پرایس اکشن (price action) چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

در این مقاله معروف ترین استراتژی بدون اندیکاتور یعنی پرایس اکشن را مورد بررسی قرار می دهیم. با سایت آموزش بورس و بازارهای سرمایه همراه باشید. استراتژی بدون اندیکاتور به معنی معامله کردن بدون اندیکاتور ها است. که به آن پرایس اکشن یا معامله برهنه می گویند.

معروف ترین استراتژی تردینگ بدون اندیکاتور چیست؟

اجازه دهید فکر کنیم که شما یک مبتدی فارکس هستید و هیچ اطلاعاتی در زمینه اندیکاتورها ندارید، و دنبال یک استراتژی بدون اندیکاتور هستید. یکی از بهترین راههای معامله استفاده از استراتژی پرایس اکشن است.

تجارت فارکس برای خیلی از افراد پیچیده و مشکل است چون خیلی از اندیکاتورهای تکنیکال در آن دخیل هستند. یکی از ساده ترین استراتژی های فارکس پرایس اکشن است. اگر از این استرتژی استفاده کنید با استفاده از آن می توانید برخی معاملات را پیدا کنید.

پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن بهترین استراتژی بدون اندیکاتور است و من به شما نشان میدهم که چقدر ساده و جذاب است. تنها نکته این است که بدانید قیمت در منطقه پشتیبانی و مقاوت چگونه عمل می کند. این استراتژی کمک می کند که بدانید حرکات قیمت، کجا یک نوسان بالا یا پایین ایجاد می کنند. سادگی این موضوع در این است که برای تشخیص آن، نیازی به مووینگ اوریج یا اندیکاتور لاگینگ ندارید. این اندیکاتورها می توانند گیج کننده باشند، اما با کمک استراتژی پرایس اکشن یک نمودار روشن دارید. چرا انقدر تاکید می کنم که این بهترین استراتژی بدون اندیکاتور است؟ زیرا به لطف آن بسیاری از تریدرها سودهای کلان بدست می آورند. هیچ اندیکاتوری درکار نیست و نیازی هم به تشخیص و فهم آنها نیست.

استراتژی پرایس اکشن
پرایس اکشن (price action) چیست؟ 1

خوب، اجازه دهید بیشتر توضیح دهم. در اینجا نحوه استفاده از این استراتژی را بیان می کنم.

بهترین استراتژی فارکس بدون اندیکاتورها

همانطور که گفتم هیچ اندیکاتوری وجود ندارد، اما در مورد اینکه چطور می توانند دردسرساز باشند اگر از آنها در پرایس اکشن استفاده کنید، بحث خواهیم کرد.

در اینجا باید به تنظیمات پرایس اکشن توجه کنید. اگر متوجه شوید که هیچ پرایس اکشنی وجود ندارد، به آن منطقه مرده می گویند. چه کسی دوست در این فضا معامله کند؟ قطعا هیچکس. هیچ چیزی در این منطقه اتفاق نمی افتند. پرایس هیچ حرکتی ندارد. فروشندگان و خریداران بدون هیچ تحرکی هستند. منطقه مرده یک منطقه استندبای است، هیچ اتفاقی نمی افتند و همه منتظرند که ببیند چه پیش می آید. هیچکس تمایلی به معامله ندارد چون ورود و خروج به یک منطقه مرده و کسب سود از آن غیرممکن است. پس هیچگاه وارد تجارت در یک منطقه مرده نشوید.

تجارت فارکس یک بازی هیجانی است.

بنابراین وقتی هیچ پرایس اکشنی وجود ندارد باید صبر کنید تا اتفاقی بیفتد. موضوع دیگر مربوط به پرایس اکشن منطقه قرمز است. جایی که تمام پرایس اکشن ها اتفاق می افتند. این دقیقا همان جایی است که باید تمام تصمیمات تردینگ خود را بگیرید. این منطقه ای با حرکات قیمت زیاد است. باید روی چنین موقعیتی متمرکز باشید. حتی با حرکت تنها 20 پیپ، یک معامله برنده خواهید داشت. با 100 پیپ قطعا می توانید سود زیادی بدست آورید.

هدف بعدی شما رسیدن به نقطه پایان است. همانطور که گفتم منطقه قرمز جایی است که پرایس اکشن اتفاق می افتند، اما اگر می خواهید سود حداکثری داشته باشید باید به منطقه پایان نزدیک شوید. فقط در این حالت است که استراتژی پرایس اکشن بهترین کارایی اش را به شما میدهد. خوب چگونه می توان این منطقه را پیدا کرد؟ ساده است! وقتی که بازار 10 تا 20 پیپ عرض دارد، به این معنی است که فضای کافی برای تغییرات و تنظیمات وجود دارد. این اسپرد 10 پیپ دقیقا همان چیزی است که برای بهترین استراتژی بدون اندیکاتور نیاز دارید. استراتژی پرایس اکشن برای داشتن نتیجه ای موفق به تغییراتی نیاز دارد.

استراتژی پرایس اکشن
پرایس اکشن (price action) چیست؟ 2

استراتژی پرایس اکشن بدون اندیکاتورها در فارکس

همه چیزهایی که شما دارید شامل پشتیبانی، مقاومت و حجم است. حجم یک اندیکاتور نیست بلکه یک آمار است.

بنابراین این استراتژی فقط در مورد دو چیز است. ابتدا باید مشخص کنید که پرایس اکشن در مناطق پشتیبانی یا مقاومت چیست. اگر مقاومت زیاد است، پس تریدرها می توانند کارهای زیادی انجام دهند. اولین مورد این است که آنها نمی توانند کاری انجام دهند چون قیمت به سطح مقاومت وارد می شود. دوم معامله گران می توانند شروع به فروش کنند. اگر موقعیت باز نداشته باشند می توانند فروش کوتاه داشته باشند. و همچنین می توانند خرید انجام دهند.

اما چیزی که ما در اینجا نیاز داریم دیدن حجم بالایی در مورد breakout است. ما به خریداران زیادی نیاز داریم که قیمت را حرکت دهند تا مقاومت شکسته شود. برای شکستن مقاومت به جابه جایی قیمت نیاز داریم و برای این کار باید خریداران زیادی داشته باشیم. بنابراین چیزی که واقعا نیاز داریم خریداران زیاد، سفارشات زیاد و معاملات زیاد است.

اما دقت کنید! این می تواند یک بخش فریبنده باشد. اگر یک مقاومت جدید اتفاق بیفتد چه می شود؟ ممکن است اتفاق بیفتد و در اینجا کاری است که اگر می خواهید سود کنید باید انجام دهد. اگر مقاومت جدیدی مشاهده کنید احتمالا یک الگوی فرسودگی است. همانطور که اشاره کردم این زمان مناسبی برای خرید نیست. شما به فضای بیشتری بین نقطه ای که وارد شدید و جایی که خارج شدید نیاز دارید. برخی معامله گران دوست دارند برک اوت جدید را معامله کنند. اما این یک تصمیم اشتباه است. باید منتظر باشید تا قیمت، مقاومت جدید را بشکند، فقط کافیست صبور باشید. چه می شود اگر قیمت بالا نشکند؟

باید منتظر باشید تا زمانی که مقاومت، یک پشتیبانی برای خرید پایین و فروش بالا بشود.

اشکالاتی در تردینگ فارکس بدون اندیکاتور

استراتژی پرایس اکشن همچنین استراتژی برهنه نیز نامیده می شود. در اینجا مشکل اصلی این است که برای استفاده از این استراتژی باید مهارت های زیادی داشته باشید. یعنی شما باید روانشناسی بازار را بفهمید، علت و نحوه حرکت بازار و حرکات آینده بازار را نیز تشخیص دهید. همچنین گاهی باید به شهود اعتماد کنید، هرچند این بهترین راه نیست. یا حداقل روش مطمعنی نیست. اما اگر حرفه ای و ماهر شوید می تواند یک استراتژی سودآور باشد. شاید بهتر باشد ابتدا با یک حساب دمو شروع کنید، این چیز است که من همیشه به افراد تازه کار توصیه می کنم.

به هرحال، ابتدا باید به پرایس اکشن و سپس به اندیکاتورها نگاه کنید. اگر نیاز شد می توانید از اندیکاتورها برای تایید تصمیم در مورد معامله استفاده کنید. این استراتژی در وقت شما صرفه جویی می کند، و تنها دو فاکتور برای تخمین زدن دارید. معاملات شما کم استرس تر و ساده تر خواهند بود. و در آخر قادر خواهید بود معامله دقیق تری انجام دهید. در هیچ موردی به سرعت وارد یک تجارت نشوید، نیاز است که بدانید چه زمانی وارد و چه زمانی از یک معامله خارج شوید. همیشه قبل از اینکه اقدامی انجام دهید این نکات را بررسی کنید. هنگامی که مطمعن نیستید حرکت بعدی چیست می توانید از سیگنال ترند استفاده کنید.

هنگام کار در بازارهای بورس و سرمایه، حتما از بروکرهایی استفاده کنید که به ایرانیان سرویس می دهند.

دیدگاه خود را بنویسید