زمستان کریپتو و نحوه عبور از آن

زمستان کریپتو چیست

تا به حال عبارت زمستان کریپتو را شنیده اید؟ منظور از این عبارت شرایطی است که قیمت ارزهای دیجیتال به صورت مداوم کاهش می یابد.

زمستان کریپتو چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

همان طور که گفتیم وقتی روند نزولی قیمت ارزها ادامه دار باشد، زمستان کریپتو پیش آمده است. در زمستان کریپتو، همه رمز ارزها کاهش قیمت قابل توجهی را تجربه می کنند. خوب است بدانید مهم ترین زمستان در دنیای ارزهای دیجیتال، مربوط به سال 2018 بود که تا یک سال بعد هم ادامه یافت.

شاید برایتان سوال باشد که چرا و چگونه این اتفاق می افتد؟ عوامل زیادی می تواند در این زمینه دخیل باشد. مثلا شرایطی مثل جنگ و یا هر اتفاق خطرناک دیگری بر روی دنیای رمز ارزها اثر می گذارد.

اثرات زمستان کریپتو

وقتی در زمستان کریپتو قرار می گیریم باید سعی کنید سرمایه تان حفظ شود و این حالت اثراتی دارد که نمی توان گفت همه اش هم بد است!

  • افراد با تجربه و حرفه ای به بازار راه پیدا می کنند.
  • از شفافیت بازار کم می شود.
  • نظارت بیشتری بر این بازار اتفاق می افتد.
  • تغییر برخی قوانین به نفع سرمایه گذاران خواهد بود.
  • بسیاری از شیوه های عوام فریبی از بین می رود.

تاریخچه زمستان کریپتو

فوریه 2011 بود که دنیای کریپتو اولین زمستانش را تجربه کرد. در آن هنگام قیمت هر بیت کوین برابر با 1.06 دلار بود و در مدت کوتاهی به 0.67دلار رسید! تصور کنید در این شرایط افراد زیادی اعلام کردند که بیت کوین مرده است و تمام! اما چه اتفاقی افتاد؟ بیت کوین در همان سال از قیمت اولیه اش هم قیمت بهتری پیدا کرد. دوباره این ارز معروف یک زمستان و نزول دیگر را تجربه کرد و در نهایت در 2013 دیدیم که ارزش آن به بیش از 1200 دلار هم رسید!

پس از آن باز هم بیت کوین چنین تجاربی داشته اما هم چنان می بینیم که در صدر محبوبیت و قدرت رمزارزها نشسته است.

چرا زمستان کریپتو مهم است؟

دلیل این موضوع یک نکته است و آن هم این که شما باید برایش آماده شوید. در چنین شرایطی با توجه به تغییرات مختلف و رقبای پابرجا، اگر آموزش کافی ندیده باشید و تجربه خوبی نداشته باشید خیلی سخت می توانید جان سالم به در برید.

زمستان کریپتو چیست و اهمیت آن
زمستان کریپتو و نحوه عبور از آن 1

اثرات زمستان کریپتو بر شرکت ها، توسعه دهندگان و استارتاپ ها

شرکت های مربوطه وقتی در این شرایط قرار می گیرند در اولین قدم سعی می کنند هزینه هایشان را مدیریت کنند. این کار معمولا با کاهش استخدام صورت می گیرد. معمولا هر جا تعدیل نیرو و یا کاهش استخدام را می بینید می توانید متوجه شوید که پای یک بحران و سعی در مقابله با آن وجود دارد.

استارتاپ ها همیشه در دنیای کریپتو جای خودشان را دارند. به نظر می رسد زمستان ها معمولا روی استارتاپ ها اثرات بیشتری می گذارد زیرا ضعیف تر و نوپا هستند. البته که با استراتژی های درست می توان باز هم به فعالیت ادامه داد و از زمستان عبور کرد.

سرمایه گذاری در زمستان منطقی است یا خیر؟

مارک سویکو که یک مدیر ارشد سرمایه گذاری است قبلا در جایی گفته است که اگر می خواهید سرمایه گذاری پر ریسک و پر بازده داشته باشید، زمستان بهترین زمان است. چرا؟ در نگاه اول احساس می کنید این حرف منطقی نیست درست است؟ اما او ادامه می دهد که در زمان های سخت و پر چالش همیشه جهش های عظیم تکنولوژی را شاهد هستیم که فقط قدرتمندان از عهده آن برمی آیند.

به عنوان مثال در زمستان گذشته دیدیم که Defi، NFT و ..پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشتند.

دلیل آغاز زمستان کریپتو

افراد زیادی معتقدند تصمیم سازمان فدرال آمریکا در ایجاد زمستان نقش داشت. این تصمیم، درباره طرح انقباض مالی بود. برای این که تورم افزیش پیدا نکند، سازمان مربوطه تصمیم به افزایش نرخ بهره بانکی گرفت. چه اتفاقی افتاد؟ افرادی که وارد دنیای کریپتو شدند تا پول شان را در برابر تورم حفظ کنند، دچار دردسر شدند.

علاوه بر این بسیاری از سرمایه گذاران از کریپتو فاصله گرفتند و وارد آن نشدند.

دلایل آغاز زمستان کریپتو
زمستان کریپتو و نحوه عبور از آن 2

مورد دیگر این است که از هنگام حمله روسیه به اوکراین هم خبرهای متعددی را می شنویم. دور زدن تحریم ها علیه روسیه با استفاده از کریپتو انجام گرفت. نتیجه این بود که استفاده از رمزارزها با آی پی های روسیه ممنوع شد و این باعث فشار بر فروش شد.

کاهش قیمت چه فرقی با اصلاح قیمت دارد؟

در زمستان کریپتو، قیمت ارزها کاهش می یابد و دقت کنید که این موضوع با اصلاح قیمت فرق دارد. در اصلاح قیمت، ما یک بازه طولانی مدت داریم و در نهایت تا حداکثر 10 درصد قیمت ارز می تواند کاش داشته باشد. در این حالت که مربوط به ایجاد بازار گاوی است، سفارش های فروش انباشت می شوند زیرا شخص دیگری برای خرید وجود ندارد!

اما در کاهش قیمت، قیمت ارزها خیلی سریع و در بازه ای کوتاه، به حدی کاهش می یابد که می تواند از ده درصد هم بیشترباشد. در این شرایط خروج زیادی را شاهد هستیم.

در نهایت و به صورت خلاصه می توان گفت در اصلاح قیمت ما انباشت صف فروش را داریم در حالی که در کاهش قیمت با افزایش صف های فروش مواجه می شویم.

سخن پایانی

حرف زدن درباره زمستان کریپتو به این معنی نیست که باید بترسید و کنار بایستید! نه، اتفاقا باید بیشتر و بیشتر آموزش ببینید و تجربه کنید تا جایتان در میان برنده ها ثابت شود.

به یاد داشته باشید که یک زمستان سخت برای حرفه ای ها تبدیل به یک فرصت می شود!

منبع:

fintechmagazine

زمستان کریپتو چیه؟

همان طور که گفتیم منظور از زمستان کریپتو روند نزولی ادامه دار در ارزش ارزها می باشد.

آخرین بار کی این حالت اتفاق افتاد؟

آخرین بار در سال 2018 شاهد زمستان کریپتو بودیم که تا 2021 هم ادامه داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x