اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن

بازنگری توسط: سعید محمدی
اوردرفلو چیست؟

اوردرفلو یا همان استراتژی جریان سفارشات کمک می کند سفارشات موثر، شتاب خرید و فروش، جریان نقدینگی، فرسودگی مومنتوم، استاپ هانتینگ و برخی موارد دیگر را شناسایی کنید. نتیجه همه این ها این است که می توانید معاملات پرسودتری داشته باشید. از این استراتژی در بازارهای مختلف مالی استفاده می شود.

Order flow باعث می شود بتوانید معاملات تان را به صورت بهینه و نیز پر سودتر پیگیری نمایید. ضمنا در همه بازارهای مالی می توانید از آن استفاده نمایید.

به صورت کلی استراتژی های مختلفی برای موفقیت در تریدینگ وجود دارد که اوردرفلو یکی از آنهاست.

به نظرم اردرفلو میتواند ساختار استراتژی شما را تغییر دهد! اردر فلو به شما نمیگوید که قیمت به کجا میخواهد برود، اما به شما اطلاعات خوبی در خصوص مناطق مختلف چارت میدهد. اردر فلو بر اساس داده ها در چارت قرار میگیرد. پس این اندیکاتور ، یکی از قابل اعتماد ترین هاست.
من از این اندیکاتور برای یافتن محدوده های مد نظرم استفاده میکنم. به همه تریدر ها توصیه میکنم که در خصوص اردر فلو مطالعه کنند. البته که من اخیرا کتابی در خصوص اردرفلو را ترجمه کرده ام. میتوانید به این کتاب نیز مراجعه کنید.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

بیشتر بخوانید: انواع استراتژی معاملاتی در فارکس

اوردرفلو چیست؟

منظور از اوردرفلو این است که روند سفارشات پیگیری شده و تقاضا برای خرید و فروش ردیابی شود. اوردرفلو می تواند هم برای ارز و هم برای سهام انجام گردد.

در یک تعریف دیگرمی توان گفت اوردرفلو حجم سفارش هایی است که در سطوح مشخص قیمت منتظر هستند تا اجرا شوند و یا در حال اجرا می باشند.

یکی از زیر شاخه های تحلیل معاملات، تحلیل اوردرفلو است و کمک می کند معاملات بهینه تری داشته باشید. وقتی مشاهده کنید که سفارش ها در سطح قیمتی مد نظر تعادل ندارد می توانید جریان سفارشات را عوض نمایید.

اوردرفلو را می توانید روش ساده ای برای خواندن نمودارها در نظر بگیرید که درک ساده ای هم دارد. با این استراتژی در حقیقت شما متوجه وضعیت بازار می شوید.

این استراتژی به شما نشان می دهد که آیا در زمانی نزدیک به زمان کنونی و در گذشته کاهش یا افزایش قیمت قابل توجهی داشته ایم یا خیر.

کاربردهای مختلف اوردر فلو

شما می توانید از این استراتژی در بازارهای مختلف ارز دیجیتال، فارکس، فیوچرز، سهام و هر بازار مالی دیگری استفاده نمایید. بازار آتی حجم و نقدینگی بالایی دارد و به همین دلیل استفاده از استراتژی اوردرفلو در آن مهم تر است. تریدرها با این روش جریان سفارشات را به خوبی تجزیه و تحلیل می کنند.

بسیاری از تریدرهای حرفه ای از اوردرفلو به صورت روزانه و برای تمامی سفارشات شان استفاده می کنند. این افراد توجه به عرضه و تقاضا را مهم تر از استفاده از مواردی همچون اندیکاتورها، چارت ها و غیره می دانند.

همان طور که می دانید فیوچرز از طبقات دارایی مختلفی پشتیبانی کرده و در نتیجه فرصت های معاملاتی زیادی را فراهم می کند. توجه به جریان سفارشات برای درک چگونگی عرضه و تقاضا و بهره وری از آن بسیار ضروری است.

در بازار آتی بسته به چگونگی معاملات، نوسان های مختلفی را شاهد هستیم که باید مراقب آن ها بوده و با احتیاط عمل کنید.

کاربردهای اوردرفلو
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 1

مزیت مهم اوردرفلو برای تریدرها

اوردرفلو به تریدرها کمک می کند معاملات را زیر نظر گرفته و سطوح مد نظر خودشان را برای ورود به بازار مشخص کنند. با این روش تریدرها در قیمت ارزان ارز را خریداری کرده و با قیمت بالا می فروشند.

چگونگی استفاده از اوردرفلو

اوردرفلو حجم معاملات را به شما نشان می دهد. شما می توانید از سطوح مشخص شده به عنوان سطوح حمایت و یا مقاومت استفاده نمایید. بسته به این که معاملات خرید یا فروش در یک منطقه چگونه انجام شده شما می توانید روند کلی چارت را تشخیص داده و بسته به حجم خرید یا فروش اوردرهای تان را مشخص کنید.

ابزارهای مختلف برای بررسی اوردرفلو

در فارکس برای بررسی این استراتژی می توانید از اندیکاتورهای مختلف استفاده نمایید.

اندیکاتور اوردرفلو در متاتریدر 4

اوردرفلو چیست + اندیکاتور آن در متاتریدر 4
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 2

 order-flow-indicatorابزار مهمی است که در متاتریدر 4 می توانید از آن استفاده کنید. این ابزار سه اوسیلاتور را ترکیب کرده و اوردرفلو را برای تریدرها مشخص می کند.

 • Bears اوسیلاتوری است که حجم معاملات sell را مشخص می کند.
 • Bulls حجم معاملات buy را مشخص می کند.
 • وقتی مقادیر این دو اوسیلاتور ترکیب شود اوسیلاتور Bear_Bulls_Power تشکیل می شود که روند کلی و نیز حجم معاملات را در هر بخش مشخص می کند.

اندیکاتور اوردرفلو در تریدینگ ویو

بسیاری از تریرها در تریدینگ ویو معامله می کنند. برای این که در این فضا بتوانید از اوردرفلو استفاده کنید می توانیم اندیکاتور Open interest flow را به شما پیشنهاد دهیم.

اوردرفلو در تریدینگ ویو
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 3

این اندیکاتور حجم معاملات را اندازه گیری کرده و برایتان مشخص می کند.

اطلاعاتی که اوردرفلو به شما می دهد

در تحلیل تکنیکال و از جمله اوردرفلو می خواهیم ببینیم بهتر است در چه نقاطی ترید کنیم؟ اوردرفلو به شما نشان می دهد که بهتر است با چه قیمتی و در چه زمانی معامله کنید.

اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن - اوردر فلو
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 4

اطلاعاتی که این استراتژی به شما می دهد از قرارزیر است:

 • متوجه سفارشاتی می شوید که می تواند در قیمت ها تغییر قابل توجهی ایجاد کند.
 • متوجه شتاب خرید و فروش می شوید.
 • می توانید جریان نقدینگی را مشاهده کنید.
 • فرسودگی مومنتوم را تشخیص می دهید.
 • متوجه استاپ هانتیگ می شوید.
 • و برخی موارد مشابه

مراحل کلی تجزیه و تحلیل اوردرفلو

برای این که بتوانید از اوردرفلو استفاده کنید قبل از هر چیز به داده های واقعی احتیاج دارید. برای این کار باید از یک ارائه دهنده دیتا مثل CQG استفاده نمایید.

پس از آن به نرم افزاری احتیاج دارید که با اوردرفلو کار کند. نرم افزارهای مختلفی در این زمینه وجود دارد. برای مثال شما می توانید از نینجا تریدر استفاده نمایید.

اکنون باید نرم افزار را به فیددیتا وصل کنید.

به صورت کلی مراحل انجام این کار از قرا زیر است:

 1. نرم افزار معاملاتی را تهیه کنید.
 2. فید دیتا و بروکر را تهیه نمایید.
 3. نرم افزار و فید دیتا را به یکدیگر وصل نمایید.
 4. معاملات را شروع کنید.

شاخص های مورد استفاده در اوردرفلو

در اوردرفلو می توان از شاخص های زیر استفاده کرد.

اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن - اوردر فلو
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 5

DoM یا همان عمق بازار

این نمودارنشان می دهد که چه حجمی ازسفارشات در حال اجرا هستند. می توانید با این نمودار وضعیت عرضه و تقاضای بازار را دنبال نمایید.

همچنین از این نمودار برای تشخیص میزان نقدینگی و عمق بازار استفاده می شود. وقتی نقدینگی در بازار زیاد است یعنی امکان انجام معاملات سریع تر و خرید و فروش بیشتر را داریم. در این حالت گفته می شود که عمق بازار زیاد است.

نمودار دی او ام
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 6

Footprint Charts یا نمودارهای رد پا

این نمودارها در حقیقت رد پای قیمت را در بازار نشان می دهند. می توانید با استفاده از آن مشخص کنید که در سطوح مختلف قیمت، چه حجمی از معاملات انجام شده است.

نمودار رد پا
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 7

تریدرها با استفاده از نمودار رد پا متوجه قدرت سفارش های مختلف می شوند. معمولا برای معاملات کوتاه مدت می توانید از Footprint Charts استفاده نمایید.

Delta Indicators یا اندیکاتور دلتا

با کمک این دسته از اندیکلاتورها می توانید جریان سفارشات در بازار را متوجه شوید. از این اندیکاتورها برای تجزیه و تحلیل داده های مختلف استفاده می شود و با آن ها می توان تغییر روندها را هم تشخیص داد.

اندیکاتور دلتا
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 8

می توانید تقاوت قیمت ها، تفاوت نرخ در نقاط مختلف و غیره را با این نوع اندیکاتورها مشخص نمایید.

Tick Chart یا نمودار تیک

این نمودارهای میله ای، معاملات را ساده سازی می کنند. می توانید به سادگی و با استفاده از آن ها، بالاترین حرکت و قدرت بازار را مشخص نمایید. تریدرها با استفاده از این نوع نمودار سعی می کنند بیشترین حد سود را داشته باشند.

نمودار تیک
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 9

اندیکاتور VWAP یا همان حجم متوسط قیمت

با این اندیکاتورمی توانید در ردیف معامله گران بزرگ قرار بگیرید. یعنی چه؟ یعنی با استفاده از اطلاعات آن می توانید در معاملات بزرگ بازار شرکت کنید.

وی دبلیو ای پی
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 10

 اندیکاتور «VWMA» یا همان میانگین متحرک وزنی حجمی

این اندیکاتور انواع مختلفی دارد که عبارتند از: ساده، وزنی، صاف و غیره. این اندیکاتور با توجه به مقدار فعالیت در زمانی مشخص، وضعیت حجم را مشخص می کند. می توانید روندها را با استفاده از آن تشخیص داده و در کنار سیگنال ها و دیگر تحلیل های انجام شده از آن سود ببرید.

وی ام ام ای
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 11

Time & Sales یا همان زمان و فروش

این لیست در واقع ماژولی برای جریان سفارشات است. با این لیست می توانید حجم معامله را مشخص کنید و قیمت و زمان اجرای سفارش را هم متوجه شوید. البته این نمودار پویا اطلاعات دیگری هم به شما می دهد که می تواند برایتان خیلی مفید باشد.

ماژول زمان و فروش
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 12

اندیکاتور OHLC

این اندیکاتور 4 قیمت مختلف را مشخص می کند. این قیمت ها عبارتند از: قیمت باز، بسته، بالا و پایین.

قیمت باز به اولین قیمت در یک بازه اشاره دارد و قیمت بسته آخرین قیمت در آن بازه را نشان می هد. قیمت بالا در واقع بالاترین قیمت معامله و قیمت پایین هم عکس آن می باشد.

اطلاعات ارائه شده در این نمودار برای تریدرها کمک کننده است و در نمودارهای خطی وجود ندارد.

او اچ ال سی
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 13

اندیکاتور Volume Profiles

این نمودارها اطلاعات مهم معاملات و کل حجم معامله شده را نشان می دهند. اطلاعات داده شده در زمان و قیمت مشخص ارائه شده و سپس بر حجم خرید و یا فروش تقسیم می شود تا روی نمودار نمایش داده شود.

اندیکاتور ولیوم پروفایل
اوردر فلو (order flow) چیست؟ | دلایل استفاده از آن 14

اطلاعات داده شده برای همه شرایط مناسب نیست اما در شرایط لازم، می تواند مفید واقع شود.

سخن پایانی

اوردرفلو را به عنوان یکی از ابزارهای مهم تحلیل تکنیکال می شناسیم که بهترین مناطق چارت را مشخص می کند. با استفاده از این استراتژی می توانید بهترین مناطق ورود یا خروج را تشخیص دهید. اوردرفلو در واقع راهی برای ردیابی سفارشات و نقاط مهم معاملات در بازارهای مختلف مالی است.

اوردرفلوچیست؟

منظور از اوردفلو حجم معاملاتی است که در هر سطر از چارت، انجام شده و یا در حال انجام است.

استفاده از اوردرفلو ضروری است؟

از این استراتژی می توانید برای شناسایی روند و سطرهای مهم استفاده نمایید.

با اوردرفلو چه اطلاعاتی می توان به دست آورد؟

با استفاده از این تحلیل می توانید بهترین نقاط ورود و خروج را تشخیص دهید. همچنین وضعیت سفارشات موثر، استاپ هانتینگ، جریان نقدینگی، فرسودگی مومنتوم و موارد مشابه هم قابل تشخیص است.

برای سهام هم می توان از آن استفاده کرد؟

بله در تمامی بازارهای مالی می توانید از اوردرفلو استفاده نمایید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.