Pre IPO چیست؟ – پیش فروش عرضه اولیه در فارکس

pre ipo در فارکس

Pre IPO یک مرحله قبل از عرضه اولیه IPO می باشد. در Pre-initial Public Offering شرکت قبل از عرضه اولیه شدن در بورس و با پیش فروش سهام خود اقدام به جمع آوری سرمایه می کند.

گام اول📑 Pre IPO توسط شرکت
گام دوم💎 پیش خرید سهام از بروکر ها
گام سوم🔐 مسدود شدن سرمایه
گام چهارم💰 IPO

عرضه اولیه در فارکس IPO چیست؟

Pre IPO چیست؟

Pre IPO پیش فروش عرضه اولیه می باشد. به این صورت که سرمایه داران سهام شرکت را قبل از عرضه اولیه شدن (IPO) خریداری می کنند.

Pre IPO نوعی از IPO می باشد. ولی از اعتبار لازم مثل عرضه اولیه عمومی برخوردار نیست. در واقع یک مرحله قبل از IPO شدن می باشد. به این صورت که شرکت برای تامین سرمایه مورد نیاز خود اقدام به فروش سهامش قبل از IPO شدن در بروکر ها می کند. و این امر خود ریسک سرمایه گذاری در Pre IPO ها را افزایش می دهد.

Pre IPO چیست؟
Pre IPO چیست؟

شرکت در Pre IPO ها می تواند مشکلاتی از قبیل از دست رفتن کل سرمایه ، انتخاب شرکت نامناسب ، مشکل نقد شوندگی و … به همراه داشته باشد.

از طرف دیگر شناسایی شرکت های سودده که قرار است IPO شوند و ورد در زمان مناسب از طریق Pre IPO می تواند سود خوبی نصیب خریداران کند.

معرفی و بررسی Pre IPO

قبلا تنها شرکت های خصوصی از مزایای عرضه اولیه و Pre IPO برخوردار بودند. ولی با گذشت زمان این فرصت برای استارت آپ ها نیز فراهم شده است تا قبل از عرضه اولیه شدن بتوانند مقداری از سرمایه مورد نیاز را جمع آوری کنند. Pre IPO باعث افزایش ارزش سهام قبل از عرضه اولیه می شود.

قبلا پیش فروش عرضه اولیه فقط برای سرمایه گذاران عمده در بازار ، صندوق های سرمایه گذاری و سایر سازمان های مالی فراهم بود.

ولی در سال های اخیر نقدشوندگی سهامی که به صورت Pre IPO در بازار عرضه می شوند بالا رفته است. همزمان با این اتفاق بروکر هایی که اقدام به پذیره نویسی Pre IPO ها در بازار می کنند نیز به شدت افزایش یافتند.

مخصوصا در سال 2020 JPMorgan اعلام کرد بانک سرمایه گذاری تیم جدیدی جهت نظارت بر Pre IPO (پیش فروش عرضه اولیه) استخدام می کند. این تیم بر معاملات سهامی که قبل از عرضه اولیه پیش فروش شده اند و اکنون معامله می شوند ، نظارت می کند.

افراد حرفه ای با بررسی سهام Pre IPO و پیدا کردن سهامی که اگر عرضه اولیه شوند ، رشد خوبی خواهند داشت ، اقدام به خرید سهام قبل از عرضه اولیه شدن کردن و هنکام عرضه و بعد از آن سود خوبی کسب می کنند.

Pre IPO چگونه انجام می شود؟

زمانی که تقاضای خوبی برای IPO شدن در آینده در بازار وجود داشته باشد ، شرکت ابتدا یک Pre IPO در بازار عرضه می کند. به این صورت که قبل از عرضه اولیه کردن سهام خود آن را در قالب Pre IPO پیش فروش می کند.

شرکتی که می خواهد سهامش را قبل از عرضه اولیه پیش فروش کند ، آن را با تخفیف نسبت به قیمتی که قرار است عرضه اولیه شود ، عرضه می کند.

Pre-initial Public Offering
Pre-initial Public Offering

تریدر هایی که قصد خرید Pre IPO ها را دارند ، اغلب از طریق بروکر ها برای خرید اقدام می کنند. البته برای خرید Pre IPO روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه بیان کرده ایم.

زمانی که تریدر Pre IPO می خرد ، معمولا تا زمانی که سهام عرضه اولیه شود ، سرمایه اش مسدود شده و نمی تواند آن را تا زمان عرضه بفروشد. البته اگر تریدر برگه سهم را از خود شرکت خریداری کرده و سهام قابل معامله باشد ، می تواند قبل از عرضه اولیه شدن آن ، آنها را بفروشد. ولی نقد شوندگی این نوع سهام قبل از عرضه اولیه شدن بسیار پایین است.

بروکر ها معمولا برای Pre IPO کردن سهام یک شرکت هم کارمزد و هم درصدی از سود تریدر ها را دریافت می کنند.

Pre IPO ریسک هایی که هنگام IPO شدن برای سهم وجود دارد را کاهش می دهد. خریداران از تخفیفی که برای سهم خورده استفاده کرده و هنگام عرضه اولیه شدن و یا بعد از آن سهمی را که به صورت Pre IPO خریده بودند فروخته و از تفاوت قیمت سود می کنند.

البته تضمینی وجود ندارد که بعد از عرضه اولیه شدن سهم تقاضا برای آن زیاد شود و سهام دار بتواند Pre IPO را با قیمتی بالا تر بفروشد.

خرید Pre IPO بدون هیچ ضمانتی مبنی بر IPO شدن حتمی سهم انجام خواهد شد. پس تریدری که اقدام به پیش خرید عرضه اولیه با تخفیف می کند ، باید ریسک پذیری لازم را داشته باشد.

Pre IPO ها توسط چه کسانی فروخته می شوند؟

Pre IPO برای کسانی که پورتفوی متنوعی از سهام و دارایی ها را دارند مناسب است. ولی باید ریسک سرمایه گذاری در این پیش خرید عرضه اولیه ها را بپذیرید.

افزایش معاملات Pre IPO ها نشان گر این موضوع می باشد که نقدینگی سهام شرکتی که عرضه اولیه اش پیش فروش شده است ، افزایش یافته است. بیشتر شرکت های تازه تاسیس شده به دلیل نداشتن نقدینگی و سرمایه کافی قبل از عرضه اولیه شدن (IPO) اقدام به پیش فروش عرضه اولیه یعنی Pre IPO می کنند.

سرمایه گذارانی که می خواهند با خرید Pre IPO ها سود کنند ، شرکت های مفید و آینده دار را پیدا کرده و سهام آنها را پیش خرید می کنند. زیرا این سرمایه گذاران با استفاده از تخفیف داده شده برای قیمت سهام به سود خوبی در این زمینه خواهند رسید.

مراحل Pre IPO در فارکس

فرایند سرمایه گذاری در Pre IPO دارای 4 مرحله می باشد. در ادامه این مراحل را بیان می کنیم:

 • معمولا تریدر های عادی و سرمایه داران خرد برای خرید در Pre IPO ها شرکت می کنند.
 • قبلا Pre IPO ها توسط خود شرکت عرضه می شد. ولی اکنون این پیش فروش توسط بروکر ها انجام می شود.
 • تریدر تعداد سهامی که می خواهد پیش خرید کند را انتخاب کرده و پول آن را به کارگزاری واریز می کند.
 • کارگزاری نیز تعداد سهام مورد نظر را به پورتفوی تریدر اضافه می کند.
 • میزان سهام پیش فروش شده بعد از کسر کارمزد از سوی بروکر به حساب شرکت واریز خواهد شد.
 • معمولا چون Pre IPO ها هنوز عرضه اولیه نشده اند ، قابل خرید و فروش و معامله نمی باشند. (این مورد در خصوص ارز های دیجیتال متفاوت بوده و می توان ارز هایی که پیش خرید کرده ایم ولی هنوز در صرافی ها درج نشده اند را معامله نیز کرد.)

خرید ارز قبل از لیست شدن در صرافی

نحوه خرید Pre IPO

سرمایه گذاران هنگام خرید Pre IPO احساس می کنند بازار Pre IPO ها کمی سازمان دهی نشده و گیج کننده می باشد. به این دلیل توصیه می کنیم همیشه قبل از خرید Pre IPO به شرکت و فعالیت هایی که در حال انجام آن است ، دقت کنید.

 • خرید مستقیم سهام شرکت از سهامداران فعلی و کارمندان آن (اگر با استفاده از این روش می خواهید سهام آن شرکت را پیش خرید کنید ، باید مطمئن شوید سهام قابل معامله و انتقال باشد.)
 • خرید از طریق بروکر ها
 • خرید سهام صندوق هایی که در پوتفوی خود میزان زیادی از Pre IPO ها را دارند.
 • خرید از ظرق شرکت های مشاوره ای

ریسک سرمایه گذاری در Pre IPO

سرمایه گذاری در Pre IPO شامل ریسک هایی می شود که هر تریدری باید قبل از خرید آنها را در نظر داشته باشد:

ریسک سرمایه گذاری در Pre IPO
ریسک سرمایه گذاری در Pre IPO

1 از دست دادن سرمایه

ممکن است شرکت در آینده به دلیل مشکلات عملیاتی و … ورشکست شده و مختل گردد. در این صورت ممکن است کل سرمایه فرد و پولی که بابت خرید Pre IPO ها داده است ، از دست برود.

2 کمبود نقدینگی

زمانی که در یک شرکت غیر بورسی سرمایه گذاری می کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم در صورتی که بخواهیم بعدا این سهم را بفروشیم شاید برایش مشتری خوبی پیدا نشود!

زیرا هنوز در بورس عرضه نشده است. و یا حتی ممکن است بعد از عرضه اولیه شدن مورد اسنقبال قرار نگرفته و میزان معاملات آن نماد کمتر باشد و این خود نشان از کمبود نقدینگی و نقدشوندگی پایین آن باشد.

3 پایین بودن سود سهام

ممکن است بعد از عرضه اولیه شدن سهام مورد استقبال قرار نگرفته و حتی تریدر با وجود استفاده از تخفیف باز هم نتواند Pre IPO را به قیمت مناسب فروخته و متحمل ضرر شود.

مزایای Pre IPO

پیش خرید عرضه اولیه Pre IPO (اگر شرکت مناسبی برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.) مزایایی دارد که در این قسمت این مزایا را بیان می کنیم:

 • گاهی اوقات سود سرمایه گذاری در Pre IPO نست به IPO بیشتر است.
 • خرید Pre IPO ها از بروکر ها اعتبار بیشتری دارد.
 • حتی قبل از اینکه سهام شرکت عرضه اولیه شود فرد به عنوان یکی از سهام داران آن شرکت محسوب می شود. و اگر شرکت سود دهی خوبی داشته باشد ، تریدر در سود شرکت شریک است.
 • چون خریداران Pre IPO آنها را با تخفیف می خرند ، در واقع در همان ابتدا به سود خوبی رسیده اند.
 • Pre IPO از ایجاد نوسانات شدید در عرضه های اولیه نیز جلوگیری می کند. زیرا تعدادی از طرفداران این سهام آن را قبلا خریده و هنگام عرضه اولیه از ایجاد ازدحام و تقاضای غیر عادی و بالا رفتن حبابی قیمت عرضه اولیه جلوگیری می شود.
 • در صورتی که شرکت مناسبی برای Pre IPO انتخاب کرده باشید فاصله زمانی بین Pre IPO تا عرضه اولیه شدن سهام آن شرکت چند ماه می باشد. ولی دیده شده است این بازاه زمانی تا 3 سال نیز طول کشیده است!

معایب Pre IPO

برای Pre IPO معایب نیز وجود دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم:

 • معمولا برای Pre IPO هیچ مستنداتی دیده نمی شود.
 • Pre IPO ها در بسیاری از موارد حتی بدون پذیره نویسی و یا بدون واسطه شدن بروکر ها به فروش می رسند. و این ریسک سرمایه گذاری در Pre IPO ها را افزایش می دهد.
 • هنگام فروش Pre IPO ها هیچ تضمینی وجود ندارد که این پیش فروش عرضه اولیه در نهایت به خود عرضه اولیه تبدیل شود. و یا به عبارتی تضمینی وجود ندارد روزی این سهم به عنوان عرضه اولیه در بورس عرضه شود.
 • ممکن است فاصله زمانی بین عرضه Pre IPO ها تا زمان عرضه اولیه شدن آنها یعنی IPO شدن 2 تا 3 سال طولی بکشد. در این صورت برای این مدت سرمایه تریدر ها درگیر این سهام باقی خواهد ماند.
 • پیش فروش عرضه اولیه کمتر به صورت عمومی اعلام شده و تمامی تریدر ها می توانند در آن شرکت کنند. بلکه معمولا سرمایه گذاران عمده و حرفه ای بیشتر از افراد عادی توانایی خرید Pre IPO ها و کسب سود از آنها را دارند.

Pre IPO چیست؟

Pre IPO یک مرحله قبل از عرضه اولیه بوده و پیش فروش سهامی می باشد که قرار است عرضه اولیه شود.

Pre IPO مخفف چیست؟

Pre IPO مخفف Pre-Initial Public Offering می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه