حساب پم چیست؟ | آموزش کامل حساب PAMM

بازنگری توسط: سعید محمدی
در مورد حساب پم بیشتر بدانید

حساب پم PAMM نوعی حساب سرمایه گذاری ست. این حساب مخفف Percentage Allocation Management Module است. حساب پم این امکان را به معامله گران میدهد که وجود خود را به یک مدیر یا معامله گر حرفه ای که اغلب مدیر پم نامیده میشود، متصل کنند. در همین راستا، میتوانید مقاله ی بهترین بروکر های مناسب حساب پم را نیز مشاهده نمایید.

PAMM‌ مخفف عبارت Percentage Allocation Money Management ‌ است. حساب PAMM یک حساب منحصر به فرد برای معاملات است و به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بتوانند سرمایه خود را به یک معامله‌گر متخصص و حرفه‌ای و با انتخاب خود اختصاص دهند. در نتیجه این وجوه جمع آوری شده را می‌توانند در چندین حساب تجاری مدیریت کنند.
مدیر پول برای این سرویس کارمزدی دریافت می‌کند که کارمزد آن به صورت درصدی محاسبه می‌شود. در واقع بخشی از سود به دست آمده بر حسب توافق صورت گرفته به مدیر مالی اختصاص داده می‌شود. همچنین اگر سرمایه متحمل ضرر شود، این ضرر هم در کل مجموعه بر حسب درصد توزیع می‌گردد.

حساب پم (PAMM) چیست؟

حساب پم PAMM یک حساب سرمایه گذاری می باشد. در این حساب مدیران و تریدر های حرفه ای اقدام به ایجاد حساب پم کرده و معامله گران می توانند در آن حساب واریزی داشته باشند و در سود و زیان حساب پم شریک شوند.

بیشتر بخوانید : انواع حساب فارکس

حساب پم یک همکاری سه جانبه میان تریدر ، بروکر و مدیر حساب پم می باشد. در حساب پم بروکر سرمایه خود را به حساب پم واریز می کند . بروکر سرمایه را در صندوق نگه داشته و خود به مدیر حساب پم پول داده و مدیر حساب که معمولا افراد خبره در معامله گری می باشند ، با پول های معامله گران ترید کرده و اصل پول و سود زیان حاصل دوباره در صندوق قرار می گیرد.

در این میان سود ها با درصد مشخصی میان این سه تقسیم شده و بروکر در ازای انجام معاملات کارمزدی برای خود دریافت می کند.

افراد شرکت کننده در راه‌اندازی حساب PAMM

کارگزار (بروکر) فارکس و یا همان شرکت‌های بروکر (کارگزار) فارکس، تاجرها و یا همان مدیرهای پول و سرمایه‌گذاران از مهم‌ترین افرادی هستند که برای راه‌اندازی حساب PAMM به آنها نیاز دارید.
اغلب سرمایه‌گذاران علاقه زیادی برای درو کردن سود از معاملات فارکس دارند، اما برخی از آنها زمان کافی برای تجزیه و تحلیل و انجام معاملات فارکس را در اختیار ندارند. برخی دیگر از سرمایه‌گذاران دانش کافی در ارتباط با معاملات فارکس را ندارند.
بهترین چاره برای این قبیل افراد اختصاص دادن سرمایه به مدیران پولی است تا همراه با سرمایه تجاری فردی آنها وارد حوزه معاملاتی شوید. شرکت تجارت فارکس برای مدیریت پول سایر سرمایه‌گذاران پول ثبت نام می‌کند.
سرمایه‌گذاران می‌توانند با وکالت‌نامه محدود اقدام به ثبت نام کنند. در بین آنها قراردادی منعقد شده و به امضای دو طرفه می‌رسد. اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد آن است که مدیران پول مطابق با ریسک و استراتژی‌های خود عمل می‌کنند.
به همین خاطر در امضای قرارداد باید ریسک معاملات را هم سرمایه گذاران قبول کنند. از طرف دیگر باید در این قرارداد میزان درصدی که سهم اختصاصی معامله مدیران پولی است، مشخص شود.

نقش بروکر (کارگزار) فارکس‌

بروکر (کارگزار) فارکس سعی دارد بستری مطمئن و قابل اعتماد فراهم کند تا سرمایه‌گذاران و مدیران پول بتوانند به راحتی در آن تعامل داشته باشند. هدف کارگزاری‌های فارکس تسهیل در فرایند معاملاتی است که در محدوده مقررات و قوانین خاصی به آنها اجازه فعالیت می‌دهد.


کارگزاری‌های فارکس باید امکان سپرده گذاری، برداشت و نگهداری حساب را داشته باشند و فعالیت‌های مربوط در این زمینه را به کاربران خود ارائه دهند. تمامی کارگزاران فارکس باید به یک پلتفرم تجاری معمولی برای کاربران خود ارائه دهند.
پلتفرم استفاده شده باعث بررسی شفاف و بهتر معاملات می‌شود. همچنین در این پلتفرم شما می‌توانید به عنوان سرمایه‌گذار خود با مدیران پولی در ارتباط باشید.

حساب پم چیست؟ | آموزش کامل حساب PAMM - حساب پم
حساب پم چیست؟ | آموزش کامل حساب PAMM 1

جدول تفاوت و مقایسه حساب های PAMM ، RAMM و MAM

ویژگیPAMMRAMMMAM
وجوه تریدر هاجمع‌آوری در یک حساب واحدحساب‌های جداگانهجمع‌آوری در یک حساب واحد
معاملاتانجام توسط معامله‌گر برای کل مجموعهکپی معاملات معامله‌گر در حساب هر سرمایه‌گذارانجام توسط معامله‌گر با حجم‌های جداگانه برای هر سرمایه‌گذار
تقسیم سود و زیانمتناسب با سهم سرمایه‌گذاریجداگانه برای هر حسابمتناسب با حجم معاملات هر سرمایه‌گذار
سادگی و سهولت استفاده
تنوع در انتخاب معامله‌گران
شفافیت بیشتر
کنترل بیشتر بر ریسک
انعطاف‌پذیری بیشتر برای معامله‌گران
عدم کنترل سرمایه‌گذاران بر معاملات
خطر از دست دادن تمام سرمایه در صورت عملکرد ضعیف معامله‌گر
پیچیدگی بیشتر
نیاز به دانش فنی برای تنظیمات
نیاز به معامله‌گران باتجربه برای مدیریت ریسک
مناسب برای
مبتدیان
باتجربه‌تر
حرفه‌ای
تحقیق و بررسی سابقه معامله‌گران قبل از انتخاب نوع حساب
درک کامل ریسک‌های involved
استفاده از یک بروکر معتبر

حساب MAM چیست؟

تفاوت حساب پم و کپی ترید

شاید در ابتدای کار حساب پم و کپی ترید یکسان به نظر برسند. ولی این دو تفاوت های ذاتی با هم دارند. در سیستم کپی تریدینک هر فردی می تواند برای خود یک حساب کپی ترید ایجاد کرده و خود را به عنوان لیدر معرفی کرده و معامله گران با بررسی سابقه معاملاتی او به حساب او متصل شوند و تمامی معاملات لیدر در حساب معاملاتی معامله گر کپی خواهد شد.

مدیران حساب پم برای ایجاد حساب و درخواست از بروکر برای سرمایه گذاری معامله گران باید خودشان حداقل سرمایه گذاری 1000 دلاری در بروکر داشته باشند. و باید به تایید بروکر رسیده باشند. در کل ریسک سرمایه گذاری در حساب پم کمتر از کپی تریدینگ می باشد.

به این دلیل سیستم کپی ترید فارکس در بسیاری از بروکر ها وجود داشته و تعداد معدودی از بروکر ها حساب سرمایه پم ارائه می کنند.

نحوه انتخاب مدیران مالی توسط سرمایه‌گذاران

شرکت‌های کارگزاری برای انتخاب آگاهانه، راه‌های متعددی به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کند. آنها صلاحیت‌ها، رزومه، عملکرد گذشته را از نظر بازده، مقدار پول مدیریت شده و تعداد سرمایه‌گذاران مرتبط در اختیار کاربران قرار می‌دهند. سرمایه‌گذاران با مشاهده این اطلاعات، تصمیم به انتخاب مدیر پول می‌گیرند.

نکات اساسی برای سرمایه‌گذاران

شما به عنوان یک نوع سرمایه‌گذار که می‌خواهید با مدیران پولی در ارتباط باشید، باید به یک سری نکات مهمی توجه کنید. معمولا سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های معاملاتی فارکس هیچگونه انتخابی ندارند. تنها انتخاب آنها زمانی است که توسط مدیر پول ارائه می‌شود.
سرمایه‌گذاران پول خود را در بازارهای تجاری وارد می‌کنند، به همین خاطر باید خطر از دست دادن سرمایه خود را قبول کنند. ممکن است که عملکرد آنها پتانسیل خوبی داشته باشد و به سود بسیار خوبی دست پیدا کنند.

نکات اساسی برای مدیران پول

در مقابل نکاتی که برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، یک سری نکات و قوانینی هم برای مدیران پول در نظر گرفته می‌شود که باید به آنها دقت داشته باشند. زمانی که مدیران پول می‌خواهند وجه را از حساب معاملاتی خود بیرون بکشند، تنها به وجه واریزی توسط خودشان دسترسی دارند.
در واقع آنان نمی‌توانند پول‌هایی که به امانت برای معامله نزد آنها قرار گرفته است را برای معاملات از حساب برداشت کنند. مدیران پولی می‌توانند برای سرمایه‌گذاران معیارهای حداقل و حداکثر را تعیین کنند.

ویژگی های اصلی حساب پم بروکر فارکس

هر تعداد معامله گر می تواند در یک حساب PAMM سرمایه گذاری کند، اما نمی تواند بیش از یک مدیر، برای آن حساب وجود داشته باشد. یک نکته کلیدی در مورد اینگونه حساب ها وجود دارد و این است که مدیر نمی تواند پول را از حساب پم به حساب خود منتقل کند.

تحت رویکرد PAMM، مدیر ابتدا سرمایه ‌های خود را به خطر می ‌اندازد. در نتیجه معامله گر را تشویق می‌کند تا تصمیمات معاملاتی محتاطانه ‌تر، با نرخ ‌های معقول اتخاذ کند. زیرا موفقیت ‌آمیز بودن تصمیمات تجاری او، برای مدیر نیز مفید است.

هر معامله گر می تواند در حساب پم سرمایه گذاری کند (در این مورد به او سرمایه گذار می گویند). همچنین، هر معامله گر می تواند خودش یک حساب PAMM باز کند تا دیگران بتوانند در آن سرمایه گذاری کنند (در این مورد به او مدیر می گویند).

مدیر، خارج از تراکنش‌ های هدف، اصلاً با حساب پم تعامل ندارد. یعنی در سفارشات از حساب خود سرمایه گذاری می کند و وجوه سرمایه گذاران به نسبت به نرخ او اضافه می شود. اگر معامله موفقیت آمیز باشد، سرمایه گذاران سود خود را، منهای درصدی که به مدیر، برای خدمات وی پرداخت می شود، می گیرند. بنابراین، تمام شرکت کنندگان در حساب PAMM سود می کنند.

برای سرمایه گذاران، این روش معاملات فارکس را بسیار ساده می کند. زیرا به غیر از واریز وجه نقد، چیز دیگری نیاز نیست. همه تصمیمات توسط مدیر گرفته می شود، اما در زمان معامله همه به یک اندازه در معرض خطر و ریسک هستند.

سیستم های کارگزاران پم فارکس 2022، به طور قابل توجهی با سیستم هایی که معامله گران از 5 تا 10 سال پیش استفاده می کردند، متفاوت است. در آن زمان، سیستم ها حساب های LAMM (Lot Allocation Management Module) نامیده می شدند.

تفاوت حساب پم و لم در این است که با سیستم LAMM سفارش مدیر به سادگی برای هر سرمایه گذار تکرار می شود. یعنی سرمایه گذاران مبلغی معادل مبلغ سپرده شده، توسط سرمایه گذار واریز می کنند. استفاده از این سیستم تنها زمانی توصیه می شود که میزان وجوه موجود در حساب های همه معامله گران تقریباً یکسان باشد.

حساب‌ های PAMM محبوبیت زیادی دارند. زیرا سفارش‌ ها و معاملات کپی نمی ‌شوند. نرخ سرمایه گذار می تواند هر درصدی باشد. اگر کمتر باشد، پول کمتری را به خطر می اندازد، اما سود آن در صورت موفق شدن نیز کمتر خواهد بود. نرخ برای سرمایه گذاران معمولا توسط مدیر تعیین می شود. توجه داشته باشید که بروکر های پم مختلف، ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشند.

4 مزیت برتر استفاده از پلتفرم PAMM

درآمد زیاد

دستیابی به این نوع بازگشت سرمایه، با استفاده از روش های استاندارد غیرممکن است. در  پلتفرم حساب پم، سود به دست آمده در بیشتر موارد مجدداً سرمایه‌گذاری می ‌شود.

درآمد غیرفعال و گردش پول، بدون نیاز به کار زیاد

تنها چیزی که یک سرمایه گذار برای شروع سرمایه گذاری نیاز دارد یک حساب پم و مقدار کمی پول است. در حالی که مدیر بروکر، مسئول نگهداری حساب PAMM است. معامله گران مسئول مطالعه و ارزیابی عملیات صرافی، نرخ ارز و سایر جنبه های حیاتی هستند.

کار تیمی

اگر تیمی از مدیران داشته باشید، می توانید خطراز دست دادن سرمایه و ریسک را کاهش دهید. سود حاصل از معامله‌گر دوم موفق‌، تا حدی ضرر متحمل شده، توسط معامله‌گر اول را جبران می ‌کند.

امنیت

 قابل درک است که سرمایه گذاران می خواهند از پول خود محافظت کنند. در نتیجه، یک معامله گر حساب پم، ممکن است همیشه به وجوه سرمایه گذاران دسترسی نداشته باشد. خود سرمایه گذاران فقط می توانند به حساب PAMM دسترسی داشته باشند.

سیستم خودکار یک کارگزار PAMM فارکس، یکی از اجزای حیاتی تجارت است. مدیریت معامله می کند و سیستم وظیفه توزیع پول نقد و سود را بر عهده دارد. در نتیجه، پلتفرم ‌های PAMM قابل قبول‌ ترین منبع درآمد غیرفعال هستند که از طریق یک شرکت کارگزاری FX ارائه می‌شوند.

استفاده از نرم افزار PAMM B2Broker برای دسترسی به پلتفرم پم رایج است. زیرا یکی از موثر ترین نرم افزار های موجود در بازار می باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد گزینه ایده آل، گزینه های خود را ببیشتر و عمیق تر بررسی کنید.

حساب RAMM چیست؟

RAMM  مخفف Risk Allocation Management Model است. بسیاری از کارگزاران فارکس از این سیستم استفاده می کنند، اما ممکن است نام آن کمی متفاوت باشد. از نظر فنی، این حساب تفاوت جزئی با حساب پم دارد.

تفاوت اصلی این است که سرمایه گذار، با توجه به شرایط شرکت، میزان سرمایه گذاری خود را،در مزایده یا معامله انتخاب می کند. ابتدا او می تواند چندین حساب PAMM را به طور همزمان انتخاب کرده و وجوه را بین آنها توزیع کند. این یک نکته بسیار مهم است. زیرا به او اجازه می دهد تا بر اساس این تئوری، که از دست دادن یک شرکت، توسط شرکت دیگری جبران می شود، ریسک را به حداقل برساند.

در مرحله بعد، سرمایه‌گذار می ‌تواند سایر پارامتر های ریسک را نیز تنظیم کند. مانند شرایطی که بر برداشت ‌های مجاز حاکم است. زمانی که شاخص ها به یک سطح از پیش تعیین شده رسیدند، معاملات در وجوه این سرمایه گذار متوقف می شود (سایر سرمایه گذاران در صورت متفاوت بودن شرایط می توانند به مشارکت ادامه دهند)

امنیت سرمایه گذاری  در حساب پم

پاسخ مثبت یا منفی به این سوال که سرمایه‌گذاری در سیستم ‌های پم چقدر ایمن است تنها با یک معیار تعیین می‌شود؛ و آن اینکه، چقدر به کارگزار PAMM فارکس و مدیر حساب خود اعتماد دارید. اگر کارگزار 10 تا 15 سال کار کرده باشد، توسط یک تنظیم کننده رسمی مجوز داشته باشد، ابزار های معاملاتی زیادی ارائه دهد، و پشتیبانی فنی آن به سرعت پاسخگو باشد ، پس این یک شرکت قابل اعتماد می باشد. کار با یک شرکت قابل اعتماد بی خطر است.

نکاتی که باید در مورد حساب پم بدانید
ضرر در حساب پم

خطرات سرمایه گذاری در حساب های  PAMM

درک این نکته مهم است که سرمایه گذاری در حساب های PAMM، ریسک موجود در بازار فارکس را حذف نمی کند. حتی موفق ترین معامله گران نیز می توانند شکست بخورند. با این وجود، حساب پم به طور قابل توجهی خطر از دست دادن وجوه را کاهش می دهد. زیرا معامله توسط یک متخصص انجام می شود.  توزیع وجوه در چندین حساب ریسک معاملات را کاهش می دهد. با این وجود، باید درک کنید که مدیر یک انسان است و گهگاه مرتکب اشتباه می شود. بنابراین، تمام پس انداز خود را تنها در یک حساب PAMM سرمایه گذاری نکنید.

کلاهبرداری حساب پم

کلاهبرداری حساب پم به این صورت می تواند باشد که یک بروکر تازه تاسیس و یا وایت لیبل در همان مراحل اولیه اقدام به ارائه حساب پم با سود های نجومی به مشتریان می کند. این بروکر ها تبلیغات بسیار زیادی برای حساب پم خود انجام داده و مشتریان زیادی برای بروکر خود جمع می کنند.

مشتریان در این بروکر کلاهبردار ثبت نام کرده و سرمایه گذاری می کنند. برای جلب اعتماد مشتریان و جذب سرمایه گذاران بیشتر برای مدتی مثلا چندین ماه متوالی و یا یکی دو سال سود ها به صورت منظم و خوب به حساب مشتریان واریز می شود. ولی بروکر کلاهبردار حساب پم مشتریان را بسته و حسابشان به کلی از دسترس خارج می شود.

و چون بروکر در کل نامعتبر بوده و رگوله نمی باشد ، مشتریان نمی توانند پیگرد های قانونی لازم را به عمل آورند. پس برای اجتناب از کلاهبرداری حساب پم باید در حساب پم بروکر های معتبر سرمایه گذاری کرد.

چگونه با سرمایه گذاری در حساب پم به موفقیت برسیم؟

سرمایه گذاری در حساب های پم دارای ریسک خاصی است. زیرا هر نوع سرمایه گذاری تضمینی 100 درصدی برای موفقیت به شما نمی دهد. برای کاهش ریسک و موفقیت، می توانید این قوانین را رعایت کنید:

  • برای یادگیری جزئیات، با حداقل مقدار مجاز سرمایه گذاری، شروع کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که مدیر عاقلانه معامله می کند و اجازه نمی دهد سرمایه گذاری های زیادی انجام شود. آمار معاملات او را برای حداکثر دوره ممکن مرور کنید.
  • اعمال مدیریت ریسک یعنی، زمانی که ضرر به حداکثر مقدار از پیش تعیین شده رسید، بتوانید پول خود را برداشت کنید.
  • حداقل مقدار سرمایه را به طور همزمان، در چندین حساب سرمایه گذاری کنید و سپس فقط بهترین ها را انتخاب نمایید.
  • اگر حساب، بازدهی پایدار برای بیش از 2 ماه نشان داد، می توانید بیشتر سرمایه‌گذاری کنید.

مقایسه حساب PAMM ‌با حساب MAMM

حساب‌های PAMM و MAMM دو نوع حسابی هستند که شما با کمک آنها می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. در حساب PAMM تمامی پول‌های سرمایه‌گذاران در یک حساب واحد جمع می‌شود. در این حساب معاملات انجام شده توسط مدیر حساب انجام می‌شود. سود و زیان هر سرمایه گذار بر حسب سهم او از کل سرمایه محاسبه می‌شود.

حساب پم چیست؟ | آموزش کامل حساب PAMM - حساب پم
حساب پم چیست؟ | آموزش کامل حساب PAMM 2

حساب MAMM نوعی دیگر از حساب است که هر سرمایه‌گذار حساب معاملاتی جداگانه دارد. همانند حساب PAMM، در حساب MAMM نیز انجام معاملات توسط مدیر حساب انجام می‌شود. در این نوع حساب، هر سرمایه‌گذار باید بتواند حجم معاملات را در حساب خود جداگانه تنظیم کند.

ویژگیحساب PAMM حساب MAMM
نحوه تشخیص معاملات بر اساس نسبت سهم از کل معاملهبراساس حجم معاملات
انعطاف‌پذیریپایینبالا
کنترل سرمایهمدیر حسابسرمایه‌گذار
حداقل سرمایهمعمولا بالامعمولا پایین
کارمزددرصدی از سودثابت یا درصدی از سود
امنیتمعمولا بالامعمولا بالا

نتیجه گیری

حساب‌های PAMM از حساب‌های ساده و بدون دردسری هستند تا معامله‌گران بتوانند به راحتی مدیران پول مد نظر خود را انتخاب کنند و معاملات فارکس را انجام دهند. فعالیت با حساب‌های PAMM باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران با داشتن فعالیت‌های بسیار کم بتوانند به سودهای خوبی دست پیدا کنند.

سوالات متداول

چگونه حساب پم بسازیم؟

برای ایجاد حساب پم ابتدا وارد حساب کاربری خود در بروکرتان شده و از قسمت سرمایه گذاری حساب پم را انتخاب کنید. سپس بر روی سرماه گذاری کلیک کرده و با واریز وجه به حساب پم خود پول واریز کنید.

چگونه می توانم معامله گر PAMM شوم؟

برای تبدیل شدن به یک مدیر حساب پم، یک معامله گر باید یک استراتژی معاملاتی موفق و تمایل به کسب سود نامحدود از سرمایه گذاران، داشته باشد. برای فعال کردن حساب PAMM، مدیر PAMM باید حداقل مبلغ 1000 دلار را واریز کند.

کارگزار PAMM چیست؟

PAMM (ماژول مدیریت تخصیص درصد یا گاهی اوقات مدیریت پول تخصیص درصد) یک افزونه محبوب کارگزار (بروکر) فارکس است که به معامله گران اجازه می دهد تا پول مشتریان دیگر را مدیریت کنند. مدیران پول سرمایه گذاران را از طریق حساب پم معامله می کنند.

آیا حساب پم ایمن و قانونی است؟

اگر آنها به خوبی تنظیم شده باشند، حساب PAMM شما مطمئناً ایمن است. وقتی صحبت از نرم افزار پشت حساب می شود، سود و زیان به طور خودکار تقسیم می شود، بنابراین جای نگرانی وجود نخواهد داشت. البته هر شکلی از معامله با ریسک همراه است و هیچ تضمینی برای سودآوری وجود ندارد.

حساب PAMM‌ چیست؟

حساب PAMM‌ یک حسابی است که سرمایه‌گذاران پول خود را در اختیار مدیران پول قرار می‌دهند تا آنها انجام معاملات را به عهده بگیرند.

آیا در حساب PAMM‌ دارایی‌ها بدون قرارداد در اختیار مدیران پول قرار می‌گیرد؟

خیر، بین آنها قراردادی تنظیم می‌شود و انجام این کار تحت مقررات و شرایطی اجرا می‌شود.

در حساب PAMM‌ سرمایه‌گذاران در علاوه بر سود، در زیان هم شریک هستند؟

بله، شراکت به صورت درصدی هم برای سود و هم برای زیان است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “حساب پم چیست؟ | آموزش کامل حساب PAMM

  1. Yousefi

    تشکر

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.