شاخص دلار (usdx) چیست و از چه مواردی تاثیر می گیرد؟

بازنگری توسط: سعید محمدی
شاخص دلار (usdx) چیست و از چه مواردی تاثیر می گیرد؟ - شاخص دلار (usdx) چیست

شاخص دلار آمریکا (USDX) اندازه‌گیری ارزش دلار آمریکا نسبت به سبدی از ارزهای خارجی است . USDX توسط فدرال رزرو ایالات متحده در سال 1973 پس از انحلال توافقنامه برتون وودز تأسیس شد. اکنون توسط ICE Data Indices، یکی از شرکت های تابعه تبادل بین قاره ای (ICE) نگهداری می‌شود .
از شش ارز موجود در بازار معاملاتی، USDX اغلب به عنوان مهمترین شرکای تجاری آمریکا یاد می شود، اما این شاخص تنها یک بار به روز شده است. در نتیجه، به طور دقیق این شاخص تجارت امروز ایالات متحده را منعکس نمی کند.

بیشتر بخوانید: DXY چیست؟

شاخص دلار آمریکا چیست؟

شاخص دلار آمریکا یک معیار شاخص بازار است که برای اندازه گیری ارزش دلار آمریکا نسبت به سایر ارزهای بین المللی پرمعامله استفاده می شود.
فدرال رزرو در سال 1973 برای ردیابی ارزش دلار آمریکا شاخص دلار را ایجاد کرد. دو سال قبل، رئیس جمهور ریچارد نیکسون استاندارد طلا را کنار گذاشته بود، که به ارزش دلار اجازه می داد آزادانه در بازارهای ارز ( فارکس ) شناور شود.

تاریخچه شاخص دلار آمریکا (USDX)

شاخص دلار آمریکا در طول تاریخ خود به شدت افزایش و کاهش یافته است. در سال 1984 با نزدیک به 165 به بالاترین حد خود رسید. کمترین قیمت آن در سال 2007 نزدیک به 70 بود. در چند سال گذشته، شاخص دلار آمریکا نسبتاً بین 90 تا 110 محدود بوده است.
این شاخص متاثر از عوامل کلان اقتصادی، از جمله تورم، ارزهای خارجی، رکود و رشد اقتصادی در آن کشورها است.

سالشاخص USDX
۱۹۷۳۱۰۰
۱۹۸۴۱۶۴/۷۲
۱۹۸۵۱۲۵/۴۰
۱۹۹۰۸۹/۴۴
۱۹۹۵۹۵/۲۰
۲۰۰۰۱۱۰/۷۴
۲۰۰۵۸۹/۵۱
۲۰۰۷۷۰/۶۹
۲۰۱۰۸۲/۴۴
۲۰۱۵۹۷/۱۶
۲۰۲۰۹۵/۹۸
۲۰۲۱۹۶/۲۵
۲۰۲۲۱۰۳/۸۷
۲۰۲۳۱۱۲/۴۵

تفسیر USDX

ارزش شاخص 120 نشان می دهد که دلار آمریکا در دوره زمانی مورد بحث 20 درصد نسبت به سبد ارزها افزایش یافته است. به بیان ساده، اگر USDX بالا رود، یعنی دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارزها در حال افزایش قدرت یا ارزش است.
به همین ترتیب، اگر شاخص در حال حاضر 80 باشد و از مقدار اولیه خود 20 کاهش یابد، به این معنی است که 20 درصد کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: شاخص سفارشات کارخانه Factory Orders چیست؟

چگونه USDX را معامله کنیم

شاخص دلار آمریکا به معامله گران اجازه می‌دهد تا ارزش دلار را در مقایسه با سبدی از ارزهای انتخابی در یک معامله نظارت کنند. همچنین به آنها اجازه می‌دهد تا شرط‌های خود را در برابر هر خطری در رابطه با دلار محافظت کنند. این محصولات مالی در حال حاضر در هیئت تجارت نیویورک معامله می‌شوند .
سرمایه گذاران می‌توانند از شاخص USDX برای محافظت از حرکات عمومی ارز یا سفته بازی استفاده کنند. این شاخص به‌طور غیرمستقیم به‌عنوان بخشی از صندوق‌های قابل معامله در مبادله (ETF) یا صندوق‌های متقابل در دسترس است.

شاخص دلار (usdx) چیست و از چه مواردی تاثیر می گیرد؟ - شاخص دلار (usdx) چیست
شاخص دلار (usdx) چیست و از چه مواردی تاثیر می گیرد؟ 1

چه چیزی دلار آمریکا را قوی می کند؟

در سال گذشته، USDX در حدود ۳/۱۷ درصد، از عدد ۹۴ به بالای ۱۱۰ صعود کرد. جان لینچ، مدیر ارشد سرمایه گذاری Comerica Wealth Management، می گوید که تقویت سریع دلار در سال 2022 دلایل مختلفی دارد که چالش های بزرگی را برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند.
لینچ می‌گوید: «ترکیبی از تورم بالاتر، کمپین سخت‌گیرانه فدرال رزرو و جستجوی جهانی برای بازدهی، همگی به تقویت دلار کمک کرده‌اند. دلار قوی به این معنی است که سایر ارزهای جهانی نسبتا ضعیف بوده‌اند، که به گفته لینچ فشارهای تورمی و نوسانات بازار مالی را تشدید می کند.
همچنین لینچ می‌گوید: «تا زمانی که قدرت دلار کم نشود، نمی‌توانیم کاتالیزوری برای بهبود پایدار در دارایی‌های ریسک جهانی ببینیم».

تفاوت USDX و DXY:

ویژگیDXYUSDX
معنیشاخص دلار آمریکاشاخص دلار آمریکا
نام رایجبلهخیر
منبع دادهمعمولاً ICE (بورس بین قاره ای)ممکن است در هر پلتفرم متفاوت باشد، اما سبد مشابهی از ارزها را شامل می شود
سنتی در مقابل مدرنممکن است توسط برخی به عنوان اصطلاح سنتی در نظر گرفته شودممکن است توسط برخی به عنوان اصطلاح مدرن در نظر گرفته شود، اما تمایز رایجی نیست
در کلبرای اکثر معامله گران می توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کردهر دو شاخص دلار آمریکا را نشان می دهند

حرف آخر

شاخص دلار آمریکا، ارزش دلار ایالت متحده را در برابر سبدی از سایر ارزهای خارجی نشان می‌دهد. افزایش و یا کاهش این شاخص می‌تواند در بازار اقتصادی جهانی تاثیر زیادی داشته باشد. عوامل متعددی چون تورم می‌تواند بر قدرت یا ضعف دلار آمریکا تاثیر گذار باشد.

سوالات متداول

شاخص دلار (usdx) چیست؟

شاخص دلار آمریکا (USDX) اندازه‌گیری ارزش دلار آمریکا نسبت به سبدی از ارزهای خارجی است

چرا دلار قوی مهم است؟

ویلیام بیوینز، مدیر دارایی خصوصی در Cypress Capital، می گوید که یک دلار قوی می تواند برای سهام ایالات متحده که درآمد بین المللی ایجاد می کند خبر بدی باشد.
تبدیل ارز خارجی می تواند تأثیر مثبت یا منفی بر نتایج عملیاتی داشته باشد. اکنون، شاخص دلار بسیار بالا رفته است و در نهایت به عنوان یک باد مخالف برای تجارت شرکت های آمریکایی در خارج از کشور عمل می‌کند

شاخص دلار به شما چه می گوید؟

شاخص دلار ارزش نسبی دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای مهم جهان دنبال می کند. اگر شاخص در حال افزایش باشد، به این معنی است که دلار در برابر سبد در حال تقویت است، و نیز بالعکس آن هم وجود دارد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.