متاورس چیست؟ – آموزش متاورس

متاورس

متاورس Metaverse چیست؟

متاورس Metaverse در واقع یک فضای مجازی است که فرد به جای تماشا می تواند وارد آن شده و کار های مختلفی انجام دهد. در تعاریفی دیگر متاورس نسل جدید اینترنت معرفی شده است و به نوعی اینترنت سه بعدی محسوب می شود. افراد زیادی اعتقاد دارند با توجه به پیشرفت سریع این فناوری ، متاورس در آینده ای نه چندان دور جایگزین اینترنت خواهد شد.

در واقع متاورس دنیایی است که در آن افراد با روش هایی مانند هدست های هوشمند ، عینک های متاورس ، اینترنت ، گوشی و … به آن متصل می شوند و در آن محیط به کار ، بازی و سایر فعالیت های دیگر می پردازند.

دنیای متاورس در واقع تکامل یافته دنیای اینترنت ، ارز های دیجیتال ، بلاکچین ، انواع فضا های مجازی و زیر ساخت ها می باشد. در متاورس زیرساخت های لازم فراهم می گرد تا فرد خود را در یک دنیای شبیه سازی شده قرار داده و بدون حضور فیزیکی در آن مکان به انجام کار ها و فعالیت های مختلف بپردازد.

متاورس چیست؟
متاورس چیست؟

فرد می تواند در متاورس در کلاس های مختلف شرکت کند. به فعالیت بپردازد ، در کنفرانس شرکت کرده به بازی های مختلف بپردازد. فرد می تواند در این فضا با استفاده از ارز های متاورسی زمین خریده و آن را بسازد. و یا یک ملک در فضای مجازی خریده و آن را تغییر داده و بفروشد و سود کند. هر روزه شاهد افزایش قیمت زمین های متاورسی هستیم. و این‌ نشان از افزایش محبوبیت و استفاده از متاورس می باشد.

ارز های دیجیتال متاورس

تعداد ارز های دیجیتال متاورسی در حال افزایش است. هنگام خرید ارز های متاورسی نیز باید مانند خرید سایر ارز ها بعد از انجام تحلیل های لازم  اقدام به معامله کنید. اگر فردی کم ریسک هستید ، بهتر است ارز دیجیتال متاورسی که رتبه های بالایی از نظر ارزش بازار و حجم معاملاتی دارند خریداری کنید. ارز های متاورسی جدید شاید در ابتدا سود دهی بالایی داشته باشند ، ولی ریسک بسیار بالایی دارند. از بهترین ارز های متاورسی می توان موارد زیر را بیان کرد.

  • Desentraland (MANA)
  • Axie Infinity (AXE)
  • The Sandbox (SAND)
  • ApeCoin (APE)
  • Theta Network (THETA)
  • Stacks (STX)
  • Enjin Coin (ENJ)
  • Render Token (RNDR)
  • WAX (WAXP)
  • Ontology (ONT)

متاورس آموزش

دنیای متاورس بسیار گسترده می باشد و هر روز موارد و پروژه های جدیدی به آن افزوده می شود. در سایت آموزشی ایتسکا به آموزش متاورس و قسمت های مختلف آن خواهیم پرداخت. آموزش متاورس به قسمت های مختلفی تقسیم می شود. برای آموزش متاورس ابتدا باید با مفهوم nft و ارز های nft آشنایی داشته باشید. مباحثی که معمولا در آموزش متاورس مورد توجه قرار می گیرند ، ورود به متاورس ، انتخاب پروژه های متاورسی ، خرید nft ، آموزش بازی های متاورسی و … می باشد.

بیشتر بخوانید : nft چیست؟

متاورس فیسبوک

پروژه متاورس فیسبوک از زمانی که مارک زاکربرگ نام فیسبوک را به متا تغییر داد ، مورد توجه قرار گرفت. هنوز مشخص نشده است که ارز های دیجیتال و بلاکچین چقدر در پروژه متاورس فیسبوک تاثیر خواهد داشت. شرکت فیسبوک همیشه در زمینه صنعت و فناوری های نوین پیشتاز بوده است. توجه فیسبوک به متاورس باعث رشد و توجه کل جهان به متورس شده است.

فیس بوک با دید جدیدی به دنیای متاورس نگریسته است. در واقع می توان کلاس های مجازی ، سمینار ها ، کنفرانس ها ، نمایشگاه ها و … را در متاورس به صورت مجازی پیاده سازی کرد. هدف اصلی متاورس فیسبوک پیاده سازی واقعیت مجازی است.

متاورس در ایران

متاورس در ایران نیز مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است. خوشبختانه خرید و فروش زمین های متاورس با استفاده از ارز های دیجیتال انجام می شود و ایرانیان زیادی در این زمینه فعالیت داشته و اقدام به انجام معاملات متاورسی می کنند. جالب است بدانید چندی پیش در سایت دیوار آگهی هایی بابت فروش زمین های متاورسی منتشر شد. البته در حاضر این آگهی ها حذف شده است. ولی در سایت شیپور آگهی خرید زمین در متاورس به چشم می خورد.

متاورس در ایران
متاورس در ایران

البته این نکته را در نظر داشته باشید برای خرید زمین در متاورس نیازی به وجود واسطه نیست. بلکه بسیار راحت می توان در سایت های متاورسی ثبت نام کرده و به کیف پول خود متصل شده و زمین های متاورسی خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: خرید floki

سرمایه گذاری متاورس

بسیاری از افراد به سرمایه گذاری متاورس روی آورده اند. سرمایه گذاری در متاورس به دو صورت انجام می گیرد. هم می توان با خرید ارز دیجیتال متاورس در این زمینه سرمایه گذاری کرد. و هم می توان در پروژه های متاورسی به  خرید زمین پرداخت. سرمایه گذاری در متاورس با اینکه می تواند سود خوبی داشته باشد ، ولی بسیار پر ریسک می باشد.

با تغییر نام فیسبوک به متا قیمت ارز های دیجیتال متاورس تا حدودی رشد داشته است. و این رشد می تواند در آینده نیز ادامه داشته باشد. از طرفی رشد قیمت زمین های متاورسی و افزایش معاملات پروژه های متاورسی نیز نشانگر افزایش سرمایه گذاری در متاورس می باشد.

ورود به متاورس

برای ورود به متاورس ابتدا باید پروژه ای که می خواهید در آن سرمایه گذاری کرده و یا به عبارتی بازی کنید را مشخص سازید. پروژه های زیادی در متاورس وجود دارند. ابتدا باید با توجه به علاقه خود و استعدادتان یکی از این پلتفرم ها را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر به بازی فوتبال علاقه دارید ، بازی متاورس در این زمینه را انتخاب کرده و می توانید به بازی پرداخته و درآمد کسب کنید.

همانطور که می دانید یکی از روش های ورود به متاورس خرید دی‌سنترالند و یا سندباکس می باشد. ورود و استفاده از این سایت ها بسیار راحت بوده و بدون داشتن هیچ گونه دانش برنامه نویسی می توانید در این سایت ها عضو شده و با خرید زمین ، تعییرات اعمالی بر روی آنها و انجام کار های زیادی به معامله پرداخته و به نوعی هم بازی کرده و هم کسب درآمد کنید.

دانلود متاورس

متاورس در واقع یک برنامه و یا اپلیکیشن خاصی نمی باشد که بتوان آن را دانلود کرد. تمامی بازی ها و یا پلتفرم هایی که در راستای فضای مجازی و اینترنت سه بعدی فعالیت داشته و دارایی های دیجیتال در داخل برنامه و سایت با استفاده از ارز های متاورس معامله شوند ، متاورس نامیده می شود. پس فرد می تواند به سایت های متاورسی مراجعه کرده و بسیار راحت ثبت نام کند.

سپس می تواند آیکن سایت متاورسی که در آن در حال فعالیت است را به صفحه دسک تاپ و با صفحه گوشی خود افزوده و استفاده کند‌. البته برنامه ها و اپلیکیشن های زیادی در این راستا تولید شده اند. و این برنامه ها همگی در راستای اتصال افراد به متاورس و ارتباط بین آنها ایجاد شده اند.

متاورس اندورید

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که آیا می توات با استفاده از گوشی اندروید بازی متاورس انجام داد؟

بله ، می توان. برای استفاده از این بازی ها می توان با استفاده از کامپیوتر و یا گوشی به سایت بازی مراجعه کرده و بعد هز ثبت نام و نتصل شدن به کیف پول بازی مورد نظر را انجام داد. فقط این نکته را مد نظر داشته باشید برای انجام بهتر بازی های گرافیکی و تسلط بیشتر بر آن بهتر است در موارد خاصی از کامپیوتر برای بازی متاورس استفاده شود. ولی به هر حال متاورس با اندروید نیز امکان پذیر بوده و افراد از سراسر جهان‌ می توانند به آن متصل شده و به دنیای متاورس وارد شوند.

متاورس بازی

یکی از جذابیت های دنیای متاورس ، بازی های متاورسی می باشد. در این بازی ها هم می توانید بازی کرده و سرگرم شوید و هم به کسب درآمد بپردازید. بازی های مختلفی در متاورس وجود دارد. بعضی از این بازی ها به شهرت جهانی رسیده اند و می توان گفت جزء بهترین بازی های متاورسی هستند. در واقع بازی های متاورسی همان بازی های nft هستند و با هر دو نام خوانده می شوند.

یکی از بهترین پروژه ها و یا همان بازی های متاورسی دیسنترالند می باشد. این بازی متاورسی رایگان نبوده و باید اقدام به خرید زمین با ارز های متاورسی کنید. بازی های دیگری نیز از قبیل سورر ، سندباکس ، IIIuvium و … جزء بهترین بازی های متاورسی بوده و می توان از طریق بازی هم درآمد کسب کرده و هم سرمایه گذاری پر ریسک و احتمالا پر رسود برای آینده داشت.

عینک متاورس

این عینک ها در واقع روشی برای تعامل افراد با دنیای مجازی می باشد‌.عینک متاورس در دو مدل AR و VR وجود دارد. ظاهر هر دو شبیه هم می باشد. ولی تفاوت هایی باهم داشته و کاربرد های آنها نیز تا حدودی متفاوت است. در ادامه به بررسی هر دو مدل خواهیم پرداخت.

عینک متاورس AR

عینک متاورس AR و یا همان عینک واقعیت مجازی افزوده ، ظاهری شفاف داشته و فرد بعد از زدن آن به چشم می تواند محیط اطراف خود را نیز ببیند. این عینک ها با استفاده از لنز دیجیتالی مواردی از دنیای دیجیتال را به حوزه دید واقعی فرد اضافه می کند.

عینک متاورس AR
عینک متاورس AR

عینک های متاورسی AR تصاویر گرافیکی که در راستای دنیای واقعی است به تصویر دنیای واقعی اضافه می کند. این عینک ها وزن کمی داشته و به راحتی می توان از آن استفاده کرده و آن را همراه خود حمل کرد.

عینک متاورس VR

عینک متاورس VR ویا عینک واقعیت مجازی عملکردی شبیه عینک متاورسی AR می باشد. با این تفاوت که بعد از زدن آن به چشم فرد دیگر نمی تواند محیط اطراف خود را مشاهده کند. در این عینک ها دوربین هایی در جلوی عینک قرار داده شده است. این دوربین ها محیط اطراف را ذخیره کرده و با توجه به کاربرد آن عناصری به آن افزوده و بعد از تجزیه و تحلیل تصاویر آن را بر روی عینک به کاربر نمایش می دهد.

عینک متاورس VR
عینک متاورس VR

هر دو نوع این عینک ها برای ورود به متاورس کاربرد دارند. عینک های متاورسی بیشتر در بازی های متاورسی کاربرد دارند. ولی علاوه بر بازی می توان در کارهایی از قبیل آموزش آنلاین ، سمینار های مجازی ، مشاغل مجازی و … استفاده کرد.

سوالات متداول

چگونه وارد متاورس شویم؟

برای ورود به دنیای متاورس ابتدا باید نوع بازی و به عبارتی سرزمین متاورسی خود را انتخاب کنید. سایت هایی مانند دیسنترالند ، سند باکس از جمله سایت های متاورسی معروف هستند. این سایت ها را باز کرده و بعد از ثبت نام وارد دنیای متاورس شوید.

سرزمین مجازی چیست؟

سرزمین مجازی را می توان خریداری کرده ، روی آن ملک ایجاد کرد و تغییراتی بر روی آن انجام داد. و به امید افزایش قیمت آن را به فروش رساند. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که سرمایه گذاری روی زمین های متاورس بسیار پر ریسک می باشد.

مالک متاورس کیست؟

متاورس مالک شخصی ندارد. ولی شرکت های زیادی در این زمینه در حال فعالیت هستند. و از طریق خرید و فروش زمین ها ، ایجاد و نگهداری آنها و دریافت کارمزد و … به فعالیت می پردازند.

بهترین متاورس چیست؟

دیسنترالند Desentraland با مارکت کپ ۵.۶ میلیارد دلار (توکن مانا MANA) در حال حاضر به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال متاورس محسوب می شود.

اولین بار چه کسی اصطلاح متاورس را ابداع کرد و چگونه است؟

اصطلاح متاورس برای اولین بار در سال 1992 در رمان علمی تخیلی “تصادف برف” نوشته نیل استفنسون ظاهر شد. مانند بازی‌های واقعیت مجازی امروزی، شخصیت‌ های رمان نیز از آواتارهای خود برای تعامل با دیگران در فضای مجازی دیستوپیایی استفاده می ‌کنند که می ‌توانند با استفاده از تجهیزات شخصی یا پورت‌ های عمومی به آن دسترسی داشته باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
نظر شما مهم است - با ارسال نظرتان به دیگر کاربران کمک کنید.x