صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها – صرافی بدون احراز هویت

بازنگری توسط: سعید محمدی
صرافی dYdX چیست؟

صرافی dYdX یکی از صرافی های غیرمتمرکز است که امکانات پیشرفته معاملاتی زیادی دارد. این صرافی بر بستر اتریوم فعالیت می کند و در میان صرافی های غیرمتمرکز طرفداران زیادی دارد. کارمزد در این صرافی برای تیکرها برابر با ۰.۰۵%  و برای میکرها برابر با ۰.۰۲% است و البته کارمزد شبکه هم جداگانه پرداخت می شود. شما می توانید با اتصال کیف پول و ایجاد حساب کاربری، معامله در این صرافی را شروع نمایید.

در این صرافی نیازی به احراز هویت نیست.

صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت - صرافی dYdX
صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت 1

پلتفرم dYdX چیست؟

این صرافی بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و از قراردادهای هوشمند برای معاملات مختلف استفاده می کند. برخی از این معاملات عبارتند از: معاملات دائمی، حاکمیت، استیکینگ و nft. البته معاملات اسپات – مارجین، فیوچرز، سواپ و گرفتن وام هم جزء معاملات این صرافی محسوب می شود.

ویژگیتوضیحات
نوعصرافی غیرمتمرکز (DEX)
تمرکزقراردادهای دائمی برای معاملات رمزنگاری با اهرم
کاربران هدفمعامله‌گران باتجربه (به دلیل پیچیدگی)
بلاک چین زیربناییاتریوم (با راه حل مقیاس‌بندی StarkWare لایه 2)

صرافی dYdX چگونه کار می کند؟

همان طور که اشاره شد این صرافی بر بستر اتریوم کار می کند. از جمله مشکلاتی که این شبکه دارد اولا این است که شلوغ است و علاوه بر این، مقیاس پذیری آن پایین بوده و توان عملیاتی اش هم کم است. اتریوم می تواند در هر ثانیه تنها 15 تراکنش را پردازش کند که با توجه به شرایط موجود رمز ارزها، اصلا کافی نیست.

عده ای معتقدند اتریوم 2 می تواند سرعت شبکه را تا حدی بالا ببرد که بتوان در هر ثانیه 100 هزار تراکنش را پردازش کرد. تا هنگامی که اتریوم 2 راه اندازی و آماده استفاده شود پلتفرم ها از راه حل های لایه 2 بهره مند می شوند. در این زمینه dYdX از Rollup استفاده می کند تا مشکل مقیاس پذیری را حل کند. رول آپ کمک می کند تراکنش ها خارج از شبکه اصلی اتریوم اجرا شوند ولی داده های آن ها هم چنان روی شبکه اصلی ارسال شود.

به صورت کلی رول آپ چگونه به اتریوم کمک می کند؟ رول آپ راه حلی است که باعث می شود محاسبات اضافه از بلاکچین اتریوم تخلیه شده، هزینه گس کاهش یافته و توان عملیاتی اضافه گردد. همه این ها در حالی انجام می شود که لود شبکه اصلی هم افزایش پیدا نکند. در حال حاضر dYdX از این راه حل استفاده می کند تا معاملات قراردادهای دائمی را تسهیل نماید.

معاملات مختلف در صرافی dYdX

پلتفرم dydx چیست؟ این پلتفرم چه معاملاتی دارد؟ dYdX سعی دارد به تمرکز زدایی برسد و در این راستا اهداف بزرگی هم دارد. صرافی گفته شده چهار محصول اصلی دارد که عبارتند از:

 1. معاملات دائمی یا همان Perpetual
 2. حاکمیت
 3. استیکینگ
 4. NFT یا همان توکن های غیر مثلی

معاملات دائمی

این معاملات به کاربران اجازه می دهد در بازار باز به خرید و فروش بپردازند، در حالی که قراردادهایشان تاریخ انقضاء ندارد. تریدرها در این شرایط می توانند معاملات شان را باز نگه دارند تا وقتی که به هدف مد نظر خود برسند. هم چنین شما می توانید سفارش را هر زمان که بخواهید فسخ کنید.

معاملات دائمی

قسمت Perpetual در dYdX را می توانید مارجینی غیر امانی و غیر متمرکز در نظر بگیرید که قراردادهاتی دائمی بر روی توکن های ERC-20 و مبتنی بر اتریوم ایجاد می نماید. پس می توان گفت dYdX کلاس های دارایی کاملا جدیدی را فراهم می کند که ارزش شان را از دارایی های مبتنی بر بلاک چین می گیرند.

بیشتر بخوانید : سایت عرضه اولیه

حاکمیت یا همان سهام گذاری

کاربران dYdX می توانند در این پلتفرم فعالیت کرده و توکن های آن را از آن خود کنند. خوب است بدانید که توکن مربوطه نقشی حاکمیتی را در صرافی مزبور دارد یعنی چه؟ یعنی شما با داشتن آن حق رای برای بسیاری از مسائل و تصمیمات مختلف خواهید داشت.

dYdX دو استخر نقدینگی دارد که کاربران می توانند از آن ها برای سرمایه گذاری استفاده کنند. این افراد در واقع به نقدینگی صرافی کمک کرده و در عوض پاداش می گیرند.

استیکینگ

منظور از استیکینگ هم این است که می توانید از طریق معاملات مختلف جوایزی کسب کنید که در قالب توکن dYdX خواهد بود.

NFT

یکی از جالب ترین محصولات dYdX مجموعه ای از NFT ها به نام Hedgies است. این مجموعه حاوی تعدادی جوجه تیغی انیمیشنی جذاب است که دو هنرمند آن ها را طراحی کرده اند. آنا و ارک خالقان این جوجه تیغی ها هستند.

ان اف تی دی وای دی ایکس
صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت 2

مجموعه NFT این صرافی در فوریه 2022 کارش را شروع کرده و تا الان توانسته است بیشتر از هزاران توکن روی اتریوم بسازد.

مزایای هر NFT متفاوت است و این موضوع به ویژگی های آن برمی گردد. از این توکن ها در مناسبت های مختلف استفاده می شود و یا گاهی به عنوان جایزه به کاربران اهدا می شود.

صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت - صرافی dYdX
صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت 3

دیگر معاملات dYdX

همچنین معاملات دیگری هم برای این صرافی وجود دارد که عبارتند از:

معاملات اسپات و مارجین

صرافی dYdX قبلا این معاملات را روی پروتکل بلاک چین 1 اتریوم انجام می داد ولی مدتی است که اوضاع تغییر کرده است. اکنون این معاملات به شکل دائمی و 2 لایه صورت می گیرد. اما هدف از این تغییر چیست؟ dYdX سعی دارد به یک صرافی کاملا غیر متمرکز تبدیل شود.

مارجین

بیشتر بخوانید : کال مارجین چیست؟

قراردادهای هوشمند اتریوم به dYdX کمک می کند تا لورج معاملات در نظر گرفته شده و حد ضرر و دیگر آیتم های سفارش گذاری هم در دسترس باشد. منظور از معاملات اسپات این است که ارزهای دیجیتال مختلف را به یک دیگر تبدیل نمایید. با معاملات مارجیبن هم می توانید با وجوه وام گرفته شده داد و ستد انجام دهید.

فیوچرز

این آپشن به شما امکان می دهد معاملاتی را برای آینده برنامه ریزی کنید. می توانید برای خرید و یا فروش یک ارز با قیمت مشخصی برنامه ریزی نمایید.

سواپ

منظور از این معاملات هم این است که یک ارز را با ارز دیگری مبادله کنید در حالی که پرداخت نرخ بهره یکسان است.

گرفتن وام

کابران این صرافی می توانند به آن وام داده و یا از آن وام بگیرند. پرداخت نرخ بهره هم در این جا لازم است.

چگونه در صرافی dYdX معامله کنم؟

اکنون که می دانید صرافی dYdX چیست می توانید به ترید در آن فکر کنید. مراحل زیر تمام کاری است که بدین منظور باید انجام دهید.

مراحل معامله در dYdX
1 – اتصال کیف پول
2 – ایجاد حساب کاربری
3 – واریز وجه
4 – شروع ترید
5 – تنظیم پارامترهای سفارش
6 – تایید و بازبینی نهایی

اتصال کیف پول را انجام دهید

ابتدا باید مطمئن شوید که کیف پول اتریوم تان را به dYdX وصل کرده اید. این کار باعث می شود بتوانید با صرافی در تعامل باشید. برای این کار باید روی گزینه Connect Wallet کلیک نمایید.

اتصال کیف پول

پس از آن یک پنجره جدید می بینید که می توانید از طریق آن Stark Key ایجاد کنید. استارت کی هویت کاربر را مشخص کرده و نیز میان لایه 1 و2 تعامل ایجاد می کند. برای انجام این کار باید بر روی گزینه Generate Stark Key کلیک نمایید. این کار بدون هیچ گونه هزینه گس فی انجام می شود.

حساب کاربری تان را ایجاد نمایید

پس از این که استارت کی را ایجاد نمودید باید شرایط لازم را بپذیرید. کلیک بر روی دکمه I agree این کار را به انجام می رساند.

اکنون نوبت به ایجاد حساب کاربری می رسد. در صورتی که می خواهید بدون وارد کردن نام کاربری، ثبت نام را انجام دهید این مرحله را رد کرده و گزینه Create an account را بزنید. اکنون یک پاپ اپ در کیف پول تان می بینید که می خواهد دسترسی به dYdX را فعال کند.

وجه را واریز نمایید

قبل از هر کاری باید تعدادی ارز یا توکن به ولت خود واریز کنید. دقت کنید که پلتفرم گفته شده تنها USDC را به عنوان وثیقه و اتریوم را هم برای تایید تراکنش ها و پرداخت گس فی قبول می کند. تنها کافی است تعدای از این دو را در والت خود داشته باشید تا معاملات و کارمزدها پوشش داده شود.

در صورتی که برای اولین بار به ولت خود USDC واریز می کنید لازم است که گزینه spending را در ولت فعال نمایید. با این کار به صرافی اجازه می دهید که USDC را برداشته و در قراردادهای هوشمند هزینه کند.

اکنون می توانید ترید کنید

برای شروع باید وارد قسمت Trade شده و انتخاب کنید که چه معامله ای می خواهید انجام دهید. لیست دارایی ها به شما نمایش داده می شود و می توانید از میان آن ها انتخاب کنید.

ترید در صرافی دی وای

نوع معامله در dYdX

اکنون باید انتخاب کنید که می خواهید در چه نوع معامله ای شرکت نمایید؟ اسپات یا مارجین؟ بسته به این که چه نوع معامله ای را انتخاب می کنید سفارش های مختلفی در اختیارتان خواهد بود که عبارتند از:

 • انجام معامله فوری با قیمت رایج بازار که همان Market Order است.
 • می توانید از طریق Limit Order قیتی را برای خرید ویا فروش تعیین نمایید. هنگامی که قیمت مد نظر محقق شود، سفارش شما انجام خواهد شد.
 • Stop Order هم کمک می کند که قیمت تریگر تعیین کنید تا سفارش در آن به عنوان دستور باز اجرا گردد. پس از این گزینه می توان برای مدیریت زیان های احتمالی و یا کسب سود استفاده کرد.

پارامترهای سفارش را تنظیم کنید

اکنون باید مشخص کنید که قرار است چقدر برای این معامله بگذارید؟ این مورد و برخی پارامترهای دیگر را باید دراین قسمت مشخص نمایید. در سفارش Limit Order لازم است که قیمت را مشخص کرده و همچنین سطح لوریج در فارکس را برای معامله مارجین تعیین نمایید.

تایید و بازبینی نهایی را انجام دهید

اکنون باید تمامی جزئیات تعیین شده را بررسی نموده و تایید کنید.اگر همه موارد درست بود معامله را تایید نمایید.

نحوه خرید dYdX

اکنون می دانیم که پلتفرم dydx چیست؟ اما احتمالا تا این لحظه باز هم برایتان سوال است که چگونه می توان بر روی dYdX

 سرمایه گذاری کرد؟ این کار بسیار ساده است زیرا اکثر صرافی های معتبر از آن پشتیبانی می کنند. تمامی صرافی هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند امکان خرید و فروش dYdX را هم به شما می دهند. پیشنهاد می کنیم برای کار با هر رمزارزی از خدمات صرافی های معتبر و مطرح استفاده نمایید تا دچار مشکل خاصی نشوید. در صورتی که تازه وارد هستید این موضوع اهمیت بیشتری هم پیدا می کند زیرا قطعا تجربه خاصی از صرافی های مختلف ندارید.

شیوه نگهداری

همان طور که می دانید نگهداری رمزارزها از طریق والت یا همان کیف پول مخصوص آن ها انجام می شود که خود می تواند انواع مختلفی داشته باشد. برای نگهداری dYdX می توانید از والت های سخت افزاری، نرم افزاری و یا والت هایی که به عنوان افزونه مرورگر ارائه می شود، استفاده کنید. والت های مختلفی می تواند برای این کار مناسب باشد که برخی از بهترین آن ها عبارتند از:

صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت - صرافی dYdX
صرافی dYdX چیست؟ آموزش ثبت نام و ویژگی ها - صرافی بدون احراز هویت 4
 • کیپ کی
 • انجین ولت
 • تراست ولت
 • ترزرو

ویژگی ها

این صرافی ویژگی های مهمی دارد که آن را از دیگر صرافی های غیر متمرکز جدا می کند.

 • امکان معاملات با اهرم : شما می توانید تا 25 برابر برابر بیشتر از سرمایه تان اعتبار گرفته و از نوسانات مختلف سود بیشتری به دست آورید.
 • کراس مارجین: جالب است بدانید قبل از dYdX تنها صرافی بایننس بود که این ویژگی را ارائه می داد. با این ویژگی می توانید در چندین پوزیشن مختلف وارد شده و معاملات تان را برای سود بیشتر مدیریت کنید.
 • عدم نیاز به انتقال دارایی ها به کیف پول صرافی: شما می توانید مستقیما کیف پول تان را به صرافی dydx  متصل کنید و معاملات را انجام دهید.
مزایامعایب
اهرم بالاپیچیده برای مبتدیان
قراردادهای دائمیخطرات امنیتی (کیف پول‌های کاربر، ‌موارد ‌مورد استفاده)
غیرمتمرکز (شفافیت، کنترل کاربر)پشتیبانی محدود از دارایی
مقیاس‌پذیر (تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر)عدم پشتیبانی از فیات
کارمزد رقابتیبازار نوسان (اهرم ضررها را افزایش می‌دهد)
بدون احراز هویت

کامزدها

این صرافی برای محاسبه کارمزدها از روشی به نام maker-taker یا همان سازنده – برداشت کننده استفاده می کند. منظور از سفارش سازنده، سفارش هایی است که نیازی به اجرای فوری ندارد. این سفار ش ها باعث افزایش نقدینگی و عمق بازار می شوند.

سفارش های برداشت کننده خیلی سریع با سفارش های سازنده هماهنگ شده و اجرا می شوند. برداشت کننده ها باعث کاهش نقدینگی می شوند.

سازنده - برداشت کننده و کارمزدها

هزینه برای تیکرها برابر با ۰.۰۵%  و برای میکرها برابر با ۰.۰۲%  می باشد. دقت کنید که علاوه بر کارمزدهای گفته شده شما باید کارمزد شبکه را هم پرداخت کنید. احتمال دارد گاهی هزینه تراکنش ها در این صرافی از صرافی های متمرکز بیشتر باشد.

آینده این صرافی

به سادگی نمی توان آینده یک صرافی را پیش بینی کرد اما موارد مهمی هستند که در آینده این صرافی نقش دارند.

 • صرافی هایی هستند که از بلاکچین هایی مثل بایننس اسمارت استفاده می کنند و سرعت و کارایی بالاتری نسبت به dydx دارند. این موضوع برای این صرافی جای پیشرفت دارد.
 • صرافی می تواند امکاناتش را توسعه دهد و نیازهای مختلف کاربران را بیشتر از قبل برطرف نماید. مثلا ارائه خدمات مالی در تنوع بیشتر می تواند برای این صرافی خوب باشد.
 • و موارد مختلف دیگری می تواند بر آینده این صرافی اثرگذار باشد که باید ببینیم چگونه پیش خواهد رفت. برخی از این موارد عبارتند از: تغییرات در عرضه و تقاضا، محدودیت هایی که صرافی های غیرمتمرکز با آن مواجه هستند و غیره.

سخن پایانی

dYdX یک صرافی ارز دیجیتال است که به عنوان پلتفرمی برای استقراض و وام دهی راه اندازی شده است. این پلتفرم بر مبنای اتریوم کار می کند و اجازه قرض، وام و شرط بندی را به یوزرهایش می دهد. برای معاملات با dYdX باید والتی داشته باشید که از اتریوم پشتیبانی می کند. برخی از محدودیت های این صرافی عبارتند از: شلوغ بودن، مقیاس پذیری پایین و توان عملیاتی پایین.

dYdX روی چه پلتفرمی ساخته شده است؟

این صرافی برروی StarkWare ساخته شده و البته برای نهایی کردن تراکنش ها از اتریوم بهره می برد.

می توان از امنیت dYdX مطمئن بود؟

بله. این صرافی به عنوان یک صرافی کاملا امن شناخته می شود که البته باید همواره هوشیار هم باشید. به صورت کلی معامله در صرافی های غیر متمرکز خطراتی دارد که باید با احتیاط در مورد آن ها پیش رفت.

چه والت هایی برای نگهداری ارز dYdX مناسب است؟

کیپ کی – انجین ولت – تراست ولت و ترزرو کیف پول های مناسبی برای آن هستند. البته کیف پول های دیگری هم می تواند برای این کار مناسب باشد.

dYdX امکان معاملات با اهرم را هم می دهد؟

بله شما می توانید تا 25 برابر بیشتر از سرمایه تان اعتبار بگیرید و از نوسان ها سود خوبی به دست آورید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.