نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن

بازنگری توسط: سعید محمدی
بول ران چیست و استراتژی های آن

بول ران (Bull Run) در اصطلاح به معنی گاوبازی است و در بازارهای مالی هم نام آن را زیاد خواهید شنید. به صورت کلی بول ران شرایطی است که بازار در حالت صعودی است و همه حتی تازه واردها هم سودآوری خوبی دارند. در اواخر سال 2017 شاهد یک بول ران بزرگ بویدم که قیمت بیت کوین از 5 هزار دلار به 20 هزار دلار رسید. همچنین در سال 2021-2020 ارزش بازار کریپتو بیشتر از 700 درصد رشد داشت! این دو ، دو دوره مهم بول ران محسوب می شود که تاکنون داشته ایم.

به نظرم مهمترین نکته ای که به عنوان یک تریدر باید به آن ها رعایت کنید، موارد زیر است:
برنامه ریزی کنید و به برنامه خود پایبند باشید.
دنبال این نباشید که در کمترین قیمت خریداری کنید. هیچوقت همچین اتفاقی نمی افتد.
قرار نیست تا ابد منتظر بمانید. سود خود را از مارکت خارج کنید. ( قبل از اینکه مارکت کل پول و سود شما را از شما بگیرد)
دوره های بول ران تمام میشود. همیشه قرار نیست در بازار صعودی باقی بمانیم.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

بول ران (Bull Run) چیست؟

همان طور که مشخص است این عبارت از دو کلمه Bull و Run تشکیل شده است. وقتی بازار شرایطی صعودی دارد، می گوییم در وضعیت گاوی یا همان Bullish قرار دارد. در مقابل بازار از نزولی به عنوان بازار خرسی یا همان Bearish یاد می شود. در کل منظور از عبارت Bull Run حالتی است که در بازار صعودی سرمایه گذارها می توانند به سود برسند و حداکثر بهره را از بازار گاوی ببرند.

ویژگیتوضیحات
افزایش قیمتافزایش پایدار قیمت ارزهای دیجیتال
افزایش تقاضاتمایل بیشتر سرمایه‌گذاران به خرید ارز دیجیتال و افزایش قیمت به دلیل تقاضای بیش از عرضه
اعتماد به نفس بالا در سرمایه‌گذاراناحساس مثبت در بازار، اعتقاد به رشد آینده ارز دیجیتال
افزایش حجم معاملاتافزایش فعالیت معاملاتی به دلیل تمایل سرمایه‌گذاران به سود بردن از افزایش قیمت
ویژگی های مهم بازار صعودی

نکته مهم و جذاب درباره بازار صعودی و بول ران این است که حتی تازه واردها هم می توانند از شرایط افزیش قیمت ها به خوبی سود کنند.

در ادامه 6 استراتژی مهم برای کسب سود از بول ران را به شما معرفی خواهیم کرد. این استراتژی ها عبارتند از:

 1. نگه داری ارزها
 2. مدیریت ریسک
 3. عدم استفاده بی رویه از اهرم
 4. حفظ سود
 5. تنوع دادن به سبد معاملاتی
 6. استفاده از معاملات آپشن

در انتهای همین مطلب در مورد این استراتژی ها بیشتر توضیح داده ایم.

نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن - بول ران
نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن 1

بول ران در بازار رمز ارزها چگونه به وجود می آید؟

بول ران شرایطی را ایجاد می کند که همه خریداران می توانند به سودهای خوبی برسند. اما شما فکر می کنید اساسا بول ران چگونه به وجود می آید؟

بول ران (Bull Run) چیست
نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن 2
 • عرضه و تقاضا از جمله مواردی است که باعث می شود بول ران ایجاد شود. عرضه و تقاضا باعث تغییر در قیمت همه رمز ارزها می شود.
 • احساسات مثل همه زندگی در دنیای کریپتو هم دخیل است. اتفاق ها، همکاری های جدید، ترس یا امیدهای جامعه، فناوری های مختلف، اظهار نظر افراد مشهورو بسیاری از موارد دیگر می تواند در افزایش یا کاهش قیمت ارزها تاثیر داشته باشد.
 • سیاست و اقتصاد نقش انکارناپذیری در دنیای رمز ارزها دارد. پیشرفت در این حوزه ها باعث بهتر شدن اوضاع بازارهای مالی می شود.
 • مورد دیگری که در ایجاد این شرایط اثرگذار است، پذیرش نهادهای سازمانی است. این موضوع نشان دهنده سودآوری بیشتر دنیای کریپتو است که برای خرده فروش ها هم منافع زیادی دارد.
 • معمولا نرخ بهره بالاتر می تواند باعث چنین شرایطی شود. نرخ بهره بیشتر نشان می دهد که سرمایه گذاران با فراغ بال می توانند به سرمایه گذاری در دنیای کریپتو هم فکر کنند.

ویژگی های بول ران

 • شاهد حرکت صعودی قیمت ها برای هفته ها و حتی ماه های متوالی هستیم.
 • سرمایه بازار افزایش پیدا کرده و معاملات چندین برابر می شوند.
 • سرمایه گذاران جدیدی وارد دنیای ارزهای دیجیتال می شوند.
 • در رسانه ها خیلی زیاد درباره ارزهای دیجیتال می شنویم.
 • سر و صدای زیادی درباره دنیای کریپتو به پا می شود.

چرا بول ران و درک آن مهم است؟

دنیای ارزهای دیجیتال قوانین زیادی دارد اما به صورت کلی می توان گفت سرمایه گذاری در این زمینه به این شکل است که در قیمت پایین بخرید و در قیمت بالا بفروشید. همین موضوع نشان می دهد بازار صعودی تا چه حد می تواند برای تریدرها مفید و سود ده باشد. روند نزولی هم در دنیای کریپتو یک موضوع همیشگی و منطقی است که از طرفی باعث می شود، اهمیت روند صعودی برای سرمایه گذاران مشخص تر شود.

وقتی روند بازار صعودی است سرمایه گذاران حرفه ای تا حد زیادی سود می کنند. علاوه بر آن در این شرایط امکان سود برای تازه کارها هم بیشتر است.

نحوه اتمام بول ران

طبیعی است که قرار نیست روندی برای همیشه صعودی بماند. شروع هر روند نشانه هایی دارد. مثلا از نشانه های شروع روند نزولی می توان به تقاطع مرگ اشاره کرد.

بسیاری از اتفاق های جامعه مثل شیوع یک باره یک بیماری خاص، وضعیت نامطلوب اقتصاد و موارد مشابه هم می تواند باعث شروع روند نزولی شود.

وقتی به یک دارایی و کشف قیمت آن فکر می کنید باید بتوانید میان نشانه های شروع روند نزولی و اصلاح های طبیعی بازار، تمایز قائل شوید و آن ها را تشخیص دهید. وقتی روند نزولی در حال شکل گرفتن است، تعداد فروشندگان کم می شود.

نکات مهم در مورد بول ران

 • در دنیای ارزهای دیجیتال و به صورت کلی بازارهای مالی هیچ وقت بر اساس احساس عمل نکنید. ابتدا باید همه جوانب را بسنجید.
 • وقتی قیمت ها در حال افزایش است و سقف جدیدی را تجربه می کند، می توانید با هوشیاری کامل از این شرایط سود به دست آورید.
 • سعی کنید سبدتان را متنوع بچینید و حد سود و ضرر را هم به درستی تعیین کنید.

استراتژی های کسب سود از بول ران

خب اکنون به صورت کلی با مفهوم بول ران آشنا شدید. ببینیم که چگونه می توان از آن سود به دست آورد.

وقتی بازار صعودی است، قیمت ها معمولا خیلی سریع رشد می کنند البته همیشه حواستان به اتفاقات غیر قابل پیش بینی دنیای کریپتو باشد. در ادامه تعدادی استراتژی مهم برای بهره مندی از فرصت های بول ران را با شما درمیان می گذاریم.

استراتژیتوضیحاتمزایامعایب
خرید و نگهداری (بلندمدت)خرید ارز دیجیتال در ابتدای دوره رونق و نگهداری تا زمان افزایش قابل توجه ارزشاستراتژی ساده‌تر، پتانسیل سود بالانیاز به صبر، ریسک نزول بازار قبل از فروش
معامله‌گری (کوتاه‌مدت)خرید و فروش فعال ارز دیجیتال برای استفاده از نوسانات کوتاه‌مدت قیمتپتانسیل سود بالا، کنترل بیشترنیاز به مهارت، دانش (تحلیل تکنیکال)، تحمل بازار پرنوسان
استیکینگ/کسب سود (درآمد غیرفعال)کسب سود از طریق استیکینگ یا وام دادن ارز دیجیتال‌های موجودایجاد درآمد غیرفعالنرخ سود ممکن است نوسان داشته باشد، برخی از ارزها نیاز به استیکینگ دارند

ارزها را نگه دارید

می توان گفت که اکثرا دوره های افزایشی برای مدت قابل توجهی طول می کشد. شما می توانید ارزهای مد نظرتان را خریداری کرده و هولد کنید تا زمان مناسب برسد. البته تشخیص این زمان مناسب، خودش نیازمند دانش وتجربه است.

نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن - بول ران
نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن 3

حواستان به ریسک ها باشد

بازار ارزهای دیجیتال هیچ وقت و در هیچ شرایطی از ریسک خالی نخواهد شد. شما می توانید ریسک را در این بازار مدیریت کنید.

تعیین درست دستور حد ضرر، محاسبه ریسک به ریوارد و برخی موارد مشابه کمک می کند ریسک را تا حدی مدیریت نمایید.

شور اهرم را درنیاورید!

با لوریج در فارکس می توان از وجوه قرض گرفته شده، استفاده کرد و به سود بیشتری دست پیدا کرد. نکته ای که باید بدانید این است که استفاده بیش از اندازه از معاملات اهرمی به ضررتان خواهد بود. در این حالت ممکن است سود شگفت انگیز و یا شکست فاجعه باری داشته باشید! بنابراین مخصوصا اگر تازه وارد هستید، حواستان به میزان استفاده از اهرم باشد.

اهرم و لوریج
نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن 4

سود پله ای را مد نظر داشته باشید

در بازار ارزهای دیجیتال هیچ وقت نمی توان زمان مشخصی برای سود یا ضرر تعیین کرد. شما می توانید سودتان را به صورت دوره ای حفظ کنید. منظور این است که می توانید در شرایط مناسب بخش کوچکی از ارز خود را فروخته و این گونه به کسب سود بیشتر در آینده هم فکر کنید.

تنوع سبدتان را حفظ کنید

وقتی سبدتان متنوع است ریسک شکست در یک ارز خاص را از خود دور نگه داشته اید. شما می توانید روی NFTها، استیبل کوین ها و غیره سرمایه گذاری نمایید.

از معاملات آپشن استفاده کنید

استفاده از این معاملات باعث حفظ پوزیشن و کاهش ریسک می شود. با این کار می توانید در چرخه های صعودی، بازده خیلی خوبی داشته باشید.

معاملات آپشن
نکات مهم بول ران (Bull Run) + 6 استراتژی‌ کسب سود در آن 5

سخن پایانی

بول ران فرصت مناسبی برای کسب سود است و البته باید حواستان به نکات مهمی مثل استراتژی سرمایه گذاری در این زمان هم باشد. به صورت کلی با دقت و به دور از احساسات تند و تیز می توانید از فرصت های بول ران بهره مند شوید. استفاده از معاملات آپشن، حفظ تنوع سبد، تعادل اهرم، دقت به ریسک و نگه داری ارزها از جمله مواردی است که می تواند به کسب سود بیشتر در بول ران کمک کند.

بازار خرسی چیست؟

درود. وقتی تقاضا کم باشد و عرضه زیاد، قیمت دارایی کم می شود. این شرایط باعث ایجاد بازار خرسی یا همان بازار نزولی می شود.

سلام. در چه شرایطی می شود از بول ران سود خوبی بدست آورد؟

درود . همان طور که گفتیم بول ران فرصت های خوبی در اختیار شما قرار می دهد البته به این شرط که استراتژی مناسبی به کار بگیرید و دانش و تجربه خوبی هم داشته باشید.

استفاده از اهرم را برای کسب سود بیشتر از بول ران توصیه می کنید؟

اهرم یک شمشیر دو لبه است یعنی یا شما را به یک سود بالا می رساند و یا به یک شکست قابل توجه! توصیه می کنیم از اهرم ها با احتیاط استفاده کنید تا وقتی که تجربه بیشتری به دست آورید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.