همه چیز درباره ریچارد دنیس تریدر افسانه‌ای

بازنگری توسط: زینب اصغری
همه چیز درباره ریچارد دنیس تریدر افسانه‌ای - ریچارد دنیس

شرح مختصر

 • نام: ریچارد دنیس (Richard Dennis)
 • محل تولد: شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده
 • سال تولد: 9 ژانویه 1949 (سن 74 سال)
 • محل سکونت: آمریکا
 • تحصیلات: دانشگاه دی پال
 • وضعیت تأهل: متأهل
 • همسر: آنتوانت دنیس
 • فرزندان: 1 پسر و 4 دختر، نام پسرش رابرت دنیس (Robert Dennis) و نام دخترانش پملا دنیس (Pamela Dennis)، جوی دنیس (Joie Dennis)، جانی دنیس (Janie Dennis) و جان دنیس (Jane Dennis)
 • کتاب: تاجر بلند مدت

ریچارد دنیس (Richard Dennis) کیست؟ ویکی پدیا

ریچارد دنیس یکی از بزرگترین و تریدرها و سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه بود. او در سال 1949 متولد شد و پس از اتمام دوره تحصیلی خود به طور حرفه‌ای در بازار سرمایه فعالیت کرد. او برای اولین بار در دهه 1960 میلادی با استفاده از تحلیل فنی و شاخص ‌های فنی، نظریه ‌های خود را برای تحلیل بازارهای مالی ارائه داد.

ریچارد دنیس معتقد بود که تحلیل فنی به معامله‌گران کمک می ‌کند تا از روند بازارها بهره بیشتری ببرند. او به بررسی کندل‌های استیک و نحوه ترسیم خطوط مقاومت و پشتیبانی بر اساس داده‌های قیمتی پرداخت و نظریاتی درباره تحلیل تکنیکال ارائه داد.

ریچارد دنیس به عنوان بنیانگذار مدرسه تحلیل فنی معروفی به نام “مدرسه دنیس” شناخته می ‌شود. او به دانشجویان خود آموزش می ‌داد که باید بر اساس داده‌های قیمتی بازارهای مالی تحلیل کنند و برای پیش‌بینی روند بازار از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنند.

روش‌ های تحلیلی دنیس در حال حاضر به عنوان یکی از روش ‌های پرکاربرد در تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی شناخته می‌ شوند. لازم به ذکر است که برای آشنایی با بهترین تریدر فارکس ، مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید.

همه چیز درباره ریچارد دنیس تریدر افسانه‌ای - ریچارد دنیس
نگاه کلی به زندگی ریچارد دنیس

زندگی و حرفه ریچارد دنیس

ریچارد دنیس که در ژانویه 1949 به دنیا آمد، در سال 1966 در سن 17 سالگی در بازار بورس کالای شیکاگو صاحب سفارش شد. زمانی که او تنها 23 سال داشت، طبق گزارش ها، 1600 دلار وام گرفت و در حدود ده سال تجارت کالا، آن را به 200 میلیون دلار تبدیل کرد. در 26 سالگی او به یک تاجر میلیونر تبدیل شده بود.

دنیس مدرک لیسانس فلسفه را از دانشگاه DePaul گرفت، سپس بورسیه تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی در رشته فلسفه در دانشگاه Tulane را پذیرفت، اما نظر خود را تغییر داد و به تجارت بازگشت. دنیس با خرید پی در پی، بالاترین قیمت های هفتگی و ماهانه جدید در بازارهای تورمی روند دهه 1970، یعنی دوران شکست مکرر محصولات کشاورزی و “سرقت بزرگ غلات روسیه” در سال 1972، سود قابل توجهی به دست آورد.

ریچارد دنیس به عنوان “شاهزاده تالار بورس” نیز شناخته می شود. پس از سقوط بازار سهام در سال 1987، او متحمل زیان های قابل توجهی شد که باعث شد سال ها معامله نکند شود. در این دوره، دنیس برای مدتی مشغول مدیریت سرمایه برای دیگران در بازارها بود، اما در بهار 1988 پس از متحمل شدن ضررهای سنگین مشتریانش، ناگهان دست از کار کشید.

طبق گزارشات، او حدود 10 میلیون دلار را در طول سقوط دوشنبه سیاه 1987 از دست داد و همچنین در سال های 1987-1988 تقریباً 50 میلیون دلار از دست داد. او همچنین برای مدتی در اواسط و اواخر دهه 1990 مدیریت سرمایه داشت و این عملیات را پس از ضرر در تابستان 2000 تعطیل کرد.

برخلاف بسیاری از اسکالپرها که در طول روز معاملاتی باز و بسته می شدند، دنیس موقعیت های طولانی تری را در اختیار داشت. او همچنین دارای برخی اعتبارات انتشاراتی است، زیرا مقالات مختلفی را در نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و شیکاگو تریبون منتشر کرده است.

ریچارد دنیس و معاملات بورس

ریچارد دنیس یکی از بزرگترین تریدرهای بازار سرمایه بود و معتقد بود که تحلیل فنی به معامله‌گران کمک می ‌کند تا از روند بازارها بهره بیشتری ببرند. او از تحلیل تکنیکال فارکس و شاخص ‌های فنی برای پیش‌بینی روند بازار استفاده می ‌کرد. روش‌ های تحلیلی دنیس در حال حاضر به عنوان یکی از روش‌ های پرکاربرد در تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی شناخته می ‌شوند.

ریچارد دنیس برای پیش‌بینی روند بازار، از شاخص‌ های فنی ایچیموکو، کندل های ژاپنی، شاخص قدرت نسبی (RSI) و شاخص پوششی (Coverage) استفاده می‌ کرد.

همه چیز درباره ریچارد دنیس تریدر افسانه‌ای - ریچارد دنیس
استراتژی معاملاتی ریچارد دنیس

قوانین و استراتژی تجارت لاک پشت ریچارد دنیس

سیستم تجارت لاک پشت یک سیستم پیرو روند است که بر اندازه موقعیت، قوانین ورود و خروج و مدیریت ریسک تاکید دارد. این سیستم بر اساس مجموعه ای از قوانین و اصول خاص است که برای شناسایی و پیگیری روندهای بلندمدت در بازار طراحی شده است.

1- دنبال کردن روند

سیستم تجارت لاک پشت برای شناسایی و پیگیری روندهای بلندمدت در بازار طراحی شده است. این سیستم از ترکیبی از شاخص های فنی برای شناسایی روندها و تعیین نقاط ورود و خروج استفاده می کند. لاک پشت ها از انواع شاخص های فنی از جمله میانگین متحرک برای شناسایی روندها و تصمیم گیری در مورد ورود و خروج از معاملات استفاده کردند.

2- اندازه موقعیت

لاک‌پشت ‌ها از روشی برای اندازه‌گیری موقعیت استفاده کردند که به عنوان «قانون خطر ۱ درصد» شناخته می ‌شود. این قانون بیان می کند که معامله گران نباید بیش از 1٪ از مانده حساب خود را در هر معامله ای ریسک کنند. این به این معنی است که اگر حساب یک معامله گر موجودی 100000 دلاری داشته باشد، در هر معامله منفرد نباید بیش از 1000 دلار ریسک کند.

قانون ریسک 1% برای کمک به معامله گران برای کنترل ریسک و محدود کردن ضرر خود طراحی شده است. معامله گران با محدود کردن میزان سرمایه مورد نظر در هر معامله، می توانند از حساب های تجاری خود محافظت کنند و از ضررهای فاجعه بار جلوگیری کنند.

به عنوان مثال، با استفاده از قانون ریسک 1٪، یک معامله گر باید 100 معامله متوالی با ضرر را قبل از انفجار انجام دهد. بنابراین حتی بدترین برنامه های معاملاتی آنقدرها هم بد نیستند. این بدان معناست که معامله‌گر همیشه موقعیت هایی دارد که می ‌تواند ریسک کند و به آنها امکان می ‌دهد تا برای کسب سود در بازارها تلاش کنند.

اندازه موقعیت یکی از مفاهیمی است که در معاملات و سرمایه گذاری کمتر مورد بحث قرار گرفته است. اما یک سیستم معاملاتی عالی با مدیریت ریسک مناسب همچنان رو به نابودی خواهد بود. استراتژی ریچارد دنیس نسبت به تعیین اندازه موقعیت در Macro Ops وسواس دارد. این زیربنای هر استراتژی معاملاتی است که او استفاده می کند و عامل مهمی در عملکرد بهتر در بازار است.

3- قوانین ورود و خروج

سیستم تجارت لاک پشت از مجموعه ای از قوانین ورود و خروج خاص برای تعیین زمان ورود و خروج از معاملات استفاده می کند. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که روندهای بزرگ را ثبت کند و در عین حال ضرر و زیان را در طول نوسانات بازار به حداقل برساند.

لاک پشت ها بسته به شرایط بازار و ابزار مالی خاص مورد معامله، از انواع قوانین ورود و خروج استفاده می کردند. به طور کلی، لاک‌پشت ‌ها زمانی وارد معامله می ‌شوند که بازار از محدوده‌ای خارج می‌ شود و سپس از دستورات توقف ضرر برای قفل کردن سود و محدود کردن ضرر استفاده می ‌کنند.

یکی دیگر از قوانین خروج این است که یک توقف ضرر زیر یک “نقطه محوری” در نمودار قرار گیرد. نقطه محوری، سطح قیمتی است که اگر سهام معامله شود، نشانه از دست دادن حمایت قیمت از سوی بازار است. از دست دادن حمایت، شانس سقوط بیشتر سهام را افزایش می دهد.

4- مدیریت ریسک

سیستم تجارت لاک پشت بر مدیریت ریسک، کنترل زیان و حفظ سرمایه تاکید دارد. این سیستم از دستورات توقف ضرر برای محدود کردن ضررهای احتمالی در معاملات استفاده می کند. این بدان معنی است که اگر یک معامله علیه یک معامله گر حرکت کند، آنها به طور خودکار با رسیدن به یک قیمت خاص از معامله خارج می شوند و ضرر احتمالی آنها را محدود می کنند.

همه چیز درباره ریچارد دنیس تریدر افسانه‌ای - ریچارد دنیس
مزایای روش تجارت لاک پشتی ریچارد دنیس

چهار مزیت استراتژی معاملاتی ریچارد دنیس

سیستم تجارت لاک پشت دارای چندین مزیت است که آن را به یک استراتژی تجاری جذاب برای بسیاری از معامله گران تبدیل می کند. استراتژی تجارت لاک پشت ریچارد دنیس چهار مزیت اصلی دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم.

1- پتانسیل برای بازده بالا

سیستم تجارت لاک پشت برای جذب روندهای بزرگ در بازار طراحی شده است که می تواند سود قابل توجهی را برای معامله گرانی که می توانند با موفقیت این روندها را شناسایی و دنبال کنند، به همراه داشته باشد.

ریچارد دنیس این ادعا را برای بازدهی بالا با دانشجویان خود تأیید کرد. با توجه به OxfordStrat، معامله گران لاک پشت اصلی میانگین بازده ترکیبی سالانه 80٪ را ایجاد کردند.

2- تاکید بر مدیریت ریسک

سیستم تجارت لاک پشت به شدت بر مدیریت ریسک تاکید دارد، که می تواند به معامله گران کمک کند تا از ضررهای فاجعه بار جلوگیری کنند و سرمایه تجاری خود را حفظ کنند. اکثر استراتژی های معاملاتی “مدرن” به سختی برای مدیریت ریسک رها می شوند. در عوض، آن‌ها با معامله کردن این الگو یا دریافت روزانه این سیگنال، میزان موفقیت شما را به فروش می ‌رسانند.

اما چیزی که آنها به شما نمی گویند این است که تجارت سودآور به معنای زیان زیاد است. تاجر افسانه ای پیتر برانت می گوید که وظیفه او این است که یک بازنده خوب باشد. به طور مداوم معاملات باخت را انجام دهید و احساس شکست نکنید. تاکید بر مدیریت ریسک مناسب به معامله گر کمک می کند تا نقش اصلی خود را مجدداً مشخص کند.

3- قابل استفاده برای چندین ابزار مالی

سیستم تجارت لاک پشت را می توان برای چندین ابزار مالی از جمله سهام، کالاها و ارزها اعمال کرد و آن را به یک استراتژی تجاری همه کاره تبدیل می کند که می تواند در بازارهای مختلف استفاده شود.

این کاملاً با استراتژی کلان جهانی ما مطابقت دارد. استراتژی ‌های پیروی از روند می ‌توانند به هرجایی بروند و هر ابزاری را بدون محدودیت معامله کنند. اگر بتوانید آن را بر روی نمودار رسم کنید، می توانید یک سیستم پیروی از روند ایجاد کنید.

4- می توانید دنبال کردن روند را خودکار کنید

سیستم تجارت لاک پشت می تواند خودکار باشد، بنابراین معامله گران می توانند از برنامه های نرم افزاری برای اجرای خودکار قوانین و اصول سیستم استفاده کنند. این می تواند به معامله گران کمک کند تا در زمان صرفه جویی کنند و احتمال خطای انسانی را کاهش دهند.

سیستم‌ های معاملاتی خودکار برای معامله‌گران جدی که هنوز وقت آزاد برای متعهد شدن به استراتژی معاملاتی آزمایش‌شده‌تر دستی ندارند، عالی هستند. علاوه بر این، چنین برنامه های خودکار برای صاحبان مشاغل یا کارمندان با عملکرد بالا که می خواهند در نهایت به معامله گران تمام وقت تبدیل شوند، عالی هستند.

مضرات استراتژی معاملاتی دنیس

در حالی که سیستم تجارت لاک پشت دارای چندین مزیت است، معایب احتمالی نیز وجود دارد. در اینجا دو اشکال وجود دارد که باید در استراتژی معاملاتی ریچارد دنیس به آنها توجه کرد.

1- نیاز به نظم و صبر دارد

سیستم تجارت لاک پشت از معامله گران می خواهد که منضبط و صبور باشند، زیرا ممکن است طول بکشد تا روندها توسعه یابد و معاملات سودآور باشند. معامله گرانی که بی حوصله یا تکانشی هستند ممکن است برای پیروی از قوانین و اصول سیستم به کمک نیاز داشته باشند.

2- فرصت های کوتاه مدت را از دست می دهد

سیستم تجارت لاک پشت برای ثبت روندهای بلندمدت در بازار طراحی شده است، به این معنی که ممکن است فرصت های معاملاتی کوتاه مدت را از دست بدهد. معامله گرانی که روی سودهای کوتاه مدت متمرکز هستند ممکن است سیستم را بسیار کند ببینند.

کتاب دنیس

ریچارد دنیس، تاجر و تحلیل‌گر بورس، کتاب تاجر بلند مدت را نوشته است. این کتاب یکی از کتب برجسته در حوزه تحلیل فنی است. این کتاب برای تریدرها و سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به تحلیل فنی هستند، بسیار مفید است. در این کتاب، ریچارد دنیس به بررسی تحلیل فنی با استفاده از کندل های ژاپنی و نمودارهای قیمتی نیز پرداخته است. همچنین این کتاب در ارتباط با بازار سهام و کالاهای معدنی نیز مفید است.

مقالات و دیگر فعالیت ‌های ریچارد دنیس

ریچارد دنیس علاوه بر تریدینگ در بازار سرمایه، به فعالیت در زمینه تحقیق و نوآوری نیز مشغول بود. وی مجموعه‌ای از مقالات و کتب در زمینه تحلیل فنی و تریدینگ منتشر کرده است. در این میان می ‌توان به کتاب “The Dow Theory” اشاره کرد که به عنوان یکی از کتب برجسته در حوزه تحلیل فنی شناخته شده است.

ریچارد دنیس نیز در سال ۱۹۷۷ مجله‌ای به نام “Commodity Perspectives” را تأسیس کرد که در آن مقالاتی در زمینه تریدینگ و بازار سرمایه منتشر می ‌شد. همچنین وی مجموعه‌ای از مقالات و گفتمان‌ های تحلیلی در سایت “Market Wizards” نیز منتشر کرده است.

همچنین ریچارد دنیس با همکاری همسرش، مدیر عامل شرکت “دنیس تریدینگ گروپ” را تأسیس کرد. این شرکت به طور انحصاری به تحلیل فنی و تریدینگ می ‌پردازد و با استفاده از استراتژی ‌های ریچارد دنیس، در بازار سرمایه فعالیت می ‌کند.

آیا استراتژی تجارت لاک پشت هنوز هم مفید است؟

سیستم تجارت لاک پشت که توسط ریچارد دنیس ابداع شد برای معامله گران در دهه 80 بسیار خوب عمل کرد. سوال این است که آیا امروز کار خواهد کرد یا خیر. Trading Blox سیستم تجارت لاک پشت را مورد آزمایش مجدد قرار داد و دریافت که بین سال های 1996 و 2009 بازده کاملاً ثابت بوده است.

چیزی که باورنکردنی است این است که آنها دریافتند که این سیستم بین سال ‌های 1970 و 1986 بازدهی 216 درصدی ایجاد کرده است – دوره دقیق زمانی که ریچارد دنیس از آن استفاده می ‌کرد. این میزان از سال 1986 تا 2009 به 10.5 درصد کاهش یافت.

بنابراین کاملاً ممکن است که سیستم تجارت لاک‌پشت برای دوره‌ای که دنیس از آن استفاده می ‌کرد عالی بود، یا اینکه لاک‌پشت ‌ها فقط خوش شانس بودند یا شاید هر دو. این سیستم در دوران مدرن کار نمی کند (حداقل نه به شکل اصلی خود)، که فقط می تواند به این معنی باشد که بازارها تغییر کرده اند و سیستم باید به روز شود تا واقعیت جدید را منعکس کند.

از سوی دیگر،Trading یک سیستم پیروی از روند Donchian را آزمایش کرد و دریافت که در یک دوره 12 ساله بین سال ‌های 2004 تا 2016 عملکرد بسیار خوبی داشته است. شاخص در حال معامله این کاهش ها برای آن بازگشت عالی نیستند، اما حداقل سودآور بود.

با توجه به اینکه قوانین ریچارد دنیس خود از آموزه های ریچارد دانچیان (که پدر پیروی از روند تلقی می شود) الهام گرفته شده است، این به این ایده اعتبار می بخشد که اگرچه سیستم تجارت لاک پشت ممکن است خارج از مد باشد، اما هنوز جایی برای پیروی از روند وجود دارد.

همچنین، نشان می دهد که تغییرات کوچک در سیستم می تواند تأثیر عمیقی داشته باشد. بسیار محتمل است که استراتژی تجارت لاک پشت هنوز هم مفید باشد، فقط باید برای تطبیق با حرکات بازار امروزی تنظیم شود. گرایش ها هنوز هم رخ می دهند و روش ها و دوره های زیادی وجود دارد که از آنها بهره می برند.

تعدادی شاخص بر اساس روش معامله گر لاک پشت توسعه داده شده است. بسته به نحوه تنظیم این اندیکاتورها، همچنان می توانند فرصت های معاملاتی سودآوری را ایجاد کنند، به خصوص در دوره های روند. البته، زمانی که بازار روندی نداشته باشد، معاملات با ضرر بیشتری اتفاق می ‌افتد.

بنابراین، اگر از سیستمی مانند این استفاده می ‌کنید، توصیه می‌ شود که معامله‌گران نوعی فیلتر روی معاملات خود داشته باشند تا به آنها کمک کند از شرایط متلاطم دور بمانند، که می ‌تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد.

چگونه از استراتژی ریچارد دنیس استفاده کنیم؟

استراتژی ریچارد دنیس شامل بسیاری از اصول تحلیل فنی است که می ‌تواند برای تجارت در بازار سهام و دیگر بازارهای مالی مفید باشد. برای استفاده از استراتژی ریچارد دنیس، ابتدا باید با اصول تئوری داو آشنا شوید و نحوه تشخیص روند بازار را بدانید. در این راستا، مطالعه کتاب “The Dow Theory” نوشته ریچارد دنیس می ‌تواند مفید باشد.

بعد از آشنایی با تئوری داو، می‌ توانید از اصول تحلیل فنی ایجاد شده توسط ریچارد دنیس بهره بگیرید، به‌عنوان مثال:

 • استفاده از کندل های ژاپنی برای تحلیل نمودارهای قیمتی
 • استفاده از خطوط مرزی ابر کومو و بررسی برخورد آنها با قیمت
 • استفاده از الگوهای نموداری همچون الگوی سر و شانه و تقاطع متوسط‌ های متحرک
 • استفاده از نمودار میانگین حرکتی (Moving Average) برای تشخیص روند بازار
 • استفاده از میانگین حرکتی توسط حجم (Volume Weighted Moving Average) برای تحلیل قیمت و حجم همزمان

در نهایت، برای موفقیت در تجارت در بازار سهام و دیگر بازارهای مالی، نیاز به شناخت درست و به‌روز از شرایط بازار، استفاده از منابع آموزشی و تحلیلی مطمئن و تجربه در تحلیل بازار و ترید دارید.

کلام آخر

استراتژی معاملاتی ریچارد دنیس یک سیستم پیروی از روند است که برای ثبت روندهای بزرگ در بازار و در عین حال به حداقل رساندن ضرر طراحی شده است. این سیستم بر مدیریت ریسک، اندازه موقعیت و قوانین ورود و خروج خاص که برای شناسایی و دنبال کردن روندهای بلندمدت در بازار طراحی شده اند، تأکید دارد.

در حالی که این سیستم دارای چندین مزیت از جمله پتانسیل آن برای بازده بالا و تاکید بر مدیریت ریسک است، اما دارای معایب احتمالی نیز می باشد، از جمله نیاز به نظم و صبر و احتمال از دست دادن فرصت های معاملاتی کوتاه مدت. به طور کلی، سیستم تجارت لاک پشت می تواند یک استراتژی معاملاتی قدرتمند برای معامله گرانی باشد که می توانند قوانین و اصول آن را به طور موثر دنبال کنند.

سوالات متداول

ریچارد دنیس چه کسی بود؟

ریچارد دنیس یکی از بزرگترین تریدرهای بازار سرمایه بود که از تحلیل فنی و ابزارهای تحلیلی برای پیش‌بینی روند بازار استفاده می ‌کرد.

روش‌ های تحلیلی دنیس چیست؟

دنیس برای پیش‌بینی روند بازار، از ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند شاخص ‌های فنی ایچیموکو، کندل های ژاپنی، شاخص قدرت نسبی (RSI) و شاخص پوششی (Coverage) استفاده می‌ کرد.

استراتژی ‌های دنیس در معاملات بورس چگونه بود؟

استراتژی ‌های ریچارد دنیس در معاملات بورس به شدت مبتنی بر تحلیل تکنیکال بود و وی با استفاده از این روش ‌ها، توانست در بازار سرمایه به موفقیت‌ های بزرگی دست یابد. استراتژی معاملاتی ریچارد یک سیستم پیروی از روند است که برای ثبت روندهای بزرگ در بازار و در عین حال به حداقل رساندن ضرر طراحی شده است.این سیستم بر مدیریت ریسک، اندازه پوزیشن و قوانین ورود و خروج خاص که برای شناسایی و دنبال کردن روندهای بلندمدت در بازار طراحی شده اند، تأکید دارد.

ریچارد دنیس فارکس را با چه مقدار سرمایه شروع کرد؟

او با 400 دلار به عنوان سرمایه اولیه (که از والدینش قرض گرفته بود) شروع کرد و در نهایت آن را به 200 میلیون دلار تبدیل کرد. دنیس به دلیل عملکردش در گودال تجاری در وال استریت در دهه 1970، «شاهزاده تالار بورس» نامیده شد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.