تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟

تفاوت بیت کوین و بلاکچین

اگر حتی به تازگی با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شده باشید حتما نام بیت کوین و بلاکچین به گوش تان خورده است. طبیعی است که ابتدای شروع هر فعالیتی کمی با اصطلاحات مختلف آن بیگانه بایشد. می دانید که تفاوت بین بیت کوین و بلاکچین چیست؟

تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

به صورت خلاصه می توان گفت که بیت کوین یک ارز دیجیتال است، یک دارایی که می توانید از آن استفاده کنید. این در حالی است که بلاکچین فناوری ای است که از بیت کوین و دیگر ارزها پشتیبانی می کند. می توانید این گونه در نظر بگیرید که بلاکچین به عنوان بستری برای بیت کوین عمل می کند تا تراکنش هایش را ثبت نماید.

بلاکچین چیست؟

برای این که کاملا متوجه تفاوت میان این دو شوید لازم است هر کدام را بیشتر توضیح دهیم. در این قسمت درباره بلاکچین توضیح می دهیم.

فناوری بلاکچین اولین بار در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. هدف بیت کوین تمرکز زدایی است و بلاکچین این هدف را برآورده می کند. برای درک بهتر مطلب این گونه در نظر بگیرید که بلاکچین یک فناوری برای تمرکز زدایی است که بیت کوین و دیگر ارزها می توانند از آن استفاده کنند.

تفاوت بیت کوین و بلاکچین
تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ 1

داده ها بر روی بلاکچین به صورت امن و غیر قابل تغییر ذخیره می شوند. به عبارت دیگر داده ها در بلاکچین به شکل پیوسته ذخیره شده و تشکیل زنجیره می دهند. در هر بلوک یک هش از بلوک قبلی هم داریم که کمک می کند در صورت احتمال تقلب، به راحتی متوجه آن شویم.

امنیت بلاکچین در بالاترین حد است و در زمینه های مختلفی مثل زمینه های مالی، بیمه، سلامت، تامین کالا و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

بیت کوین چیست؟

برای این که بلاکچین و چگونگی پیدایش آن را درک کنید باید درباره بیت کوین بیشتر بدانید.

در سال 2008 بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو به جهان معرفی شد و هرگز کسی فکرش را هم نمی کرد که روزی بتواند چنین قدرتی بگیرد.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که هیچ سازمان یا شخصی نمی تواند آن را دستکاری یا کنترل کند. منظور از غیر متمرکز بودن دقیقا همین تعریف می باشد. بیت کوین به صورت فیزیکی وجود ندارد و همه چیز روی شبکه پیش می رود. برای این که خودتان بیت کوین به دست آورید یا به اصطلاح ماین کنید باید سخت افزار قوی و مناسبی داشته باشید. پس چه باید کرد؟ بیت کوین استخراج می شود و در واقع استخراج یعنی تولید بلاک های جدیدی در شبکه بیت کوین. این فرآیند با حل مسائل پیچیده انجام می شود.

بیت کوین چیست؟
تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ 2

شاید شما هم اسم مزرعه بیت کوین به گوش تان خورده باشد. گردانندگان این مزرعه ها ثروت زیادی داشته و اصطلاحا ماینر هستند. البته دقت کنید که افراد زیادی بدون نیاز به داشتن سخت افزار و غیره و تنها با ترید کردن، از ارزهای دیجیتال به سود خوبی رسیده اند.

از تعریف ساختاری که بگذریم بیت کوین مثل یک واحد پول دیجیتال است که می توانید معاملات تان را با آن انجام دهید. از طرفی کسی نمی تواند آن را از شما بگیرد، هیچ قانونی به آن دسترسی ندارد و کاملا در اختیار خودتان است. تنها نکته ای که در مورد بیت کوین و دیگر دارایی های مشابه باید به آن دقت کنید این است که اگر اطلاعات دسترسی به ارز را از دست بدهید، هیچ راهی برای برگرداندن آن وجود ندارد.چرا؟ چون مانند ارز فیزیکی نیست که به عنوان مثال با ارائه کارت شناسایی بتوانید آن را پس بگیرید.

بیت کوین چگونه از بلاکچین استفاده می کند؟

همان طور که گفتیم بیت کوین از بستر بلاکچین استفاده کرده و تراکنش های مالی را به انجام می رساند. بلاکچین باعث ثبت تراکنش های بیت کوین و تضمین امنیت آن ها می شود.

همان طور که گفتیم بلاکچین یک فناوری است که اولین بار برای بیت کوین استفاده شده اما مختص بیت کوین نیست و کاربردهای بسیار زیاد دیگری هم دارد.

پس در یک تریف کلی می توانید در نظر بگیرید که بلاکچین یک فناوری است که از آن برای ثبت و نیز انتقال اطلاعات استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : هاوینگ بیت کوین چیست؟

چرا بلاکچین را با بیت کوین اشتباه می گیرند؟

در حقیقت این اشتباهی است که تنها برای افراد خیلی تازه وارد پیش می آید. یعنی حتی خواندن یک مطلب خیلی کوتاه در مورد هر کدام از بیت کوین یا بلاکچین مشخص می کند که نمی توان آن ها را یک مفهوم دانست!

بیت کوین با بلاکچیبن اشتباه گرفته می شود
تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست؟ 3

دلیل دیگر این اشتباه می تواند این باشد که بلاکچین اولین بار برای بیت کوین استفاده شده و شاید برخی افراد با شنیدن نام همزمان این دو مفهوم، آن ها را به اشتباه یکی تصور می کنند.

وضعیت کنونی بلاکچین و بیت کوین

تریدرها یا همان افرادی که ارزهای دیجیتال را معامله می کنند نگاه دقیقی به همه ارزها دارند. بیت کوین را می توان پادشاه ارزهای دیجیتال دانست اما این بدان معنی نیست که همه می توانند با ترید آن سود کنند. برای بسیاری از روش های معاملاتی افراد ترجیح می دهند سراغ دیگر ارزها بروند که برای این موضوع دلایل زیادی وجود دارد. در این مطلب قصد نداریم با بیان مطالب متعدد شما را خسته کنیم. کافی است بدانید که بیت کوین اولین و قدرتمندترین ارز دیجیتال است اما افراد زیادی بدون بیت کوین هم می توانند به سودهای خوبی دست پیدا کنند.

در مورد وضعیت بلاکچین هم می توانیم به رشد وتوسعه مداوم آن اشاره کنیم.

سرمایه گذاری روی این شبکه همواره در حال گسترش است وروز به روز بر تعداد کاربران آن افزوده می شود. تعداد زیادی از بانک های دنیا امروزه با بلاکچین کار می کنند و یا حداقل در حال آزمایش آن هستند. استفاده بانک ها از بلاکچین باعث صرفه جویی زیادی در منابع خواهد شد.

معامله با بیت کوین بر روی بلاکچین

خب شاید برایتان سوال شده باشد که چگونه می توان با بیت کوین معامله کرد و این کار چگونه بر روی بلاکچین انجام می شود؟

  1. معامله را با استفاده از امضای دیجیتالی ایجاد و امضاء می کنید.
  2. درخواست تان را به نزدیک ترین نود می فرستید. ( منظور از نود دیوایسی است که به بلاکچین متصل است).
  3. درخواست تان در شبکه تکثیر شده و به محض رسیدن به نزدیک ترین نود تایید می شود.

** دقت کنید که معاملات هر ده دقیقه یک بار تایید می شود.

هدف بیت کوین و بلاکچین چیست؟

بلاکچین برای کاربرانش محیطی شفاف و امن پدید می آورد تا بتوانند به این بستر اعتماد کرده و معاملاتشان را انجام دهند. تاریخچه های معاملاتی در بلاکچین می ماند و همه می توانند از آن آگاه شوند.

بیت کوین هم از امکانات بلاکچین استفاده کرده و در خدمات مالی مشارکت می کند. بلاکچین جلوی دخالت دولت ها، دخل و تصرف اموال و غیره را می گیرد و به همین دلیل باعث می شود ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی برای سرمایه گذاری داشته باشند.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم بیت کوین به عنوان قدرتمندترین ارز دیجیتال از بستر بلاکچین استفاده کرده و تراکنش هایش را انجا می دهد و به ثبت می رساند. این تعریف کاملا مشخص می کند که بیت کوین و بلاکچین دو مفهوم جداگانه هستند.

منبع:

bernardmarr

بیت کوین فقط روی بلاکچین اجرا میشه؟

درود. بله. بستر اجرای بیت کوین از ابتدا بلاکچین بوده است.

سلام پس بلاکچین خودش یک ارز نیس بلکه برای اجرای ارزها هست؟

سلام. بله بلاکچین بستری است که بیت کوین روی آن اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *