فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتراست؟

فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتراست؟ - فارکس یا ارز دیجیتال

سال 2022 سالی بود که عوامل مختلفی بر بازار فارکس و ارز دیجیتال تاثیر گذاشت. حال سوال اینجاست که فارکس یا ارز دیجیتال؟! کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟ در نگاه اول، شباهت ‌های زیادی بین بازار فارکس و ارز دیجیتال، وجود دارد. زیرا هر دو بازار طبقه‌بندی شده، قابل مبادله و در مرکز بازارهای فوق‌العاده پرسود، قرار دارند.

ارزش کل بازار فارکس بیش از 2.409 کوادریلیون دلار تخمین زده می شود، در حالی که ارزش کل بازار کریپتو تا 21 دسامبر 2022، 809.00 میلیارد دلار بود. با این حال، تفاوت ‌های مشخصی نیز بین این دو کلاس دارایی وجود دارد. اگرچه ممکن است همپوشانی قابل‌توجهی وجود داشته باشد، هر کدام می‌ توانند به تنوع بخشیدن به سبد معاملاتی شما در سال 2023 و بعد از آن کمک کنند.

ارزهای دیجیتال، بر خلاف ارزهای فیات، رمز ارزهای غیرمتمرکز یا دارایی‌هایی هستند که توسط فناوری شبکه بلاک چین نگهداری می‌ شوند. در این مطلب از ایتسکا می خواهیم بازار فارکس و کریپت کارنسی را با هم مقایسه کنیم و ویژگی های هر کدام را به شما بگوییم.

فارکس چیست؟

در ابتدای مبحث فارکس یا ارز دیجیتال، ابتدا به معرفی بازار فارکس می پردازیم. بازارهای فارکس شامل خرید، فروش و مبادله ارزهای بین المللی است که به صورت جفت و به عنوان دارایی های سوداگرانه معامله می شوند. این بدان معناست که می‌ توانید از یک ارز برای پوشش ریسک در مقابل ارز دیگر استفاده کنید، زیرا به دنبال سفته‌بازی و سود بردن از تغییرات قیمتی خاص بدون فرض مالکیت ابزار مالی پایه هستید.

به‌طور کلی‌تر، شما روی نرخ‌های مبادله بین ارزهای مختلف و جفت‌های فارکس سرمایه‌گذاری خواهید کرد، در حالی که به طور بالقوه از نوسانات ذاتی بازار برای تضمین سودهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت استفاده خواهید کرد. با توجه به این نوسانات و پیچیدگی نسبی بازار فارکس، لزوماً فضای ایده آلی برای مبتدیان نیست. به هر حال، هیچ بازار یا چارچوب قانونی واحدی وجود ندارد که در آن فعالیت کند، در حالی که اکثر جفت‌های ارز منفرد تابع نرخ‌های مبادله شناور آزاد هستند که تابع عوامل کلان اقتصادی، آشفتگی ژئوپلیتیک و محرک‌های اساسی مانند عرضه و تقاضا هستند.

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست؟

در این بخش از مبحث فارکس یا ارز دیجیتال، به معرفی بازار رمزارزها می پردازیم. در حالی که ارزهای فیات دارایی ‌های ملموسی هستند که از نظر تئوری عرضه بی‌پایانی دارند (زیرا توسط بانک ‌های مرکزی عرضه می‌ شوند)، ارزهای دیجیتال دارایی‌های کاملا دیجیتالی هستند که عرضه محدودی دارند.

این بدان معنی است که توکن های رمزنگاری ارزش ملموس یا شکل فیزیکی ندارند و بنابراین نمی توانند به عنوان یک ذخیره امن عمل کنند. در عین حال، با توجه به عواملی مانند کمبود و سطح بالای تقاضا، عرضه محدود به طور مستقیم بر هر توکن تأثیر می گذارد.

دارایی ‌های رمزنگاری بر پایه فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند، که دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع‌شده را ایجاد می‌ کند و ذخیره‌ای تغییرناپذیر از داده‌های تراکنش ایجاد می نماید. این امر باعث افزایش شفافیت می شود و خطر دستکاری بازار را به حداقل می رساند، در حالی که هیچ مقام مرکزی یا شخص ثالثی برای کنترل دارایی ها یا اعمال هزینه های معامله وجود ندارد.

با اینکه کریپتو در حال حاضر در نسل سوم خود قرار دارد، اما این طبقه دارایی همچنان تحت تاثیر نوسانات بازار است. لازم به ذکر است که آخرین دارایی‌های رمزنگاری مانند Cardano به عنوان موجودیت‌ های تکنولوژیکی در نظر گرفته می ‌شوند که مستقیماً با مسائل مقیاس‌پذیری مرتبط هستند و با جایگزین‌ های نسل اول مانند بیت‌کوین مقابله می‌ کنند

این سطح از نوسانات بیشتر از چیزی است که شما به عنوان یک معامله گر فارکس با آن مواجه می شوید. دلیل این امر عمدتاً به دلیل فقدان ارزش ملموس که زیربنای ارزهای دیجیتال و آسیب پذیری دارایی در برابر سفته بازی است.

فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتراست؟ - فارکس یا ارز دیجیتال
بازار فارکس و کریپتوکارنسی چه تفاوت هایی دارند؟

تفاوت های بازار فارکس با کریپتو

فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتر است؟ همانطور که می بینیم، شباهت هایی بین این دو کلاس دارایی وجود دارد، اما از بسیاری جهات فارکس و ارز دیجیتال کاملاً متضاد هستند. اما دقیقاً چگونه می توان این طبقات دارایی را با هم مقایسه کرد؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که آنها را در ادامه بیان می کنیم.

اندازه و تنوع بازار

در ادامه مطلب فارکس یا ارز دیجیتال، این دو بازا را از نظر اندازه با هم مقایسه می کنیم. از این نظر، فارکس و کریپتو تا حد زیادی یکسان هستند، زیرا هر دو بازارهای بزرگی را در خود جای داده اند و دارایی های تقریباً غیرعادی قابل معامله هستند. مطمئناً، دارایی ‌های کریپتو کمی بیشتر است (حدود 12000 در زمان نگارش)، اما سرمایه‌گذاران صرف نظر از اینکه کدام بازار را هدف قرار می ‌دهند، برای انتخاب مردد هستند.

با این حال، لازم به ذکر است که هر دو بازار در عمل به طور قابل توجهی کوچک هستند و هفت جفت ارز اصلی 68 درصد از کل حجم معاملات روزانه بازار را تشکیل می دهند. در عین حال، بیت کوین تقریباً 70 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را نیز به خود اختصاص می دهد و بخش های متمرکزی را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند.

نقدینگی

نقدینگی دومین فاکتور در مقایسه و انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. نقدینگی به سهولت خرید و فروش دارایی اشاره دارد و از این نظر، فارکس به طور قابل توجهی نقدشونده تر از ارز دیجیتال است. این امر به ویژه در مورد جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD صادق است که تقریباً 24٪ از کل حجم روزانه فارکس را تشکیل می دهد و از تقاضای تقریباً ثابت و بدون وقفه سود می برد.

برعکس، بیت کوین تنها دارایی رمزنگاری است و تنها تعداد ثابتی توکن بیت کوین در گردش وجود دارد. همچنین تقاضا مطابق با احساسات بازار به شدت نوسان می کند، به این معنی که نقدینگی نیز می تواند در زمان های مختلف به میزان قابل توجهی کاهش یابد (که جابجایی دارایی را دشوار می کند).

نوسان

نوسان یی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، فارکس یک بازار پر نوسان است و البته بازاری است که نباید توسط یک سرمایه گذار خاص دست کم گرفته شود. با این حال، جفت ارزهای اصلی به طور قابل توجهی نسبت به جفت های عجیب و غریب و حتی جزئی، نوسان کمتری دارند.

 به این معنی که در حالی که قیمت ها همچنان می توانند در دوره های زمانی نسبتاً کوتاهی نوسان داشته باشند، دارایی هایی مانند EUR/USD معمولاً در محدوده های کم و قابل پیش بینی معامله می شوند. این امر در مورد ارزهای دیجیتال صدق نمی کند، با این حال بیت کوین در طول تاریخ خود روند صعودی و سقوط مکرر را تجربه کرده است.

 به عنوان مثال، از نظر ارزش بازار در نوامبر گذشته به اوج خود رسیده است، از آن زمان تاکنون تقریباً 70 درصد از ارزش خود را در سال 2022 کاهش داده است. دارایی های کمتر شناخته شده نیز به همین ترتیب بی ثبات هستند،. به این معنی که دارایی های کریپتو در زمان واقعی می توانند به طور قابل توجهی و با حداقل هشدار افزایش و کاهش پیدا کنند.

چشم انداز معاملات کریپتو و فارکس

در این بخش می خواهیم چشم انداز معاملات فارکس یا ارز دیجیتال را به طور مفصل با هم مقایسه کنیم. معاملات کریپتو و فارکس هم نقاط مشترک و هم تفاوت هایی دارند. تجارت رمزنگاری خرید و فروش دارایی های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال، توکن ها و NFT ها ( توکن های غیرقابل تعویض) است. تجارت فارکس به معنای مبادله یک ارز فیات با ارز دیگر است به این امید که ارزش ارز افزایش یابد. معامله‌گر می‌ تواند آن را دوباره برای سود تبدیل کند.

مکانیزم ‌هایی که ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات را هدایت می ‌کنند، مشابه عرضه و تقاضا هستند. با این حال، نیروهای خاص پشت عرضه و تقاضا برای کریپتو و فارکس به طور قابل توجهی متفاوت است. همین عوامل باعث می شود این سوال پیش بیاید که فاکرس یا ارز دیجیتال، کدام بهتر است؟

به عنوان مثال، ارزهای دیجیتال بر اساس  فناوری بلاک چین  که شامل یک دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز است، اجرا می شوند. در نتیجه، سرمایه گذاری هنگفتی روی این زیرساخت جدید انجام می شود و تقاضا برای ارزهای رمزنگاری شده از حد اندازه عبور می کند.

معاملات فارکس

 اساساً، قرار دادن یک اقتصاد در مقابل اقتصاد دیگر، به این امید که ارزش ارزی که خریداری کرده‌اید افزایش یابد، برای دهه‌ها وجود داشته است. نیروهای پشت عرضه و تقاضا در فارکس بسیار زیاد هستند و هرگونه عدم تعادل قابل توجهی می تواند تأثیر فوق العاده ای بر اقتصاد جهانی داشته باشد.

هنگام انجام تحلیل تکنیکال، مکانیسم‌ های اساسی مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت، بین معاملات ارز دیجیتال و فارکس یکسان است. با این حال، یک تفاوت بزرگ بین فارکس و ارز دیجیتال وجود دارد و آن، این است که نوسانات بازارهای کریپتو به طور قابل توجهی بیشتر از FX است. همین امر انتخاب بین فارکس یا ارز دیجیتال را مشکل می کند.

بازار سرمایه

همانطور که ارزهای دیجیتال به پروژه های مختلف بلاک چین کمک می کنند، فارکس نیز در حقیقت سوخت اقتصادهای جهان است. یکی از مزایایی که  ساتوشی ناکاموتو  در هنگام توسعه بیت کوین ایجاد کرد، یک دفتر کل شفاف برای مالکیت این ارز دیجیتال بود. در نتیجه، به راحتی می ‌توانیم اندازه بازار ارزهای دیجیتال را تعیین کنیم. بنابراین با توجه به اندازه آنها می توانیم بین فارکس یا ارز دیجیتال یکی را انتخاب کنیم.

کل  ارزش بازار  ارز دیجیتال حدود 3 تریلیون دلار است. 12 سال طول کشید تا اولین ارزیابی های ترکیبی 1 تریلیون دلاری ایجاد شود، سپس 11 ماه دیگر برای افزودن 2 تریلیون دلار بعدی به طول انجامید. ارزش کل بازار کریپتو به سرعت در حال افزایش است. از سوی دیگر، تعیین ارزش فارکس دشوارتر است. اقتصاددانان می توانند ارزش کل اقتصاد جهانی را که در سال 2017 حدود 80 تریلیون دلار تخمین زده شد، تخمین بزنند.

هر سه سال یک بار، بانک تسویه بین المللی ( BIS ) حجم معاملات ارزی جهان را تخمین می زند. جدیدترین گزارش در  سپتامبر 2019 منتشر شد ، زمانی که BIS دریافت که فارکس روزانه 6.6 تریلیون دلار معامله می شود، در مقایسه با 5.1 تریلیون دلار در سه سال قبل. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز کریپتو، رسیدن به رقم قطعی برای حجم معاملات دشوار است، اما  برآوردها بین 100 تا 500 میلیارد دلار در روز متغیر است. در نتیجه در زمان انتخاب بین فارکس یا ارز دیجیتال، باید به این نکات توجه کرد.

شرکت کنندگان در بازار

در روزهای اولیه ظهور بیت کوین، ماینرها، مشتریان خرده فروشی و برخی صرافی های متمرکز کوچک وجود داشتند. این صرافی ها اکنون برای ارائه صدها ارز دیجیتال گسترش یافته اند. علاوه بر این، در روزهای اولیه ظهور کریپتوها، هنوز توانایی نگهداری از کریپتو توسط شخصی دیگر مشخص نشده بود. تا زمانی که MicroStrategy (MSTR) اولین خرید بیت کوین خود را  در آگوست 2020 اعلام کرد.

سپس درها به روی شرکت هایی باز شد که می خواستند ارزهای دیجیتال را به بخشی از برنامه های خزانه خود تبدیل کنند. این به مجموعه بزرگتری از «نهنگ‌های» رمزنگاری اجازه داد تا وارد عمل شوند. بیت کوین و اتریوم دو ارز دیجیتال اصلی هستند که موسسات بزرگ در حال بلعیدن آنها می باشند.

با تجارت فارکس، بانک ‌ها دائماً ارزهای خود را مبادله می ‌کنند و این کار را برای دهه‌ها انجام داده‌اند، زیرا شرکت ‌های چند ملیتی نیاز به پرداخت حقوق و دستمزد در کشورهای دیگر دارند. بانک ها با یکدیگر به صورت “یاردی” معامله می کنند که یک میلیارد واحد ارز است.

در 20 سال گذشته، فروشندگان فارکس کوچکتر فناوری را کشف کرده اند که به آنها امکان می دهد ارزها را بخرند و بفروشند در حالی که قرار گرفتن در معرض بانک های بزرگتر را کاهش می دهند. همانطور که می بینید، تفاوت اصلی بین فارکس یا ارز دیجیتال این است که کریپتو با در نظر گرفتن یک معامله گر خرد شروع شده، در حالی که معاملات فارکس توسط بانک های بزرگ انجام می شود.

جفت های معاملاتی

جفت های معاملاتی از عوامل مهم در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. هنگام معامله در یک بازار، همیشه یک چیز را با چیز دیگری عوض می کنید. برای مثال، اگر قصد خرید سهام تسلا را دارید، احتمالاً دلار آمریکا را با TSLA معاوضه می ‌کنید.

معامله گران فارکس درک بسیار خوبی از مبادله دارند، به همین دلیل است که ارزهای آنها به صورت جفت نقل شده است. به عنوان مثال، هفت ارز اصلی وجود دارد که معامله‌گران در آنها حدس و گمان می ‌زنند. وقتی آن ارزها را در یک ماتریس قرار می ‌دهید، 21 جفت دریافت می ‌کنید.

با اکثر کارگزاران FX، می ‌توانید قیمت هر یک از این جفت‌ها را پیدا کنید. برای انجام معامله EUR/JPY حتی لازم نیست یورو اروپایی یا ین ژاپن در حساب خود داشته باشید. با معامله EUR/JPY، شما در حال حدس و گمان در مورد حرکت نرخ مبادله یورو در برابر ین هستید.

بازار Crypto هنوز در منحنی پذیرش اولیه خود است. اگرچه می ‌توانید به راحتی نرخ خود را ایجاد کنید، اما بیشتر جفت‌های رمزنگاری از  تتر  (USDT)،  بیت‌کوین  (BTC)،  اتریوم  (ETH) یا سکه اصلی صرافی به عنوان ارز مظنه استفاده می ‌کنند.

علاوه بر این، اکنون بیش از 10000 رمزارز موجود است. ایجاد یک مبادله از دو کریپتوی نسبتاً کوچک بسیار دشوار است. بنابراین، از واسطه‌ای مانند بیت‌کوین، تتر یا اتریوم استفاده می ‌شود. به عنوان مثال، ابتدا با اتریوم معامله می‌ کنید، سپس سکه مورد نظر خود را خریداری می‌ نمایید. بنابراین همه این موارد، از نکات مهم در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری هستند.

مکانیسم های مالیاتی

قوانین IRS در ایالات متحده سود و زیان فارکس را متفاوت از سود و زیان ارزهای رمزنگاری شده در نظر می گیرد. بنابراین این مورد، از فاکتورهای مهم در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. اول از همه، فارکس به عنوان یک قرارداد بخش 1256  قانون مالیات IRS در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که 60 درصد سود یا زیان به عنوان سود یا زیان سرمایه بلندمدت و 40 درصد باقی مانده به عنوان کوتاه مدت محاسبه می شود، صرف نظر از اینکه شما چه مدت معامله را باز نگه داشته اید.

معامله گران نقطه ای فارکس می توانند طبق بخش 988 که سود یا زیان را به عنوان درآمد عادی تلقی می کند، مشمول مالیات شوند. یک معامله گر سودآور احتمالاً در انتخاب مسیر قرارداد بخش 1256 از مزایای بیشتری برخوردار خواهد بود، در حالی که معامله گری که ضرر می کند ممکن است در مسیر بخش 988 سود بیشتری را تجربه کند.

قبل از شروع معامله، معامله گران فارکس باید تصمیم بگیرند که کدام مسیر را می خواهند طی کنند، زیرا نمی توانند انتخابات خود را پس از آن تغییر دهند. از سوی دیگر، با کریپتو، هیچ انتخابی در این مورد وجود ندارد. کریپتو به عنوان دارایی تلقی می شود و مالیات آن مشابه سهام است. این مالیات زمانی محاسبه می ‌شود که رمزارز را م ی‌فروشید و بستگی به مدت زمانی دارد که این موقعیت را باز نگه داشته‌اید.

معامله ای که به مدت 365 روز یا کمتر انجام شود، سود یا زیان کوتاه مدت محسوب می شود. این سود یا زیان کوتاه مدت با همان نرخ مالیات درآمد عادی شما قابل پرداخت است. از سوی دیگر، اگر رمزارز به مدت 366 روز یا بیشتر نگه داشته شده باشد، سود یا زیان بلندمدت در نظر گرفته می شود. به طور معمول، مالیات کمتری برای سود بلندمدت نسبت به سود کوتاه‌مدت پرداخت می‌ کنید، زیرا نرخ‌ها معمولاً پایین‌تر هستند.

تفاوت بزرگ بین فارکس و کریپتو در مورد مالیات این است که معامله گران فارکس باید زودتر انتخاب کنند که چگونه می خواهند با سود و زیان آنها رفتار شود، در حالی که با تمام معاملات ارزهای دیجیتال یکسان رفتار می شود. بنابراین مالیات از عوامل مهم در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است.

سودآوری

به طور کلی معاملات فارکس شناخته شده تر است. احتمال ضرر نیز در این بازار زیاد است. یکی از عوامل موثر در زیان معامله گران اهرم است. اهرم یک ابزار مالی است که می تواند زیان و سود را بزرگ کند. بنابراین، هنگامی که مقادیر زیادی از اهرم استفاده می شود، بازار فقط باید کمی بر خلاف موقعیت معامله گر حرکت کند تا مارجین ایجاد کند که بخش قابل توجهی از حساب معاملاتی آنها را از بین می برد.

 به طور کلی، اهرم کمتر از 10× به معامله گران فضای تنفسی کافی برای مقاومت در برابر تغییرات شدید قیمت گذاری را می دهد. با ظهور محاسبات پرسرعت و ماهیت غیرمتمرکز فارکس و کریپتو،  فرصت‌ های آربیتراژ می‌ تواند بین دو فروشنده یا صرافی مختلف وجود داشته باشد. در آربیتراژ، یک معامله گر در یک مکان خرید می کند و سپس در محل دیگر می فروشد، و متوجه تفاوت بین قیمت ها در دو مکان می شود. بنابراین در زمان تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری در فارکس یا ارز دیجیتال، باید ببینیم کدام یک سودآورتر است.

نقدینگی

همان طور که در مطالب بالا نیز گفته شد نقدینگی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. حرکات کوچکتر قیمت در معاملات فارکس به معامله گران اجازه می دهد تا سطوح عمیق تری از نقدینگی را ارائه دهند. این بخشی از دلیلی است که فارکس روزانه حدود 6.6 تریلیون دلار معامله می شود، در حالی که معاملات کریپتو روزانه بین 100 تا 200 میلیارد دلار و تا 516 میلیارد دلار در می 2021 تخمین زده می شود. هر دو بازار بزرگ هستند و همین انتخاب بین فارکس یا ارز دیجیتال را سخت می کند. با نقدینگی بیشتر، ورود و خروج از موقعیت های بزرگ آسان تر است.

نوسان

همانگونه که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم باید در زمان انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال، به عامل نوساتن، توجه کنیم. معاملات کریپتو ذاتاً بی ثبات تر از معاملات فارکس است. در نتیجه، به طور کلی هزینه بالاتری مورد نیاز است (هر چه محصول فرارتر باشد). بنابراین، معمولاً مقادیر اهرمی بالاتری را در معاملات فارکس نسبت به معاملات کریپتو مشاهده می کنید.

عملیات بازار

عملیات بازار از دیگر عوامل مهم در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. هر دو بازار فارکس و کریپتو به صورت شبانه روزی معامله می کنند تا نیازهای سرمایه گذاران و معامله گران در سراسر جهان را برآورده کنند. در نتیجه، هر دو نوع صرافی دارای دفاتری در سراسر جهان هستند تا به مشتریان محلی خدمات ارائه دهند.

ساعت کاری

ساعت بازار از مهم ترین موارد در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. فارکس 24 ساعت در روز، 5 روز هفته، از صبح دوشنبه در ولینگتون، نیوزلند تا بعد از ظهر جمعه در شهر نیویورک معامله می شود. برخی از کارگزاران فارکس معاملات را در آخر هفته پیشنهاد می کنند، اما معمولاً در آن مواقع به سادگی با کارگزار خود معامله می کنید. از سوی دیگر، بازار Crypto همیشه باز است. علاوه بر تجارت 24 ساعته، کریپتو هفت روز کامل در هفته معامله می کند. در هر زمانی از هر روز، می‌ توانید با صرافی خود ارز دیجیتال بخرید و بفروشید.

ساختار بازار

قیمت گذاری فارکس از طریق  بازار بین بانکی ایجاد می شود. سپس کارگزاران اسپردها را ایجاد می کنند تا فیدهای قیمت گذاری خود را تولید کنند. بازار کریپتو بر اساس میزان نقدینگی ارائه شده توسط شرکت کنندگان در هر یک از مکان ها ایجاد شد. در نتیجه، صرافی رمزنگاری که برای مبادله مقادیر زیاد از آن استفاده می ‌کنید، ممکن است در زمانی که می ‌خواهید خرید کنید، رمز ارز کافی برای تراکنش وجود نداشته باشد.

تعداد ابزارهای موجود

بسته به کارگزار، کارگزاران فارکس و CFD ابزارهای معاملاتی بیشتری در دسترس خواهند داشت، زیرا تلاش می‌ کنند تا برای نیازهای یک معامله‌گر، فروشگاهی یکجا باشند. صرافی ‌های کریپتو ده‌ها ابزار را نیز ارائه می ‌دهند، اما نه به اندازه کارگزاران فارکس و CFD. در نتیجه در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال باید به ابزارهای قابل معامله هر دو توجه کرد.

رویه های KYC

پس از 11 سپتامبر، قوانین مشتری مداری (KYC) برای جلوگیری از ادغام وجوه غیرقانونی توسط جنایتکاران و تروریست ها در سیستم بانکی جهان وضع شد. در اصل، KYC برای اینکه معامله‌گران ثابت کنند که آنها انسان هستند (ربات نیستند) و اینکه منبع وجوه حساب آنها قانونی است، تأسیس شده است.

سطوح ورودی

هم وب سایت های فروشندگان فارکس و هم کریپتو حاوی محتوای مبتدی هستند تا به معامله گران جدید کمک کنند. بنابراین در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال باید به دنبال بخش هایی باشید که برای معامله گران مبتدی جذاب باشد یا به سراغ صفحات آموزشی وب سایت ها بروید.

تجارت کریپتو در مقابل فارکس، کدام یک برای شما بهتر است؟

در انتخاب بین تجارت فارکس یا ارز دیجیتال می بینیم که برخی شباهت ها و تفاوت ها بین تجارت ارزهای دیجیتال و ارزهای خارجی وجود دارد. معاملات دارایی های دیجیتال مانند ارزهای رمزنگاری شده، توکن ها و NFT ها به عنوان تجارت ارزهای دیجیتال (توکن های غیرقابل تعویض) شناخته می شوند. معامله در فارکس در ازای ارز دیگری با این انتظار که ارزش دومی نسبت به اولی افزایش یابد، تراکنش‌هایی را با یک ارز فیات انجام می ‌دهد و به معامله‌گر اجازه می ‌دهد تا بخشی از سرمایه اولیه خود را جبران کرده و سود کسب کند.

عرضه و تقاضا، در میان سایر نیروهای بازار، به طور مشابه به ارزش گذاری ارزهای دیجیتال و ارزهای سنتی کمک می کند. بنابراین همان طور که در مطالب بالا هم گفتیم عرضه و تقاضا، از فاکتورهای مهم در انتخاب فارکس یا ارز دیجیتال است. اما متغیرهایی که عرضه و تقاضا را در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد می ‌کنند با متغیرهایی که بازار ارز را هدایت می ‌کنند، بسیار متفاوت هستند.

فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتراست؟ - فارکس یا ارز دیجیتال
فارکس یا کریپتو؛ کدام‌ را انتخاب کنیم؟

برای مبتدیان بازار فارکس بهتر است یا تجارت کریپتو

در انتخاب بازر فارکس یا ارز دیجیتال ابتدا باید نسبت به هر دو، اطلاعات کافی به دست آورد. تازه واردان بازار باید با زبان خاص آن بازار، خطراتی که عموماً در معرض آن قرار دارند و پلتفرم هایی که از آن تجارت می کنند، آشنا شوند.

برای معامله گران مبتدی، هم فارکس و هم کریپتو از عباراتی استفاده می کنند که می تواند ترسناک باشد. درک این اصطلاحات ممکن است کمی طول بکشد. خطرات بین فارکس و کریپتو کمی متفاوت است. برای مثال در بازار فارکس، ریسک اهرم بیش از حد دلیل اصلی ضرر معامله گران است.

 در بازارهای کریپتو، شرایط بی ثبات به طور کلی به معامله گران آسیب می زند. با توجه به دشواری نسبی در گذشته برای ورود مشتریان جدید، صرافی ‌های رمزنگاری در کاربرپسند کردن پلتفرم ‌های خود عملکرد بهتری داشته‌اند.

فارکس یا ارز دیجیتال، انتخاب شما کدام است؟

در این مطلب در مورد بازار فارکس یا ارز دیجیتال و تفاوت های آنها صحبت کردیم. با توجه به مطالب بالا در می یابیم که تازه واردان در زمان ورورد به بازار باید اطلاعات کافی در مورد مورد اصطلاحات این بازار، خطراتی که ممکن است با آنها مواجه شوند و پلتفرم های معاملاتی در دسترس آنها، به دست آورند.

لازم به ذکر است که ارزهای خارجی و ارزهای دیجیتال هر دو دارای ریسک هستند، اگرچه دومی چالش ‌های خاصی را به همراه دارد. یکی از دلایل رایج شکست در میان معامله گران فارکس، استفاده از اهرم بیش از حد است. نوسانات بازار کریپتو عامل اصلی ضرر برای سرمایه‌گذارن آن است.

شما می توانید نظرات خود در مورد انتخاب تجارت فارکس یا ارز دیجیتال را با ما در میان بگذارید. همچنین می توانید تجربه خود در مورد بازارهای مالی را نیز به ما بگویید. تیم ایتسکا معاملات پرسودی را برایتان آرزو می کند.

سوالات متداول

فارکس یا ارز دیجیتال‌کدام ایمن تر است؟

معاملات فارکس ممکن است کمی ایمن تر از ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شود. برخلاف فارکس، بازار کریپتو قدرت مرکزی ندارد. از این رو، مستعد نوسانات بازار است. علاوه بر این، بازار کریپتو نقدینگی کمتری دارد و حجم معاملات کمتری دارد و ورود و خروج از معاملات بزرگ را دشوارتر می‌ کند. به این دلایل، به معامله‌گران فارکس معمولاً اهرم‌های بیشتری ارائه می ‌شود که به آنها امکان می ‌دهد معاملات بزرگ‌تری انجام دهند.

بازر فارکس و ارز دیجیتال هر کدام چه مزایای دارند؟

بازار فارکس از محافظت، تنظیم و ثبات بیشتری برخوردار است، در حالی که بازار ارز دیجیتال به شما سود مناسبی می دهد. همچنین، سهولت انجام معاملات و پرداخت کارمزدها در بازار ارز دیجیتال بسیار آسان‌تر است.

آیا بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال با هم همگام هستند؟

بله، ارزش این دو بازار نسبت به یکدیگر تغییر می ‌کند و به هم وابسته هستند.

آیا سرمایه گذاری در بازار فارکس سخت تر است؟

در پاسخ به اینکه فارکس یا ارز دیجیتال کدام سخت‌تر است باید بگوییم که هزینه های معاملات در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به فارکس بیشتر است. بنابراین معامله در فارکس نسبت به رمزارز سخت‌تر نیست.

تفاوت هزینه های معاملات در بازار ارز دیجیتال و فارکس چیست؟

تفاوت‌ هایی که میان بازار فارکس و ارزهای دیجیتال وجود دارد شامل نقدینگی، حجم معاملات، ارزش بازار، تنوع ارزی و قابلیت دسترسی است. در بازار فارکس، حجم معاملات روزانه تا ۵ تریلیون دلار می ‌رسد، در حالی که حجم معاملات روزانه بازار ارزهای دیجیتال برابر با حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است.
 بازار فارکس ارزش بسیار بیشتری نسبت به بازار ارزهای دیجیتال دارد و در بازار فارکس، معامله شاخص های بورسی و کامودیتی ها نیز امکان پذیر است. قابلیت دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال برای تحریم‌شده‌ها آسانتر است، همچنین پرداخت کارمزدها در بازار ارزهای دیجیتال بسیار آسان‌تر است. همچنین در بازار فارکس، معامله‌گران با مقررات و نظارت‌های دقیقتری مواجه هستند، در حالی که در بازار ارزهای دیجیتال، مقررات زیادی وجود ندارد و معامله‌گران با خطرات بیشتری مواجه هستند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه