مقایسه فارکس با ارز دیجیتال – کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

بازنگری توسط: زینب اصغری
مقایسه فارکس با ارز دیجیتال - کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ - مقایسه فارکس با ارز دیجیتال

در این مطلب به مقایسه فارکس با ارز دیجیتال پرداخته و این دو بازار مهم مالی را از جنبه های مختلف بررسی و مقایسه کرده ایم. سال 2022 سالی بود که عوامل مختلفی بر بازار فارکس و ارز دیجیتال تاثیر گذاشت. حال سوال اینجاست که فارکس یا ارز دیجیتال؟! کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟ در نگاه اول، شباهت ‌های زیادی بین بازار فارکس و ارز دیجیتال، وجود دارد. زیرا هر دو بازار طبقه‌بندی شده، قابل مبادله و در مرکز بازارهای فوق‌العاده پرسود، قرار دارند.

ارزش کل بازار فارکس بیش از 2.409 کوادریلیون دلار تخمین زده می شود، در حالی که ارزش کل بازار کریپتو تا 21 دسامبر 2023، 1.73 تریلیون دلار بود. با این حال، تفاوت ‌های مشخصی نیز بین این دو دارایی وجود دارد.

فارکس چیست؟

بازار فارکس شامل خرید، فروش و مبادله ارزهای بین المللی است که به صورت جفت ارز ها میان معامله گران معامله می شوند.

در بازار فارکس ، تریدر ها از نوسانات قیمت مین ارز های مختلف کسب سود می کنند. یعنی زمانی که قیمت یک ارز پایین است آن را خریده و زمانی که قیمت آن افزایش پیدا کند ، آن را می فروشند. فارکس لزوماً فضای ایده آلی برای مبتدیان نیست و کم نیستند افرادی که کل سرمایه خود را در فارکس از دست داده اند.

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال دارایی‌های کاملا دیجیتالی هستند که عرضه محدودی داشته و از طریق رمزنگاری امنیت خود را تامین می کنند.

این بدان معنی است که توکن های رمزنگاری ارزش ملموس یا شکل فیزیکی ندارند و بنابراین نمی توانند به عنوان یک ذخیره امن عمل کنند. در عین حال، با توجه به عواملی مانند کمبود و سطح بالای تقاضا به طور مستقیم بر قیمت هر توکن تأثیر می گذارد.

دارایی ‌های رمزنگاری بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند و ذخیره‌ای تغییرناپذیر از داده‌های تراکنش ایجاد می نماید. این امر باعث افزایش شفافیت شده و خطر دستکاری بازار را به حداقل می رساند، در حالی که هیچ مقام مرکزی یا شخص ثالثی برای کنترل دارایی ها یا اعمال هزینه های معامله وجود ندارد.

یکی از ویژگی های اصلی بازار ارز های دیجیتال نوسانات بالای این رمز ارز است. این سطح از نوسانات بیشتر از چیزی است که شما به عنوان یک معامله گر فارکس با آن مواجه می شوید. دلیل این امر عمدتاً به دلیل فقدان ارزش ملموس که زیربنای ارزهای دیجیتال و آسیب پذیری دارایی در برابر معاملات زیاد و … است.

مقایسه فارکس با ارز دیجیتال - کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ - مقایسه فارکس با ارز دیجیتال
بازار فارکس و کریپتوکارنسی چه تفاوت هایی دارند؟

مقایسه فارکس با ارز دیجیتال

فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتر است؟ همانطور که می بینیم، شباهت هایی بین این دو بازار مالی وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که آنها را در ادامه بیان می کنیم.

اندازه و تنوع بازار

از نظر اندازه و تنوع بازار ، فارکس و کریپتو تا حد زیادی یکسان هستند، زیرا هر دو بازارهای بزرگی را در دل خود جای داده اند و دارایی های زیادی قابل معامله هستند. مطمئناً، دارایی ‌های کریپتو کمی بیشتر است (حدود 12000 در زمان نگارش).

با این حال، لازم به ذکر است که هر دو بازار در عمل به طور قابل توجهی کوچک هستند و هفت جفت ارز اصلی فارکس 68 درصد از کل حجم معاملات روزانه بازار را تشکیل می دهند. در عین حال، بیت کوین تقریباً 70 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را نیز به خود اختصاص می دهد.

نقدینگی

نقدینگی به سهولت خرید و فروش دارایی اشاره دارد و از این نظر، فارکس به طور قابل توجهی نقدشونده تر از ارز دیجیتال است. این امر به ویژه در مورد جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD صادق است که تقریباً 24٪ از کل حجم روزانه فارکس را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید : لیکوئیدیتی در اسمارت مانی

برعکس، بیت کوین تنها دارایی رمزنگاری است و تنها تعداد ثابتی توکن بیت کوین در گردش وجود دارد. همچنین تقاضا مطابق با احساسات بازار به شدت نوسان می کند، به این معنی که نقدینگی نیز می تواند در زمان های مختلف به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

نوسان

نوسان یی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، فارکس یک بازار پر نوسان است و البته بازاری است که نباید توسط یک سرمایه گذار خاص دست کم گرفته شود. با این حال، جفت ارزهای اصلی به طور قابل توجهی نسبت به جفت های فرعی ، نوسان کمتری دارند.

 به این معنی که در حالی که قیمت ها همچنان می توانند در دوره های زمانی نسبتاً کوتاهی نوسان داشته باشند، دارایی هایی مانند EUR/USD معمولاً در بازه های زمانی مشخصی معامله می شوند و در روز های شنبه و یکشنبه فارکس بسته است. این امر در مورد ارزهای دیجیتال صدق نمی کند، و بازار ارز دیجیتال به صورت شبانه روز باز است. و در طول سال ها شاهد صعود و سقوط بسیاری از ارز های دیجیتال مانند بیت کوین ، شیبا و … بوده ایم.

معاملات کریپتو و فارکس

در بازار کریپتو دارایی های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال، توکن ها و NFT ها ( توکن های غیرقابل تعویض) معامله می شوند. معاملات فارکس به معنای مبادله یک ارز فیات با ارز دیگر است به این امید که ارزش ارز افزایش یابد.

بازار سرمایه

همانطور که ارزهای دیجیتال به پروژه های مختلف بلاک چین کمک می کنند، فارکس نیز در حقیقت سوخت اقتصادهای جهان است. یکی از مزایایی که ساتوشی ناکاموتو در هنگام توسعه بیت کوین ایجاد کرد، یک دفتر کل شفاف برای مالکیت این ارز دیجیتال بود. در نتیجه، به راحتی می ‌توانیم اندازه بازار ارزهای دیجیتال را تعیین کنیم.

بیشتر بخوانید : ساتوشی ناکاموتو کیست؟

جفت ارز های معاملاتی

هنگام معامله در فارکس ، همیشه یک چیز را با چیز دیگری عوض می کنید. برای مثال، اگر قصد خرید سهام تسلا را دارید، احتمالاً دلار آمریکا را با TSLA معاوضه می ‌کنید. به عنوان مثال، برای انجام معامله EUR/JPY، باید جهت حرکت یورو در برابر ین را تشخیص دهید.

بازار Crypto هنوز در منحنی پذیرش اولیه خود است و بیشتر جفت‌های کریپتو از تتر (USDT)، بیت‌کوین (BTC)، اتریوم (ETH) یا سکه اصلی صرافی به عنوان ارز مظنه استفاده می ‌کنند.

علاوه بر این، در معاملات رمز ارز ها از واسطه‌ای مانند بیت‌کوین، تتر یا اتریوم استفاده می ‌شود. به عنوان مثال، ابتدا تتر می خرید و بعد توکن مورد نظر خود را خریداری می‌ نمایید.

سودآوری

به طور کلی معاملات فارکس شناخته شده تر از ارز دیجیتال است. میزان سود و ضرر در هر بازار معاملاتی به میزان تجربه و حرفه تریدر و نیز سبک و تبحر معاملاتی او بستگی دارد. شاید افرادی را دیده باشید که با سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به سود کلانی رسیده اند. اما همین افراد بار ها از همین بازار شکست های سنگین خورده اند.

پس نمی توان گفت کدام بازار سودآور تر است. اگر بخواهید وارد هر بازاری شوید ، ابتدا باید آموزش های لازم را کسب کرده و در معامله گری خبره شوید. زیرا ریسک معامله در هر دو بازار بسیار بالاست.

نوسان

بازار کریپتو ذاتاً بی ثبات تر از بازار فارکس است. در نتیجه، نوسانات بازار ارز دیجیتال بسیار بیشتر از بازار فارکس است. البته ریسک معامله در بازار کریپتو نیز بسیار بیشتر از فارکس است.

ساعت کاری بازار

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، در 5 روز هفته، از صبح دوشنبه تا بعد از ظهر جمعه معامله می شود. برخی از کارگزاران فارکس معاملات را در آخر هفته پیشنهاد می کنند، اما معمولاً در آن مواقع به سادگی با کارگزار خود معامله می کنید. از سوی دیگر، بازار Crypto همیشه باز است. علاوه بر تجارت 24 ساعته، کریپتو هفت روز کامل در هفته معامله می کند. در هر زمانی از هر روز، می‌ توانید در صرافی خود ارز دیجیتال بخرید و بفروشید.

قیمت گذاری

قیمت گذاری فارکس از طریق بازار بین بانکی ایجاد می شود. سپس بروکر ها اسپردها را ایجاد می کنند تا فیدهای قیمت گذاری خود را تولید کنند. بازار کریپتو بر اساس میزان نقدینگی ارائه شده توسط سرمایه گذاران ایجاد می شود. در نتیجه، در صرافی که برای مبادله توکن های خود از آن استفاده می ‌کنید، ممکن است با کمبود نقدینگی مواجه شده و رمز ارز کافی برای تراکنش وجود نداشته باشد.

معاملات فارکس بهتر است یا کریپتو؟

در انتخاب بین فارکس یا ارز دیجیتال می بینیم که برخی شباهت ها و تفاوت هایی میان آنها وجود دارد. نمی توان گفت معاملات فارکس بهتر است یا کریپتو؟

زیرا هر کدام از این بازار ها طرفداران خاص خود را داشته و در هر کدام از این بازار ها افرادی هستند که به سود رسیده و ترجیحا معامله در این بازار را پیشنهاد می کنند.

اگر فردی هستید که معاملات روزانه انجام می دهید ، طبیعتا فارکس به دلیل داشتن نقدینگی بالا و نیز رفتار شناسی بهتر جفت ارز ها بهتر است. از سوی دیگر در بازار ارز های دیجیتال نیز رمز ارز هایی وجود دارند که می توان آنها را با قیمت کم خریده و به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت نگهداری کرد.

در بازار ارز های دیجیتال نیز مانند فارکس در طول سال فرصت هایی برای خرید در قیمت کم پیش می آید که می توان آنها را خریده و از افزایش قیمت آن سود برد.

مقایسه فارکس با ارز دیجیتال - کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ - مقایسه فارکس با ارز دیجیتال
فارکس یا کریپتو؛ کدام‌ را انتخاب کنیم؟

برای مبتدیان بازار فارکس بهتر است یا کریپتو؟

در انتخاب بازار فارکس یا ارز دیجیتال ابتدا باید نسبت به هر دو، اطلاعات کافی به دست آورد. تازه واردان بازار باید با اصطلاحات آن بازار، خطراتی که عموماً در معرض آن قرار دارند و پلتفرم هایی که از آن تجارت می کنند، آشنا شوند.

با توجه وجود حساب های آزمایشی فارکس ، مبتدیان بهتر است معاملات خود را با حساب های آزمایشی و سرمایه مجازی در فارکس شروع کنند.

البته جدیدا صرافی های ارز دیجیتال امکان معاملات دمو را نیز به پنل کاربری خود می افزایند. ولی هنوز هم حساب های آزمایشی فارکس پیشتاز هستند.

سوالات متداول

فارکس یا ارز دیجیتال‌کدام ایمن تر است؟

برای سرمایه گذاری در فارکس باید ابتدا در بروکر ثبت نام کنید. بروکر های معتبر دارای رگوله معتبر بوده و سرمایه مشتریان در امنیت است. ولی صرافی های ارز دیجیتال رگوله نیستند.

فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

هر کدام از این دو بازار دارای مزایا و معایبی بوده و نمی توان گفت کدام بهتر است. معامله گران باید با توجه به مهارت و توانایی های خود بازار مالی مناسبی برای خود انتخاب کنند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.