شاخص Vix (COBE) چیست؟ نحوه اندازه گیری نوسانات + مقایسه با S&p500

شاخص Vix (COBE) چیست؟ نحوه اندازه گیری نوسانات + مقایسه با S&p500 -

شاخص Vix‌ که اکنون آن را با نام شاخص CBOE‌ هم می‌شناسیم، نشان‌دهنده انتظارات بازار سهام برای نوسانات ۳۰ روز آینده و برای قیمت‌های S&P500‌ اندازه‌گیری می‌شود. نوسانات یک معیار آماری است که براساس میزان حرکت قیمت دارایی در هر جهت است. اغلب این شاخص برای اندازه‌گیری ریسک یک دارایی یا اوراق بهادار استفاده می‌شود.

نام شاخص Vix (COBE)
معروف بهشاخص ترس
نام دیگرشاخص COBE
سال تاسیس
نشانگرانتظارات بازارهای سهام برای نوسانات ۳٠ روز آینده

بیشتر بدانید: شاخص FTSE 100 چیست؟

تاریخچه VIX

Vix‌ برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ معرفی شد. گاهی اوقات Vix‌ شاخص ترس نامیده می‌شود، چون معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این شاخص برای سنجش احساسات بازار استفاده کنند. زمانی‌که بازار در حال اصلاح باشد، طول Vix‌ افزایش می‌یابد. پس شما می‌توانید ببینید که بازار در Vix‌ چقدر می‌تواند ترسناک یا نامطمئن باشد.

اهمیت VIX در مطالعات

معامله‌گرانی که از استراتژی معاملاتی و الگوریتم‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند، از مقادیر Vix‌ برای قیمت‌گذاری مشخصات استفاده می‌کنند که بر اساس سهام بتا بالا است.
بتا نشان می‌دهد که قیمت یک سهام خاص چقدر می‌تواند با توجه به حرکت در یک شاخص بازار گسترده‌تر حرکت کند. معامله‌گرانی که از طریق گزینه‌های سهام بتای بالا شرط‌بندی می‌کنند، به نسبت مناسب برای مقادیر نوسانات گذاری صحیح از قیمت Vix‌ برای معاملات خود استفاده می‌کنند.

نحوه اندازه‌گیری نوسانات‌ با Vix

Vix تلاش دارد تا نوسانات ۳۰ روز آینده را اندازه‌گیری کند. مطالعات نشان می‌دهد که Vix‌ می‌تواند تا حدی آینده بازار را پیش بینی کند. اما می‌خواهیم چگونگی اندازه‌گیری آن را باهم بیان کنیم.

  • Vix از صفر تا ۱۲: زمانی که Vix‌ در این سطح باشد، انتظار می‌رود که نوسانات پایین باشد.
  • Vix‌ از ۱۳ تا ۱۹: زمانی که Vix‌ در این سطح باشد، انتظار می‌رود که نوسانات در ۳۰ روز آینده حالت نرمال دارد.
  • Vix‌ بالای ۲۰: وقتی Vix‌ در این سطح قرار گیرد، نوسانات در ۳۰ روز آینده می‌تواند بالاتر از حد معمول باشد. معمولا این حالت در زمان‌های استرس بازار رخ می‌دهد. زمانی که در مورد کندی یا رکود اقتصادی نگرانی‌هایی وجود دارد که باعث ایجاد این سطح می‌شود
شاخص Vix (COBE) چیست؟ نحوه اندازه گیری نوسانات + مقایسه با S&p500 -
شاخص Vix (COBE) چیست؟ نحوه اندازه گیری نوسانات + مقایسه با S&p500 1
سطح Vixپیش بینی نوسانات
صفر تا ۱۲پایین
۱۳ تا ۱۹نرمال
بالای ۲۰بالا (استرس بازار)

آیا در Vix‌ می‌توان سرمایه‌گذاری کرد؟

سرمایه‌گذاری مستقیم در Vix‌ امکان‌پذیر نیست، شما می‌توانید این شاخص را راهی برای حدس و گمان در مورد تغییرات آینده در پوشش ریسک ردیابی کنید. این شاخص چیزی است که شما برای رسیدن به یک هدف بلند مدت نمی توانید استفاده کنید. به عنوان مثال افرادی که می‌خواهند برای بازنشستگی خود پس‌انداز کنند، این شخص مناسب نیست.
کسانی که به تجارت سفته تمایل بیشتری دارند، بیشتر با Vix ‌ بازی می‌کنند و این شاخص می‌تواند ابزار مفیدی برای آنها باشد. سرمایه‌گذاری کم می‌تواند باعث کاهش ضرر سرمایه شما در هنگام سقوط بازار باشد.

S&P500‌ در مقابل قیمت Vix

Vix‌ ارزش نوسانات، ترس سرمایه گذاران و ارزش‌ همگی، در زمانی که بازار در حال سقوط است، بالا می‌رود. وقتی بازار رو به پیشرفت است، حالت معکوس این امر اتفاق می‌افتد یعنی ارزش شاخص، ترس و نوسانات بازر کمتر می‌شود
اغلب اوقات عملکرد معکوس Vix‌ و عملکرد قیمت S&P500‌ نشان‌دهنده سقوط شدید S&P‌ است.

شاخص Vix (COBE) چیست؟ نحوه اندازه گیری نوسانات + مقایسه با S&p500 -
شاخص Vix (COBE) چیست؟ نحوه اندازه گیری نوسانات + مقایسه با S&p500 2

بیشتر بخوانید: شاخص Chicago PMI | بررسی سلامت اقتصادی منطقه

حرف آخر

شاخص نوسانات Vix‌ سطح ترس یا استرس در بازار سهام را نشان می‌دهد. با استفاده از شاخص S&P500‌ به عنوان نماینده‌ای برای بازار گسترده شناخته می‌شود. هرچه سطح ترس و عدم اطمینان در بازار بیشتر شود، سطوح بالای ۳۰ نشان‌دهنده عدم اطمینان بالا است.‌

سوالات متداول

Vix‌ چیست؟

شاخص Vix‌ که اکنون آن را با نام شاخص CBOE‌ هم می‌شناسیم، نشان‌دهنده انتظارات بازار سهام برای نوسانات ۳۰ روز آینده و برای قیمت‌های S&P500‌ اندازه‌گیری می‌شود.

سرمایه‌گذاری Vix‌ برای کوتاه مدت مناسب است یا بلند مدت؟

این شاخص برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت مناسب است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.