تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ – جدول ویژگی ها

بازنگری توسط: سعید محمدی
تفاوت بیتکوین و بلاک چین چیست؟

بیتکوین و بلاک چین دو مفهوم هستند که تفاوت های زیادی باهم دارند اما به صورت کلی در هم تنیده اند! بلاکچین در واقع بستری برای اجرای بیت کوین و بسیاری از دیگر ارزهای دیجیتال است و بیت کوین معتبرترین و نیز اولین ارز دیجیتال دنیا می باشد. به عبارت دیگر بیت کوین یک دارایی است در حالی که بلاکچین یک فناوری محسوب می شود.

توضیح تفاوت بیتکوین وبلاکچین با مثال:

تصور کنید که یک دفتر بزرگ برای ثبت اطلاعات دارید. در هر خط از این دفتر بزرگ، اطلاعات یک تراکنش را ثبت میکنید ( مثل مبلغ – تاریخ – شرکت کنندگان). منتها مساله این است که هر خط را به صورت زنجیر وار به خط قبلی وصل میکنید. ( مثل دفاتر حسابداری که باید شماره صفحه داشته باشند و خط خوردگی نداشته باشند). به این شکل شما میتوانید اطمینان حاصل کنید که این شبکه ها قابل دستکاری نیستند. ضمنا. همه میتوانند این مبالغ و این واریز و برداشت ها و این دفتر را مشاهده کنند. پس به صورت کامل نیز شفاف هستید. این دفتر بزرگ، بلاک چین است!

در یک بلاکچین ارز های مختلفی وجود دارند. اولین و معروف ترین ارز دیجیتال، بیتکوین بده است. بیتکوین از فناوری بلاکچین برای عمکرد خود استفاده میکند.

در واقع بلاکچین، مثل یک جاده و بیتکوین مثل یک ماشین است. بلاکچین، بستر حرکت بیتکوین را فراهم میکند.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟

به صورت خلاصه می توان گفت که بیت کوین یک ارز دیجیتال است، یک دارایی که می توانید از آن استفاده کنید. این در حالی است که بلاکچین فناوری ای است که از بیت کوین و دیگر ارزها پشتیبانی می کند. می توانید این گونه در نظر بگیرید که بلاکچین به عنوان بستری برای بیت کوین عمل می کند تا تراکنش هایش را ثبت نماید.

ویژگیبلاک چینبیت کوین
نوعفناوریارز دیجیتال
عملکردثبت سوابق غیرمتمرکزپرداخت آنلاین امن
موارد استفادهبرنامه های متعدد (مالی، زنجیره تامین، رای گیری)به طور اصلی به عنوان ارز استفاده می شود
مقرراتبدون مقرراتمی تواند در هر منطقه متفاوت باشد

بلاکچین چیست؟

فناوری بلاکچین اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. هدف بیت کوین تمرکز زدایی است و بلاکچین این هدف را برآورده می کند. برای درک بهتر مطلب این گونه در نظر بگیرید که بلاکچین یک فناوری برای تمرکز زدایی است که بیت کوین و دیگر ارزها می توانند از آن استفاده کنند.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین
تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ - جدول ویژگی ها 1

داده ها بر روی بلاکچین به صورت امن و غیر قابل تغییر ذخیره می شوند. به عبارت دیگر داده ها در بلاکچین به شکل پیوسته ذخیره شده و تشکیل زنجیره می دهند. در هر بلوک یک هش از بلوک قبلی هم داریم که کمک می کند در صورت احتمال تقلب، به راحتی متوجه آن شویم.

امنیت بلاکچین در بالاترین حد است و در زمینه های مختلفی مثل زمینه های مالی، بیمه، سلامت، تامین کالا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

بیت کوین چیست؟

برای این که بلاکچین و چگونگی پیدایش آن را درک کنید باید درباره بیت کوین بیشتر بدانید.

در سال 2008 بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو به جهان معرفی شد و هرگز کسی فکرش را هم نمی کرد که روزی بتواند چنین قدرتی بگیرد.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که هیچ سازمان یا شخصی نمی تواند آن را دستکاری یا کنترل کند. منظور از غیر متمرکز بودن دقیقا همین تعریف می باشد. بیت کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و همه چیز روی شبکه پیش می رود. برای این که خودتان بیت کوین به دست آورید یا به اصطلاح ماین کنید باید سخت افزار قوی و مناسبی داشته باشید. پس چه باید کرد؟ بیت کوین استخراج می شود و در واقع استخراج یعنی تولید بلاک های جدیدی در شبکه بیت کوین. این فرآیند با حل مسائل پیچیده انجام می شود.

بیتکوین چیست؟
تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ - جدول ویژگی ها 2

شاید شما هم اسم مزرعه بیت کوین به گوش تان خورده باشد. گردانندگان این مزرعه ها ثروت زیادی داشته و اصطلاحا ماینر هستند. البته دقت کنید که افراد زیادی بدون نیاز به داشتن سخت افزار و غیره و تنها با ترید کردن، از ارزهای دیجیتال به سود خوبی رسیده اند.

از تعریف ساختاری که بگذریم بیت کوین مثل یک واحد پول دیجیتال است که می توانید معاملات تان را با آن انجام دهید. از طرفی کسی نمی تواند آن را از شما بگیرد، هیچ قانونی به آن دسترسی ندارد و کاملا در اختیار خودتان است. تنها نکته ای که در مورد بیت کوین و دیگر دارایی های مشابه باید به آن دقت کنید این است که اگر اطلاعات دسترسی به ارز را از دست بدهید، هیچ راهی برای برگرداندن آن وجود ندارد.چرا؟ چون مانند ارز فیزیکی نیست که به عنوان مثال با ارائه کارت شناسایی بتوانید آن را پس بگیرید.

بیت کوین چگونه از بلاکچین استفاده می کند؟

همان طور که گفتیم بیت کوین از بستر بلاکچین استفاده کرده و تراکنش های مالی را به انجام می رساند. بلاکچین باعث ثبت تراکنش های بیت کوین و تضمین امنیت آن ها می شود.

همان طور که گفتیم بلاکچین یک فناوری است که اولین بار برای بیت کوین استفاده شده اما مختص بیت کوین نیست و کاربردهای بسیار زیاد دیگری هم دارد.

پس در یک تریف کلی می توانید در نظر بگیرید که بلاکچین یک فناوری است که از آن برای ثبت و نیز انتقال اطلاعات استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : هاوینگ بیت کوین چیست؟

چرا بلاکچین را با بیت کوین اشتباه می گیرند؟

در حقیقت این اشتباهی است که تنها برای افراد خیلی تازه وارد پیش می آید. یعنی حتی خواندن یک مطلب خیلی کوتاه در مورد هر کدام از بیت کوین یا بلاکچین مشخص می کند که نمی توان آن ها را یک مفهوم دانست!

بلاک چین چیست؟
تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ - جدول ویژگی ها 3

دلیل دیگر این اشتباه می تواند این باشد که بلاکچین اولین بار برای بیت کوین استفاده شده و شاید برخی افراد با شنیدن نام همزمان این دو مفهوم، آن ها را به اشتباه یکی تصور می کنند.

وضعیت کنونی بلاکچین و بیت کوین

تریدرها یا همان افرادی که ارزهای دیجیتال را معامله می کنند نگاه دقیقی به همه ارزها دارند. بیت کوین را می توان پادشاه ارزهای دیجیتال دانست اما این بدان معنی نیست که همه می توانند با ترید آن سود کنند. برای بسیاری از روش های معاملاتی افراد ترجیح می دهند سراغ دیگر ارزها بروند که برای این موضوع دلایل زیادی وجود دارد. در این مطلب قصد نداریم با بیان مطالب متعدد شما را خسته کنیم. کافی است بدانید که بیت کوین اولین و قدرتمندترین ارز دیجیتال است اما افراد زیادی بدون بیت کوین هم می توانند به سودهای خوبی دست پیدا کنند.

در مورد وضعیت بلاکچین هم می توانیم به رشد و توسعه مداوم آن اشاره کنیم.

سرمایه گذاری روی این شبکه همواره در حال گسترش است و روز به روز بر تعداد کاربران آن افزوده می شود. تعداد زیادی از بانک های دنیا امروزه با بلاکچین کار می کنند و یا حداقل در حال آزمایش آن هستند. استفاده بانک ها از بلاکچین باعث صرفه جویی زیادی در منابع خواهد شد.

معامله با بیت کوین بر روی بلاکچین

خب شاید برایتان سوال شده باشد که چگونه می توان با بیت کوین معامله کرد و این کار چگونه بر روی بلاکچین انجام می شود؟

  1. معامله را با استفاده از امضای دیجیتالی ایجاد و امضاء می کنید.
  2. درخواست تان را به نزدیک ترین نود می فرستید. ( منظور از نود دیوایسی است که به بلاکچین متصل است).
  3. درخواست تان در شبکه تکثیر شده و به محض رسیدن به نزدیک ترین نود تایید می شود.

** دقت کنید که معاملات هر ده دقیقه یک بار تایید می شود.

هدف بیت کوین و بلاکچین چیست؟

بلاکچین برای کاربرانش محیطی شفاف و امن پدید می آورد تا بتوانند به این بستر اعتماد کرده و معاملاتشان را انجام دهند. تاریخچه های معاملاتی در بلاکچین می ماند و همه می توانند از آن آگاه شوند.

بیت کوین هم از امکانات بلاکچین استفاده کرده و در خدمات مالی مشارکت می کند. بلاکچین جلوی دخالت دولت ها، دخل و تصرف اموال و غیره را می گیرد و به همین دلیل باعث می شود ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی برای سرمایه گذاری داشته باشند.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم بیت کوین به عنوان قدرتمندترین ارز دیجیتال از بستر بلاکچین استفاده کرده و تراکنش هایش را انجام می دهد و به ثبت می رساند. این تعریف کاملا مشخص می کند که بیت کوین و بلاکچین دو مفهوم جداگانه هستند هرچند ارتباط تنگاتنگی دارند. اولین ارز دیجیتالی که بر روی بستر بلاکچین اجرا شده، بیت کوین بوده است.

بیت کوین فقط روی بلاکچین اجرا می شود؟

بله. بستر اجرای بیت کوین از ابتدا بلاکچین بوده است.

پس بلاکچین خودش یک ارز نیست بلکه برای اجرای ارزها هست؟

بله بلاکچین بستری است که بیت کوین و دیگر ارزها روی آن اجرا می شوند.

بیت کوین با بلاکچین چه فرقی دارد؟

بیت کوین یک دارایی مالی است که بر روی بستری به نام بلاکچین اجرا می شود. وابستگی اجرایی این دو می تواند دلیل اشتباه گرفتن آن ها با هم باشد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.