل نام شرکت ، نام لاتین شرکت کد 12 رقمی نماد ، کد 5 رقمی نماد و … که در این قسمت می توانید آن را مشاهده کنید.

شناسه
شناسه

هیات مدیره

هر شرکتی دارای هیئت مدیره می باشد و در طی زمان ممکن است فردی به هیات مدیره اضافه شده و یا در ترکیب هیات مدیره تغییراتی پیش آید. در این صورت در زمان مشخصی مجمع تشکیل یافته و اصلاحات لازم صورت می گیرد. اعضای هیئت مدیره و تاریخ معرفی و تغییرات آن در این قسمت نشان داده خواهد شد.

هیات مدیره
هیات مدیره

حقیقی – حقوقی در تابلوی معاملات سهام

این قسمت یکی از قسمت های بسیار مهم در بحث تابلو خوانی بورس بوده و شامل اطلاعات بسیار مفیدی می باشد. و با استفاده از این بخش و تشخیص خرید و فروش حقیقی – حقوقی می تواند روند بازار را پیش بینی کرده و بعد اقدام به معامله و خرید سهم پرداخت. در این قسمت تعداد ، حجم ، ارزش ، قیمت میانگین و تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در زمان های گذشته نشان داده شده است.

حقیقی-حقوقی
حقیقی-حقوقی

سهامداران در تابلوی معاملات سهام

در تب سهامداران ، سهامداران عمده این شرکت در پایان روز معاملاتی نشان داده می شوند. در تحلیل بنیادی سهم این اطلاعات و اینکه سهام داران عمده یک نماد چه شرکت هایی می باشند ، بسیار مفید می باشد.

سهامداران نماد فارس
سهامداران نماد فارس

EPS در تابلوی معاملات سهم

EPS مخفف Earning Per Share در واقع سود تخصیص یافته به ازای هر سهم می باشد . این مقدار یکی از معیار های اصلی در تابلو خوانی بورس بوده و با بررسی این مقدار در زمان های گوناگون می توان سهام مناسب برای خرید را انتخاب کرد و یا سهام را در زمان مناسب به فروش رساند.

EPS
EPS

DPS

DPS مخفف Dividend Per Share بوده و قسمتی از سود شرکت است که قرار است بین سهام داران به صورت نقدی تقسیم شود. در واقع DPS قسمت از EPS می باشد که قرار است بین سهام داران تقسیم شود.

DPS
DPS

آمار ها

در این قسمت می توانید آمار های بسیار مفید و مهمی از سهم ، از قبیل تعداد روزهای منفی و مثبت سهم ، تعداد معاملات در ماه های مختلف و … را مشاهده کرده و حتی آنها را باهم مقایسه کنید.

آمار ها
آمار ها

برای مقایسه دو و یا چند سهم بر روی مقایسه چند شرکت کلیک کرده و در صفحه باز شده روی انتخاب نماد کلیک رده و در کادر باز شده نام نماد  مورد نظر جهت مقایسه را کلیک کرده و نام نماد را انتخاب کنید. و بعد دوباره روی نام نماد کلیک کرده و نماد بعدی را انتخاب کنید.

مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی
مقایسه آماری چند نماد بورسی

ترازنامه در تابلوی معاملات سهام

در این قسمت نیز صورت های مالی شرکت و شرکت های زیر مجموعه سهم را مشاهده خواهید کرد. جهت بررسی های دقیق تر و دریافت اطلاعات کامل تر هنگام تحلیل بنیادی سهم بهتر است به سایت کدال مراجعه فرمایید.

ترازنامه
ترازنامه

سود و زیان در تابلوی معاملات سهم

در این قسمت نیز اطلاعات مربوط به درآمد سهم مورد نظر و نیز هزینه های صرف شده برای شرکت اصلی و نیز شرکت های زیر مجموعه این نماد نوشته می شوند. و بر اساس آن می توان سوددهی و زیان دهی بودن سهم را بررسی کرد. برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این موضوع و آمار به سایت کدال مراجعه نمایید.

سود و زیان در تابلوی معاملات سهام
سود و زیان در تابلوی معاملات سهام

تولید و فروش

در این قسمت نیز میزان تولید شرکت و میزان فروشی که نماد مورد نظر داشته است ، نشان داده می شود. البته این مباحث بیشتر مربوط به تحلیل بنیادی سهم بوده و برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این زمینه به سایت کدال مراجعه نمایید.

تولید و فروش
تولید و فروش

پورتفوی در تابلوی معاملات سهم

در قسمت پورتفوی نیز شرکت در مورد فعالیت ماهانه خود گزارشی دقیق و کامل ارائه می کند . البته در بعضی از نماد ها این قسمت را خالی مشاهده خواهید کرد. بهتر است هر اطلاعات آماری مربوط به تحلیل بنیادی از سهم که نیاز دارید به سایت کدال مراجعه کرده و تحلیل های خود را بر اساس اعداد و ارقام سایت کدال انجام دهید.

پورتفوی در تابلوی معاملات سهام
پورتفوی در تابلوی معاملات سهام

تصمیمات مجمع در تابلوی معاملات سهام

 در این قسمت نیز اطلاعات بسیار مهمی از مجمع عمومی عادی سالیانه و نیز مجمع عمومی فوق العاده مشاهده خواهید کرد.

تصمیمات مجمع
تصمیمات مجمع

روی هر کدام از این تب ها که کلیک کنید به اطلاعات مجمع دسترسی خواهید داشت. از قبیل : زمان و محل ، حاضرین ، صورت سود و زیان ، سود قابل تخصیص و سایر موارد. در این مورد هم جهت دسترسی به اطلاعات دقیق تر به سایت کدال مراجعه کنید.

تابلوی معاملات سهام بورس
تابلوی معاملات سهام بورس

کلام آخر

در این درس نیز تا حدودی تب های مهم تابلوی معاملات سهام را توضیح دادیم تا تازه واردان آشنایی کلی با تابلوی معاملات سهام داشته و برخی مفاهیم برایشان گنگ نباشد. البته اگر چندین ماه است که در بازار بورس تهران به معامله می پردازید تا حدودی با این مفاهیم آشنا هستید. ولی بهتر است قبل از تابلو خوانی سهام و تحلیل سهم ها با این مفاهیم آشنایی کامل داشته باشید و زمانی که در دروس بعدی برخی اعداد را نیاز دارید به راحتی بتوانید در سهم مورد نظر به آنها دسترسی داشته باشید و در محاسبات خود از آنها استفاده کنید.

شاد و پرسود باشید …

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.