بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانیان 2023

بهترین صرافی غیر متمرکز و چند نمونه برای ان

صرافی غیر متمرکز که به آن DEX هم گفته می شود را می توان نوعی بازار معرفی کرد که از واسطه ها در آن خبری نیست. در این صرافی ها قراردادهای هوشمند را داریم که یک سری توافق نامه کد گذاری شده است. بهترین صرافی غیر متمرکز کدام است؟ اصلا چرا این صرافی ها محبوب هستند؟

بهترین صرافی غیر متمرکز

صرافی های غیر متمرکز زیادی هستند که در زمینه کریپتو به خوبی فعالیت می کنند. تعدادی از بهترین صرافی غیر متمرکز را در ادامه بررسی می کنیم.

 1. DexGuru
 2. DYdX
 3. Uniswap
 4. PancakeSwap

DexGuru

با این صرافی می توانید ارزهای خود را تبدیل نمایید. مزیت دیگر DexGuru این است که به پروتکل های غیر متمرکز مختلفی دسترسی خواهید داشت. شما می توانید کیف پول های زیادی را به این صرافی متصل کرده ، در نتیجه هر آن چه در دنیای کریپتو لازم دارید از طریق آن انجام دهید.

DEXGURU
بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانیان 2023 1

DYdX

این صرافی ارزهای زیادی را حمایت می کند و می توانید از طریق آن معاملات پیشرفته تان را انجام دهید. DYdX به شما اجازه می دهد معاملاتی با لوریج در فارکس 20 برابر داشته باشید.

صرافی DYDX
بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانیان 2023 2

قراردادهای هوشمند استفاده شده در آن باعث شده امنیت خیلی خوبی داشته باشد. مزیت دیگر این صرافی این است که از کیف پول های بسیاری هم پشتیبانی می کند.

Uniswap

این صرافی  قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین دارد و بزرگ ترین صرافی ای است که مبتنی بر اتریوم فعالیت می کند.

بهترین صرافی ارز دیجیتال - UNISWAP
بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانیان 2023 3

در این صرافی می توانید از راه های مختلفی مثل استیک کردن هم به درآمد برسید. شما می توانید به عنوان سرمایه گذار و فراهم کننده نقدینگی در این صرافی و اپ های مربوطه فعالیت کنید. Uniswap به تازگی از NFT ها هم پشتیبانی می کند.

PancakeSwap

از طریق این صرافی غیر متمرکز هم می توانید کوین های خود را بدون هیچ واسطه ای مبادله کنید. این صرافی بر پایه توکن های BEP20 است که مربوط به شبکه بایننس می باشد.

استاندارد BEP20  نشان می دهد که توکن ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند تا با اکوسیستم هایی مثل بایننس بتوانند در سطح وسیع تری سازگار باشند.

PANCAKE SWAP صرافی
بهترین صرافی غیر متمرکز برای ایرانیان 2023 4

فعالیت در این صرافی نیازی به ثبت نام و احراز هویت ندارد.

نکته دیگری که درباره PancakeSwap باید بدانید این است که از NFT ها پشتیبانی می کند.

محبوبیت صرافی های غیر متمرکز

این صرافی ها توانستند در زمانی خیلی کوتاه حسابی محبوب شوند اما چرا؟ این صرافی ها مشکل نقدینگی ندارند و در نتیجه طرفداران زیای پیدا کرده اند. کاهش نوسان، کاهش لغزش ها، کارمزد کمتر و برخی موارد دیگر هم در محبوبیت DEX ها اثرگذار است.

انواع مختلف DEX

صرافی های غیر متمرکز انواع متفاوتی دارند. سه دسته کلی برای این صرافی ها وجود دارد که عبارتند از:

 • بازارسازان خودکار
 • Order Book DEXs
 • DEX Aggregators

هر سه این صرافی ها به شما امکان معاملات رمز ارزها را می دهند اما با یک دیگر تفاوت هایی هم دارند.

بازارسازان خودکار AMM

این دسته به صورت مستقیم روی نقدینگی تمرکز می کنند. دیگر صرافی ها بر اساس فرآیند تطبیق عمل می کنند یعنی لازم است سفارش های خرید و فروش قبل از انجام معاملات تطبیق داده شود.

کاری که AMM ها می کنند این است که از استخرهای نقدینگی استفاده می کنند تا تراکنش ها را خیلی سریع کامل کنند. صاحب نقدینگی برای این که در استخر مشارکت داشته باشد، مزایای مالی متعددی مثل کارمزد دارد.

ارزش یک صرافی غیر متمرکز بسته به میزان نقدینگی قفل شده آن تعیین می شود.

یک اتفاق مهم در این زمینه وجود دارد و آن هم زمانی است که نقدینگی برای پردازش ها کافی نیست. به این حالت Slippage گفته می شود. در این شرایط چه اتفاقی خواهد افتاد؟ احتمالا برای خریداران هزینه های بیشتری ایجاد می شود و ارائه دهندگان نقدینگی ممکن است با زیان دائمی رو به رو شوند.

Order Book DEXs

این صرافی ها از طریق یک سیستم رزرو همه سفارش های باز را به ثبت می رسانند.

سفارش ها مشخص می کنند که معامله گران برای دارایی چقدر خواهند پرداخت؟ یا فروش را به چه قیمتی انجام خواهند داد؟

در اینجا دو نوع صرافی غیر متمرکز داریم که عبارتند از: زنجیره ای و غیر زنجیره ای.

دفترهایی که به شکل سفارش زنجیره ای هستند به شما امکان می دهند تا دارایی هایتان را در کیف پول نگه داشته و سفارش های باز هم داشته باشید.

دفترهایی که به شکل سفارش خارج از زنجیره کار می کنند از بلاکچین تنها برای تسویه معاملات استفاده کرده و سفارش های خارج از بلاکچین را حفظ می نمایند.

معمولا سفارش خارج از زنجیره سریع تر و با هزینه کمتر انجام می شود.

معمولا اوردر بوک ها وقتی که حجم معاملات زیاد باشد، کمبود نقدینگی را تجربه می کنند.

DEX Aggregators

این گروه با استفاده از پروتکل ها و مکانیسم های مربوطه، مسائل نقدینگی را حل می کنند.

در اینجا نقدینگی از چند DEX تامین می شود تا کارمزدها پایین بماند، محصولات توکن بهینه شده و خطر اسلیپیچ هم به حداقل برسد.

برای این که مشکلات قیمت گذاری و تراکنش های ناموفق پیش نیاید، دارایی های پلتفرم های متمرکز را هم به استخرهای نقدینگی اضافه می کنند. اینجا هم چنان فعالیت غیر متمرکز را داریم زیرا ادغام های متنوعی صورت می گیرد.

مزایا  و معایب کار با صرافی های غیر متمرکز

صرافی های غیرمتمرکز سعی می کنند خدمات خوبی به کاربران شان ارائه دهند و همین موضوع سبب محبوبیت بیش از حد آن ها شده است.

 • کارمزد معاملات در این صرافی ها پایین است.
 • معاملات به صورت ناشناس انجام می شود.
 • نیازی به انتقال دارایی به کیف پول صرافی ندارید.
 • تعداد ارزهای قابل معامله نسبت به صرافی های متمرکز کمتر است.
 • حجم معاملات پایین است و در نتیجه زمان تطبیق سفارش ها بالاتر است.

در برخی از صرافی های غیرمتمرکز شما می توانید علاوه بر ترید از روش استخر نقدینگی هم برای کسب سود استفاده نمایید. با این روش می توانید نقدینگی تامین کرده و به درآمد برسید. شما در اجرای یک قرارداد هوشمند شرکت می کنید به این شکل که برای اجرای آن توکن واریز می نمایید. در نتیجه شما از توکن های استخر پاداش دریافت می کنید.

سخن پایانی

خب سعی کردیم تعدادی از بهترین صرافی های غیر متمرکز را به شما معرفی کنیم. علاوه بر این صرافی ها، باز هم صرافی های دیگری هستند که کاملا امن و قابل اعتماد هستند مثل: 1inchSwap، QuickSwap، Thorswap و غیره.

منبع:

okx

سلام کدوم یکی از این صرافی ها بهتره؟

درود. صرافی های معرفی شده همگی جزء بهترین صرافی ها هستند.

این صرافی ها امن هستند؟

درود. بله کاملا. صرافی های غیر متمرکز مخصوصا انواع با تجربه آن، امنیت کاملی برای همه معاملات فراهم می کنند. فراموش نکنید که صرافی ها رقبای زیادی دارند و برای حفظ جایگاه شان معمولا تلاش زیادی می کنند البته این بدین معنی نیست که به هر گروه و مجموعه ای می توان اعتماد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *