فیک بریک اوت چیست؟-3 روش تشخیص فیک بریک اوت fake breakout

روش تشخیص شکست جعلی (fake breakout)

فیک بریک اوت (fake breakout) یا شکست جعلی، حرکات کوتاه مدت قیمتی هستند که به نظر می رسد از یک سطح کلیدی عبور می کنند، اما به سرعت به همان سطح برمی گردند. آنها یکی از مهمترین الگوهای معاملاتی قیمتی هستند که باید یاد بگیرید، زیرا می توانند سرنخ های قوی در مورد تغییرات احتمالی در جهت یا از سرگیری روند ارائه دهند.

شکست های جعلی یک فریب خطرناک بازار است، زیرا فیک بریک اوت معامله گران را به سمت گرفتن موقعیت در جهت شکست سوق می دهند، به سرعت معکوس شده و در نتیجه معامله به زیان ختم می شود.

به عنوان یک معامله گر، مهم است که بتوانید شکست های نادرست را شناسایی کنید و از آنها به نفع خود استفاده کنید. به جای اینکه قربانی شکست های کاذب شوید، می توانید از آنها برای وارد کردن معاملات در جهت مخالف استفاده کنید و به طور بالقوه سود قابل توجهی ایجاد کنید.


فیک بریک اوت چیست؟

در فیک بریک اوت ابتدا در نمودار شکست خط روند رخ می دهد ؛ ولی بعد از گذشت مدت کوتاهی از شکست خط روند بازار برگشته و به روند قبلی خود ادامه می دهد. به این حالت فیک بریک اوت fake breakeout و یا همان شکست جعلی گفته می شود.


شکست‌های جعلی می‌توانند به شکل‌های مختلفی ظاهر شوند. گاهی اوقات، شکست‌های جعلی با الگوهای مشخصی مانند نوار پین یا جعلی همراه هستند. در این موارد، فیک بریک اوت به راحتی قابل تشخیص است. اما گاهی اوقات، شکست‌های جعلی هیچ الگوی مشخصی ندارند. این شرایط شناسایی فیک بریک اوت دشوارتر است.

به طور کلی، شکست‌های جعلی به این دلیل اتفاق می‌افتند که معامله‌گران آماتور یا کسانی که «دست‌های ضعیف» دارند، تنها زمانی وارد بازار می‌شوند که احساس امنیت کند. این بدان معناست که آنها تمایل دارند زمانی وارد شوند که یک بازار در حال حاضر به شدت در یک جهت در حال حرکت است (و در شرف معکوس شدن است) یا زمانی که سعی می کنند یک شکست از سطح حمایت یا مقاومت کلیدی را خیلی زود پیش بینی کنند.


استراتژی فیک بریک اوت

فیک بریک اوت در همه شرایط بازار، و تمامی روند ها رخ می دهد. با این حال، بهترین استراتژی بریک اوت معامله مطابق با روند نمودار روزانه غالب است. این بدان معنی است که شما باید به دنبال شکست های کاذبی باشید که در جهت روند رخ می دهد.

هنگام معامله در وضعیت فیک بریک اوت به نکات زیر توجه کرده و رعایت کنید تا از زیان جلوگیری نمایید.

 1. یک روند نمودار روزانه غالب را شناسایی کنید. شما می توانید این کار را با نگاه کردن به اندیکاتور ma یا سایر شاخص های روند انجام دهید.
 2. به دنبال عقب نشینی در جهت روند باشید. این یک فرصت خوب برای جستجوی یک فیک بریک اوت است.
 3. منتظر بمانید تا قیمت از سطح حمایت یا مقاومت کلیدی شکسته شود.
 4. اگر قیمت به سرعت به زیر سطح حمایت یا بالاتر از سطح مقاومت برگردد، احتمالاً یک شکست جعلی (فیک بریک اوت) است.
 5. معامله ای را در جهت مخالف شکست جعلی وارد کنید. به عنوان مثال، اگر سهامی را معامله می کنید که در یک روند صعودی قوی قرار دارد، می توانید به دنبال یک شکست جعلی به سمت نزول باشید. اگر قیمت به زیر سطح حمایت کلیدی سقوط کرد اما به سرعت به بالای سطح برگشت، می توانید وارد یک معامله طولانی شوید.
  مهم است که توجه داشته باشید که شناسایی شکست های جعلی ممکن است دشوار باشد و حتی معامله گران با تجربه نیز می توانند توسط آنها فریب بخورند. با این حال، با دنبال کردن مراحل بالا، می توانید شانس موفقیت خود را در معاملات شکست های جعلی افزایش دهید.

شکست جعلی چه زمانی اتفاق می افتد؟
فیک بریک اوت چیست؟-3 روش تشخیص فیک بریک اوت fake breakout 1

شکست جعلی چه زمانی اتفاق می افتد؟

قیمت معمولا میان دو خط روند (کانال) حرکت می کند. زمانی پیش پی آید که قیمت از داخل این د خط خارج شده و دوباره به داخل کانال بر می گردد. این بریک اوت ها می تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد.

اصلی ترین دلیل فیک بریک اوت این است که خط روند شکسته شده و بازار در خلاف جهت روند فعلی حرکت می کند ولی فشار خرید و یا فروش به اندازه ای زیاد نیست که بتواند روند بازار را تغییر دهد و بازار برگشته دوباره به روند قبلی خود ادامه می دهد.

توجه به این نکته ضروری است که هیچ استراتژی معاملاتی 100% موثر نیست. با این حال، با انتظار برای بسته شدن قیمت در خارج از محدوده به مدت دو روز یا بیشتر، می توانید شانس خود را برای جلوگیری از فیک بریک اوت و تجارت سودآور در یک بازار محدود افزایش دهید.


تشخیص فیک بریک اوت
تشخیص فیک بریک اوت


نحوه تشخیص فیک بریک اوت

اگر بخواهیم منصف باشیم، تشخیص فیک بریک اوت هرگز آسان نیست . اگر اینطور بود، اکثر معامله گران روزانه می توانستند آن را شناسایی کنند و درآمد بیشتری کسب کنند. با این حال، چندین روش وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از گرفتار شدن در چنین موقعیتی از آنها استفاده کنید.

صبر و خودداری از معامله + پایداری به قانون 3٪


ابتدا، باید منتظر بمانید تا تغییر روند تایید شود . ممکن است انجام این کار غیرمنطقی به نظر برسد ، اما واقعیت این است که باعث می‌شود از از دست دادن پول از طریق یک شکست نادرست جلوگیری کنید .

برای انجام این کار، معامله‌گران از قانون 3% استفاده می‌کنند ، به این معنی که برای تایید شکست، قیمت باید 3% از سطح مقاومت بالاتر رود. نمونه خوبی از این قانون در محل کار در زیر نشان داده شده است.

بررسی تایم فریم های مختلف


یکی دیگر از استراتژی‌ های تشخیص فیک بریک اوت، بررسی تایم فریم های دیگر است . در حالت ایده‌آل، اگر در یک نمودار بازه زمانی کوتاه‌تر مانند تایم فریم 4H، شکست را مشاهده کردید، می‌توانید آن را در تایم فریم روزانه یا هفتگی نیز مشاهده کرده و روند کلی را ببینید.

اگر قیمت در یک نمودار بازه زمانی کوچک‌تر اما نه در نمودار بازه زمانی طولانی‌تر شکسته می‌شود، می‌توانید آن را شکست نادرست بنامید.

استفاده از اندیکاتور مکدی


سوال رایجی که در مورد نحوه استفاده از اندیکاتور مکدی برای شناسایی شکست وجود دارد این است که آیا این بهترین راه تشخیص شکست جعلی است؟ باید بگوییم نه! MACD بهترین شاخص برای شناسایی این شکاف ها نیست. در حقیقت، هیچ شاخصی برای مدیریت چنین شکست نادرستی کامل نیست.

یکی از راه هایی که معامله گران استفاده می کنند، شناسایی واگرایی با MACD است. واگرایی زمانی اتفاق می افتد که قیمت دارایی و روند کلی نوسانگر در جهت مخالف حرکت می کنند.

تفاوت پولبک و بریک اوت

پولبک ها در داخل روند نزولی و صعودی (قبل از رسیدن به سطوح حمایتی و مقاومتی مهم) رخ داده و تریدر ها هنگام رخ دادن آن منتظر خرید و افزایش حجم معاملات هستند. ولی زمانی که خط روند و یا سطوح حمایت و مقاومت مهم در بازار شکسته شده و معامله گران احساس می کنند شکست خط روند رخ داده و بر خلاف انتظار آنان بازار برای مدت کوتاهی در خلاف روند اصلی خود حرکت کرده و دوباره به روند قبلی خود برگردد فیک بریک اوت و یا همان شکست جعلی رخ داده است.

چگونه از یک شکست جعلی جلوگیری کنیم؟


یک سوال رایج در میان بسیاری از معامله گران این است که چگونه از شکست نادرست جلوگیری کنیم . چندین روش برای استفاده وجود دارد.

 • صبر کنید!

اول، باید هر زمان که دیدید یک شکستگی اتفاق می افتد صبور باشید. به جای باز کردن یک معامله، منتظر سیگنال تایید باشید و سپس وارد معامله شوید.

بسته به بازه های زمانی معاملاتی شما، این فرآیند انتظار می تواند زمان قابل توجهی را ببرد. به عنوان مثال، اگر بر روی نمودار 1 دقیقه ای معامله می کنید ، فقط باید چند دقیقه صبر کنید تا این موضوع تایید شود. از طرف دیگر، اگر بر روی نمودار روزانه معامله می کنید، باید چند روز صبر کنید.

 • از ابزار استاپ لاس استفاده کنید.


دوم، همیشه از معاملات خود با استفاده از توقف ضرر یا توقف ضرر ثابت و سود برداشت محافظت کنید. این ابزارها زمانی که معاملات به سطوح از پیش تعیین شده رسیدند ، معاملات شما را متوقف می‌کنند و از شما در برابر کاهش‌های بزرگ محافظت می‌کنند.

 • از استراتژی های دیگر استفاده کنید.


سوم، از ابزارهای نمودار برای شناسایی شکست های نادرست استفاده کنید. برخی از ابزارهای محبوبی که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند عبارتند از Andrews Pitchfork و Fibonacci Retracements .

در نهایت، همیشه روی حجم دارایی تمرکز کنید . در بیشتر موارد، شکست کاذب زمانی اتفاق می‌افتد که در محیطی با حجم کم اتفاق می‌افتد.

بازگشت به عقب پس از شکست موضوعی است که به طور گسترده در استراتژی معاملات بانکی پوشش داده می شود . ایده این است که یک دارایی دچار شکست شود و سپس شاهد حرکت قوی در جهت مخالف باشد.

اغلب ممکن است کنترل یک بازگشت پس از شکست سخت باشد. دو نکته برای استفاده این است که همیشه قبل از باز کردن معامله پس از شکست منتظر بمانید و حجم آن را بررسی کنید . اگر شکست در محیطی با حجم کم اتفاق بیفتد، احتمال زیادی وجود دارد که به زودی یک برگشت اتفاق بیفتد.

رعایت نکات زیر هنگام استفاده از استراتژی فیک بریک اوت

 • از استاپ لاس مطمئن استفاده کنید. fake breakout می توانند به سرعت معکوس شوند، بنابراین مهم است که از یک توقف ضرر برای محافظت از سود خود استفاده کنید.
 • با اندازه موقعیت کوچک معامله کنید. شکست های جعلی می تواند خطر آفرین باشد، بنابراین تا زمانی که تجربه بیشتری داشته باشید، مهم است که با اندازه موقعیت کوچک معامله کنید.
 • صبور باشید. یافتن فرصت های معاملاتی خوب ممکن است زمان ببرد. در معاملات عجله نکنید.
 • معامله گران آماتور و تازه کار اغلب سعی می کنند پایین روند نزولی یا بالای یک روند صعودی را انتخاب کنند که میتواند منجر به شکست های جعلی شود.
 • معامله گران حرفه ای با معامله در جهت مخالف شکست، از فیک بریک اوت سود می برند.

با رعایت این نکات، می توانید شانس موفقیت خود را در تجارت الگوهای شکست نادرست افزایش دهید.

شکست های جعلی در محدوده های معاملاتی رایج هستند زیرا معامله گران اغلب سعی می کنند شکست را انتخاب کنند، اما قیمت معمولاً بیش از حد انتظار بیشتر در محدوده باقی می ماند. دانستن اینکه شکست های جعلی رایج هستند برای معامله گران قیمت با ارزش است.


سوالات متداول

فیک بریک اوت چیست؟

فیک بریک اوت به وضعیتی گفته می‌شود که قیمت یک دارایی مالی، به طور موقتی از یک سطح حمایت یا مقاومت مهم عبور می‌کند، اما سپس به سرعت به سمت سطح قبلی بازمی‌گردد.

نحوه تشخیص فیک بریک اوت چیست؟

به دنبال افزایش قابل توجهی در حجم معاملات باشید.
به دنبال الگوی کندل استیک تأیید کننده باشید.
بازه‌های زمانی مختلف را بررسی کنید.

چه عواملی باعث فیک بریک اوت می‌شود؟

عوامل مختلفی می‌توانند باعث فیک بریک اوت شوند، از جمله:
حجم معاملات کم؛ اگر حجم معاملات در هنگام شکست کم باشد، این احتمال وجود دارد که شکست واقعی نباشد.
حرکت قیمت سریع؛ اگر قیمت به سرعت از یک سطح حمایت یا مقاومت عبور کند، این احتمال وجود دارد که شکست واقعی نباشد.
حرکت قیمت بدون حمایت؛ اگر قیمت پس از شکست بدون حمایت از سمت دیگر سطح حمایت یا مقاومت حرکت کند، این احتمال وجود دارد که شکست واقعی نباشد.

آیا فیک بریک اوت همیشه یک سیگنال نادرست است؟

خیر، فیک بریک اوت همیشه یک سیگنال نادرست نیست. در برخی موارد، فیک بریک اوت می‌تواند نشانه‌ای از یک روند جدید باشد. با این حال، در بیشتر موارد، فیک بریک اوت یک سیگنال نادرست است که می‌تواند منجر به زیان برای معامله‌گران شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.