عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO چیست؟-بهترین صرافی غیرمتمرکز 2024|نحوه شرکت در ido

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO نوعی عرضه اولیه ارز دیجیتال است که در صرافی های غیر متمرکز انجام می شود. IDO توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود و تقریبا همه می توانند در آن شرکت کنند. در این مطلب ابتدا نحوه شرکت در ido را آموزش داده و بعد بهترین پلتفرم های IDO را بیان می کنیم.

بهترین صرافی غیرمتمرکز

1✔️ Polkastarter
2💰 DAO Maker
3GameFi
4🏆 Bull Perks

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO چیست؟

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز IDO مخفف Initial Dex Offering و نوعی عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO می باشد. با این تفاوت که در صرافی های غیرمتمرکز DEX انجام می شود. شرکت ها از IDO برای جمع آوری سرمایه استفاده می کنند. در IDO شرکت عرضه اولیه خود را در یک صرافی غیرمتمرکز عرضه کرده و تحت نظارت سازمان خاصی نمی باشد.

صرافی های غیر متمرکز و پلتفرم های IDO پروژه ها را بررسی می کنند تا از مشکلات مالی آتی جلوگیری شود.

صرافی های غیرمتمرکز با استفاده از استخر های نقدینگی امکان مبادله توکن ها و ارز ها را فراهم می کنند. در کل ریسک شرکت در عرضه اولیه ها بالاست. پس قبل از شرکت در IDO حتما وایت پیپر شرکت مورد نظر را به دقت مطالعه کرده و بررسی های لازم را انجام دهید.

تریدر هنگام شرکت در IDO به ازای خرید توکن شرکت مورد نظر باید تتر و یا هر استیبل کوین دیگری به شرکت پرداخت کند. پس در صورت ورشکستگی ، کلاهبرداری و … توکن خریداری شده هیچ ارزشی نخواهد داشت و سرمایه تریدر از بین خواهد رفت.

نحوه شرکت در ido

شرکت در ido مانند هر عرضه اولیه ارز دیجیتال دیگری بسیار راحت می باشد. به این صورت که به یکی از صرافی ها و یا همان پلتفرم های IDO مراجعه کرده و سپس نسبت به خرید عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز اقدام کنید.

در مورد نحوه شرکت در ido این نکته را در نظر بگیرید که بر خلاف IEO ها که در صرافی های معروف کریپتو انجام می شود ، ido در پلتفرم ها و یا همان صرافی های غیرمتمرکز مخصوص این عمل انجام می شود.

بیشتر بخوانید : ieo چیست؟

یعنی برای شرکت در ido نیازی به مراجعه به صرافی های غیرمتمرکز مانن پنکیک سوآپ و … نیست. و باید به پلتفرم های ido که بهترین آنها را در ادامه آورده ایم ، مراجعه کنید.  

در صفحه اول اکثر این پلتفرم ها اطلاعایه عرضه اولیه را مشاهده خواهید کرد و به راحتی می توانید به کیف پول خود متصل شده و آن را بخرید.

هنگام شرکت در ido ابتدا باید ببینید برای خرید توکن مورد نظر از چه ارزی باید استفاده کنید. برای مثال اگر بیان شده برای خرید توکن جدید از BNB استفاده کنید. باید ابتدا کیف پول خود را با BNB شارژ کرده و به کیف پول خود در صرافی غیرمتمرکز متصل شده و توکن جدید عرضه شده را بخرید.

در مورد ido ها معمولا خرید توکن با استفاده از ارز اختصاصی آن توکن انجام می شود. یعنی ابتدا باید ارز اختصاصی آن توکن را خریده و بعد نسبت به خرید توکن عرضه شده اقدام کنید.

برای مثال نحوه شرکت در ido با صرافی غیرمتمرکز Polkastar به شکل زیر می باشد.

1 ابتدا وارد صفحه اصلی سایت شوید.

در شکل زیر از قسمت Connect Wallet می توانید به کیف پول خود متصل شوید.

2 از قسمت Upcoming Sales عرضه اولیه هایی (IDO) که به زودی عرضه خواهند شد را می بینید.

نحوه شرکت در ido
نحوه شرکت در ido

در شکل زیر می بینید که در آینده ای نزدیک ido جدیدی در راه است و فعلا بسته است.

نحوه شرکت در ido
نحوه شرکت در ido

جالب است بدانید تریدر هایی هستند که ریسک پذیری بالایی دارند و اصلی ترین درآمد آنها همین خرید عرضه اولیه های ارز دیجیتال و فروش آنها در قیمت بالاتر می باشد. این افراد مدام به این سایت های ido ، سایت های ICO و نیز صرافی های ارائه کننده IEO مراجعه کرده و بعد از بررسی های لازم در عرضه اولیه ها شرکت می کنند.

پلتفرم IDO چیست؟

پلتفرم IDO صرافی های غیرمتمرکزی هستند که صرفا برای میزبانی IDO ایجاد شده اند. در مورد شرکت در ido ها باید به این نکته توجه کنید که پلتفرم IDO با صرافی های غیرمتمرکزی مانند یونی سوآپ ، DyDx و یا سوشی سوآپ که مبادلات ارز های دیجیتال در آنها انجام می شود ، متفاوت است. پلتفرم های IDO به عنوان بستری برای عرضه اولیه ارز دیجیتال فعالیت می کنند.

این پلتفرم ها هم برای شرکت ها و هم برای سرمایه گذاران مفید می باشد. شرکت ها با استفاده از این پلتفرم ها سرمایه لازم برای شرکت خود را فراهم می کنند. سرمایه گذاران نیز با شرکت در عرضه اولیه های صرافی های غیر متمرکز از رشد قیمت توکن تازه عرضه شده استفاده کرده و سود کسب می کنند.

بهترین صرافی های IDO در 2024

شرکتی که می خواهد در عرضه اولیه صرافی های غیرمتمرکز شرکت کند ، به یکی از پلترفم های IDO مراجعه می کند. بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز IDO نیز دارند. در این میان پلتفرم هایی هستند که این کار را تخصصی تر انجام می دهند.

تمامی این صرافی های غیرمتمرکز شرکت هایی که خواهند در این صرافی غیرمتمرکز عرضه اولیه شوند را بررسی کرده و بعد از تایید شدن آنها را عرضه می کنند.

در این قسمت 5 مورد از بهترین پلتفرم های IDO در سال 2023 را معرفی کرده و بررسی می کنیم.

Polkastrater

Polkastarter یکی از بهترین و قدیمی ترین پلتفرم های IDO می باشد که سابقه درخشانی در زمینه عرضه اولیه ها دارد. عرضه اولیه های اتریوم ، BNB ، پلی کان و Avalanche از جمله مهم ترین عرضه اولیه های این صرافی هستند. این صرافی در لیسبون پرتغال واقع شده است.

پروژه های برتر Polkastarter

 • Galaxy Fight Club
 • OKLetsPlay
 • Humans
 • Wonderman Nation
 • Nitro

سایر خدمات Polkastarter

 • مشاوره
 • طراحی توکنومیک
 • سرمایه گذاری های پیش رو
 • پشتیبانی از بازاریابی
 • استراتژی برند سازی

DAO Maker

DAO Maker یک پلتفرم اختصاصی و منحصر به فرد می باشد. این پلتفرم برای عرضه اولیه های مبتنی بر DAO اختصاص دارد. این صرافی غیر متمرکز در ین زمینه بسیار موفق بوده و تاکنون توانسته است برای IDO های انجام شده در این صرافی بیش از 30 میلیون دلار جمع آوری کند. این صرافی در لندن واقع شده است.

پروژه های برتر DAO

 • ChainPort
 • Step.app
 • Sweat Economy
 • Hubble
 • Resource Finance

GameFi

پلتفرم GameFi نیز مانند DAO Maker یک پلتفرم اختصاصی بوده و به عرضه اولیه بازی های بلاکچین (igo) اختصاص دارد. این صرافی بیش از 60 پروژه بازی را راه اندازی کرده است و میانگین بازدهی عرضه اولیه های آن 61 رابر قیمت اولیه IDO آن بوده است. این صرافی در هانوی ویتنام واقع شده است.

پروژه های برتر GameFi

 • beFitter
 • OceanLand
 • Orbitau
 • Spellfire
 • Ertha

سایر خدمات پلتفرم GameFi

 • گردآوری بازی های بلاکچین
 • ایجاد بازار برای آیم های داخل بازی
 • استخر های استخراج

پلتفرم Bull Perks

پلتفرم Bull Perks ادعا می کند جامع ترین و عادلانه ترین پلتفرم عرضه الیه صرافی غیر متمرکز می باشد. از طرفی این پلتفرم تاکنون بیش از ده ها عرضه اولیه موفق داشته است و شاید بعد از گذشت مدت زمانی واقعا جامع ترین و عادلانه ترین پلتفرم عرضه الیه صرافی غیر متمرکز شود. این صرافی در جزایر ویرجین بریتانیا واقع شده است.

پروژه های برتر Bull Perks

 • Bloktopia
 • This
 • CryoWar
 • GamesPad
 • HighStreet

نحوه راه اندازی یک IDO

شرکتی که قرار است در عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز عرضه شود ، باید با مشاور حقوقی خود مشورت کند. ابتدا شرکت و یا فردی که می خواهد یک IDO راه اندازی کند ، باید بداند که چگونه باید یک ارز دیجیتال جدید ایجاد کند.

نحوه راه اندازی یک IDO
نحوه راه اندازی یک IDO

مرحله 1 : ایجاد یک استراتژی تجاری جدید

در اولین مرحله باید یک استراتژی تجاری ایجاد کنید که نشان می دهد پروژه می خواهد چه مشکلی را حل کند. تمامی ویژگی ها از قبیل بودجه ، بلاکچینی که پروژه بر روی آن اجرا می شود ، استراتژی بازاریابی و هدایت پروژه باید در این قسمت مشخص گردد.

مرحله 2: ایجاد وبسایت و وایت پیپر

در این مرحله باید یک وبسایت ایجاد کرده و برای پروژه خود یک وایت پیپر بنویسید. در لینک زیر نحوه ایجاد یک وایت پیپر را آموزش داده ایم.

بیشتر بخوانید : وایت پیپر چیست؟

یک وبسایت خوب و برند برای شرکت در نگاه اول می تواند برای مشتری جذاب باشد. وبسایت پروژه را حرفه ای تر نشان داده و باعث جلب اعتماد مشتریان می شود.

در سپیدنامه نیز اطلاعات آماری ، داده ها ، نمودار ها ، جدول ها و … نمایش داده می شوند. سپیدنامه سرمای گذار را متقاعد می کند که سرمایه گذاری در این پروژه ارزشمند و سود آور خواهد بود.

مرحله 3: مراجعه به صرافی غیرمتمرکز

در صورتی که شرایط مورد نیاز برای IDO شدن در صرافی غیر متمرکز را داشته باشید ، صرافی می پذیرد که توکن شما را عرضه اولیه کند.

مرحله 4 : ایجاد یک ارز دیجیتال

این مرحله در نگاه اول مشکل به نظر می رسد. در صورتی که شرکت ها و متخصصانی هستند که این کار را در ازای دریافت هزینه برای شما انجام می دهند. ولی اگر می خواهید خودتان ارز دیجیتالتان را بسازید با استفاده از برنامه هایی مانند Token Tool می توانید این کار را انجام دهید.

مرحله 5: راه اندازی توکن

این مرحله آخرین مرحله از IDO می باشد. به این صورت که توکن در صرافی مورد نظر و تایید شده عرضه اولیه خواهد شد و سرمایه مورد نیاز با فروش توکن ها راه اندازی خواهد شد. برای ایجاد نقدینگی و جلوگیری از کاهش قیمت ارز بعد از مدت زمان مشخصی نسب به ایجاد استخر های نقدینگی اقدام کنید.

IDO ها چگونه کار می کنند؟

از مزایای اصلی IDO هابرای صرافی های غیرمتمرکز این است که با این عرضه اولیه ها م یتوانند نقدینگی مورد نیاز برای صرافی را فراهم کنند. صرافی های غیرمتمرکز حاضرند در ازای کسانی که ارز ها را در صرافی نگهداری کرده و یا به عبارتی ارائه دهنده استخر نقدینگی هستند ، پاداش های جذابی ارائه کنند.

بسیاری از شرکت ها از مکانیسم اجماع اثبات سهام (POS) برای ایجاد نقدینگی استفاده می کنند. از این مورد برای جلوگیری از سهامداران از فروش زود هنگام توکن استفاده می شود.

اجماع PoS به این صورت است که سرمایه گذاران و هولدر های توکن مورد نظر ، توکن را بعد از عرضه شدن نفروخته و در کیف پولشان نگه می دارند و در ازای این عمل به اندازه میزان توکنی که در اختیار دارند از شبکه پاداش دریافت خواهند کرد.

زمانی که یک توکن عرضه اولیه می شود در ابتدای راه سرمایه گذارانی هستند که اقدام به خرید عرضه اولیه تازه لیست شده با قیمت کمتر و با تخفیف می کنند و قیمت توکن برای مدتی بالاتر خواهد رفت.

بعد از رسیدن به قیمت اصلی خود شرکت برای ایجاد نقدینگی از همان روش گفته شده یعنی اجماع PoSh استفاده می کند.

میزان کارمزد عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز نسبت به IEO ها بسیار کمتر است. ولی IEO ها نسبت به IDO اعتبار بیشتری دارند. به این دلیل استقبال از IEO ها نسبت به IDO و ICO ها بسیار بالاست.

تفاوت IDO با ICO

IDO ها نسبت به ICO ها بار نظارتی کمتری داشته و با استفاده از فناوری غیرمتمرکز عرضه می شود. کشف قیمت در IDO منطقی تر و بهتر از ICO صورت می گیرد.

عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز و عرضه اولیه ارز دیجیتال هر دو بدون نظارت سازمان خاصی عرضه می شوند. به این دلیل ریسک شرکت در این عرضه اولیه ها بالاست. بر خلاف این دو نوع دیگری از عرضه اولیه به نام عرضه اولیه صرافی IEO داریم که تحت نظارت صرافی های متمرکز انجام شده و معتبر تر می باشد.

توصیه می کنیم قبل از شرکت در IDO و ICO ها حتما بررسی های لازم را در خصوص شرکت مورد نظر انجام دهید.

آیا ایرانیان می توان در IDO ها شرکت کنند؟

بله در بیشتر موارد می توانند.

IDO ، عرضه اولیه در صرافی های غیر متمرکز می باشد. از ویژگی های اصلی صرافی های غیرمتمرکز این است که نیازی به احراز هویت در آنها نیست. و کاربران صرافی ها برای خرید و فروش و … نیازی به ثبت نام و … ندارند.

ولی در مورد ido ها بعضی شرکت ها برای فروش توکن هایشان محدودیت هایی دارند و کشور های خاصی را از خرید توکن هایشان منع می کنند. در این گونه موارد برای شرکت در عرضه اولیه و یا همان شرکت در ido مشتری باید بنابر شرایط شرکت عرضه کننده احراز هویت شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.