زی کش چیست؟ بررسی تاریخچه و مقایسه عملکرد 2 ارز ZC و BTC

زی کش چیست؟ عملکرد و تاریخچه

آیا به تازگی در مورد زی کش مطالب زیادی می شنوید؟! آیا می دانید زی کش چیست؟ Zcash یک نوع ارز دیجیتال است که بر روی فناوری بلاک چین اجرا می شود و از هرگونه مرجع متمرکز عاری است. علاوه بر این، از رمزنگاری پیشرفته برای امنیت و حفظ حریم خصوصی بیشتر استفاده کرد. این ارز دیجیتال تراکنش های محرمانه ای را ارائه می دهد که در آن کاربران می توانند سطح حریم خصوصی خود را انتخاب کنند و تصمیم بگیرند که آیا می خواهند تراکنش هایشان خصوصی باشد یا عمومی.

رمزارز Zcash با سایر ارزهای رمزنگاری متفاوت است زیرا حریم خصوصی بیشتری را به کاربران ارائه می دهد. بیشتر تراکنش‌های رمزنگاری بر روی یک بلاک چین عمومی ثبت می‌شوند و شفاف و قابل ردیابی هستند. با این حال، این کاربران رمزارز می‌توانند تصمیم بگیرند که آدرس‌ها و تراکنش‌های کیف پول Zcash خود را با انتخاب تراکنش‌های شفاف عمومی کنند یا نه.

زی کش یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که بر اساس فناوری بلاک چین غیرمتمرکز کار می کند. این رمزارز با سایر رمزارزها متفاوت است زیرا تراکنش های خصوصی، ایمن و محرمانه را به کاربران ارائه می دهد. (privacy coins)

این کوین از رمزنگاری پیشرفته برای افزایش امنیت استفاده می کند؛ به کاربران آدرس‌های محافظ داده می‌شود که در آن همه تراکنش‌ها از دید عموم پنهان می‌شوند. تراکنش های انجام شده به یک آدرس خصوصی، هیچ سابقه ای از جایی که مبلغ رفته است، نخواهد داشت.

با این حال، کاربران این کریپتو همچنین این انتخاب را دارند که از یک آدرس شفاف استفاده کنند تا از آنجا همه تراکنش ها به صورت عمومی ثبت شود. معاملاتی که نیاز به حسابرسی و انطباق دارند را می توان با استفاده از آدرس عمومی انجام داد.

تاریخچه زی کش

در سال 2013، متیو گرین، استاد دانشگاه جانز هاپکینز به همراه برخی از دانشجویان فارغ التحصیل خود به مفهوم “پول صفر” پرداخت. Zero Cash بعداً به Zcash تغییر نام داد. در ابتدا قرار بود که این یک افزونه حفظ حریم خصوصی بیت کوین باشد ، اما توسعه دهندگان اصلی آن مخالفت کردند. بنابراین، توسعه دهندگان زی کش شرکت Zcash را راه اندازی کردند و Zooko Wilcox-O’Hearn را به عنوان مدیرعامل منصوب کردند . این شرکت در 28 اکتبر 2016 راه اندازی شد و بعداً به عنوان شرکت کوین الکتریکی (ارز دیجیتال) تغییر نام داد.

خالق این کوین در پاسخ به سوال زی کش چیست می گوید “Zcash به استفاده از رمزنگاری پیشرفته ای معروف است که حریم خصوصی کاربر را افزایش می دهد. این کوین بر روی فناوری بلاک چین غیرمتمرکز اجرا می‌شود، اما برخلاف دیگر رمز ارزها، کاربران این ارز می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند تراکنش‌هایشان به صورت عمومی ثبت شود یا خیر. “

علاوه بر این، این کوین به کاربران امکان می دهد بین آدرس شفاف و شیلد یکی را انتخاب کنند. تراکنش‌ها از یک آدرس محافظت‌ شده و از آن، محرمانه باقی می‌مانند، در حالی که تراکنش‌هایی که از طریق یک آدرس شفاف انجام می‌شوند، برای عموم قابل دسترسی و ردیابی هستند.

یک آدرس خصوصی در این رمز ارز به عنوان آدرس z شناخته می شود، در حالی که یک آدرس عمومی به عنوان آدرس t شناخته می شود.

مهم ترین وِیژگی های زی کش چیست؟
زی کش چیست؟ بررسی تاریخچه و مقایسه عملکرد 2 ارز ZC و BTC 1

ویژگی های مهم و قابل توجه زی کش (ZCash) چیست؟ | برترین مزایا

ویژگی های اصلی ZCash با آدرس ها و تراکنش ها مرتبط است. شما می توانید با بررسی دو ویژگی قابل توجه ZCash در مورد مزیت محافظت اطلاعات بیشتری کسب کنید. اول از همه، می توانید پاسخ این سوال را بیابید که آیا ZCash بهتر از بیت کوین است؟ در طرح کلی آدرس های موجود با ZCash در مقایسه با بیت کوین ، ZCash دو آدرس مختلف مانند آدرس خصوصی یا z و آدرس شفاف یا t ارائه می دهد. این نکته برجسته، ما را امیدوار به همکاری آنها می کند.

تعامل بین دو نوع کیف پول نقش مهمی در تعیین یکی دیگر از ویژگی های مهم ZCash ایفا می کند. بحث در مورد سوالاتی مانند ” ZCash برای چه استفاده می شود؟ ” به استفاده از دو نوع آدرس مجزا برای دستیابی به چهار نوع تراکنش مجزا اشاره می کند. چهار نوع مختلف تراکنش در ZCash شامل تراکنش های خصوصی، محافظ، محافظ و عمومی است. 

  • تراکنش های خصوصی بین آدرس های z در یک بلاک چین عمومی قابل مشاهده است ، البته با رمزگذاری جزئیات تراکنش. 
  • تراکنش های عمومی بین دو آدرس عمومی یا آدرس t درست مانند یک تراکنش عمومی بیت کوین عمل می کنند. 
  • تراکنش های محافظ شامل ارسال تراکنش ها از یک آدرس خصوصی به یک آدرس عمومی است. 
  • محافظت از معاملات شامل ارسال ارز دیجیتال از یک آدرس عمومی به یک آدرس خصوصی است.
  • جدا از انواع متمایز آدرس ها و تراکنش ها، ZCash همچنین بهبودهای ارزشی امیدوارکننده ای را با ویژگی های دیگر به ارمغان می آورد. 

1. کارمزد کم تراکنش

یکی از مهمترین ویژگی ها به تضمین قیمت ZCash با تراکنش های کم کارمزد اشاره دارد. با کارمزد پیش‌فرض تراکنش 0.0001 ZEC، کاربران می‌توانند یک راه‌حل موثر ارز دیجیتال پیدا کنند. 

2. یادداشت های رمزگذاری شده، برجسته ترین ویژگی زی کش

یادداشت های رمزگذاری شده یکی دیگر از ویژگی های برجسته ZCash است. تراکنش های محافظت شده در ZCash دارای یک فیلد یادداشت هستند که به فرستندگان اجازه می دهد اطلاعات مربوطه را به صورت کاملاً رمزگذاری شده اضافه کنند. یادداشت های رمزگذاری شده می توانند در ارسال پیام ها و همچنین دستورالعمل ها در کنار رسیدگی به الزامات انطباق کمک کنند.

3. پشتیبانی از تراکنش های چند علامتی

یکی دیگر از نکات برجسته ZCash در کنار کیف پول ZCash به تسهیلات تراکنش های چند امضایی اشاره دارد. تنها نقطه ضعف تراکنش های چند علامتی با ZCash محدودیت در تضمین حریم خصوصی است. جالب اینجاست که تیم سازنده ZCash در حال کار بر روی گسترش انعطاف پذیری انجام تراکنش های چند علامتی با آدرس های محافظت شده است.

4. پشتیبانی از Viewing Keys

مروری بر ویژگی‌های ZCash همچنین امکان مشاهده کلیدها را به ما می دهد. صاحبان آدرس محافظت شده می توانند جزئیات تراکنش را به منظور رعایت مقررات فاش کنند. صاحبان آدرس محافظت شده می توانند جزئیات مربوط به تراکنش های دریافتی و فیلدهای یادداشت را افشا کنند. ZCash برنامه هایی برای معرفی پشتیبانی از کلیدهای مشاهده کامل دارد که می تواند تمام مقادیر تراکنش مرتبط با آدرس را نشان دهد.

5. حسابرسی و انطباق آسان

انعطاف‌پذیری استفاده از ZCash در چندین برنامه نیز می‌تواند به گزینه افشای پرداخت بستگی داشته باشد. شما می توانید پاسخ هایی برای ” ZCash برای چه استفاده می شود؟ ” در هر مورد استفاده از ارزهای دیجیتال. با این حال، ZCash به فرستنده‌ها یا گیرندگان اجازه می‌دهد تا جزئیات تراکنش را برای حسابرسی یا انطباق به نهادهای شخص ثالث فاش کنند. 

6. بهینه سازی کارآمد ظرفیت تراکنش

ZCash همچنین دارای یک طراحی کارآمد است که امکان پشتیبانی از انقضای تراکنش را فراهم می کند. حذف تراکنش‌های اضافی یا غیر استخراج‌شده می‌تواند به بهبود عملکرد پروتکل کمک کند. اگر تراکنش‌ها ظرف 50 دقیقه استخراج نشوند، منقضی می‌شوند و کارمزد تراکنش‌ها به کاربر باز می‌گردد. 

فهرست ویژگی های ZCash به دلیل شباهت با بیت کویت توجه زیادی به خود جلب می نماید. برای پاسخ به “ آیا ZCash بهتر از بیت کوین است؟” به ارائه حریم خصوصی این دو مراجعه کنید، توجه داشته باشید که ZCash یک فورک بیت کوین است. بنابراین، ZCash شباهت های زیادی با بیت کوین دارد. به عنوان مثال، کل عرضه ZCash مانند بیت کوین روی 21 میلیون واحد ثابت است.

معنی دو نوع آدرس در زی کش چیست؟ نحوه تعامل و امنیت در zcash

Zcash یک رمزارز با دو نوع آدرس است: آدرس‌های خصوصی که با “z” شروع می‌شوند و آدرس‌های شفاف که با “t” شروع می‌شوند. آدرس‌های Zcash به دو صورت تعاملی هستند و امکان انتقال وجوه بین آدرس‌های z و t وجود دارد. این ویژگی حفظ حریم خصوصی را از طریق مخفی ماندن اطلاعات تراکنش‌ها یا پاکسازی آن‌ها فراهم می‌کند.

برای افزایش شفافیت، مالک یک آدرس z می‌تواند کلید مشاهده‌ای را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارد. این کلید تنها دسترسی خواندن را فراهم می‌کند و امکان تراکنش یا معاملات از این طریق را ندارد. این ویژگی به افراد اجازه می‌دهد تا برخی از جزئیات تراکنش‌های خود را برای اهداف حسابرسی، مالیاتی یا قوانین مبارزه با پولشویی فاش کنند.

تراکنش‌های بین آدرس‌های شفاف (t) مشابه تراکنش‌های بیت‌کوین هستند و اطلاعات فرستنده، گیرنده و مبلغ تراکنش به صورت عمومی قابل مشاهده هستند. اما تراکنش‌های مرتبط با آدرس‌های محافظت‌شده شامل محافظت‌شده (z-to-z)، محافظ (t-to-z) و deshielding (z-to-t) هستند که آدرس z از حفاظت از حریم خصوصی برخوردار است. تراکنش محافظت‌شده (z-to-z) به عنوان ایمن‌ترین نوع تراکنش در Zcash شناخته می‌شود چرا که اطلاعات تراکنش را رمزگذاری می‌کند.

چگونه ZEC بخریم؟

کاربران می توانند این سکه ها را در چندین بازار آنلاین خریداری کنند که به عنوان صرافی نیز شناخته می شود . یک کاربر هنگام انتخاب صرافی های Zcash باید چندین فاکتور را در نظر بگیرد که شامل امنیت، ساختار هزینه، شهرت و حجم می شود. چندین صرافی Zcash  مانند Coinbase، Gemini، Binance و Kraken وجود دارد. با این حال، Gemini معتبرترین صرافی است که چندین گزینه حفظ حریم خصوصی را ارائه می دهد که سایر صرافی ها ندارند. علاوه بر این، استفاده از آن امن و آسان است.

صرافی هایی که از زی کش حمایت می کنند:

  • صرافی بایننس (Binance)
  • صرافی هیت بی تی سی (HitBTC)
  • صرافی کریپتوپیا (Cryptopia)
  • صرافی بیت فینکس Bitfinex
  • صرافی کوین بیس coinbase

چگونه ماین کنیم؟ روش استخراج زی کش

افراد می توانند استخراج Zcash را به روش زیر انجام دهند:

کاربران می توانند فرآیند استخراج Zcash را با محاسبه سودآوری آغاز کنند . آنها باید هزینه های عملیاتی ، مخارج سرمایه ای و درآمد را محاسبه کنند . درآمد را می توان با استفاده از یک ماشین حساب استخراج ارز دیجیتال در دسترس عموم محاسبه کرد. هزینه های استخر استخراج معدن و هزینه برق هزینه های عملیاتی را به حساب می آورند. یک ماینر می تواند با استفاده از منابع انرژی کم هزینه و تجهیزات کارآمد، سود را به حداکثر برساند.

در مرحله بعد، کاربران باید سخت افزار ماینینگ را خریداری کنند. پیش از این، این سکه ها با ماشین های CPU و GPU استخراج می شدند. با این حال، با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، سخت افزار استخراج کارآمدتری در بازار موجود می شود.

در این مرحله  ماینرها باید مدار مجتمع یا ماشین های ASIC خاص برنامه را میزبانی کنند. کاربران می توانند آنها را در خانه یا در یک سایت ماینینگ میزبانی کنند.

سپس ماینرها می توانند به یک استخر میزبانی بپیوندند. استخر ماینینگ راحت‌تر از استخراج انفرادی است زیرا جریان درآمد ثابتی را ارائه می‌دهد.

در نهایت، ماینرها باید یک کیف پول Zcash و یک آدرس برای دریافت پرداخت تنظیم کنند.

مقایسه zcash vs bitcoin
زی کش چیست؟ بررسی تاریخچه و مقایسه عملکرد 2 ارز ZC و BTC 2

مقایسه زی کش با بیت کوین؛ تفاوت و شباهت BTC و Zcash چیست؟

زی کش: این رمزارز به کاربران خود اجازه می دهد تا تراکنش های خصوصی انجام دهند. این محرمانه بودن مالی را با آدرس های محافظت شده فراهم می کند. این سکه دارای ویژگی‌های افشای اختیاری است که کاربران را قادر می‌سازد تا داده‌های تراکنش را برای اهداف حسابرسی و انطباق به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، تراکنش های شفافی را امکان پذیر می کند که کاملاً با آدرس های محافظت شده قابل تعامل هستند.

بیت کوین: این رمزارز بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است و تمام تراکنش های انجام شده از طریق این سکه شفاف و در معرض دید عموم قرار دارند. همه کاربران می توانند تراکنش های انجام شده با این رمزارز را ردیابی کنند. با این حال، این یک ارز رمزنگاری معروف و پذیرفته شده است زیرا یک دهه تجربه در کنار خود دارد. علاوه بر این، کاربران تراکنش های موفق بسیاری را در بازار با این سکه انجام داده اند.

مقایسه زی کش با مونرو، بیت کوین و دش 

Zcash: این رمزارز با پروتکل زیربنایی خود حریم خصوصی تقویت شده ای را ارائه می دهد که به معنای کاهش قابلیت ردیابی است. اگر کاربران یک مرورگر ناشناس را انتخاب کنند، این رمزارز ناشناس ترین جایگزین به نظر می رسد. با این حال، برخی از کاربران ممکن است این سکه را ترجیح ندهند زیرا تجربه کمی دارد.

مونرو: این سکه شهرت بدی به دست آورده و ادعاهایی مبنی بر اینکه تراکنش های انجام شده با این سکه قابل ردیابی است. با این حال، کاربران برای مدت نسبتا طولانی با این سکه معامله کرده اند. ثابت کرده است که در چندین بازار، از جمله بازارهای غیرقانونی، موفق است.

بیت کوین: تمام تراکنش های انجام شده با این رمزارز شفاف و برای عموم آزاد است. هر کسی در شبکه کریپتو می تواند جزئیات تراکنش این سکه را ردیابی کند. با این حال، این سکه یک دهه است که در بازار رواج داشته و با استقبال گسترده مردم مواجه شده است.

دش: این سکه رمزنگاری بیشتر از سایر ارزهای رمزنگاری شده پذیرفته شده و قابل دسترسی است. با این حال، تنها از طریق ویژگی ارسال خصوصی خود، محرمانگی و ناشناس بودن را افزایش می دهد. بنابراین، این سکه می‌تواند بهترین جایگزین برای کاربرانی باشد که می‌خواهند کریپتو با هزینه آسانی داشته باشند و نیاز به ناشناس بودن گاه به گاه دارند.

سخن آخر

درست است که Zcash از یک بلاک‌چین متن‌باز استفاده می‌کند و یکی از ویژگی‌های برجسته‌اش امکان معاملات ناشناس است. این به افراد این امکان را می‌دهد که معاملات خود را مخفی نگه دارند و جزئیات مانند مقدار معامله، فرستنده و گیرنده معامله به صورت رمزشده در بلاک‌چین ثبت شوند. این ویژگی از طریق یک تکنولوژی به نام “zk-SNARKs” اجرا می‌شود.

اما همچنان می‌توان انتقادات و نقدهایی را نسبت به Zcash مطرح کرد. از جمله:

مسئله مرتبط با تمرکز: در Zcash، هنوز می‌توان تعداد معدودی از افرادی که مسئول تولید بلوک‌ها هستند را تشخیص داد. این موضوع می‌تواند به تمرکز قدرت و کنترل در دست افراد معین منجر شود که می‌تواند مشکلاتی امنیتی را به وجود آورد.

پیچیدگی تکنولوژی: استفاده از zk-SNARKs به عنوان یک تکنولوژی پیچیده و پیشرفته می‌تواند برای بسیاری از کاربران سخت باشد و ممکن است باعث ایجاد مشکلات در اجرای معاملات شود.

حفظ حریم خصوصی: اگرچه Zcash تا حد زیادی حریم خصوصی را تضمین می‌کند، اما باید توجه داشت که همچنان می‌تواند مشکلاتی در ارتباط با حفظ حریم خصوصی داشته باشد و کاربران باید مواظب باشند که معاملات خود را به درستی پیکره‌بندی کنند.

البته علاوه بر این موارد بالا ایراد و سوال مهمی که در مورد زی کش مطرح است، نگاه از جنبه دیگر به پرایوسی بودن آن می باشد. برخی بر این باورند می توان به دلیل همین الگوریتم خاص zcash به کارهایی همانند پولشویی یا قاچاق دست زد!

به همین دلیل همچنان نکات قابل توجهی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند و کاربران در انتخاب و استفاده از Zcash باید دقت و آگاهی کامل را به کار برند.

سوالات متداول

Zcash چه مقدار کوین دارد؟

این رمزارز دارای حداکثر محدودیت برای عرضه خود است زیرا یک توکن کمیاب قابل استخراج است. سکه‌های جدید به‌عنوان یارانه بلوکی ایجاد می‌شوند، جایی که وقتی سکه‌های جدید استخراج می‌شوند و به انتهای بلاک چین اضافه می‌شوند، تعداد مشخصی سکه ضرب می‌شود و به پاداش بنیان‌گذاران و یارانه ماینر تقسیم می‌شود. سقف عرضه کل آن 21 میلیون سکه است. در حال حاضر بیش از 16 میلیون سکه در بازار در گردش است.

آیا Zcash قابل ردیابی است؟

این نوع رمزارز دو آدرس را ارائه می دهد، یعنی آدرس محافظ و آدرس شفاف. هنگامی که یک کاربر تراکنشی را روی یک آدرس شفاف انجام می دهد، عمومی و قابل ردیابی می شود. با این حال، اگر کاربر یک آدرس محافظت شده را انتخاب کند، با رمزگذاری داده ها، تراکنش ها خصوصی و غیرقابل ردیابی می شوند. اگر یک آدرس شفاف، سکه‌ها را به یک آدرس محافظ ارسال کند، عموم مردم نمی‌دانند کجا رفته‌اند. اگر یک آدرس محافظ تراکنش را به آدرس محافظت شده دیگری ارسال کند، کل تراکنش خصوصی می شود و از دید عموم پنهان می شود.

آیا می توانید Zcash را به اشتراک بگذارید؟

Staking روشی است که به کاربران رمزارز اجازه می دهد تا در صورت نگه داشتن سکه های خود در کیف پول و شرکت در الگوریتم اجماع شبکه کریپتو، جوایزی کسب کنند. به عنوان مثال ، رمزارز Zcash را  می توان با خرید یا انتقال این سکه های رمزنگاری شده به اشتراک گذاشت.

پاداش استخراج زی کش چقدر است؟

زمان بلاک زی‌کش حدود 2.5 دقیقه و پاداش بلاک آن 12.5 واحد زی‌کش (zec) است. پس از هر 840,000 بلاک، پاداش بلاک نصف می‌شود. الگوریتم استخراج زی‌کش متفاوت از بیت کوین است.

آیا می توان زی کش را به صورت رایگان استخراج نمود؟

در دنیای ماینینگ، یافتن یک استخر با کیفیت برای استفاده می‌تواند یک چالش باشد. بسیاری از استخرهای رایگان وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بهره‌برید. این استخرها عمدتاً در نسخه‌های اندرویدی قابل دسترسی هستند، اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که استفاده از آنها همواره با محدودیت‌های خود همراه است.

بهتر است بدانید که استفاده از استخرهای رایگان ممکن است به شما امکانات کمتری را ارائه دهد و برای کسب و کارهای ماینینگ حرفه‌ای، این ممکن است مناسب نباشد. اگر قصد دارید به شیوه‌ای جدی و حرفه‌ای در مورد ماینینگ فعالیت کنید، بهتر است به استخرهای با کیفیت توجه کنید که معمولاً رایگان نیستند.

زی کش چیست؟

دنیای ارزهای دیجیتال همیشه در حال تغییر بوده و ابزارهای جدیدی برای حفاظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران به وجود آمده است. یکی از این ابزارها، “زی کش” (ZCash) نام دارد. این ارز دیجیتال، با بهره‌گیری از تکنولوژی بلاک‌چین و پروتکل اثبات دانش صفر، به حریم خصوصی بی‌سابقه‌ای در تراکنش‌های مالی دیجیتال می‌پردازد.

زی کش از تکنولوژی بلاک‌چین برای ثبت تراکنش‌ها استفاده می‌کند، مانند بیت کوین. اما تفاوت اساسی در پروتکل‌های مورد استفاده وجود دارد. در حالی که بیت کوین از پروتکل اثبات کار و اثبات کاراکتری استفاده می‌کند که به ماینرها اجازه استخراج بلاک‌ها و تأیید تراکنش‌ها را می‌دهد، زی کش از پروتکل اثبات دانش صفر استفاده می‌کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.