صندوق “صنم” در یک قدمی پذیره‌نویسی

صندوق "صنم" در یک قدمی پذیره‌نویسی - صندوق صنم

پذیره‌نویسی منعطف‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری ایران

 سیزدهمین صندوق سرمایه‌گذاری گروه مالی کاریزما  با نماد “صنم” روز دوشنبه مورخ4 بهمن ماه 1400 از طریق شرکت فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود.”صنم” صندوقی قابل معامله (ETF) است که از نوع صندوق در صندوق محسوب می‌شود. صندوق “صنم” روز دوشنبه از طریق کلیه کارگزاری‌های عضو فرابورس امکان خرید خواهد داشت.

صندوق "صنم" در یک قدمی پذیره‌نویسی - صندوق صنم
پذیره‌نویسی منعطف‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری ایران

عزت‌اله طیبی مدیرعامل شرکت سبدگردان کاریزما که مدیریت صندوق “صنم” را بر عهده دارد در خصوص جزییات این پذیره‌نویسی توضیح داد:«صندوق “صنم” صندوقی قابل معامله از نوع صندوق در صندوق یا  Fund of funds   است که اجازه دارد در سایر صندوق‌های سهامی بازار سرمایه‌گذاری کند.

نکته مهم در “صنم” که به نوعی مزیت این نوع صندوق محسوب می‌شود و نسبت به صندوق‌‌هایی با ماهیت مشابه ویژگی قابل توجهی قلمداد می‌شود را باید آزادی عمل مدیر صندوق برای انتخاب نوع کلاس دارایی برای سرمایه‌گذاری در این صندوق دانست. در واقع صندوق “صنم” طبق اساسنامه اجازه دارد در هر کدام از انواع صندوق‌های بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کند.»

مدیر صندوق صنم با اشاره به چگونگی تخصیص دارایی در این صندوق ادامه داد:«در صندوق صنم امکان آن وجود دارد که حداکثر تا 50 درصد از دارایی‌های‌ صندوق در صندوق‌های با درآمد ثابت و حداکثر تا 15 درصد دارایی‌ها به سپرده‌های بانکی اختصاص داده شود.

در واقع می‌توان صندوق صنم را با توجه به این ویژگی قابل توجه، منعطف‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری بازار سرمایه ایران نامید چرا که می‌تواند در دوره‌های رونق و رکود بازارهای مالی، به راحتی استراتژی خود را تغییر داده و از ریزش قیمت‌ها در امان باشد در حالی که در سایر صندوق‌ها از جمله صندوق‌های سهامی چنین ویژگی وجود ندارند چرا که این صندوق‌ها تحت هر شرایطی(حتی در شرایط ریزشی بازار)ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل 70 درصد از دارایی خود در سهام هستند.»

طیبی ادامه داد:«به طور کلی صندوق صنم تا 85 درصد از دارایی‌های خود را در صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری اعم از قابل معامله و صدور و ابطالی سرمایه‌گذاری خواهد کرد و بازارگردانی آن نیز بر عهده صندوق اکسیر سودا خواهد بود. پذیره‌نویسی این صندوق از روز دوشنبه 4بهمن ماه 1400 انجام خواهد شد. قیمت هر واحد در روز پذیره‌نویسی معادل ارزش اسمی 10،000 ریال بوده و محدودیتی برای خرید هر کد معاملاتی وجود ندارد اما طبق قوانین، حداقل خرید از طریق سامانه‌های برخط کارگزاری‌ها 500،000 تومان است.»

صنم با توجه به برخورداری از ویژگی‌های قابل توجه خود و انعطاف‌پذیری منحصر به فردش در میان صندوق‌های موجود در بازار سرمایه ایران،  ابزار سرمایه‌‌گذاری مطلوبی برای مواجهه با تورم محسوب می‌شود. با توجه به میزان انعطافی که در حد نصاب‌های این صندوق تعریف شده، دارندگان صندوق” صنم” به راحتی می‌‌توانند از رشد تمامی بازارهای مالی منتفع شوند و در زمان ریزش شاخص از افت قیمت‌ها در امان بمانند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.