توکن چیست؟ – 4 توکن ارز دیجیتال

توکن ارز دیجیتال

اگر علاقمند به سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال هستید باید با مفاهیمی از قبیل توکن ، کوین و … آشنایی داشته باشید. توکن ارز دیجیتالی است که تراکنش های آن بر روی بلاک چین های ارز های دیجیتال دیگر اجرا می شود. در این مقاله با مفهوم توکن ، مهم ترین توکن ها در ارز دیجیتال و کاربرد آنها آشنا خواهیم شد.

توکن ارز دیجیتال
توکن ارز دیجیتال

توکن چیست؟

توکن ارز دیجیتال به نوعی از دارایی های دیجیتال گفته می شود که بر روی بلاک چین ارز های های دیگر اجرا می شود.

قبلا افراد برای ایجاد ارز دیجیتال خودشان مجبور به دانستن دانش برنامه نویسی و ایجاد بلاک چین بودند. ولی امروزه پلتفرم هایی مانند بایننس ، اتریوم و … امکان ایجاد توکن هایی بر بستر خودشان فراهم کرده اند.

توکن چیست؟
توکن چیست؟

توکن ها در بازی ها ، مبادلات غیرمتمرکز و … کاربرد دارند. توکن ها نیز مانند کوین ها قابل خریداری ، نگهداری و معامله می باشد.

بعضی از تحلیل گران توکن ها و آلت کوین ها را یکی می دانند و هر ارز دیجیتال به جز بیت کوین و اتریوم را توکن می دانند. توکن ها خود به نوعی باعث کاربرد بهتر ارز های دیجیتال غیرمثلی مانند فروش امکلاک و نرخ بهره و … می شوند.

تفاوت توکن ، کوین و آلت کوین

توکن ها و کوین ها هر دو ارز دیجیتال هستند و تنها تفاوت آنها در شبکه بلاک چینی است که بر روی آن اجرا می شوند.

ارز دیجیتال یک پول دیجیتال رمزنگاری شده و غیرمتمرکز است و برای تایید تراکنش ها از رمزنگاری استفاده می شود و داده های تراکنش نیز در بلاکچین ذخیره می شوند.

ارز هایی مانند بیت کوین ، لایت کوین ، اتریوم ، بایننس و … چون برای خودشان بلاک چین مخصوص خودشان را دارند ، کوین محسوب می شوند. از طرف دیگر ارز هایی مانند شیبا ، nft ها دوج کوین و … نیز بر روی بلاک چین های دیگر اجرا شده و توکن هستند.

در بلاکچین ارز های قدیمی مانند بیت کوین و لایت کوین امکان ایجاد قرارداد های هوشمند موجود نبوده و فقط در پلتفرم های جدید تر مانند اتریوم ، کاردانو ، سولانا و … می توان توکن های جدید ایجاد کرد.

آلت کوین نیز هر ارز دیجیتال به غیر از بیت کوین می باشد. یعنی هر رمز ارزی که بعد از بیت کوین به وجود آمده است ، جایگزین آن محسوب می شود.

تمامی این دسته ها و گروه ها ارز دیجیتال محسوب می شوند. از طرفی چون هر ارز دیجیتال به جز بیت کوین آلت محسوب می شوند ، پس تمامی توکن ها زیر مجموعه آلت کوین ها بوده و آلت کوین محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید : توکن سوزی چیست؟

4 توکن ارز دیجیتال

حوزه ارز های دیجیتال بسیار گسترده و وسیع می باشد. هزاران توکن در حوزه ارز های دیجیتال وجود دارد و می توان آنها را دسته بندی کرد.

4 توکن ارز دیجیتال
4 توکن ارز دیجیتال

4 دسته از این توکن ها کاربردی تر بوده و اهمیت زیادی دارند.

1 توکن های دیفای DeFi

توکن های دیفای یک سیستم مالی غیرمتمرکز است که می توان در آن سرویس های مالی را به صورت غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین انجام داد. با استفاده از این پلتفرم می توان توکن های مختلف با کاربرد های گوناگون انجام داد.

2 توکن های حاکمیتی

توکن های حاکمتی نوعی اختصاصی از توکن های دیفای هستند که به دارندگان توکن این امکان را می دهند تا آینده یک پروتکل را ایجاد کنند. کسانی که توکن های حاکمیتی را در کیف پول خود دارند می توانند در تصمیمات پروژه شرکت کنند و به نوعی رای دهند. هر چه فرد توکن های بیشتری در اختیار داشته باشد ، رای های بیشتری دارد.

3 توکن های غیرقابل تعویض (nft ها)

توکن های غیر مثلی توکن هایی هستند که مالکیت یک دارایی دیجیتال را در دنیای واقعی نشان می دهند. و از آن برای جلوگیری از کپی و حفظ حق ایجاد کننده و مالک آن استفاده می شود. همچنین برای انتشار تعداد محدودی از یک اثر دیجیتال ، فروش یک اثر دیجیتال با ارزش ، فروش یک کتاب دیجیتالی به شکلی که درصد حاصل از سود فروش های مکرر به حساب ایجاد کننده اثر واریز شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید : nft چیست؟

4 توکن های امنیتی

توکن های امنیتی حالت رمزنگاری شده اوراق بهادار ، قرضه و سهام هستند. از ایم موارد می توان به خرید و فروش املاک و سهام بدون وجود کارگزار اشاره کرد. شرکت های بزرگ زیادی اعتقاد دارند توکن های امنیتی آینده بسیار روشنی خواهند داشت.

توکن غیر قابل استخراج

توکن های غیر قابل استخراج توکن هایی هستند که دیگر نمی توان آنها را استخراج کرد. این ارز ها را می توان در چند نوع بسته بندی کرد. بعضی از ارز ها تمامی کوین های خود را استخراج کرده و دیگر کوینی برای استخراج باقی نمانده است. در این موارد شاید دیده باشید که بعضی صرافی ها و یا کیف پول ها استیکینگ این توکن ها را تبلیغ می کنند ، ولی در اصل آنها به ازای سرمایه گذاری شما به شما پاداش می دهند.

بعضی ارز هایی که استخراج آنها از طریق ماینینگ نبوده و بر اساس اثبات سهام قابل دریافت هستند نیز در دسته توکن های غیر قابل استخراج قرار می دهند. توکن هایی نیز مانند nft ها که قیر قابل معاوضه اند نیز در کل قابل استخراج نیستند.

توکن غیرمتمرکز چیست؟

توکنی که توسط صرافی غیرمتمرکز عرضه می شود ، توکن غیرمتمرکز نامیده می شود. از توکن های غیرمتمرکزی که رشد های خوبی داشته اند ، یونی سواپ (UNI) ، سوشی سواپ (SUSHI) ، توکن کیک (CAKE) ، توکن سروم (SRM) و توکن لینا (LINA) و … اشاره کرد. این توکن ها توسط این صرافی ها عرضه شده و مبادلات در داخل این صرافی ها توسط ارز خودشان انجام می شود. معمولا معاملاتی که در صرافی ها با ارز های خودشان انجام شود ، بدون کامزد و یا کارمزد بسیار کمتری انجام می شود.

نحوه کار توکن ها چگونه است؟

توکن ها نیز مانند کوین ها نوعی ارز دیجیتال هستند که با توجه به نوع رمز ارز می توانند ارزش بالایی داشته باشند. توکن ها قابل خرید و فروش و نگهداری در کیف پول های ارز دیجیتال هستند.

تراکنش های آن توکن بر روی بلاک چینی که بر روی آن ایجاد شده اند ، اجرا می شوند. به عنوان مثال اگر یک توکن ERC-20 بر بروی بلاک چین اتریوم ساخته شده باشد ، بلاکچین اتریوم تمامی تراکنش های آن را انجام می دهد. توکن ها می توانند اهاف بسیار زیادی نیز داشته باشند.

نحوه کار توکن ها
نحوه کار توکن ها

برترین توکن های ارز دیجیتال

1 تتر USDT و USD COIN

تتر و USD COIN استیبل کوین هایی هستند که بر اساس دلار آمریکا 1 دلار ایجاد شده اند. و در واقع دلار دیجیتالی هستند. این دو توکن در بلاک چین اتریوم ساخته شده اند.

2 شیبا اینو SHIB

ارز دیجیتال شیبا یک میم کوین بسیار معروف و بحث برانگیز در دنیای ارز دیجیتال است. شیبا بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. طبق سایر میم کوین ها قیمت شیبا در سال 2021 افزایش چشم گیری داشته و در سال 2022 مانند سایر ارز های دیجیتال مخصوصا شت کوین ها دچار افت بسیار زیادی شده است.

3 چین لینک LINK

چین لینک یک شبکه اوراکل است که به قرارداد های هوشمند در یک بلاکچین اجازه می دهد تا داده های دنیای واقعی را دریافت کنند. این توکن نیز بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

4 توکن یونی سواپ UNI

توکن صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ است. صرافی یونی سواپ معاملات ارز های دیجیتال را بدون حاکمیت مرکزی انجام می دهد. این توکن نیز مانند 3 ارز قبلی بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است.

این توکن ها را از لحاظ ارزش بازار بررسی کردیم. در دنیای ارز های دیجیتال توکن های بسیار زیادی وجود دارند که می توانند برای سرمایه گذاری مناسب می باشند. از طرف دیگر این تنوع برای بازار ارز دیجیتال مناسب نیست. زیرا باعث به وجود آمدن ارز های بی فایده فقط برای جمع آوری سرمایه شده است.

کاربرد های توکن های ارز دیجیتال

یکی از اصلی ترین کاربرد های توکن های امنیتی کمک به جمع آوری سرمایه برای ICO ها می باشد. در این مورد سرمایه گذاران روند ایجاد توکن ، کاربرد آن و نحوه توزیع توکن ها را می خواهند بدانند.

بیان کاربرد توکن ها زیاد ساده نیست. زیرا کاربرد اصلی توکن ها از طرف شرکت های ایجاد کننده آن مشخص می شود. در کل می توان گفت توکن ها برای انجام کار های زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

  • پرداخت ها و انتقال وجه بین دو طرف به عنوان ارز دیجیتال
  • مالکیت دارایی های دیجیتال (املاک ، محصولات ، سهام شرکت ها)
  • حسابداری فعالیت های دیجیتالی
  • به عنوان پاداش به شرکت کنندگان در یک شبکه
  • تضمین محافظت از شبکه
  • نصب درگاه خدماتی برای سرویس های بیشتر
  • ارائه تجربه کاربری بهتر

سوالات متداول

توکن چیست؟

ارز دیجیتالی است که بر روی بلاک چین رمزارز های دیگر اجرا می شود.

توکن را از کجا بگیریم؟

توکن ها همان ارز دیجیتال عادی هستند و می توان آن را صرافی های ارز دیجیتال خریداری کرد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.